Sirke Mucizesi

10 Haziran 2014Haberler, İşe Yarar BilgilerYorum Yok »

90490f31elma-sirkesiLAVABO AÇICI:
Tıkanmış lavabonuz için marketten aldığınız kimyasal lavabo açıcıyı kullanmadan önce bir kez daha düşünün. Çünkü çok daha sağlıklı ve ekolojik bir alternatifiniz mevcut. Bir ölçü karbonatı ve ardından iki ölçü sirkeyi lavabo deliğine dökün. Köpürmesi sona erince bir süre sıcak su ve ardından soğuk su dökün. Hem tıkanıklıktan hem de kötü kokulara neden olan bakterilerden kurtulmuş olacaksınız.

KÜF LEKESİNİ GİDERİR:
Kumaş, seramik, metal, ahşap… Küf lekesi nerdeyse sirkeyi orada kullanabilirsiniz. Yeni oluşmuş küf lekelerini sulandırılmış sirke ile daha eski ve ağır küf lekelerini ise doğrudan sirkeyle silerek temizlemeyi deneyin.

HALIDAKİ LEKELER İÇİN:
Halıları silerken daha parlak olması için sirke kullanmak yıllardır ev hanımlarının bildiği bir yöntem. Sirkeyi bir de halıdaki lekeleri çıkarmak için kullanın. Bir ölçü sirkeyi bir ölçü nişasta ile karıştırıp macun kıvamına getirin ve lekeyi bu macunla ovun. Bir süre beklettikten sonra elektrik süpürgesiyle süpürün. Özellikle bebek ve çocukların olduğu bir evde halıları deterjanla silmek yerine sirke-nişasta, sirke-tuz, sirke-tuz-boraks karışımlarını deneyebilirsiniz.

ÇAMAŞIR SUYU YERİNE:
Kesme tahtanızı temizlemek için çamaşır suyu kullanıyorsanız her kullandığınızda bir kısmının da yiyeceklerinize geçtiğini bilmenizde yarar var. Onun yerine kesme tahtanızı sirkeyle dezenfekte ederek E.coli, Salmonella gibi zararlı mikroplardan korunabilir ve daha fazla çamaşır sulu yemekler yemekten kurtulabilirsiniz.

SOSLARIN İÇİNE SİRKE:
Sirkeyi sadece temizlikte değil besin hazırlarken de kullanabilirsiniz. Etleri yumuşatmak için yaptığınız sosa sirkeyi de dahil ederseniz daha yumuşak olduklarını göreceksiniz.

SAÇ KREMİ NİYETİNE:
Eğer saçlarınızı sabunla yıkıyorsanız muhtemelen keçe gibi oluyordur ve taramakta zorluk çekiyorsunuzdur. Sabunu saçınızdan duruladıktan sonra su-sirke karışımı ile son durulama yaparsanız saçlarınız yumuşacık olur. Sirke kokusuna karşı hassasiyetiniz varsa karışıma lavanta yağı gibi hoş kokulu bitki yağlarından katabilirsiniz.

LEKE ÇIKARICI:
Giysilerinizin koltuk altı kısımlarında oluşan ter ve deodorant lekelerini çıkarmak için yıkamadan önce sirkeyle ovun.

YAĞ LEKELERİ İÇİN:
Davlumbaz ve ocaktaki yağ lekelerine yağ-çöz sıkmadan önce bir de sirkeye başvurun. Ulaşılması zor yerleri sirkeye batırdığınız diş fırçası ile temizleyebilirsiniz.

RENKLERİ CANLANDIRIR, YUMUŞATIR:
Yıkama aşamasında çamaşır makinesine bir çay bardağı sirke eklerseniz çamaşırların renkleri canlanır, yumuşatıcı yerine kullanırsanız hem çamaşırları yumuşatmış hem de statik elektrikten kurtarmış olursunuz. Ayrıca iç çamaşırları ve bebek giysilerini yıkarken kullanacağınız sirke ile hijyen sağlayabilirsiniz.

GRİBE BİREBİR:
Kendini hafif boğaz ağrısıyla hissettiren gribi, sirkeyle gargara yaparak etkisiz hale getirebilirsiniz. Yarım çay bardağı suyun içine koyacağınız iki çorba kaşığı sirkeyle bir-iki dakika gargara yapın ve tükürün. Daha sonra bu sirkeli karışımdan bir yudum için. Özellikle akşam yatmadan önce ve sabah kalkınca yapmanız tavsiye edilir. Gün içinde de uygulayabilirsiniz. Doktorun verdiği boğaz spreyinden daha etkili olduğunu göreceksiniz.

Semerkand Aile Dergisi

Okunma Sayısı : 7.962

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Kötü bir işin en gizli şahidi, vicdandır. “ Hz. Ömer (R.A)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku