Ramazan’ın Çocuk Yanı-9

09 Haziran 2015Şebnem NehirYorum Yok »

şebnem nehirEZBER SURE ETKİNLİKLERİ

Kuran harflerini az çok öğrenen çocuklarımızla mutlaka ezberledikleri kısa sureler üzerinde etkinlikler yapalım. Her akşam yatmadan bir sure okuyorsa, Ramazan sebebiyle bunu iki sureye çıkartalım. Ramazanın özelliğini, diğer aylara sultan oluşunu her fırsatta gösterelim. İftara kadar sofrada ezber surelerini tekrar etmesine fırsat tanıyalım. Ramazanı sadece yemek hazırlıklarıyla eş değer tutmasın çocuklarımız. Ramazan olduğu için dışarıda bir şey yedirtmeyerek, kendilerine hassasiyet kazandıralım. Bu ayın farklılığını sabah-akşam hissetmesini sağlayalım.

Ramazanın en güzel yanı, Kuran-ı Kerim kuşkusuz. Sureler üzerinde harfleri tanıma çalışmaları, harfleri yeni öğrenenler tarafından rahatlıkla uygulanabilmekte.  Kuran-ı Kerim’le çocuklarımızı ne kadar erken tanıştırırsak ergenliğe kadar o kadar hızlı yol alırız. Harfleri öğrendikten sonra doğrudan sureler üzerinde, Kuran üzerinde gelişi güzel sayfalar açarak, harfleri seçebilmesine fırsat tanıyalım.

Kaç Ramazanım Var Oyunu

Harfleri yeni öğrenen çocuklarımızın isterlerse tek kişiyle, isterlerse arkadaşlarıyla birlikte yarışma havasında oynayabilecekleri bir oyun Kaç Ramazanım Var. Oyunun hazırlık safhasını çocuklarla birlikte yaparsanız, harfleri tekrar etmelerine de fırsat tanımış olursunuz.

Ramazan kelimesinin harflerini (Arapça olarak) minik kağıtlara yazıp evin değişik yerlerine dağıtıyoruz. Aynı harften on tane, yirmi tane yazabilirsiniz. Önemli olan çocuk sayısını göz önünde bulundurmanız. Ra harfi mutfakta bir çekmecede, mim harfi vazonun üzerinde, dad harfi masa üstünde vs… Mümkün olduğunca değişik yerlere koyuyoruz kağıtları. Her çocuğa bir harften on tane verip ondan kağıtları odalara dağıtmasını da isteyebilirsiniz.

Belirlenen süre içinde çocuklar her yerde ramazan kelimesinden mümkün olduğunca çok toplamaya çalışıyor. Eğlenceli ve bir o kadar da mekan dağıtıcı bir oyun. Bunu da söylemek boynumun borcu. Ev biraz dağılıyor ama sonunda çocuklar harfleri iyice öğreniyor. Bu oyunu farklı kelimelerle de yapabilirsiniz. İftar, sahur, oruç, itikaf, kadir, Kuran, hafız, mukabele gibi kelimeleri de işin içine katıp ramazanla ilgili kavramları toplama yarışmasına dönüştürebilirsiniz.

Kısa surelerden birinin kelimelerini farklı yerlere dağıtıp onları bulmalarını da sağlayabilirsiniz. Bu da çok etkili bir ezber yöntemi oluyor.

Bu oyunu oynatmak için sureyi ezberlemelerini beklemenize de gerek yok. Bir yandan bilgisayarınızdan ya da telefonunuzdan o sureyi açabilirsiniz. Böylece bir yandan devamlı sureyi dinler, bir yandan kelimeleri bulmaya çalışır.

 

Harf Yap-Bozum

Okuma yazma bilen çocuklarımız ezberlemek istedikleri sureyi büyük bir kartona kelime araları açık olacak şekilde (Latin harfleriyle ve okudukları gibi) yazabilir. Ardından kartonu makasla gelişi güzel parçalara ayırıp kendi sure yap bozlarını yapabilirler. Kesilen parçalar, hep aynı boyutta olursa daha etkili olur. Böylece parçaya değil sureye odaklanabilirler. Bu aktiviteyi biraz daha zorlamak için işin içine iki surenin yazılarını da katarsanız, seyreyleyin gümbürtüyü. Uzun bir süre bu oyun, onları sure başında tutacaktır. Unutmayın, oyunlarda biraz zorlanmak, hayattaki zorluklarla nasıl baş edeceğimizi öğretmesi bakımından çok önemli ve değerlidir.

Ezber surelerde kulak aşinalığı oldukları, dilimize de yabancı olmayan kelimeleri anlamlarıyla eşleştirme oyunu oynatılabilir. Çocuklarımızın oyunla öğrendiklerini unutmayalım, Kuran kelimelerini öğrenmeleri için onları bir ders hocasına emanet etmeyi beklemeyelim. Kuran-ı Kerim nasıl tedricî olarak, yavaş yavaş, sindire sindire geldiyse, biz de bu eğitimleri acele etmeden ama gevşekliğe de uğramadan yapalım.

Sure ezberlerine dair hep görsel bulmacalar verilecek değil elbette, sözcük avı bulmacasını suredeki kelimelerle yapabilirsiniz. Unutmayın, kelimeleri bulurken suredeki sıraya uygun gitmeli. Oyunlardaki zorluklar ve meydan okumalar her zaman eğlencelidir. Oyunları gittikçe zorlaşan şekillerde uygulayabilirsiniz.

İnternetten ücretsiz olarak indirebileceğiniz labirent bulmacaları çıktı alıp, yollara sure kelimelerini yazabilirsiniz. Etrafa da birkaç farklı kelime yazdınız mı, doğruya giden yolun surelerden geçtiğini fark edecektir minik oyuncumuz.

Bir de görsel hafıza oyununun sesli versiyonunu oynayabilirsiniz. İki veya üç kısa surenin kelimelerini yazıp dağınık olarak parçaları masaya yayın. Ardından seçtiğiniz bir surenin bir bölümünü okuyun. Okuduğunuz bölümün kelimelerini bulup bir araya getirmesini bekleyin. Bu sırada aynı bölümü sık sık tekrarlayarak hatırlamasına yardımcı olabilirsiniz.

 

 

Okunma Sayısı : 2.255

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Sizin en hayırlınız, ailesine iyi davrananızdır. Çünkü ben ailesine en iyi davrananınızım . (Hadis-i Şerif) "

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku