Sema Maraşlı’nın Yazarlık Macerası

24 Mart 2018Sema Maraşlı Hakkında1 Yorum »

7_bYazarımız ve Yayın Danışmanımız Sema Maraşlı ile ÇocukAile adına bir röportaj yaptık.

Son dönem ÇocukAile sitemizdeki yazdığınız yazılarla haksızlık karşısında duruşunuz ve okunurluluğunuz yüz binleri geçince “Kim bu Sema Maraşlı” diye merak edenler arttı. İşinizle ve eğitiminizle başlayalım isterseniz.

İyi olur zira psikiyatr ya da psikolog olduğum yazılıyor bazı yerlerde. İkisi de değilim.

“Davranış Bilimleri”  okudum. Okuldan bittikten kısa bir süre sonra evlilik danışmanlığı yaptım fakat danışmanlık günleri yoğun geçince danışmanlık ve yazarlık arasında tercih yapmam gerektiğini görünce danışmanlığı bırakıp yazmayı tercih ettim. Danışmanlık yapmıyorum.

Öncesinde de eğitimci bir yanınız var.

Evet geriye doğru gidersek daha öncesinde 8 yıl Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kur’an Kurslarında öğretmenlik yaptım. Davranış Bilimlerini daha sonra okudum. Öğretmenlik mesleğini çok sevdiğimi belirtmeliyim. Fakat annelik mesleği çıkınca öğretmenliğini o zaman bırakmıştım.

Annelikle birlikte yazarlık maceranız başlıyor.

Annelik bana yazarlığın kapısını açtı. Çocuklarım küçükken onlara masal anlatarak uyutmak istedim fakat o dönem piyasada bulunan kötü üvey anneler, çocuklarını ormana terk eden kalpsiz babaların anlatıldığı Batı menşeli masalları çocuklarıma anlatmayı doğru bulmadım ve uyku saati onlar için masallar kurguladım. Masallar da boş boş olmasın güzel mesajlar olsun diye güzel ahlakı anlatan masallar anlattım. Masalları anlatırken yazmak aklımda yoktu.

Sonrasında baktım çocuklar masalları çok sevdiler, ortaya güzel masallar çıktı, başka çocuklar da faydalansın diye onlara anlattığım masalları yazmaya karar verdim.

İlk kitabınız hangi yıl çıktı?

İlk kitabım “Bana Bir Masal Anlat” ı 1999′ da yazdım fakat kitap ancak 2001′ de çıktı. Tanınan biri değilseniz eskiden kitap yayınlatmak pek de kolay bir şey değildi, şimdi sistem değişti isteyen kitabını daha kolay bastırabiliyor. Kitabı birkaç yayınevine gönderdim. Beğenildi zira, eğitici, eğlenceli, özgün masallar var içinde fakat iki problemden dolayı basmak istemediler.

İlkin tanınan biri değildim, kitap satmayabilirdi; ikincisi o güne kadar çocuk kitapları çocukların okuyacağı düşünülerek birkaç masal ya da hikayeden oluşan ince kitaplardı. Oysa ben kitabı anne-babalar için tasarlamıştım, aileler her akşam çocuklarına birer tane okusunlar, diye.

İlk kitabın bütün masraflarını üstlenerek bir yayınevi ile anlaşıp kitabı çıkarttık. Kitap ilk yıl 17 bin satarak kitabı basan yayınevini bile şaşırttı.  Ailelerin elinde böyle kitapların ihtiyaç olduğu görülünce “Bana Bir Masal Anlat” kitabının ardından, masal kitaplarında aileler için yeni bir dönem başladı ve içinde pek çok masalın olduğu yetişkin kitaplarından daha kalın masal kitapları çıkmaya başladı.

Sonrasında ergenlik kitapları ile devam ettiniz.

İkinci kitabım ergenlikteki genç çocuklar dediğimiz 12-15 yaşa hitap eden “En Güzel Hediye” kitabım ile ödül aldım. Sonra iki masal kitabı ve yine bir ergenlik romanı ve hikaye kitabı ile devam ettim.

Yetişkin kitaplarına geçiş nasıl oldu?

Nasip diyelim. Hikayeler hikayeleri çekti aslında. Benim niyetim çocuk kitapları ile devam etmekti. Çocuk kitapları vesilesi ile okullara, konferanslara, imza günlerine katılırken annelerle bir araya gelmeye başladık ve kendimi onların evlilik hikayelerini dinlerken buldum. Bu arada kendi içimde hikayelerim olduğunu da fark ettim ve böylece ilk kitabım “Eşimin Eşi Yok” ortaya çıktı.

Kitaptan çok güzel dönüşümler alınca öylece devamı geldi. Ben hikayelerin gücüne çok inanırım bu yüzden yetişkinler için de ilk kitaplarımın hepsi hikaye.  Evlilik üzerine yaşanmış olaylardan aldığım notları kurgulayarak hikayeleştirdim. Çözümler yoksa çözümler ekledim. O kadar çok kişi “bizi mi gözetlediniz bizi anlatmışsınız” dedi ki…Aslında çok farklı şeyler yaşanmıyor evlerde. Herkes kendi yaşadığını özel ve çözümsüz zannediyor sadece. Kitaplarda alternatif çözümler görmek hoşlarına gitti ve hikayeler onlara yol gösterdi.

Hikaye dışında yetişkin kitaplarınızın içerikleri nasıl?

Eğitimci yönüm olduğu için evlilik üzerine hanımlarla atölye çalışmaları yapıyordum. “Evlilik Okulu” dersleri olarak. Bu eğitimler çok verimli geçiyor.  Aynı grupla devam eden dersler yapıyoruz ödevler veriyorum ve sonraki haftalarda dönüşümleri alıyorum. Neleri yapabildiler neleri yapamadılar eşleri nasıl tepkiler gösterdi gibi.

Sonra bu derslerin içerikleri üzerinden ÇocukAile sitemizde “Evlilik Okulu” dersleri başladık daha sonra bu dersler üzerinde düzenlemeler yaparak “Mutlu Evlilik Okulu” kitabı oluştu. Bazen siz kitabı yazarsınız bazen kitap kendini yazdırır. Hikayeler dışındaki kitaplarım: Mutlu Evlilik Okulu, Sevmek Bu Kadar Güzelken, Kulak Aşık Olurmuş Gözden Evvel, Huzur Bulalım Diye internet yazılarım da içinde yavaş yavaş  kendini yazdırdı.

Kitaplara ilgi güzel gidiyor biliyoruz.

Evet elhamdulillah. 19 yılda 15 kitap. Yeni bir kitap çalışmam da devam ediyor.

Bütün kitapların toplam satışları bir milyonu geçti. Bugüne kadar tanıtımlar için çok da özel bir şeyler yapılmadığı halde. Kitapların tanıtımlarını daha çok okuyucular üstlendi. Okuyanların beğenerek birbirine tavsiyesi ile. Tabii ki ÇocukAile okurlarının gayretlerini de anmak lazım.

Kitaplar dışında yazı hayatınızdan da bahsedebilir misiniz? 

Kitaplar dışında düzenli yazı hayatım ÇocukAile sitemiz ile başladı. www.cocukaile.net sitesi kurarken bu günler aklımda yoktu. Tek istediğim aile alanında Müslümanlara hitap eden özgün bir site olmasıydı. Elhamdulillah ilk yıllardan bugüne, vefalı okuyucularla ve her gün yeni katılan okuyucularla aile konusunda özel bir site olmaya devam ediyor. Son dönem çocuk ve çocuk eğitimi konusundan biraz uzaklaştık fakat çocuklar ile ilgile az da olsa yazarımız var.

Sitede yazmak isteyen çok kişi oluyor fakat biz seçici olduğumuz için ve geçmiş birkaç olumsuz tecrübemizde olduğu için kolay kolay yeni yazar almıyoruz. Hem fikren anlaşabilmemiz gerekiyor hem de hiçbir yazarımızın ağır akademik bir dil kullanmasını istemiyoruz. CocukAile sitemiz pek çok haber sitesinden daha çok okunuyor.

ÇocukAile dışında farklı yerlerde de yazdınız.

Evet Haber 7 de yazdım bir dönem fakat biraz olaylı bir şekilde haber 7 i bıraktım. Sebebi merak edilip çok sorulduğu ve yalan yanlış şeyler yazıldığı için sebebini yazmıştım. Merak edenler için

http://www.cocukaile.net/haber-7-yi-birakma-sebebim/

Daha sonra iki yıl kadar Vahdet Gazetesi”nde yazdım.

Yeni kitap çalışmanız nasıl gidiyor?

Şu sıralar gündemle ilgili yazmaktan dolayı pek fırsat bulamıyorum fakat fırsat buldukça yazmaya devam ediyorum.

Yazının Devamı:  http://www.cocukaile.net/sema-marasli-kimdir-2/ 

 

Yayınlanan Eserleri

Çocuk Kitapları                                   

Bana Bir Masal Anlat

Şimdi Masal Zamanı

Geçmiş Olsun Çoban Yıldızı

Gençlik Kitapları (12-16 yaş)

En Güzel  Hediye

Okulda Tuzak

Büyük Ödül

Evlilik Kitapları

Eşimin Eşi Yok

Eşim Aşkım Olsun

Eşimle Tanışmayı Unutmuşuz

Muhabbet Olsun

Kulak Âşık Olurmuş Gözden Evvel

Sevmek Bu Kadar Güzelken

Tatlıya Bağlayalım

Mutlu Evlilik Okulu

Huzur Bulalım Diye

Güçlü Kadınlar Neden Güçlü Değil

www.cocukaile.net

http://www.cocukaile.net/sema-marasli-kitaplari-kimdir/

Okunma Sayısı : 17.043

Yorum yapın

“Sema Maraşlı’nın Yazarlık Macerası” için 1 Yorum

  1. Abdurrahman Serdar dedi ki:

    Sema hm müslümanım veya müslüman olmak – Allah’ın Emirlerine teslim olmak istiyorum, diyen kişileri aydınlatmıya çalışıyor.
    Kur’an’ın ve Sünnetin emirlerini hatırlatıyor. İSLAM bir tekliftir ; kabul edip, etmemek size ait bir şeydir. Şayet, kabul ederseniz, emirlerini yapmakla mükellef (sorumlu) olursunuz. Hem müslümanım, hem de o emirlere uymam, diyemezsiniz, kendi kafanızdan nefsi ve keyfi kaideler de uyduramazsınız. Bugün müslümanım diyenler, sondaki hali yaşıyor, fakat kendi kendilerini aldatıyorlar. Zira, ya inanır yaşarsın. Ya da inanmazsın. Cehennemi zümera. İkisi ortası yok, bilhassa AKILL geçinenler için. Sema hm’a teşekkür ediyoruz. ” Kınayan ( nefistperest feminist) lerin knamasından çekinme”.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Bir evin güzelliği uyumdur. Bir evin tadı bağlılıktır. Bir evin sevinci sevgidir. Bir evin zenginliği çocuklarıdır. Bir evin yasası hizmettir. Bir evin refahı memnun olan gönüllerdir. " (Henry Taylor)

Kitap

Bitik Erkekler

Uzun zamandan beri siz Değerli ÇocukAile Okurlarıma tavsiye etmeyi düşündüğüm fakat hakkında yazma fırsatı bulamadığım için tanıtmayı geciktirdiğim, herkesin okuması gereken bir kitap “Bitik Erkekler” Kitapta erkeklerin her alanda nasıl geri ...
Devamını Oku