SALİHA KADININ ÖZELLİKLERİ

13 Ekim 2011Evlilik18 Yorum »

1.Eşine karşı iyi davranır,onu Allah rızası için beraberinde bulundugu bir nimet gibi görür.Eşinin bunu anlayamamasını bile anlayışla karşılayıp,ecrini Allah’tan bekler.

2.Cinsel ihtiyaç konusunda sağlıktan kaynaklanacak bir özür dışında ağırdan almaz,özellikle reddetme tavrı göstermez.

3.Eşinin malına karşı savurgan olmaz.

4.Eşini,gıyabında güvenle korur.Eşiningözünü arkada bırakmaz.

5.Eşinin ahiret amellerine yardımcı olur.Onu ibadet ve infak gibi zorlanacağı işlere teşvik eder.

6.Doğurmaktan kaçınmaz.

7.Ev ağırlıklı bir hayat tarzı sürer.

8.Giyim kuşamında ve tavırlarında erkeklere benzemez.

9.Teşekkür eden bir dile sahip olur.

Nureddin Yıldız’ın Aile Davamız Kitabından

 

Okunma Sayısı : 8.546

Yorum yapın

“SALİHA KADININ ÖZELLİKLERİ” için 18 Yorum

 1. Biri diyor ki:

  “Bu vasıfları taşıyacak kadını da bence hak etmek lazım.”

  Ne manada?

  Allahdanmi?

  Yoksa kadinindanmi?

 2. Tarih diyor ki:

  Bu vasıfları taşıyacak kadını da bence hak etmek lazım.

 3. Enaniyet diyor ki:

  teşekkürler paylaşımınız için, ALLAH razı olsun..

 4. Usagi diyor ki:

  hani Kuran’da da diyor ya temiz kadinlar temiz erkekler icindir… o halde boyle bir hanimi da salih bir erkek hakeder dye dusunuyorum.

 5. adem diyor ki:

  bunları kendi eşimede anlatıyorum. özellikle ikinci maddeyi. ama anlamıyor sürekli bahane uyduruyor. bu görevden kaçamazsın diyorum. dinleyen yok. hakkımızda hayırlısı inşallah.

  • kevser diyor ki:

   bir kadın eşine hayır diyorsa,bu onu sevmediğindendir.erkekler neden,kendilerini sevmeyen kadınları alıp,zorla kendilerini sevdirmeye çalışıyorlar ki?bunu bi türlü anlayamamışımdır.sevdiğinle değil,seni sevenle evlen

   • ahmet diyor ki:

    İyi hoş da bacım o kadını sence zorla mı evlendirdiler istemese ya da kısmet olmasa evlenir miydi? bu konuda kendi dilediğiyle diretmek yerine Allah’ın rızası için kocasıyla birlikte olması gerekmez mi? kocası kötü olduğu halde kocasına sabredip ailesini bozmayan kadın yanlız mükafatını Allah’tan beklemeli değil mi bence meseleye bu açıdan bakmak lazım, abimiz erkeklik ihtiyaçlarını tabii olan helali karısıyla gidermek istiyor, helal dairede yaşamak istiyor senin bu yaklaşımın ancak insanın ailesini yıkma yönündedir, bence düşünceni değiştir derim inşallah sen sevdiğinle evlenirsinde Kocan seninle birlikte olmak için çaba harcamaz Allah yar ve yardımcımız olsun

    • kevser diyor ki:

     ayrıca senli benli uslubu sevmiyorum,evlenmek gibi bi niyetim de yok,zaten bu sitedeki yazıları okumayı da bırakıcam,hiçbi yararını görmedim.bi zamanlar internette yazan insanları kınardım şimdi aynısı benim de başıma geldi,tanımadığım insanlarla girdiğim diyaloğa bak!

     • Ibrahim diyor ki:

      Evlililğin maksatlarından biride erkeği de kadını da haramlara girmekten alıkoymak değil mi? Erkek veya kadın Ihtiyaçlarını Allahın emrettiği helal yoldan karşılayamacaksa geriye bir yol kalıyor bu da haramlara dalmak. Sizce bu doğru mu? Lütfen evlilik çocuk oyuncağı değil. Ciddi bir müesse. Feminist düşüncelere alet etmeyelim.

    • kevser diyor ki:

     ben,şayet evlenirsem bilhassa sevmediğim ama beni seven aşık olan bi adamla evlenmeyi düşünürüm.ne var ki rol yaparım her kadın gibi.sevdiğim ama beni umursamayan bi adamla evleneceğime beni deli gibi seven ama benim ona sevgi duymadığım biriyle evlenmeyi yüz bin kere yeğlerim.çünkü kaybedecek bişeyim olmaz

    • kevser diyor ki:

     kısmetimizde bizim istemediğimiz ya da bizi sevmeyen bir eş de olabilir.bu hanım da gayet istemediği biriyle evlenmek zorunda kalmış olabilir.çünkü ülkemizde bekarlara suç işlemiş gibi bakıyorlar

     • kevser diyor ki:

      bu dünya da seven değil,sevilen olmak lazım bence.hayat o zaman rahat..
      zaten günümüzdeki insanlarda bunu bildikleri için heralde,kimsenin sevmek için çabası yok,herkes SEVİLEN olmak için çaba sarfediyor.

   • Fatıma diyor ki:

    Allah aşkına Kevser Hanım çok rica ediyorum siz cinsellikle ilgili yorum yapmayınız. Bunu söylememin iki sebebi var, 1-Bekar olduğunuz için bu konunun nasıl işlediğini, ihtiyaçları, kadının da neler hissettiğini, sebep ve sonuçları yaşamayan pek öngöremez… 2-Yine bekar olduğunuz için söylediğiniz her cümle dua niyetine geçebilir (Misal:aslında ikinizin de birbirinizi sevdiği harika bir yuvanız olacaktır, ama sözünüz dua hükmünde kabul görüp sizi seven ama bir ömür sevemediğiniz biriyle evlenmek durumunda kalabilirsiniz, Allah muhafaza).

    Yorumlarda sırf muhalefet etmek değil, birbirimize yardımcı olmak gerekir. Bu vesile ile Rabbim cümlesiyle beraber bizi de Salih ve Saliha kullarından eylesin ve cümle bekarlara hayırlı yuvalar nasip etsin (aminnnn).

 6. Sedat diyor ki:

  Hayırlı bir eş Allah’ın bir lütfu,hayırsız bir eş ise imtihan sebebidir…

 7. demir diyor ki:

  aslında çok şey istenmiyor, zaten yapınca ibadet yerine geçecek davranışlar…

 8. uhuvvet diyor ki:

  7.Ev ağırlıklı bir hayat tarzı sürer.

  açılımı gerekli

 9. derya diyor ki:

  Her kadin bu vasiflara sahip olsa inaniyorumki bosanma diye birsey kalmaz bunun icinde efendimiz s.a.v hayatini okuyarak kendimize ornek alalim ve bir tavsiye nurettin yildiz hocayi dinleyin sahsen cok istifade ediyorum yol gosterici sohbetleri var allah razi olsun.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bağışlama menekşenin kendini ezen topuğa anında bulaşan güzel kokusudur. ” (George Roemisch)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku