Siz Evlendirmeyin Lütfen…

01 Mart 2014Yarım Elma30 Yorum »

unnamed-300x225

En zor konu, kırılma noktası. Aracılar, aracı olmak isteyenler, başaranlar, seyredenler, başarısız olanlar, elini yüzüne bulaştıranlar…

Ve biz ortada olanlar…

Aracı kazaları. Biz önceki yazımda % 5 lik kısımdan bahsetmiştim.

Aracılar genel bir yara.

Öncelikle evli, çevresi geniş kişilere bu yazıyı okutunuz…

Bazen kendi içimizde o kadar kalıyoruz ki hataları göremiyoruz bile.

Bugüne kadar size aracılık etmiş kişileri gözden geçirin. Ne gibi yanlışlıklarla karşılaştınız?

Yakın bir arkadaşım kendisinden 23 yaş büyük biriyle görüşmüştü. Tam bir fiyasko idi. Güya aracı yanlış biliyormuş yaşını. Görüşünce ikna olur diye düşünmüşler. Arkadaşım bir hafta kendine zor geldi.

Evlendirme işini yapanlara sorun bunu gerçekten iyilik için yapıyordur. Zaten bir çok kimse bu işe karışmak istemez. Bu aracı işlerinde eline yüzüne bulaştırmak çok rastlanan bir durum maalesef.

Evli olanların bir çoğu nedense yanaşmaz. Bunun temel sebebi; aciz insan sendromu.

Biz insanlar başına gelen hayrı kendisinden, talihsizliği de aracıdan bildiğinden bir çok insan buna yanaşmıyor. Önce bekarların kimseyi suçlamamaya adapte olması lazım. Hangi dönemde yaşıyoruz? Kimse kimsenin kafasına silahı dayayarak karar aldırmıyor. Tabii aracı önemli. Fakat son kararı veren yine biziz. Aldığımız karara sahip çıkmasını bilmemiz gerekli. Sonuç olumsuz olduğunda başkalarını suçlamaya çok müsaitiz. Sebepler olabilir ama kararı sen veriyorsun veya vermiyorsun. Öncelikle aracıları bu tedirginlikten kurtarmak lazım ki cesaret etsinler.

Bir kısımda neden aracılık etmek istemez? Ben çektim kimse çekmesin? Evlenip de ne yapacak muhabbetine girdiklerinden kimseleri evlendirmek istemezler.

Kimisinin de kapasitesi yoktur, kendi yağında kendisi kavrulur gider, kimseyle uğraşmak istemez.

Kimide bu işlerle fazla uğraşır ama dilindedir sadece “Sana şunu yapalım, bunu yapalım” der durur sadece ortaya birilerini çıkartmaz. Bu kişileri ayrı bir haz etmem. Ya konuştuğun gibi çıkart birini ortaya ya da sus.

Öncelikle arkadaşlar size aracı olabilecek kişileri bir kağıda yazın. Kimler sizi tanıyor ve size aracılık yapabilir. Tespit ettiğiniz kişilerle irtibatta olun. Bu konuya açık olduğunuzu, istediğinizi belirtecek davranışlarda ve imalarda bulunabilirsiniz.

Bazen insanlar uzun süre bekar kalanların gerçekten istemediklerini düşünüyor. Ya da kızcağız o kadar güçlü gözüküyor ki çevresindekiler bu kimseyi düşünmüyor, kimseye ihtiyacı yok manasını çıkartabiliyor. (Zaten o kadar güçlü görünmekte ayrı bir konu:)

Uzun süre bekar kalan erkeklerde de aynı durum olabilir. Bulunduğu duruma alışabilir. Bu alışkanlıkla birlikte uzun süre evlenmesini isteyenler bu halini kanıksarlar ve artık kimse onu düşünmez. Erkeklerde ciddi problem:)

Erkekler kadınlar gibi değil dillendirmeleri daha yavaş olabilir. Bunun için çevresindekilerin biraz atağa geçmesi gerekli.

Aracı olanlar ve olacaklara yaklaşınız. Ne istediğinizi ve ne istemediğinizi belirtiniz. Bu konuyla ilgili “ Evlenmeliyiz ama neden hemen? Yazımızda ayrıntılı yazdığımızdan burada girmeyeceğim. bakınız: 

http://www.cocukaile.net/evlenmeliyiz-ama-neden-hemen/

Size biri söylendiğinde acele ve heyecanla hemen reddetmeyiniz. Bir sakince dinleyin, sorular sorun, artı ve eksisini tartın. Bakışınız genelde olumlu olsun. Zaten bu yaşlarda öyle eskisi kadar kısmetiniz olmayacaktır. Olanları da kaçırmayın ve değerlendirin derim. Tabi her gelenle görüşün demek istemiyorum çünkü bazen ahlakı epey bozuk yapmadığı işler kalmayan erkekler temizlenmek ve kendisini iyi hissetmek için mütedeyyin kişilere yaklaşabilirler…(tabiî ki tercih iki kişinin)

Ayrıca arkadaşlar –özellikle hanımlar- yaş ilerledikçe taliplerinizin özellikleri değişebilir sakın alınganlık göstermeyin. Siz hiç evlenmemişsinizdir fakat karşınıza iki çocuklu evlenip ayrılmış bir talipte çıkabilir. (Uç bir örnek) Bu da gayet normaldir. Tabi ki gönül ister hiç evlilik yapmamış biriyle evlenmek. Fakat bizim için neyin hayırlı olup olmadığını bilemeyiz. Evlenin demek istemiyorum fakat değerlendirebilirsiniz. Başta kendinize sonra karşınızdakine fırsat verin. Bazen çok basit takıntılarımızdan ömür geçip gidiyor…Tam tersi hızlı karar almakta bir o kadar tehlikeli elbet.

Gereksiz kapris ve kompleksler sadece sizi geriye götürür. Önce kafanızı bir boşaltın, düşüncelerinizi zihninizde netleştirin ki size gelenlerde net olsun. Emin olun ne düşünüyorsanız dışarıdakiler de buna göre şekillenecektir. Belki de bilinçaltı temizliği yapmanız gerekli:) Geçmişteki hayal kırıklıkları, kırılmışlıklar, üzüntüler, aile baskısı, zorlamalar vs vs…Birikmiş bir kilitlenme söz konusu da olabilir…

Düşüncelerimizi bir temizleyelim, üzerimizden gereksiz yükleri, gereksiz kuruntuları atalım…Daha bir kendimiz olalım, başkası gibi, başkaları için değil…İşte o zaman dışarıdaki dünyada değişmeye başlayacak…Değişim kötü bir şey değildir. Değişirken dönüştüğümüz hâl önemli…Değişim yolunda yolunuz açık olsun….

Not: Bir sonraki yazımızda aracı özelliklerini işleyeceğiz. Aracılarla ilgili problemlerinizi, tecrübelerinizi paylaşırsanız memnun olurum. 2elmayarim@gmail.com’a gönderebilirsiniz.

 

 

 

Okunma Sayısı : 6.876

Yorum yapın

“Siz Evlendirmeyin Lütfen…” için 30 Yorum

 1. tülin dedi ki:

  Bir yılı kimseyle görüşemeden geçirdikten sonra bizimkileri benim için hiç dua etmiyorsunuz diye ısrar ederek Taha Suresi okumaya ikna ettim (21 kez Taha Suresi okumanın hayırlı kısmetlerin karşımıza çıkmasını hızlandırdığını duymuştum ama daha önce okuyup okumadığımı tam olarak hatırlamıyorum, açıkçası şimdi bunları yazarken de tereddüt içindeyim, kaynağının sahih olup olmadığını bilmiyorum, belki yağmur duası veya hacet namazı gibi faydalı olabilir, yani, biz yağmur duasına çıkmasak veya hacet namazı kılıp ardından özel duasını yapmasak da Allah bize dileklerimizi verir ancak bir kurbiyet vesilesi olabilir diye düşündüm, yine de tam içime sinmiyor, bidat olabilir diye endişe ediyorum, bilgisi olanlar, ilahiyat uzmanları, bilhassa Sema Hanım bizi aydınlatabilirlerse sevinirim.)

  Neyse, okumaya başladık ailecek, bitirmeye yakın bir telefon geldi bir ahbaptan, beni birisiyle tanıştırmak istediklerini söylediler, biz de olur dedik, karşı tarafın fiziksel olarak kısmen olumsuz bir vasfını söylediler, o kompleks yapmazsa benim için de sorun olmayacağını söyledim, telefon beklemeye başladık görüşmek için, aradan bir aya yakın zaman geçti, aday olan kişi aramadı, meğerse aracılar fiziksel olarak karşı tarafın benim için sorun olmayacak olan vasfıyla ilgili onu baştan bilgilendirmemişler, ben fikrimi söyledikten sonra sormuşlar, o da ben kompleks yaparım, ikimiz de aynı olsaydık daha iyi olurdu demiş. Hayırlısı dedik ama bir yıldır kimseyle görüşmediğim için ümitsizliğe düşmeye başladığım bir anda haber geldiği için çok heyecanlanmıştım, tekrar bir hayalkırıklığı yaşadım aracı kazasına kurban giderek :(( iyiniyetle kalp kırmak da böyle birşey herhalde.

 2. Abdullah Bir dedi ki:

  Bu arada Sema ve Tuğba hanımların kabuli ile 2 yıl aradan sonra aranızdayım arkadaşlar… 🙂 Desperate, Yasın, Seymen, Hasret, Süheyle ve adını yazamadığım site yorumcusu arkadaşlarım yeniden ve yürekten merhaba…

  • Yasin dedi ki:

   Merhabalar dostum tekrar hoşgeldin.
   2 yıldır yazmasan bile siteyi takip ettiğinden eminim. Yoksa şu anda burada olmazdın, yanılıyor muyum?

   • Abdullah Bir dedi ki:

    Merhaba Yasin kardeşim
    Bu sefer yanıldın 🙂
    Uzun süredir (üç beş ayda bir yazılara söyle bir göz attığımı saymazsak) siteyi takip etimiyordum. Bu gün de o üç beş ayda bir söyle bir kapıdan baktığım günlerden birisi. Baktım sitenin bensiz tadı tuzu yok ( 🙂 ) raytıng bayagı bi düşmüş ” eh hadi bi kendimizi gösterelim, reytingleri yukseltelim, sonra gerekirse yine bi ara veririz yorumlarımıza ” düşüncesiyle 🙂 ” söyle bi geçerken ugradım ” (bu konuda saka yapıyorum)
    Site yönetimi izin verdiği ve siz eski dostlar bana katlanabildiğinmiz sürece sizlerleyim inşaallah.
    HOŞBULDUK…

 3. Abdullah Bir dedi ki:

  Yazarın Yazıya başladığı “RUH HALİ” ile yazının sonunda ki durumu aynı değil gibi. Buda bayagı sırıtıyor. “””İyi bir niyetle ve akıcı bir uslupla başlayan yazı (yazının yazılma aşamasında her ne olduysa) birden bire uslup değişikliğine uğramış ve bir an önce bitirlmek istenen bir şekle bürünmüş””” gibi duruyor….

  Ayrıca,
  “””Yakın bir arkadaşım kendisinden 23 yaş büyük biriyle görüşmüştü. Tam bir fiyasko idi…. Arkadaşım bir hafta kendine zor geldi.”””

  şeklinde ifade edilen durum ( arkadaşına talip olan erkeğin yaşı ) yaşayan kişiden ziyade yazarı daha fazla RAHATSIZ etmiş gibi… Arkadaşının değilde yazarın ciddi “ALERJISI” var galiba yaş farkına… Bu rahatsızlık çok açık biçimde hissediliyor ifadeden. Sayın yazara sormak lazım “mahalle baskısı” denilen toplumun atalarından gördüğünü devam ettirme hastalığı ve dayatması değilde nedir bunun adı?

 4. sevim dedi ki:

  Benim basıma da ilginç bir olay geldi. Aynı muhitte old. bir bey gerek hal ve tavırlarıyla uzaktan uzaktan bana ilgisini belli ediyordu. Oldukça da düzgün biri old. sürekli duyuyordum. Annesi ile yürürüken bana bakıyorlardı sürekli.Tabii bende bayanım ümitlenmedim değil. Bir gün annesi anneme bana talip olduklarını iletmiş. Telefonunu vermiş oğlunun. Bi çaldırı versn konuşsunlar bi diye. Hiç yapmadığım bişey yapıp, mesaj attım. Sonra oğlu da gecikmeli olsa da mesajımı yanıtladı. Gayet durumdan haberdar şeyler yazıp, yarın görüşelimmi şeklinde görüşme isteğini belirtti. Yarın oldu ve oğlu herşey çok acele oldu ben görüşmeye açık değilim yazdı.Bir dengesiz ile karşı karşıya old. anladım. Aracılar anneler bile olsa karşıdaki insanda dengesizlik olunca da yapacak birşey kalmıyor…İşin komik yanı hala aynı muhitte sürekli bana bakıyor:)Allah aklı basında tutarlı insanları bizimle karşılaştırsın…

  • ibrahim allar dedi ki:

   sevim hanımefendi inanın çok duygulandım bir o kadarda şaşırdım.Aman boşverin gitsin fazla annecilerden hayır gelmez.Rabbim ne eylerse güzel eyler inşallah.

 5. Desperate dedi ki:

  Kimi aracıların amacı iki tarafa da şirin gözükmek ve pasta börek yemek. Ablamın başına gelmişti bir kez görücü gelenlerle aracı geldiler, öncesinde büyük bir hazırlık yapılmıştı. Neyse beğenmişler gittiler yolda aracı demişki kız daha önce sözden ayrıldı, onlarda o zaman olmaz demişler. Bizim zaten saklamak gibi niyetimiz yoktu ki kötü bir şey de değil. Ama bunlar gelmeden önce konuşulması gerekir o ailenin öyle bir düşünce yapısı varsa önce söylenir kimse boşuna zahmet etmez.
  Aracıların iki tarafı çok iyi tanıyıp herşeyi önceden belirtmeleri gerekir.
  Kimi insanlar da çoğu kişiye aracı olur ama kendi kızlarına aracı olmaya çekinir. Bence anne baba da eğer kızlarına uygun biri varsa kızlarını tavsiye edebilmeliler.
  Son olarak herşey nasip kısmet olacaksa dağ başında da yaşasa kısmeti gelir onu bulur.

 6. fatma dedi ki:

  insanlarımız genelde ilgisiz olduklarından;ancak eş arayan kişinin yakınları arıyor oğluna genelde.hatta onuda yamayanlar var galiba ama neyse konu o değil.oyüzdende arkadaşlarada söylemek bir fikirsede en çok sohbet ortamlarına gidip ordan çevre edinmek gibi diye düşünüyorum.böylelikle oğlanın annesi vb. yakını ile kızın tanışması için bir ortam sağlanmış olabilir.

 7. nur dedi ki:

  çok beğeniyorum yazılarınızı,şu aralar çıkılmaz bir yerde hissediyorum bu konuda kendimi…

 8. Misafir dedi ki:

  Mehmet Kardeşim;

  Emin ol seni bu halinle kabul edecek birisi mutlaka çıkar. Mutlaka birisi vardır, sen heyecanı filan sorun etme inan belki sen heyecanınla çok değerlisin. Bi insana heyecan da lazım heyecansız insan ölü gibidir.
  Musa aleyhisselam Allah a dua edermiş “Ya Rabbi dilimin bağını çöz kime söylemek istediğimi rahat söyleyeyim ” diye dua edermiş Allah da ona yardımcılar göndermiş. Sonra Çöle kaçınca “ya rabbi göndereceğin her hayra muhtacım diye dua etmiş sonra Şuayb aleyhisselamın kızlarıyla karşılaşmış. Kızlar onu babalarının görmek istediğini söylemişler Şuayb aleyhisselam demiş ki” Musa benimle 8-10 yıl çalışırsan kızlarımdan birisiyle seni evlendiririm demiş. Musa aleyhisselam da kabul etmiş Yani diyeceğim o ki senin bu halini Allah biliyor İnşallah seni bu halinle sevecek birisi çıkar. Hem heyecanın zamanla geçer bunu kendine dert etme. Bismillah de yola çık Allah yardımcılarını sana gönderir

  • mehmet dedi ki:

   Allah Razı Olsun. Allahtan ümit kesilmez. Hayırlısıyla kim bilir inşallah yeni taşınacağım binada kısmetim çıkar…

   • seda dedi ki:

    Belki evlenmemek bazi insanlar icin daha hayirlidir. Ornek, ben..
    Evlenmek yuva kurmak herkez gibi benim de hayalimdi. 2 yildir evliyim. Ama bu iki yilda iki yuzyillik cile cektim. Dindar bir insan oldugum icin cinnet gecirip kocami oldurmemisimdir bugune kadar.
    Bosanmak da istedim defalarca. Fakat cocugumu vermediler aile olarak. Ve hala da cocugumla birlikte gitmemi kabul etmiyorlar. Hos zaten kendi ailemde bosandigim durumda cocuklu olarak beni kabul etmiyorlar ya neyse.
    Psikologa gitsem bana bir cozum olur mu acaba

    • hamza yürekli dedi ki:

     ailenizle alakalı sorununuzu çok kısa yazdığınızdan konu tam anlaşılamıyor. Lakin diyeceği şu ki; Bir psikoloğa veya aile danışmanlarına gideceğiniz vakit o kişi hakkında iyi bir araştırma yapmakta fayda var. bu sitede yazı yazanlardan Mehmet AY beyinde bir yazıssında vardı” aile danışmanları arttı fakat ne gam boşanmalar hızını artırdı”. Yarım hoca dinden yarım doktor candan Yarım Danışmanda insanı Kocadan eder” (Telif hakkı şahsıma aittir izinsiz kullanılamaz).

     • o dedi ki:

      evet kardeşim ,dogru söylüyorsun.evlilik danışmanı diye ortaya çıkıp .eşleri birbirine baglıyacagına ayırtan insanlar var.kendilerine eş olması için ugraşanları duyuyoruz.kime güvenecek insan.kuzuyu kurda teslim etmek gibi.

 9. vuslat dedi ki:

  Şimdiye kadar genellikle arkadaş tavsiyesi ile 20ye yakın kişiyle görüştüm. tavsiye edilen kişilerle göründüğü kadarıyla genellikle bir çok açıdan (inanç, ahlak, meslek, fiziki olarak, aile yapısı, memleket, yaş vs vs) birbirimize uygunduk. benim için evleneceğim kişide inanç ve ahlaki değerlerin birbirine uymasından sonra ilk bakacağım şey muhabbet edebiliyor muyuz? ve ben onun yanındayken huzurlu olabiliyor muyum? bunuda birkaç kişide yakaladım herşey yolunda gibi gidiyor tam işte bu defa olacak diyorum. hoooppp ya bende ya karşı taraftan birşey oluyor olay bıçak gibi kesiliyor. Rabbim belki de bu şekilde beni olgunlaştırıyor, hayata hazırlıyor.. Rabbim hepimize en başta kendisinin razı olacağı, birbirimizde huzur bulacağımız ve aşk nimeti ile nimetleneceğimiz. iki dünyamız içinde gözaydınlığı olacağımız ve göz aydınlığı nesiller yetiştireceğimiz, saadet-i dareynlerimizin olacağı eşler nasip etsin. çok dua etmek lazım…

 10. ruya dedi ki:

  Görücü tecrubelerimi aktarayim:
  1. 29 yasinda dedikleri adam 45 yasinda cikti.
  2. Yine 29 dedikleri 34 yasinda cikti.
  3. 27 yasinda dedikleri baska biri de 37 cikti. Kisacasi aracilar yaş indirimi yapıyor ben bunu gördüm.
  4. İyi aile evladi diye bir bey gösterdiler, bana dediki aceleye getirmeyelim 5-6 ay goruselim. Ben de kabul etmedim tabiki, 6 ay birisiyle harama girerek bulusacaksam sevgili bulurdum zaten. Sonra bu adamin ailesi bana dediki ” bak bizim amcaogluna bir kiz istedik, kuran kursu hocasiydi, o kiz bile 8 ay konustu gorustu oyle evlendi, sen niye konusmuyorsun” mantiga bakin, basitlige bakin, sanki kuran kursu hocasi peygamber de o yaptiysa benimde yapmam gerekiyor.

 11. mehmet dedi ki:

  Kimse aracılık yapmak istemiyor.
  Bende bir kusur mu var?
  Eğer Hz. Muhammet SAV olsaydı BENİ EVLENİDİRDİ.
  Ona sorardım. Bana Çevrem EVLENDİRECEĞİZ GEREKİRSE 1000 KAPIYA GİDECEĞİZ Diyorlar
  Ama Sözler TUTULMUYOR….

  ARTIK GÜVENİM AZALDI…. ÜMİDİM TÜKENDİ…

  BAZILARI ANNEME SUÇ BULUYORLAR…

  ANNEM SANKİ EVLENMEMİ İSTİYOR MU İSTEMİYOR MU BİLMİYORUM….

  BEN AİLE İDARE EDEBİR MİYİM? BANA GÜVENİYOR MU?

  BENDEN KARDEŞİMİ EVLENDİRDİLER ÇOCUĞU OLACAK

  GEÇEN BİR KIZ TAVSİYE ETTİLER ANNEM BU KIZIN BACAĞI PROTEZLİ 50 YAŞINDAN SONRA SENİ İDARE EDEMEZ DEDİ SANA OLMAZ ÇIKTI.

  HALBUKİ KIZ SADECE TOPALLIYOR.

  BOŞANANLAR ÇOK ÇEVREM EVLENMEK SENİN NEYİNE DİYORLAR. BANA GÜVENMİYORLAR MI BİLMİYORUM….
  BEN BİR SUÇ İŞLEDİĞİMDE BUNUN SORUMLUSU BENİM.

  BAŞKA KIZLARA BAKIYORLAR ONLAR DA BENİ BEN KONUŞAMADIĞIM HEYECANIMDAN DOLAYI İSTEMEDİLER…

  AİLEM BU KONUDA YAVAŞ DAVRANIYOR… BİLMİYORUM. ŞUÇ KİMDE

  BEN DE Mİ

  AMA BENİ HZ. MUHAMMET S.A.V. EFENDİMİZ EVLENDİRİDİ.
  HZ. MUHAMMET S.A.V. EFENDİMİZE DERDİM Kİ BANA GÜVENİYOR MUSUN?

  PEYGAMBERİMİZ KİM BİLİR KAÇ KİŞİYE ARACI OLDU…

  O ENGELLİLERE DE ARACI OLDU.

  RAHMETLİ ANENEM BABAANNEM EVLENDİRİRDİ…..

  ONLAR ÇEKİP GİTTİ….

  SADECE DUA İLE OLMUYOR…. RABBİM HAYIRLISINI VERSİN FAZLA BİR BEKLENTİM DE YOK

  BEN KİME GİDECEĞİM BİLMİYORUM… ALLAHTAN BAŞKA….

  • zehra dedi ki:

   Sevgili kardesim,

   Yazini okuyunca icimden dua ettim Allah karsina iyi birisini cikarsin diye. Sanirim konusma zorlugun var. Biz de alti kardesimiz, en buyugum olan ablam da yuruyemiyor. O da evlenmek istiyor ama benim annem de cok cekingen yaklasiyor. Genelde anne-baba merhamet nazariyla bakip, korumak icin cok secici oluyor, evlilik olmasa da olur diye dusunuyorlar. Halbuki engelli de olsa bir insanin hayat arkadasina ihtiyaci var. Eger etrafinda aile buyuklerinden danisabilecegin birileri varsa, onlara evlenmek istediginden bahset. Sen erkeksin isin biraz daha kolay, istedigini rahat soyleyebilirsin. O protezli olan kiza neden olmaz dedi ki annen? Zaten bu zamanda en hanimlari agir is yapmiyorlar, hersey makinelerle. Onemli olan mutlu olmak..

   Allah yardimcin olsun

  • hamza yürekli dedi ki:

   görüşeceği kişilerle sıkıntısı olan bu haldeki insanların( benim de öyle olmuştu) bilhassa aracılarla da sıkıntısı oluyor genelde. Bu zamanda okumuşluğu ne olursa olsun, maddi durumu ne olursa olsun , seninle akrabalık yakınlığın ne olursa olsun , evli olsun bekar olsun, kadın olsun erkek olsun, istekli olsun isteksiz olsun aracılık yaptıkları kişiyle alakalı iletişim,bilgi, samimiyet , becerik konusunda çok büyük sorunları var. Bana aracılık yapanlarda hiç bir zaman yaptıkları iş ile benim ortak noktada örtüşemiyorduk. Allahım ne zordu o günler. Ben bir bana denk geldi heralde diye düşünüyordum fakat başka kader arkadaşlarıda varmış. İnanın sadece ben o dönemi detayları ile kaleme alsam 3-5 roman çıkar. Şuan da bile tüylerim diken diken oldu, gerisini kendimi iyi hissetdiğimde yazayım kusura kalmayın.

 12. abdullah dedi ki:

  aracılık konusunda özellikler islami cemaatler bu yükü omuzlaması gerekirken, umursamaz bir tavır içindeler….
  evlilik ve aile toplumun ıslahı için belkide anlattııkları sohbetlreden daha önemli…
  bekar kaldığım sürece girdiğim günahlardan ve huşuyla yapamadığım ibadetlerden dolayı VALLAHİDE BİLLAHİDE arı mahşer de müslümanlardan şikayetçi olacağım..

  • sena dedi ki:

   abdullah kardesim :aracılık konusunda özellikler islami cemaatler bu yükü omuzlaması gerekirken, umursamaz bir tavır içindeler….bu sozunde sonuna kadar haklisin ,fakat şikayetçi olurum demekle olmaz bu isler ,bizler Elhamdulillah muslumaniz ,Rabbimiz her seyi goruyor ,kalplerde olan her seyi biliyor ,bizler kul olarak vazifemizi yerine getirmeye calisip O,na yonelirsek dua edersek ,cozulmeyecek bir sey yoktur oyle degilmi ? kimi insanlar erken evleniyor prpblemleri oluyor kimi gec evleniyor daha mutlu oluyor ,dua ve sabir ile beklemek bu aradada Rabbimize hakkiyla yonelmeye calismak en dogru olan .Mevla Gorelim neyler Neylerse Guzel eyler

   • abdullah dedi ki:

    velev ki ben şikayetçi olmasam da ALLAH’ın ”içinizdeki bekarları evlendirin”ayetine muhalif bir halde oldukları için hesap verecekler….

    • ali dedi ki:

     kardeşim islami cemaatlerin tek işi evlendirmek mi?
     onların çok daha mühim işleri var. Ama emin ol, aday varsa ellerinden geleni yapıyorlar, kaç kez şahit oldum.
     Fakat cemaat büyük olduğundan, sosyal statü, iş, aile yapısı çok çok çeşitli olduğundan birine uygun birisini genelde bulamıyorlar.
     Keşke olsa ama olmuyor işte..Allah yardımcımız olsun.. zaman çok zor..

     • sa dedi ki:

      kardeşim uğraşmıyorlar.eğer islama hizmet etmek istiyorlarsa evlendirmek hele bu zamanda çok büyük hizmettir.onların amacı ADAM KAYBETMEYELİM

     • fatma dedi ki:

      bencede islama en büyük hizmetlerden evlendirmek.zinaya engel olmaya çalışmak lazım.ayrıca islami kesim nerden bulsun eş?sokakdan adammı yada karımı çevircekler?gerçekden çok kızıyorum cemaatteki hocaların bazısının bu işe hiç bulaşmak istemeyişine.yazıklar olsun onların hocalıklarına…bende aşağıdaki yorumu yazan kardeşimle aynı görüşteyim…ilgilenmiyorlar çoğu…hiç abartısız belki 15 hocamıza evlilik için baş vurdum tek bir tane bile birini bulan olmadı.aklımızda bulunsun gibi deyip geçiştiriyorlar.ayrıca çokda evlenilmeyecek durumdada değilim.28 yaşında tesettürlü bir bayanım.ve 40ın üzerine bile artık kabulüm diyorum ama gene yok gene yok….bu ilgisizlik değilde ne

     • hüzün gecesi dedi ki:

      Sağlıklı olanlarla uğraşmıyorlarsa engelli olanlara hiç yanaşmıyorlar zaten tecrübeyle sabit. Çünkü toplumun algısına göre engelliler sadece engellilerle evlilik yapabilir. Siz bir aracı olun kimseyi zorla evlendirecek değilsiniz nasılsa ama kime anlatacaksınız ki…

     • Desperate dedi ki:

      Dindarlar severek evlenmeyi küçümserler ama kimse de evlendirme işine bulaşmak istemez. Fatma hanım bence evlenmek istiyorum bana bir eş bulun diye gelen kızları yadırgıyorlar. Bir erkek dediği zaman takdir edilir canla başla çalışılır evlendirmek için. Başka bir neden bulamadım kafamda.

     • abdullah dedi ki:

      ”kardeşim islami cemaatlerin tek işi evlendirmek mi?”
      bence öncelikli görev bu olmalı..
      her cemiyet bu konu için özel bir birim kurmalı…
      şunu da eklemek isterim ki elh. ben kamuda çalışan biriyim ve bu sıkıntıyı yaşıyorum.asgari ücretle çalışan kardeşlerin işleri daha da zor. bu toplumda..

 13. e dedi ki:

  aracılarla ilgili bu işi konuşup sadece dılınde olanlardan varya gerçekten konşmasın 🙂
  şimdılık pek buyuk problemim yok aracılarla.
  çok yakın çevremiz aracı oldugu halde hep bı korku terddutle yaklaşmasam bıraz daha olumlu ve tevekkullu yaklaşsam olacak inş 🙂
  acele karadan da bahsetmişsınız benım bı arkadaşim ıkı kere goruştu hemen soz yaptılar.ıkı aya da dugun yapıyorlar bu bana çok hızlı geldı.ama ben de oyle teslımıyetcı olmak ıstıyorum inş olurum.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Bir ev halkı birbirine iyilik ve ikramda bulunduğunda Allah üzerlerine rızık akıtır ve Allah'ın himayesinde olurlar. (Hadis-i Şerif)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku