Peygamberimizin Çocuklarla Oynadığı Oyunlar

03 Kasım 2016Haberler, KitapYorum Yok »

Bu hafta, Haftanın Kitabı bölümümüzde aynı zamanda öğretmen de olan Musa Mert’i bir kitabı var: Peygamberimizin Çocuklarla Oynadığı Oyunlar.

Kitapta Peygamberimizin ashaptan çocuklarla ve torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’le oynadığı oyunlar, onlarla geçirdiği zamanlara dair güzel hatıralar toplanmış. Yazar, okumaları sırasında oyunlarla ilgili olan hadisleri fark edince bu damarın peşine düşmüş. Bu bilgileri dipnotlardan da görüleceği üzere epey bir kaynak tarayarak ve rivayetlere bağlı kalarak düzenlenmiş.

Belki biliyorsunuz, Peygamberimiz (sav) torunları Hasan ve Hüseyin’e “reyhan çiçeklerim” diyor. Çocuklar için ne kadar güzel bir benzetme. Reyhan kokusu ne kadar hoş, yumuşak, sevimlidir. Zaten bir çocuğu kokusu böylesine güzel bir çiçeğe benzetme de bu kadar güzel bir yüreğe ait olurdu.

Musa Mert bir söyleşisinde çocuklar için Peygamberimizin (sav) nostaljik bir kahramandan öteye geçemediği gibi bir gerçeğe parmak basmış. Bu gibi kitaplarla inşallah bu tür yanılgılardan da hep birlikte arınırız.

kitap

Kitap, çocuklar için kaleme alınsa da büyüklerin de okuyup, öğreneceği çok şey var. Çocukların oyunlarına nasıl saygı duyulacağı, onların gönlünü almanın güzelliği birebir örneklerle insana örnek oluyor. Çocuk deyip geçen nice “büyük adam”a bunlar ders olur umarız. Sadece kendi çocuklarına değil, yakınındaki her çocuk için o güzel bakışı koruyabilen, davranışlarına bunu aksettirebilen insanlara zamanımızda çok ihtiyaç var. İnşallah çocukların kurban olduğu haberler değil de, kitaptaki gibi güzel örneklerin haber olduğu günler gelir, hem ülkemize, hem dünyamıza.

Son olarak yazar çocuklara sormuş: Siz Peygamberimizle hangi oyunları oynamak isterdiniz? Cevapları musamert@gmail.com adresine bekliyor. Bizden söylemesi.

Canlıya hayat veren kalp atışlarını andıran ayak sesleri ve tüm sevgilileri kıskandıran neşeli gülüşmeleri arasında adeta güneş ile ay gözlerinin önünde akıp gidiyordu.

Sayfa 53.

www.cocuklarokuyor.net 

Okunma Sayısı : 9.699

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

Rasulullah Efendimizin yaptığı bir dua. Bu kıymetli hadisi Şerifi öğrenelim bolca okuyalım inşallah. Kaynak: Ebu Dâvud

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku