Peygamberimizin Çocuklarla Oynadığı Oyunlar

03 Kasım 2016Haberler, KitapYorum Yok »

Bu hafta, Haftanın Kitabı bölümümüzde aynı zamanda öğretmen de olan Musa Mert’i bir kitabı var: Peygamberimizin Çocuklarla Oynadığı Oyunlar.

Kitapta Peygamberimizin ashaptan çocuklarla ve torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’le oynadığı oyunlar, onlarla geçirdiği zamanlara dair güzel hatıralar toplanmış. Yazar, okumaları sırasında oyunlarla ilgili olan hadisleri fark edince bu damarın peşine düşmüş. Bu bilgileri dipnotlardan da görüleceği üzere epey bir kaynak tarayarak ve rivayetlere bağlı kalarak düzenlenmiş.

Belki biliyorsunuz, Peygamberimiz (sav) torunları Hasan ve Hüseyin’e “reyhan çiçeklerim” diyor. Çocuklar için ne kadar güzel bir benzetme. Reyhan kokusu ne kadar hoş, yumuşak, sevimlidir. Zaten bir çocuğu kokusu böylesine güzel bir çiçeğe benzetme de bu kadar güzel bir yüreğe ait olurdu.

Musa Mert bir söyleşisinde çocuklar için Peygamberimizin (sav) nostaljik bir kahramandan öteye geçemediği gibi bir gerçeğe parmak basmış. Bu gibi kitaplarla inşallah bu tür yanılgılardan da hep birlikte arınırız.

kitap

Kitap, çocuklar için kaleme alınsa da büyüklerin de okuyup, öğreneceği çok şey var. Çocukların oyunlarına nasıl saygı duyulacağı, onların gönlünü almanın güzelliği birebir örneklerle insana örnek oluyor. Çocuk deyip geçen nice “büyük adam”a bunlar ders olur umarız. Sadece kendi çocuklarına değil, yakınındaki her çocuk için o güzel bakışı koruyabilen, davranışlarına bunu aksettirebilen insanlara zamanımızda çok ihtiyaç var. İnşallah çocukların kurban olduğu haberler değil de, kitaptaki gibi güzel örneklerin haber olduğu günler gelir, hem ülkemize, hem dünyamıza.

Son olarak yazar çocuklara sormuş: Siz Peygamberimizle hangi oyunları oynamak isterdiniz? Cevapları musamert@gmail.com adresine bekliyor. Bizden söylemesi.

Canlıya hayat veren kalp atışlarını andıran ayak sesleri ve tüm sevgilileri kıskandıran neşeli gülüşmeleri arasında adeta güneş ile ay gözlerinin önünde akıp gidiyordu.

Sayfa 53.

www.cocuklarokuyor.net 

Okunma Sayısı : 11.047

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Mutlu bir evliliğin reçetesi gayet basittir: Birbirinize karşı oldukça nazik davranın.” ( Marie France)

Kitap

Bitik Erkekler

Uzun zamandan beri siz Değerli ÇocukAile Okurlarıma tavsiye etmeyi düşündüğüm fakat hakkında yazma fırsatı bulamadığım için tanıtmayı geciktirdiğim, herkesin okuması gereken bir kitap “Bitik Erkekler” Kitapta erkeklerin her alanda nasıl geri ...
Devamını Oku