Özür ve Hızır Beklemeden Bayramı Geçirmek

08 Kasım 2011Haberler1 Yorum »

Temel ile Fadime kavga eder, birbirlerinin kalplerini kırarlar. Kızgınlıkları geçtikten sonra ikisi de söylediklerine pişman olur. Barışmak isterler; fakat özür dilemek ikisinin de ağırına gider. Temel salonda, Fadime yatak odasında durur, birbirlerinin yüzüne bakmazlar.

Temel salonda “Uy Allahum, ben ne ettüm de Fadimemü küstürdüm…” deyip canı sıkılır.
Fadime odada “Ben ne ettümde kocacığımı küstürdüm…” diye dövünür.
Temel “Ula uşağum pi pakiim, ne ediyor bizim Fadime” der, yatak odasının kapısına varır.

Fadime yatağın kenarına oturmuş dua etmektedir:”Uy Allahım, ne ettümde küstürdüm Temelümü? Ben ne etceem şimdü? Allahum ne olur bizi parıştur. Gerekiyorsa Hızır aleyhisselamı gönder da!”
Temel bunu duyar da durur mu?
Kapıya hızla iterek içeri girer:
-Ya Hızır! Tamam. İtme daaa. Tamam anladuk. Paruşacağuz.

Şu güzel bayram gününde barışmak için özür, tatsızlıkları düzeltsin diye Hızır (a.s) ‘ı beklemeyelim.  O beklediğimiz özür, hiç bir zaman gelmeyebilir… Hızır (a.s) ın yolu bizim buralara hiç düşmeyebilir… Özür geldiğinde affetmek kolay, özürsüz affedebilmek en zoru. Karşımızdakinin nefsinin kırıldığının keyfine varmadan, incelikle affedebilmektir, işin esası. Yapabilene ne mutlu…

Beklentiler çağı mıdır bu çağın adı? Bilmiyorum. Fakat şunu iyi biliyorum ki hiç azalmayan, hiç bitmeyen beklentilerimiz var. Hz. İbrahim ateşe atılırken yardım teklif eden meleğin yardımını istemedi: “Rabbim bana yeter.” dedi. Oğlunu kurban edeceği zaman da gökten inecek bir koç beklemedi. Samimiyetle Rabbine güvendi ve kendi üzerine düşeni yaptı. Bizler için çok güzel örnekler var, Hz. İbrahim de. Atmamız gereken adımları, samimiyet içinde, Allah için atmak ve gözümüzü yola değil, gönlümüze çevirmek önemli: Bunu başarmamız lâzım. Beklentilerimizi yapmamız gerekenlerin üstünde tutunca; yorgun gönüllü, asık yüzlü oluveriyoruz.

yazının devamı için;

http://www.haber7.com/haber/20111108/Ozur-ve-Hizir-Beklemeden-Bayrami-Gecirmek.php

Okunma Sayısı : 3.112

Yorum yapın

“Özür ve Hızır Beklemeden Bayramı Geçirmek” için 1 Yorum

 1. Ferzan dedi ki:

  Sema Hanim yazdiginiz şu fikra ile guldurdunuz beni.Rabbimde sizin yuzunuzu her iki hayatta guldursun.Ara ara giriyorum siteye bu siralarda.Sagligim elverdikce vaktimi de cok harcamamayada dikkat ediyorum.Tabi ki sunuda soyleyim.Faideli bilgiler ogrenmek icin ya da baskalarinada faydamiz dokunur acisindan burdaki yazilari okumayi, vakit kaybi olarak nitelendiremem.Yinede internetten bilgi edinmek kitap okumak gibi olmuyor Hatta burdan klavye ile yazmak bile sıkıcı.Al kalemi eline yaz, yazdikca zihnin dinlensin.Ama boylesi cok yipratici ve ruhsuz kaliyor sanki.
  Neyse uzatmayim.Yazilarinizi burdan takip ediyorum.Benim bir huyumda genelde kitap dergi filan karistirirken, bastan baslamadan once son sayfalari gozden geciririm.Komik bir aliskanlik belki ama sizin yazilarinizida en geri tarihlerden okumaya basladim.Baktim taaa 2011 lerden bir yazi.Fikrayi okuyunca cok guldum arkasindan da 2011 yillarimda nerdeydim nasildim o zamandan bu zamana eksilerimi artilarimi dusundum.Dini baglamda dusundum yani.Cok sukur, sukur.sukur…. dedim gercekten.Kaybettiklerimiz var muhakkak yillarin icinde.Acilar uzuntuler sevdiklerimizden de kayiplarimiz var.Sonra dedim ,hayattasin hala yasiyorsun dedim kendime.
  Bu sitede dertlerini ,hallerini birsekilde paylasan kardeslerimize haddim olmayarak şunu soylemek istiyorum.En uzuntulu hallerinde ya da isleri bir cikmaza girdigini dusunduklerinde ya da birileri tarafindan horlandikarinda her daim şöyle dusunsunler:Rabbim beni yaratilanlarin icinde en serefli bir varlik olarak yaratti.Ve Rabbim kendini bilme tanima gorevini bana bahşetti.Mesela biz herkese kendimizi acarmiyiz anlatirmiyiz sevdiklerimize bizi anlayacak olana kendimizi anlatiriz degil mi? Karsindaki insanda birseyler buluyorsan kendinden o kimse beni anlar diye yakinlasiyoruzz degil mi? Biz de Rabbimizden bir parcayiz.O’nun subuti sifatlariyla donatildik O’nun nurundan yaratildik.Allahta kulu Muhammed (as) cok sevdi O’nun hurmetine bizi yaratti.
  Bir de en umitsiz olduklari zamanda Rasulullah efendimiz (sav) e rabita etsinler.Cok huzur duyacagiz inanin.
  Ve hala hayatta isek nefes alabiliyorsak yasiyorsak COK ŞÜKÜR.
  Kanuni’nin dedigi gibi;” Olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi.” Bir de;

  Sevdiklerinizle asla ve kat’a küs kalmayiniz.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Tartışmalarda öfkelendiğimiz an, gerçek için değil, kendi hesabımıza çalışmaya başlarız. “  ( T. Carlye)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku