Sevgili Anne ve Babacığım Lütfen Bu Kitabı Okur musunuz?

10 Haziran 2016Kitap3 Yorum »

kitap resim

“ Sabır ” lezzetli bir yemek ise, en birincil malzemesi ne olacaktır biliyor musunuz? O güzel yemeği güzel yapan en önemli malzeme “ dinlemek ” tir. Çocuğunuz sizinle konuşurken, bu özel anda onun söyledikleri, yeryüzündeki en önemi şeydir. Bunu aklınızdan çıkarmayın ve durun ve yavaşlayın. Kulaklarınızla, kalbinizle ve büyük bir ilgiyle dinleyin. Gülümsemenizi kullanın. Ayıracak zamanınız olmadığını düşünseniz bile kısa bir süre ayırın ve böylece o kişinin hayatının çok özel bir insanı olun…”

Bundan yıllar evvel psikoloji hayatımızda bu denli yer etmediği dönemlerde, henüz sadece bir evlatken okumuştum Hasan Yılmaz’ ın “ Sevgili Anne ve Babacığım Lütfen Bu Kitabı Okur musunuz! “  isimli kitabını. O dönemde çok beğenmiştim ama anne olunca çokça değişince, tıpkı yazarın değişimi gibi, yazdıkları çok daha manalı oldu benim için. Kendi babalığının eleştirisi ve öğrendikleri ile başlayan kitap bu açıdan önemli. Zira tecrübelerden süzülmüş cümleler, kalbe daha çok tesir ediyor.

Kitap günümüzde her biri ayrı bir kitapta anlatılan başlıkları içeren bir çalışma bence. Çocukluktan yetişkinliğe geçen süreyi anlatıyor. Benim için önemli kısmı çocukları yeniden sevdiren ve anlamamıza vesile olan kitaplardan olması. Bu da değişim konusunda  adım atabilmeyi kolaylaştırıyor. Bu açıdan kitabın isminin ricasını kırmasın derim ebeveynler… Hem uzman, hem hoca hem de hem baba birinin kaleminden çıkanlardan altını çokça çizeceğiniz satırlar olacaktır. ( Çizgi Kitapevi)

Okunma Sayısı : 6.820

Yorum yapın

“Sevgili Anne ve Babacığım Lütfen Bu Kitabı Okur musunuz?” için 3 Yorum

  1. simge diyor ki:

    Karşılık yorumlara ayrılan vaktin siteninin kitaplar bölümlerine ayrılmadığını görünce,kitap okumanın önemine,ayda kaç kitap okumamız ve dinimizi anlamamız için hangi kitapların okunması gerektigine sık sık vurgu yapılmasınının bu site sakinlerinin ve tüm halkimizin ihtiyacı var bence okuma alışkanlığını kazanmaya çalışan biri olarak …

  2. cicek diyor ki:

    Bu kitap bende de var ve okumaya basladim. onbes aylik oglumu en guzel sekilde yetistirmek istiyorum Mevlamin izniyle ama en obemlisi bir babanonda bu kitabi okumasi insaallah esime okutabilirim.

  3. Abdullah hasan diyor ki:

    ”psikoloji hayatımızda bu denli yer etmediği dönemlerdi”. O sizin bahsettiğiniz yıllarda Pssikoloji bilgisi yoktu fakat uygulaması vardı. Şimdi de bilgisi var uygulaması yok. O zamanlar Psikoloji bilgisi yoktu belki fakat Ben neymişim be hastalığı da yoktu ki Sevgi, saygının olduğu huzurlu bir toplum vardı.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Sevgi ile , bulanık ve tortulu sular arı ve duru hale gelir." (Mevlana)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku