Süresiz Nafaka Aileyi Bitirir

22 Mart 2018Duyun Sesimi58 Yorum »

gorme-engelli-salih-arikan-telekoma-dava-acacakSüresiz Nafaka Aileyi Bitirir. Ben Salih Arıkan görme engelliyim. Türkiye Beyazay Derneği İzmir şube başkanıyım. İlk üniversitem sosyal bilgiler ikincisi de açıktan sosyoloji devam ediyor.

Kamu görevlisiyim. Ülkemize ve aileye birçok tuzaklar kuruluyor.Siyasi iktidar tamam tebrik ederiz. Ama kültürel iktidar olmazda medeniyetimizin köklerine dönmezsek liberal tuzaklar içinde çürür gideriz.

Ben yetim büyüdüm. İşe başladığım zaman bu güne kadar hep yurtlarda yaşadım. Devlet parasız yatılı geçti ömrüm. En büyük hayalim bir ailem olsun. Babamı küçük yaşta kaybettim. Annemi de bir kaç yıl önce kaybettim.

Dedim ki kapımı açanım olsun, elime ayağıma dolaşan çocuklarım olsun. Uzun yıllar tatmadığım sevgiyi derinlikli olarak helal dairesinde yaşayayım. Kendim gibi gözleri görmeyen, iki çocuklu bir kadınla evlendim. Dört yıl evli kaldık. Ve yürütemedik.

Beş yüz lira nafakayla anlaşmalı olarak boşandık. Ben 2009 Haziranda evlendim 2013 Eylülde boşandım. Ve sürekli nafaka veriyorum.

Evlenmek istedim, hanımefendiler biz nafaka veren bir kişiyle evlenemeyiz dediler.

Dün eski eşim demez mi nafakayı artıralım, bende evlenmek istediğimi yeni bir hayat kurmak istediğimi söyledim. Şimdilik ileri tarihe erteledik ama uzlaşamazsak beni mahkemeye verecek.

Çocuğum yok ama nafaka veriyorum. Hadi beş yıl verdim ama o da yeni bir hayat kursun bende. Düşünün ikimizde yeni bir hayat kuramıyoruz.

Bana helal olmayan yabancı bir kadına ömür boyu para vermek istemiyorum.

Ve yeniden evlenerek sevgiyi tatmak istiyorum.

Evlilikte nikâhın Kutsallığını anladım. Bir gün Meryem anayı ziyaret etmiştik. O zaman bir dua ettim. Rabbim bizi bakire Meryem gibi tüm kötülüklerden koru diye dua ettim.

Ne isteniyor insanlar kadınlar erkekler birbirine düşsün onlarda ellerini ovuştursun.

Yok, öyle yama bir ara inzivayı düşünüyordum. Tekrar evleneceğim ve çoluk çocuğa kavuşacağım.

Ailenin korunması için mücadelelerin içinde olacağım. Benim gönlüm yaralı ve gönlü yaralılara el uzatacağım.

Belki de dil olacağım yılmak yok, mücadeleye devam. Kültürel iktidar da olmalı yoksa aile çürür.

Bu mübarek günlerde rabbim ellerimizi ve yüreklerimiz birleştirsin.

Salih Arıkan

Okunma Sayısı : 8.750

Yorum yapın

“Süresiz Nafaka Aileyi Bitirir” için 58 Yorum

 1. gustizia dedi ki:

  bir adam 2000 tl alıyor ise 600 tl kiraveriyor ise 600 tl kadına 300 tl de çocuklara veriyor ise .nasıl geçinir. bir daha nasıl yuva kurar. zina da ypamıyor. imanıda var ise. hadım edilmiş olmuyor mu. diyelimki bir hatun la yuva kuracak .ilk duvar nafaka. …..

  kadın gayet normal seni sevmiyorum istemiyorum diyor. erkek için ne acı sevilmediği halde çocuklar küçük büyüsün diye senelerce beklemek…
  ama kadın fazla sürmeden mahkemede .aldatma yok. içki yok kahvehane eve geç gelme yok. ne diyecek mahkemede pskolojik şiddet uyguluyor. kim kime uyguluyor. sevilmediğini kabullenmiş bir erkek.herşeye rağmen evin giderlerini aksatmamasımı. iftira ve yalanlar. sirf fazla para koparmak için. ne bilir .erkek araştırmaz ise. bu absürt kanunları. kadın araştırmış.

  kadın bir beyanıyla seni pskiyatriye gönderirim .çocukları alır yüzlerini göstermem .demişti. devlet sanamı inanır diye dalga geçmiştim. uçuk sözler. ilk mahkeme onun her dediği oldu .beni duyan yok. hakim kadın avukat kadın salonda tek erkek ben. kadınlar dayanışması gibi. acı acı güldüm. bari çocuklar için deyip çocukları görmek için anlaşmayı tıpış tıpış imzaladım.

  bu kanunlarla bir erkeğin mahkemeyi kazan ma şansı sıfır. ancak evlilik boyunca art niyet düşüp delil toplaması lazım. o da nsaıl evlilik olacak ise. mahkemelerin fanteziciler gibi sorular sorması iki kişinin arasındaki bilinmeyecek şeyleri .dinleyip .kdın lehine karar vermesi mi yada ahiretlik sorular sorması nerden baksan absürtlük. kadınlar eziliyor muş .şiddet görüyormuş .

  tamam kardeşim varsa şiddet darp ceza hukukundan kat be kat kes cezayı. mahkemede kadının beyanı esastır. pozif ayrımcılık deyip .bütün suçu erkeğin üzerine yıkmak ne demektir. nerde ise tüm mahkemeler de kadın ister ise çocukları küçük ise kadına. kadın ömrü boyunca tek kuruş kazanmasa malın yarısı onun. bir de dilerse maddi ve manevi tazminat. kadına maaşın en az 4 te 1 i nafaka 4 te 1 çocuklara ödersin.

  hakime demez bu kadın sinemaya tiyatroya gidecek lan hayatında kadın bir kez gitmiş mi. karşısındakilerin gelirini yaşam tarzını kendisiyle bir tutuyor. birde işler kötü gitit .nafakayı ödemedin anında cezaevi.adamın malı gitmiş işi gitmiş .çocukları gitmiş .yuva kurma şansı kalmamış. birde cezaevine atılmış.hep cezaevi korkusu.

  keşke öldürseler beni diye bakar. ama sevgili devlet öldürmez .süründürür. oysa adamın ne yaşama umudu nede onu korkatacak devlet kanunu kalmıştır. ondan sonra nerde ise hafta iki cinayet gazetelerde. kimse sormaz lan bu adam boşanmış yıl olmuş neden. eski karısını öldürüyorlar. bu erkekler katil mi cani mi hep. hatta artık çocuklarınıda öldürüp intihar ediyorlar. o erkekler bir anda mı üşüttüler kafayı. yoksa devletin adaletsizliği çocukları görmek için icra ile uğraşması kadın ve akrabalarından aldığı hakaretler. maddi zorluklar karşısında çocuklarına istediklerini alamamak .kendini yetersiz hissetmek.

  ilk zamanlar çocuklar anneye değil baba da kalmak isteyip. ağlayarak babanın yakasına sarılması ne zor baba beni bırakma demesi çocuğun bir baba için. o küçük parmakları incitmeden tek tek yakasından ayırması. erkek sin ya ağlımayacaksın .çünkü herkes sana bakıyor. ve ilk köşeyi dönünce kimsenin görmediği yerde yıkılacaksın kan ağlayacaksın. ve bu devlete bu kanunları yapanlara tümlanetini kinin kusacaksın. yavaş yavaş biteceksin.

  oysa devlet bir kaç memurun miilet hizmetini yapmak için oluşturduğu kurum. kutsal bir zalimdir. çekinmeden iki memur kendi yorumlarıyla dikilir kaşınıza devlet benim der. hiç birşey yapamazsınız. ALLAH kanunlarını eleştirip .hatta [haşa] sövebilirsiniz. lakin millete zulum eden kanunlara gıkınız çıkmaz politikacısı v.s kast sisteminin üstündekiler anında korumaya geçerler

  ancak ağızlarındaki impilant dişi hanımlarının makyaj tatil tlf paraları bir gecede mejlisde oylanır. maaşlar artar. ozaman devlet milletin vergileri kutsal olmaz. çünkü devlet güce göre kişner. ..

  erken evlendi diye gençleri 8 yargılar sonra iki çocukları oluş insanları ayrım yaparak erkeği tecavüzcü diye en az 8 senede içeri tıkar. sapık damgasıyla. ALLAH ın hukümlerinin hiç birini tanımazlar. kadınıda çocuklarıyla sokakta bırakırlar. NEYMİŞ KANUN MUŞ. oysa liseliler sevişir prezvatif dağıtılır. ünversitelerde tuvaletler kız erkek ayırımı olmasın hatta kapıları olmasın diye çalışmak cıyaklama medeniyettir. özgürlüktür.

  dine göre evlenmek yada gönülden sevmek suçtur. çünkü tüm kadınlar kariyer yapmalı .kocalarına bile gebe kalmamalıdırlar. kariyer yapınca çok seviyorlar .çok aile düşünüyorlar .hemen evlenip çok çocuk yapıyorlar.çok çabuk eş adayı buluyorlar gerçekten öylemi. sadece gençliğinde sevip evlenememiş .cesaret edememiş. yada sevmemiş mahlukların kıskançlığı .hatta geçliklerinde yatakta hiç yanmamışlar. herkesi buzdolabı sanıyorlar.

  bazen edep ahlak kuralları çiğniyorum ya. işte zalim ler her pisliği bizi atıyor .her zulmu yapıyor. azıcık karşılık verince edep diyorlar siz dindarlar diyorlar. sanki biz kör üz sağırız bu toplumda yaşamıyoruz. rezidans tutan bir artı bir ev kiralyanlar genelde okumamış erkek yada bayanlar mı. açıklasın aile parçalama bakanlığı öğrenelim . kötü zor dedikleri hayat tarzını seçenler son yıllarda okumuşlar mi. cahiller mi……

  bir babanın çocuğunu icra ile pedogog polis eşliğinde alması görmesi. ayrıdığı kişiye ömür boyu para vermesi. cocuklarına ise sadece18 yaşına kadar bakmakla yükümlü olması. adam iflas edip nafakayı ödeyememesi hapise girmesi. hangi kanunlarında dinde var. …

  işin en korkuncu bu kanunların büyük kısmı dindarlar milletden bizden denilen iktidarın olduğu dönemde çıkması. ALLAH kanunlarını yok sayan kanunlar bu dönemde çıktı çıkıyor. dha durun kadın evde başını duvara vurup kocam dövdü dese. adam işinden atılacak. kanun yolda geliyor. gerçek olan şu .bu kanunlar cinayetleri fuhuşu artıracak. evlilik azalacak. nufus düşecek.

  önce aile sonra millet en sonda devlet bitecek. göreceksiniz 20 yıl sonra. avrupadan beter olacaz. erkekler bir kez evlenmeden soğuyunca .kadınlar herşeyi bizde yaparız para kazanırız ayağına yatınca. merka etmeyin .avrupa kanunlarıyla avrupadaki değerlere eşit kadınlarımız erkelerimiz olacak. ama mana aleminde bilen bilir .avrupada kadın değerini. ama kanunen eşit hatta fazlasını alın. nasılsa hukümet veriyor. sırf bu yüzden bu bakanlar hukukçular parti liderleri lanetle anılıyor anılacaklar. kör ve sağırlar duymuyor. hafta sadece iki tane erkek şiddeti cani erkekler .mazlum kadınlar.tv ler .politikacılar .gazeteler. dernekler. ne probaganda. ..

  ALLAH diyorki ben kimseye zulm etmem . millet kendi kendine ediyor. uyumaya probagandalara devam. taki bir yakınız gazete küpürüne düşünce canınız yanıncaya kadar. bu hızla ama cinayet .ama boşanma. ama fuhuş o tepedikileride vuracak. göreceksiniz. biz yandık .keşke çocuklarımız yanmasa malesef umut yok. çünkü ALLAH ın kanunlarının hikmetini araştıracak anlatacak insan yok. kurtuluş zalim barbar roma kanunları öyle sanıyor aile adalet hatta diyanet

  ne diye kendilerini yorsunlarki memur bürokrat takımı .git avrupa ülkesine ziyaret tatil kopyala tercüme et ypıştır. alı size medeni kanun.neresi medineli ise. 1000 yıllıık türk islam dini kültürü örfü olan MECELLE ise yobaz tukaka. ama roma temelli.yahudi fıkıhlı hristiyan kültürlü putperest roma kanun medeni. helal hak bize. suçlu HALİFE dir

 2. Zeynep dedi ki:

  Çok üzüldüm yasadiklariniza inşallah en kisa zamanda degistirilir .Anlayamıyorum gerçekten nasıl bir hukuk düzeni var neye göre bir erkek kendine yabancı olmuş bir kadına para öder sonuçta ortada çocuk yok hiçbir bağ yok .Burdaki yazıları okumadan önce hiç haberim yoktu böyle şeylerden her seferinde hayretle okuyorum .Çok zaman önce bir komşumuz vardı yeni taşındık o eve karşı komşumuzla apartmanda kimse görüşmüyor selam vermiyorlar kadın da benden yakınlık gördü samimiyet kurmaya çalışıyor başka bir komşumuz uyardı beni uzak dur o kadından diye sebebini anlattığında inanmamistim. Dedikodu diye düşündüm o zaman .Kadın 3 evlilik yapmış 2 çocuğu var farkli eşler den .İlk ikisinden çocuklar için nafaka alıyormus en son boşandığı eşinden de yoksulluk nafakasi alıyormus .Kendisi calismiyor fakat çok lüks bir hayat yaşıyor .Eski eşleri durumları gayet iyi olduğu için dokunmuyor heralde demişti yüklü miktarda nafaka alıyor 2 çocuğu da özel okula gidiyor demişti.O zamanlar bilmiyorum tabi böyle bir durum mümkün değil iyi uydurmuslar demiştim .Günahıni almayayım doğru olmayabilir ama mümkün olabildiğini görmüş oldum

  • feyza dedi ki:

   bu konularda derin bilgi sahibi değilim Zeynep hnm yalnız yorumunuz merakımı celbetti. bu kadın ilk iki eşinden nafaka alıyormuş, peki nafakanın kadının yeni bir evlilik yapması ile sonlanmıyor mu? adamları anladım, on kez de boşansa on hanıma da nafakayı ödeyecek, fakat kadınlar için de mi geçerli bu durum? yani kadın bir daha evlenince ilk kocasından olan nafaka bitiyor sanıyordum. çocuklar olduğu için mi devam ediyor?
   iyi de bir yılan oyunu var hani eklenerek çoğalan.. bu kadınların durumu buna benzer o zaman? her kocadan bir çocuk ve ayrı nafaka. nafakalar geçim kaynağı olur, kadınlar boşanmak için evlenir o zaman? bu anladıklarım doğru mu?

   • Yahya dedi ki:

    Sizi stajer avukat olarak görmek isteriz. aile hukukunu öğrendiniz 🙂
    kadın evlendi mi, eski kocasından nafaka alamaz. Çünkü yeni koca zaten bakmak zorundadır.
    Fakat çocuklar için durum böyle değildir, çocuklar yine kendi babalarından nafaka alabilirler.

    Tabii Zeynep hanımın anlattığı hadisenin iç yüzünü bilmiyoruz. Özellikle kadınlar arasında bu tarz olarlar son derece farklı boyutlara gidebiliyor. Aslını o kadından öğrenmek gerekir.
    Zeynep hanımın yerinde olsam ufak ufak o kadınla görüşüp, olan biteni öğrenip (merak değil), dinimizce doğrusunu kendisine anlatır, nasihatta bulunurdum.

    • Feyza dedi ki:

     Tesekkur ederim Yahya bey cevabiniz icin. Stajyer avukat olamam da benden olsa olsa mubasir olur belki sonra terfi bile ederim 🙂
     Zeynep hnmin yasadigi olayda bana kalirsa doger kadinlar bu hanimi potansiyel suclu gormektedirler yani birden cok kez evlendigi icin hanim, kendi kocalari adina endiselenmektedirler. Bu hanimlar arasinda cok yaygindir bu zanni tasvip etmesem de varligini inkar edemem. O yuzden uzak dur diye tembihlemislerdir yoksa nafaka vs bahane..
     Ancak sizin dediginiz gibi bu hanimlarla iletisim kurup dogru olan anlatilmali, afaroz etmekten daha tesirlidir buna eminim ve haklisiniz.

 3. Aadem dedi ki:

  Bazen diyorum ki kadın dernekleriyle bir ol ve erkekleri imha et.sonucu düşünme.çoktan çok gider, azdan az.ben biterim ama herkes biter.ayni aids hastası olup intikam için herkese bulaştırarak imha etmek gibi.

  • seysey dedi ki:

   :/ Lutfen sakin olun.Erkekler bize lazim uc bes capulcu icin eslerimizi babalarimizi cocuklarimizi harcamayalim.

 4. Hatice betül dedi ki:

  Boşanmada kadın magdur olmasın diye erkekler magdur oluyor. Boşanmış 2 çocuklu bir bayan olarak söylüyorum. Eski eşimle anlasamiyorduk(anlaşmak için bir çabası yoktu) ayrıldık anlaşmalı boşanma yaptık. Çoçukların velayeti onda benimle kalıyorlar. Okul harçlığını bile düzenli ödemiyor. Hiç ödeme yapmadığı zamanlarda oldu. O eksik yapıyor diye ben zülm edemem. Allah a inanan ve güvenen insanları nasıl davranması gerekiyorsa öyle davranırım. O babalık vazifesini aksatıyor diye anneliktenmi vaz geçeceğim. Beyefendinin yasadı gına yakın bir olay basinizda. Eşinden ayrılmış anlaşmalı bosanacakları konusunda anlaşmiş mevcut evi eski eşine bırakıp taksit lerini ödeyeceğine söz vermiş. Biz beyle hayatımızı birleştirdik. 2yıldır taksın ödüyor.Hatun anlaşmalı ya yaklaşmayın ca çekişmeli dava açılmiş. Şahit bulunamadıgından boşanma gerçekleşmiyor bizde bekliyoruz. Mahkemeye sunacak şahit yok ne oldu ise evden dışarı aksettirilmemiş. Bilenlerde iki tarafa akraba şahit olmuyor. Kadın mahkemeye benim yasadı elde edilmiş kimlik bilgilerimi sunuyor. Adliyede akrabası var. Baksan iman aşkıyla yanıp durur. Allah ın kadına verdiğinnden fazlasını ister? İman adalet ve ahlak vermemiş. İnanan insan kul hakkından da korkar. İslamda hakem tayini yapılan konulardan biride boşanma.bizde bu Allah İn hükümleri ile yapılmadığından gücü yetene. 8yıllık evliliğe bir ev al boşanmaki adamın baska malı yok. 15 Yıllık evlilikten 2 çocukla birsey almadan çık dünyanın adaleti başka ne yazık. Çok şükür borçumda var ama çoçuklarım bir lokma yerken kimsenin gözüne bakmıyor. Çalışan anne olmanın avantajları. Düşünüyorum ya çalışamasaydım? 3 yıl ayaklarım üzerine durmak için bekledim. İş arama sürecini hatırlıyorum kimi yerde bas örtü kimi yerde namaz söz konusu oldu işe girmedim

  • Serkan k dedi ki:

   Hanimefendi ,giris ve sonuc bolumunu acik ,orta alan bolumu kapali ,,su olayi daha kelimeleri yutmadan anlatirmisiniz.iki turlu .fransiz flimleri gibi anlatmissiniz

 5. Tolga Paylar dedi ki:

  Ben de tam 15 yıldır ödüyorum ve hâlâ ödemeye devam ediyorum Bir vampir gibi kanımı emiyor ve hiç mutlu değilim

 6. Serkan k dedi ki:

  Hani diyenler var ya 300 tl nafaka veriyorsunuz cok mu ,soylenen hanimlara ithafen.. iste sizde bu ulkenin hanimlarisiniz. Baska bir acidan bakmissiniz olaya ,tebrik ederim ..

  • Lale dedi ki:

   Aylık bez masrafı 90 100 tl civarı
   Ayda 2 kilo kıymadan köfte yapıyoruz sadece çocuk yiyormutlaka her gün köfte yiyor.Kiymanin kilosu 40 tl
   Aylık omega 3 çinko d vitamini demir takviyesi en ucuzundan alırsam en az 100 tl
   Her ay oyuncak almak gerekiyor çocuğun gelişimi için
   Kaliteli oyuncak fiyatları en az 60 tl ortalama 100 tl veriyorum, bunun yanında bebek kitapları alıyorum aylık 30 50 tl civarı
   Her gün mama vermiyorum acil durumlar icina bulunduruyorum
   Kutusu 90 tl civarı
   Menenjit aşısı yaptırdım 2 doz. Tanesi 190 tl
   Rota aşısı yaptırdım 2 doz tanesi 150 tl
   Istanbul da özel dr muayene fiyatları 220 tl den başlıyor
   Profesör muayene ücreti 800 lira
   Çok şükür çocuğun ciddi hastalığı yok
   devlet hastanesine gidiyoruz reçetece yazan ilaçlar devlet ödediği halde 50 tl civarı tutuyor özele gidemiyorum
   Hızlı büyüdüğü için her 2 3 ayda bir kıyafet alıyorum ayakkabı alıyorum
   3 yaşından sonra anne ev hanımı olsa da çocuk krese
   özgüveninin gelişmesi konuşmasını ilerleyebilmesi için gitmeli
   Tüm gün apartman dairesinde çocuk büyümez
   Tabii ki babası nafaka ödememek için her türlü yola başvuruyor
   Tüm bu masrafları benim kendi babam karşılıyor emekli olduğu halde
   Çocuğun babası keyfince yaşıyor halinden memnun çocuk umrunda değil bana en son çocuğum olacağına keşke luks araba alsaydım dedi
   300 tl bu adam için birşey değil onun için 2 gömlek parasi
   Ama aynı evde yaşasaydık yine bu parayı harcamak zorunda kalacaktı

   • Fatih Murat dedi ki:

    Senin çocuk nasıl bir çocuk ki hem ayda 100 TL lik mama hemde ayda iki kilo köfte yiyor?

    Birde lutfen cocugunuzun masraflarini karsilayan babaniza söyleyin beni de nüfusuna alsin? Çünkü eğer çocuğunuza yaptıklari ve harcadigi para konusunda ki yazdıkların doğruysa sen bir kralin kızı prensessin.

    Tabi prenseslerin çocuklarına aylığı 1500 TL olan kreşler yakışır. Koskoca kral kızı evde çocuk büyüyecek değil ya.

    • Lale dedi ki:

     Her gün bir öğün mutlaka köfte yediriyorum bu 30 günde yediği toplam
     mama sadece ayda 1 kutu bulunduruyorum
     Rutin vermiyorum
     Üzüntüden sütüm kesildi ek gıdaya geçilse bile günlük 500 cc anne sütü alması gerekiyor benim o kadar sütüm yok
     Yakında ise başlayacağım mecbur kreşe
     vericem masrafları benim emekli babam karşılıyor
     Adam nafaka yatırmıyor mahkemede benim için gitsin çalışsın diyor
     Sonuçta çocuğum doğduktan sonra kendime en ufak birşey almadım
     Bu adam zaten gelirini düşük gösterdi babası lüks içinde yaşıyor
     Ailecek mal mülk problemi
     burda tartışılması gereken niçin baba çocuğundan para kaçırıyor
     Hamileyken çocuğumun herseyini ben aldım o zaman fark ettim birşeylerin ters gittiğini
     Bebeğim 40 günlükken ortada hiçbir şey yokken beni evden kovdu çocuğuma
     Ona bez alacağıma kendime araba alırım dedi
     Dışardan görsen adam sanarsın
     Geçende kadının birine aleyhimde yalancı şahitlik yapması için 250 liralık pastane çikolatası almış
     Dedim ki kadına o adam çocuğuna bez almayan adam
     Size çikolata mı almış dedim
     tabii ki suç bende çocuk oluncaya kadar fark edemedim adamın beni nasıl manipüle ettiğini
     Istismar edilsin çocuğuma sokağa atıldım

     • Fatih Murat dedi ki:

      Dilinde “mağdurun da mağdurun” şarkısı ile “masum ve mağdur” boşanmış kadın tiplemesi prim yapmıyor artık. Çocuk uzerinden duygu sömürüsü yapmak da ise yaramıyor bu günlerde. Cocuga Bakamiyorsan babasına ver. Birde ise başlamadan önce iyi bir klinik psikolog bul kendine. Çünkü yorumlarında ki ifadelerden ve muhatapları verdiğin cevaplardan anlaşıldığı kadariyla “olaylar arası bağlantı, konu-süreç, ifade şekli, anlam bütünlüğü, analiz ve cikarim” konularında ciddi problemleriniz var.

     • Aadem dedi ki:

      BAYAN, KADIN LALE
      Ben dahil artık tüm erkekler uyandı.cocuklarimiz için canını bile verecek biz babaları artık kullanamayacaksiniz.Ben çocuklarıma kendi isteğimle Nafaka verdim.Nafakayi çocuğun eğitimi için kullan dedim.adi namussuz kadın bana ne dedi.Çocuk için verdiğin Nafakayi çatır çatır yiyeceğim dedi.Ve ilk Nafaka arttırımına davasında davanın reddini istedim.yok öyle artık çocukları babaya karşı silah olarak kullanmak.Çocukları sömürü aracı olarak kullanamayacak sayın sömürgeci bayanlar. Duygu sömürüsü yapan kadınlar niyetinizinAcaba sadece babayı suçlayan kadınlar artık erkeği inek yerine koyup ilikerine kadar sağma döneminiz bitmiştir.Geçmiş olsun kadınlara artik.yürüüü.ERKEKLER KADINLAR İCİN KOLAY AV OLMAYACAK ARTİK.Bunu tüm kadınlar kafasına soksun.ANLADİNMİ BAYAN LALE.

    • Lale dedi ki:

     Beyefendi siz çoğunuza köfte yedirmeyin vitamin vermeyin kitap okumayın as yaptırmayın kreşe de vermeyin çocuk sizin
     Nihayetinde sizin bileceğiniz iş
     Her aile çocuğunu kendine göre yetiştirir
     Burda demek istediğim
     Ben varımı yoğunu çocuğuma verirken dedesiyle birlikte
     Bu adam niye nafakadan kaçmaya çalışıyor
     Mesele bu

    • Lale dedi ki:

     Niye yalan söyleyeyim buraya herşeyi yazmadım bundan daha fazlasını yapıyorum
     Keşke her çocuğun bu imkanları olsa
     Inşallah çocuğunuz yoktur
     Eğer çocuğunuz varsa çok yazık
     Bir çocuk doktoruna götürüp danışmanlık almanızı öneririm

   • Yahya dedi ki:

    Aylık omega 3 çinko d vitamini demir takviyesi en ucuzundan alırsam en az 100 tl – HİKAYE… D vitaminini için güneşe göster!

    Her ay oyuncak almak gerekiyor çocuğun gelişimi için
    Kaliteli oyuncak fiyatları en az 60 tl ortalama 100 tl veriyorum, – HİKAYE… Her ay oyuncak alman gerekmiyor.

    bunun yanında bebek kitapları alıyorum aylık 30 50 tl civarı – HİKAYE alabilirsin yada gidip kütüphaneden de ücretsiz alabilirsin…

    Her gün mama vermiyorum acil durumlar icina bulunduruyorum Kutusu 90 tl civarı – HİKAYE ne maması? hazırlamak çok mu zor?

    Menenjit aşısı yaptırdım 2 doz. Tanesi 190 tl – HİKAYE, gerekmiyor!
    Rota aşısı yaptırdım 2 doz tanesi 150 tl – HİKAYE, gerekmiyor!
    Istanbul da özel dr muayene fiyatları 220 tl den başlıyor – – HİKAYE, hangi hastane???

    Profesör muayene ücreti 800 lira – HİKAYE, devlette prof. mu yok?

    3 yaşından sonra anne ev hanımı olsa da çocuk krese
    özgüveninin gelişmesi konuşmasını ilerleyebilmesi için gitmeli – HİKAYE, gerekmiyor! Evde de çocuğun “özgüveni” gelişir yeter ki ilgili/şefkatli anne olsun…

    *öz güven dediğin şey ney?

    • Adamın biri dedi ki:

     Yahya bey
     Ben de birşeyler yazmayı düşünüyordum ama siz çok daha güzel ifade etmişsiniz, yaptığı gereksiz harcamaları zaruri ihtiyaç gibi yazmış hanımefendi, ayrıca bu ülkede kaç kişinin bu paraları harcamaya imkanı var, parası çok herhalde harcamaya yer arıyor bazı insanlar

    • Lale dedi ki:

     Sen çocuğunu öyle yetiştir ben elimden gelenin en iyisini yaparım
     Yerinde olsam bilmediğim konularda fikir beyan etmek
     Daha iyi imkanların olsa çocuğun için çok daha iyisini yaparim

     • Lale dedi ki:

      Elimden daha iyisi gelse daha iyisini yaparım
      Babası bir seferde gidip 2000 liralık kıyafeti alıyor
      Nafakaya gelince mahkemede ağlıyor
      Dünyaya gelmesine sebep oluyorsa sorumluluğunu taşıyacak

    • Lale dedi ki:

     Turkiyede hala menenjit ölüm oranları yüksek
     Rota enfeksiyonu geçirse hastaneye yatışa sebep
     babasının umrunda olmaz çocuk rota gecirse
     köy yerinde yaşasa oyuncağa ihtiyaç olmazdı
     Ama apartman dairesinde yaşayan çocuğun oyuncağa ihtiyacı olur
     Bebek kitapları kütüphanede
     zaten bebekler kitapları yırtar o yüzden sık sık yeniliyorum
     Sonuçta ihtiyacı var ya da yok
     Niye bunları benim babam alıyor
     Çocuğu babamın evinden mi
     getirdim sorun şu ki sevgili sperm donoru niye bu sorumluluğu hissetmiyor

     • Adamın biri dedi ki:

      Yazık yazık ne kadar sevmeseniz de o insan çocuğunuzun babası, kullandığınız tabire erkek olarak ben utandım, siz bir kadın olarak nasıl kullanıyorsunuz pes doğrusu, çocuğunuza etten kitaptan kresten ziyade aile sevgisi lazım, eşinizde hata varsa bile ( ki tanımıyorum sonuçta onu ) ona karşı bu hissiyatta olmanız çocuğunuz için büyük kayıp, anne babası birbirine düşman bir çocuk köfte yiyerek mi mutlu olacak

     • Lale dedi ki:

      Adamın birine cevaptır
      Doğumdan önce ben baba olmak istiyorum diyen adambebegim 40 günlükken beni çocuğuma evden kovdu baa olmak bana göre değilmiş ben bundan sonra keyfime bakacağım
      Kuzey ırak sınırına tayinim çıktı diye
      Okuduğunuzu anlamıyorsunuz herhalde ondan sonra hiç gelip çocuğunu görmedi çok iyi bir geliri olduğu halde onun için bir akşam yemeğine karşılık gelen miktarı ödememek için mahkemede alsın çocuğunu gitsin ise dedi
      Adam istanbulun en iyi yerinde hayat yaşarken kullandı zora gelince kaçtı şimdi gidicek zengin ve güçlü yen8 kadın bulup
      peki benim çocuğumun mutlu bir ailede yaşama hakkı yok
      Benim evimde hicbir sorun
      Adam mahkemeden çocuğu görme talebinde bulunmadı
      Ben nafaka ödeyemem diye ağladı
      Üst düzey gelir grubunda olan bir adam olmasına rağmen
      Benim babamda baba o adamda mi baba yani
      Dedesi de diyebilirdi çocuğunu getirme diye bana ne
      zaten babasından göremediği sevgiyi benim kendi ailemden görüyor mutlu çocuk buyutuyorum
      Ben yakında ise başlayacağım o adamın yatırmadığı başkanın peşinde koşamam illa icraya vereceksin bir kere icraya verdim adamın yüreğine iniyordu kayınvalide fenalık geçirdi
      Nafakaların zaten almayacağım yarın bir gün oğluma der annen nafakalarımı yedi
      gelip de kuzey ırak sınırına çocuğunu görmeye tenezzül
      Etmez
      Cocugumun soyadını değiştiricem kendisini sokağa atmış bir adamın soyadını niye taşısın çocuğum toplumsal hayatta boşuboşuna babasının sorumsuzluğu yüzünden niye damgalansin
      Baba olmak sperm vermek demek değil emek vermektir
      boşanmak istemek ayıp değil
      Çocuğu ve eşi evden kovmak sokağa atmak ayıptır
      Adama karşı nefretim yok suçlu benim ve
      safliğımızın cezasını çekiyoruz
      Kendinden emin değilsen çocuk yapmazsın
      Ayrıldıktan sonra gelip ilgileneydi çocuğu hic merak
      ermiyor bu durumu aklım almıyor
      Böyle babayı ben seçtiğim için çok vicdan azabı
      hissediyorum
      Boşanmak için 2.5 yıldır çalışmadığım halde benden yüklü miktar para istiyor nasıl vereyim
      Ben ona mahkemede iftira atmadım diyebilirdim bana tokat attı
      O demiş ama karım bana tokat attı diye
      Nerde ahlak
      Allah korkusu yokmuş demekkki

     • Lale dedi ki:

      Burayı okuyunca erkek bakış açısını iyice anlamış
      peki benim babam erkek değil mi babama şaşırdım
      Çocuğa verilecek en önemli şey elbette
      Sevgi
      Tabii ki kaliteli gıda ile beslenecek ilerde sağlıklı bir hayat yaşaması için
      Boş gıdalarla beslemek doğru değil
      Ben kendime kıyafet kosmetik doğumdan beri almıyorum çocuğuma harcıyorum diyorum nasıl erkekler tepki gösteriyor
      Tamam bundan sınra çocuğu patates kızartmadıysa besleyeyim
      Babasının ilgilenmediği çocukla ben de ilgilenmeyeyim
      Mahkemede çocuğun nafakasını istemediğimi söyleyeyim bari
      Mazallah babası 2. Hanımı alamaz
      Merak etmeyin içinizi ferah tutun abilerim
      Bundan sonra almayacağım nafakasını
      Üç kurusun peşinde koşacak halim yok
      O da bu yaptıklarının hesabını onur dunyada versin.
      Pahalı zevkleri olan bir adam için çocuğun zerre kıymeti yok
      Aynı evde yaşasak normal bir baba aynı masrafı yine yapardı hatta daha fazlasını yapardı
      Ama neymiş maalesef bu lafı söyledi
      Bez alacağıma arabamı değiştiririm diye
      Ilerde babasının bu sözleri söylediğini çocuğundan saklamalı
      saklasam bile çocuk anlamayacak mi ne kadar değersiz oldugunu

     • Meçhul dedi ki:

      Lale hanım ben bir bayan olarak yorumlarınızı üzülerek okudum. Boşanmış olmayi elbette kimse istemez insanı psikolojik olarak mutlaka etkiler. Düşünün mutlu halinizdeki tavırlarınızla mutsuz halinizdeki ki bir mi? Dolayısıyla eşinize her ne kadar sizin için kötü biri olsa da çocuğunuzun babası olduğu için çocuğunuzun da daha fazla psikolojik açıdan yipranmamasi için nacizane tavsiyem eşiniz için kullandığınız kelimelere dikkat etmeniz. Dünyanın en kötü insanı olabilir ben ne sizi ne onu tanımıyorum. Hemcinsim olarak sizi uyarmak istedim. Siz eşinizi kotuledikce çocuk merak eder daha çok sever ayrıca babası kendi öz çocuğuna kötülük yapmaz. Nacizane tavsiyem Banu Yaşar’in ‘kızları kız gibi erkekleri erkek gibi’ yetiştirmek adlı kitabını okuyun. Ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Allah’a emanet olun

     • Aadem dedi ki:

      Bayan lale,
      Senin anlattigin bu masalları çok dinledik.piriniz Fatma şahinde yalan masallar anlatmada çok ustaydı herkesi hatta biz erkekleri bile kandırdı.ama artık masallarıniz sıkmaya başladı.fatma şahin ve kanunu sayesinde yalancı, iftiracı,namussuz,cani kadınlar baştacı oldu devletin.ama milletimin baştacı değil.

  • Lale dedi ki:

   Siz benim yazılarımı okumuyorsunuz.evlenirken ev eşyalarının yarıdan fazlasını ben aldım.dugun masrafları takılan altınlarla ödendi
   Evlilik süresince adama baktım evislerini aksatmadım
   Mahrem hayatımız da iyiydi çok mütevazi bir kadındım
   Benim tüm ailem eğitimli medeni insanlar.mutedeyyin bir aile kızıyım
   Annemle babamın sessiz insanlar olduğunu fark eden eşim dışarda daha iyisi var deyip bebeğim küçükken beni evden kovdu
   Kendisi dışarıya karşı çok dindar görünen birisi.her vakit namazini camiide kılar.Benim eşimle aram kötü olsaydı ben çocuk doğurmazdım.Ben çok fena kandirildum.Benimle maaşım için evlendiğini itiraf etti.Eger bana tüm maaşını vermezsen seni boşarım dedi.ben o zaman bu adamı tanımadığını anladım ve kendime kızdım.
   Adam beni sömürdü iyi hayat yaşadı issı bitince kapının önüne
   2. Ben mağdur değilim.5 yaşından beri çalışan birisiyim yine çalışırım
   3. Çocuğu kullanmıyorum adam mahkemeden görüş günü istemedi
   Aylardır çocuğu görme talebi
   mahkemede sadece nafaka için ağlıyor
   Çok üzgünüm böyle bir adamın baba olmasına vesile oldum.
   Keşke iyi bir eş olamasa da iyi vicdanlı bir adam olsaydı
   Çok nadir de olsa bazı babalar çocuğu için nafaka haricinde çocuğun hesabına extra para koyuyor.Toplumda böyle baba çok çok nadir.
   O adamın sadakatini almak istemiyorum. Peşinde icralarda koşacak halim yok.Nafakasini alırsam yarın onur gün o bana velayet davası acar
   Benden çocuğu alırsa benden nafaka alır çocuğa harcamaz kendine harcar.
   Bir çocuğu büyütmek çok zordur.Hic kimse anne gibi olamaz.Uvey anne istismarı yaygın.cocugu evde hizmetçi olarak kullanır.
   Boşanmış annelerin çoğu zaten tekrar evlenmiyor.Erkekler evlenmeden duramaz.Bir çocuğun annesi varken annesiz kalması normal mi.
   Ev hanımları için nafaka kalkıyormuş.
   Hemcinslerim icin üzüldüm.Kiz çocuklarının okuması lazim.Evlilik garanti değil.Cocuk doğurunca kadının çekiciliği azalır.Eger kadının arkasında güçlü birisi yoksa kadın 2 3 yıl sonra sokağa atılabilir ya da herşeyi sineye çekecek katlanacak.
   Kadınların evlenince hemen çocuk yapması çok yanlışmış yaşayarak öğrendim.
   35 40 li yaşlara ertelenebilir ya da tek çocuk olmalı.Her hangi bir durumda bir annenin 2 çocuğa bakması zor.ben artık kızkardeşine öyle söylüyorum ya da evlenmeden kadın evini arabasını alacak geç evlenecek erkeğe evlilikte yedirmeyecek önce geleceğini garanti altına alacak.Babamin bir sözü var erkeğin dindarı dinsizi olmaz erkek erkektir diye

   • Adamın biri dedi ki:

    Sizin başınıza kötü bir olay geldi diye buradan böyle abartılı çıkarımlar yapmak mantıklı mı sizce? Eski kocanizdan yola çıkarak erkekler hakkında olumsuz düşüncelere sahip olmanız sizin sui zanniniz, ayrıca eski eşinizi iyi taniyamadiginizi söylediniz, burada sizin de az ya da çok hataniz yok mu? Sizin yazınızı okuyan kadınlar bu olayların onların da başına gelebileceğini düşünüp durduk yere kocasindan devamlı şüphe etse memnun mu olacaksınız? Yok geç evlilik yapin yok çocuk yapmayın, yok çalışın, sanki herkes sizin hayatınızı yaşayacak, yazdıklarınızdan anlaşılan sizin iyi bir evliliğiniz olsaydı ve boşanmamis olsaydınız, bütün erkekler çok iyi insanlar olacaktı, keşke daha erken evlenip çocuk yapsaymisim diyecektiniz herhalde. Yani yine abartılı bir çıkarım olurdu bu da, ben biraz da eski eşinizin şahsında erkeklere kabahat bulmaktansa kendinize de bir bakın derim, kandirmak yanlış da kandırilmak normal mi? Unutmadan çocuğunuz da erkekmiş ya dikkat edin, nasıl olsa o da bir erkek, potansiyel tehlike… İnşallah ilerde çocuğunuzla sorun yaşayıp gördüğünüz kadınlara mümkünse erkek çocuk yapmayın demezsiniz

   • Feyza dedi ki:

    Lale hnm, diger konu basligi altinda yorum yazamiyorum nedense o konu cok agir aciliyor. Site ile veya benimle ilgili bir problem mi bilemiyorum. Altinda fazla yorum olan konulara yorum yazmakta zorlaniyorum. O yuzden bu baslik altinda devam edecegim.
    Evlenirken esyanin yarisini ben aldim, kirayi ben odedim, bircok masrafi karsiladim diyorsunuz. Genel olarak yazdiklarinizdan anladigim sunlar ki, esiniz iyi bir meslegi olan fakat birikimi olmayan biriymis. Bu yuzden elinizi tasin altina koyup her masrafa destek cikip ustlendiniz. Fakat buna gerek var miydi?
    Simdi yasadiginiz bu kotu tecrubeden yola cikarak kadinlara/kizlara “tek cocuk yapmayi(Allah izin verirse), birkac yil flort etmeyi, gorucu usulunden kacinmalarini, mutlaka calismalarini, evlendikten sonra da uzun sure anne baba olmamayi,cocugu olan kadina omur boyu nafaka odenmesini….”tavsiye ediyorsunuz. Yani, evlenmeden once “bosanmaya endeksli” bir evlilik tahayyulu ile yola cikmalarini israrla telkin edip duruyorsunuz.
    Fakat siz bu evlilikte yuzde yuz masum, esiniz yuzde yuz hatali olsa dahi benim tavsiye edeceklerim bunlar olmaz ornegin.
    Mesela, yazdiklarinizi okuyunca siz o eve gelin gitmemissiniz, adeta damat almissiniz. Mehrini de verseymissiniz beyefendinin tam olurmus..peki gerek var miydi?
    Gorucu usulu ile evlilik yapan bir gencin ailesi, en azindan cocugunu kendi imkanlari dahilinde evlendirmeye muktedirdir ki bu yola cikmistir. Bu bir ask evliligi degil, aniden gelisen bir surec degil. Planli, programli, sistematik bir surec..
    Siz uzerinize vazife olmayan islerin sorumluluklarini da almissiniz. Tamam iyi niyetli olabilirsiniz, fakat iyilik etmis olmazsiniz. Adi uzerinde, “gelin”. Yani gittigi evin orfune, adetine, ekonomik sartlarina uyum saglamasi beklenen gelin. Mademki eski esinizin iyi bir meslegi vardi ve buna guvenerek masraflari ustlendiniz, soyle de yapabilirdiniz. Ailesinin size sunacagi imkanlar dahilinde eksigiyke gedigiyle bir yuva kurmalarina razi olsaydiniz, zamanla esinizin de kalan eksikleri tamamlamasi icin muhlet verseydiniz..daha dogru olmaz miydi? Ne olurdu en fazla, eviniz ilk etapta dort dortluk olmazdi, ailesi ne kadarini yapabiliyorlarsa fakat o kurulacak yuvada esinizin de emegi olurdu. Hem yuvasini, hem evliligini hem de sizi sahiplenmesi icin zor da olsa bu sureci yasamaliydiniz. Yani erkegin evlilik oncesi birikiminin olmadigi durumlarda cozum kizin butun yuku yuklenmesi degil. Erkegin ona sunabildigi kadarina kanaat etmesi daha degerli. Bakin ornegin, erkek ne kadar fakir ve kiz ne kadar zengin de olsa nafakasini hz.Allah c.c. erkege yuklemis bulunuyor. Ya da kadin zengin erkek fakir de olsa mehir hakki kadinin, borcu ise yine erkegin. Bunlari dusunurseniz nice hikmetler vardir. Burada kadin zengin oldugu zaman erkege mehir versin de buyrulabilirdi ama boyle olmadi degil mi? Fakat ne tavsiye buyruldu, “kadinlarin kanaatkar olmasi”, ne bildirildi, “mehri hafif olan kadinin hayirli oldugu”.
    Ama dengeler hicbir zaman tersine evrilmedi. O yuzden, siz tum yuku yuklenip sonra vesveseye ducar olmaktansa, yapabilecegi kadariyla iktifa etmeyi teklif etseydiniz bunun sonucunda hem esinizin evliligini ve sizi ne derece sahiplenecegini gormus hem de kendi aidiyetinizi pekistirmis olurdunuz.
    Dusunuyor ve anlayamiyorum, ailesinin durumu cok iyi diyorsunuz ama butun masrafin cogunu ben cektim. Yapmak zorunda degildiniz. Tek kurus yardim etmeyecek bir aile neden gorucu gelip oglunu evlendirmek istesin? Ask evliligi olsa anlarim, aile istemeyebilir, hazirlikli degildir. Gorucu usulunde boyle bir problem yok ki, siz de donebilirdiniz vazgecebilirdiniz.
    Simdi evlenecek kizlara yukaridaki tavsiyeleriniz yerine sunlari tavsiye etmeniz daha yerinde olmaz mi?
    “Evleneceginiz kisinin birikimi yoksa, ya ailesinin sundugu cuz’i de olsa imkanlarla yuvanizi kurup bununla kanaat edin, zamanla esinizle beraber yuvanizi guzellestirirsiniz. Fakat kendinizi haddinden fazla bir kulfete sokmayin.”
    Bu oneriniz makul. Toplu olarak gorucu usulunu reddetmeniz, (siz adina flort demeseniz de) flortu tavsiye etmeniz, bosanma fikri aklin hep bir kenarinda sakli evliligi tavsiye etmeniz hic dogru degil.
    Sizin evliliginizi tenzih ederek soyluyorum, ozelinizi bilemem. Fakat cevrede maddi durumu erkeginkinden iyi olan kiz ailelerini goruyorum. Cevrelerine “kiz iyi yere gelin gitti” susu vermek icin, kendi imkanlarina karsilik esya, ev ve dugun bekliyorlar. Bunu yapamayan erkek ailesi ya buyuk masrafa giriyor zorlaniyor, ya da kiz tarafi masrafin cogunlugunu karsilayarak ekonomik bir govde gosterisinde bulunmus oluyorlar. Yine ileri asamalarda kiz, kendi ailesinin yasam kosullarini ozluyor, kendine bu imkani sunamayan esine ya diliyle eziyet ediyor veyahud ailesinin surekli maddi destegini arzu ediyor. Bu durum zamanla evde kiz ailesinin damat ustunde tahakkum etmek istemesi ile sonuclanan ya da zor bir zamanda kizin, ailesinin ettigi yardimlari kocasinin yuzune vurmasi ve onuruna saygisizlik etmesi sonucu kotuye dogru giden bir surec ile devam edebiliyor.
    Halbuki, esya, ev, dugun vs konularda erkege asil yapilacak iyilik maddi insiyatifi eline almak degil, erkegin sunabilecegi imkanlara mumkun mertebe saygi gosterip razi olabilmek aslinda. O zaman durumu iyi olmasa dahi bir erkek esini ve evliligini daha guzel sahiplenebilir. Diger turlu yuzu hep kendi ailesinin imkanlarjna donuk ve bu arzu icinde yasayan kizi memnun edemeyisi, erkegi karisindan da karisinin ailesinden de uzak dusurebilir. Saglayamadigi imkanlar gururunu rencide edebilir.
    Bakin bu yaptiginizi soylediginiz fedakarliklar sizi huzursuz ediyor, surekli dile getirme ihtiyaci hissediyorsunuz. Esinizin durumu yoksa senede bir tatile cikmayabilirdiniz, yemege bir sure gitmeyebilirdiniz. Su an bunlari konusuyor olmazdiniz o zaman degil mi? Masraflari ben karsiladim, kirayi ben odedim diyorsunuz. Bunlari basta konusabilirdiniz. Mesela genc kizlara bu yonde yapici tavsiyelerde bulunabilirsiniz.
    Ornegin, su an calismakta olan kiz arkadaslarima, karsilarindaki erkegin kendileriyle calisan bir kiz olduklari icin mi yoksa gercekten istedikleri icin mi evlilik yapacaklarindan emin olmayanlara sunu oneriyorum. Gorusme esnasinda, bu konuda tereddutunuz varsa talibinize deyin ki, “evlendigim zaman calismayadabilirim. Evimin hanimi olma hayali beni mutlu ediyor.” o zaman tepkisini olcme imkaniniz olur. Fakat bu kizlara topyekun demiyorum, emin olmak icin iki uc yil gorusup konusup dort bes yil cocuk sahibi olmayin. Tek cocuktan baska cocuk yapmayin.. Bir guven problemi varsa tesbitin de bircok yolu vardir.

    • Ahir zamanda Müslüman Olmak dedi ki:

     “Evleneceginiz kisinin birikimi yoksa, ya ailesinin sundugu cuz’i de olsa imkanlarla yuvanizi kurup bununla kanaat edin, zamanla esinizle beraber yuvanizi guzellestirirsiniz. Fakat kendinizi haddinden fazla bir kulfete sokmayin.”

     “Halbuki, esya, ev, dugun vs konularda erkege asil yapilacak iyilik maddi insiyatifi eline almak degil, erkegin sunabilecegi imkanlara mumkun mertebe saygi gosterip razi olabilmek aslinda. ”

     Feyza kardeşim tırnak içine aldığım cümlelerinizi bugün uygulayabilen kaç çift var toplumumuzda bilemiyorum bana çok ütopik geldi. Keşke teoride kalmasa da bir kaç çiftten etrafımızda görebilsek. Şimdilerde iğneden ipliğe her şey alınmadan ev, en iyi markalarla döşenmeden düğün yapılmıyor. Hatta çevremde bildiğim dindarlar bile artık evlilik için banka kredisi çekerek evleniyorlar 2-3 yıl faiziyle geri ödüyorlar.

     Bizim gibi evlilik için krediyi asla düşünmeyenler ise yeterli maddi birikimi olmadığından düğün işlerine teşebbüs bile edemiyorlar.

     Acaba diyorum insanlık tarihinde zinanın bu kadar kolay olduğu ve evliliğin bu denli zorlaştırıldığı başka bir dönem olmuş mudur? bugün zina 50 tl evlilik 50 bin tl olmuş.

     bilmiyorum artık rabbim sonumuzu hayır eylesin…

     vesselam…

     • elifkkk dedi ki:

      Sayın Ahir Zamanda Müslüman Olmak,
      Geçen işyerinden patronum aynı kelimeyi kullandı.”Zina 50 tl evlenmek 50 bin tl ”diye. Düşününce çok haklı dedim.
      Patronum Deist bir insan. Lakin düşünceleri çok mantıklı geliyor evlilik konusunda. Şimdi evleniyor ama diyor ki ” Yüzüğe 6 bin tl, nişan için 15 bin tl, eşya al , ev tut, sadece istanbul şartlarında bir eve giriş maliyeti (kiralık için ) ilk kira peşin 1500 tl, iki kira depozito 3000 tl, emlakçı 1 yıllık kiranın %12 sini istiyor yani 2160 tl. ” Düşündüm hal böyleyken bir de düğün, altın , balayı, makas kesmiyor parası, gelin çıkmıyor parası, çeyiz verilmiyor parası, gelin elini açmıyor parası 🙂 derken inanın evliliğe başladı başlayacağına insan bin pişman oluyor. Yani Allah rızası için ”EVLİLİKLERİ KOLAYLAŞTIRINIZ, ZORLAŞTIRMAYINIZ ” diye belediye nikah dairelerine ve düğün salonlarına asmak istiyorum ki tüm aileler görsün.

     • Yahya dedi ki:

      Elif hanım,

      Eleştirmek için değil durum tesbiti için yazdığınız yorumdan gitmek istiyorum:

      kira olarak yazdığınız rakam dahi çok yüksek.
      bakınız 1000 tl’nin altına “sıfır” 2+1 dairler bulmak mümkün. Depozito olarak 1 kira alıyorlar sadece. Emlakcı ise şart değil, sahibinden de yeterince uyguna ev bulmak mümkün, hem de yeni evleniyoruz/evlendik imajınızla kiradan 50/100 tl indirmeniz mümkün. Halbuki emlakcı ile genelde bu mümkün olmuyor, ayrıca biran önce evi kiraya verebilmek için sizi sıkıştırıyor, “başka bir aile daha bakmıştı… ev sahibinin indirim yapacağını zannetmiyorum” v.b. ifadeler ile en baştan işi yokuşa sürüyor. %12 isteyen emlakcılar var, zaten hemen hepsi kapıyı öyle açıyor, ben 1 aylık kira kadar veririm deyip yürüyünce geri adım atıyorlar. özetle toplam 3000 liraya (veya daha uyguna) evi tutmak mümkün.

      Benzer şekilde beyaz eşya alımlarında da çok büyük hata yapıyor aileler. En çok programı olan, en iyi marka, inox kaplama, kampanya vs. derken 4-5 bin’i geçmemesi gereken tüm beyaz eşyayı 7-8 bin’e zor alıyorlar.

      TV şart mı? Sonra küçük el/ev aletleri… 40-50 liralıklar dururken 999 liraya Breville almaya gerek var mı?

      Mobilya, halı, perde, mutfak eşyası v.b. ev eşyaları alırken de aynı hataları yapıyorlar/yapıyoruz. Zaten bebek-çocuk derken evde sağlam/güzel eşya kalmıyor. Alınanlar 5 sene zor dayanıyor. Hele evini tepeden tırnağa beyaz veya çok açık renk döşeyenler… gülüyorum 🙂
      kimseyi eleştirmek, yadırgamak için yazmıyorum, ama böyleyiz…!

      takıya gelince hanımların en çok yaptığı hata; güzel ve gösterişli olsun, pırlanta, elmas olsun. Hata diyorum çünkü, Allah göstermesin satmak gerekse o elmas/pırlantalar para etmez! Tek/üç/beş/on beş taş hep pazarlama tuzağı… istiyorsan Altın al…

      A diamond is forever…💎

     • Feyza dedi ki:

      Yahya bey’in de yazdiklarina katiliyorum. Paralel seyler yazmisiz zaten fakat kira ve depozito konularini fazla bilmedigim icin o mevzuya girmemistim. Onu da beyefendi hem de tecrubeli birisi olarak gayet net aciklamis,kalemine saglik.
      Hayirli Cumalar bu arada cumleten. 🙂

     • elifkkk dedi ki:

      Yahya Bey
      Anlıyorum sizi. Lakin İstanbul şartlarında yaşayacağınız semte bağlı olarak kiralar 1000 tl’nin üzerinde. Emlak piyasasından haberim var yaklaşık olarak 3 yıldır ev sahipleri 2 kira depozito istiyor. Ayrıca artık sahibinden kiralık ev bulmak çok zor. Yani keşke dediğiniz kadar kolay olsaydı. Tek taş konusunda katılıyorum. Lakin günümüzde kızlarda tek taş ile evlenme teklifi bekliyor. Altına burun kıvırıyor. Pırlanta olmalı 🙂

     • Yahya dedi ki:

      Elif Hanım,

      işte problem bu… özellikle yeni evlenen çiftler bu ön yargılardan kurtulmalı. bizim burada siteler var birde müstakil apartmanlar var; birisinde kiralar 1+1’ler 2200 TL den, 2+1’ler ise 2700 TL ‘den başlıyor. ayrıca 1 yıllık kirayı peşin alanlar var. iş bununla da bitmiyor, buraya bakan emlak şirketi var, herkes bu firma üzerinden işlem yapıyor ve emlakçı sözleşme yapmadan ev göstermiyor. müstakil apartmanlarda ise, yine sıfır daireler 700-800’den kiralanıyor, aidatları 50 tl’yi geçmiyor.
      burası anadolu yakası, metrosu, özel okulları vs. hemen hemen herşeyi var.

      Avrupa yakasında da benzer durum söz konusu ancak yabancıların bol olduğu muhitlerde kiralar biraz alt üst olmuş. 40 yıllık binada, bodrum katına 1500 tl ‘den fazla kira istiyorlar…

      Nişanlılık döneminde ev bakıyorum, biz hem kız tarafına hem benim aileme yakın bir daire bulduk, kirası ise makul seviyedeydi. Kız tarafı evi beğenmedi, alt katta diye.. başka bir daire buldular ve sorma ihtiyacı dahi hissetmeden tuttular. kirası benim bulduğumun 1,5 katı.
      son derece beni üzmüş ve tedirgin etmişti. ailem sağ olsun sana destek oluruz, şimdi kızın ailesini üzmeyelim, refüze etmeyelim dedi.
      Belli bir süre o evde kaldık; maaşım, sadece ev kirası + aidatı karşılıyordu.

      Şimdi her şey çok değişti. Rabbime binlerce kez hamd ederim.

      Selam ve dua ile…

   • Aadem dedi ki:

    Bayan lale,
    Babanızın size söylediği cümleden ve sizin yazdıklarınızdan anlaşıldığı üzere size yorum yok boş.

    • Feyza dedi ki:

     Elif hnm, yuzuge alti bin lira mi?Siz ciddi misiniz, yani tek tas diyorlar onlardan mi bu, vallahi bu kadar oldugunu bilmiyordum. Her ailede bu kadarini alamaz herhalde degil mi, onun da farkli fiyatlari vardir umarim. Imitasyon olanlari ne kadar ki acaba 🤔😃

     • Ahir zamanda Müslüman Olmak dedi ki:

      Feyza kardeşim daha neler var neler, millet düğün salonunda sırf asansör var gelin-damat asansörle yukarıdan aşağıya inecekler diye diğer normal düğün salonunun fiyatından 3-4 bin fazla vermeyi göze alıyor. Ne de olsa ömürde bir defa o gece her şey mübah!

      Sadece bir kaç saatlik düğün salonunda kalınacak 10-15 bin salon ücreti veriliyor. Düğünlerimiz tamamen elalem ne der mantığı üzerinden yürüyor. Durumu çok iyi de olsa ben 2-3 saatlik düğün için 10-15 bin ücreti israf olarak görüyorum.

      Rabbim sonumuzu hayr etsin.

      Vesselam…

     • Feyza dedi ki:

      Azmo kardesim, sizinle ayni fikirdeyim. Omurde bir gece olmasi muhim degil, bana da cok gereksiz geliyor. O kadar parayla evin ne kadar eksigi kapatilabilir halbuki. Aslinda gereksizlikten de ziyade beni tedirgin ediyor. O kadar insanin bir cift gozunun uzerimde olacagini dusunme hissi, sadece dusunurken dahi beni huzursuz ediyor. Kadin ve erkek ayri olsa da bu farketmez. Onca kalabalik ortamin icinde kendimi gecenin yildizi gibi imkan yok dusunemiyorum.
      Fiyatlarini bilmiyordum, asansor olayini da bilmiyordum da cok pahali oldugunu tahmin ediyordum. Kendi dusuncem sade bir nikah, bir dugun yemegi. Ne kadar az satafat, o kadar huzur ve sekinet.. Ne kadar debdebe, o kadar telase, asabiyet ve kulfet.. Isin maddi kulfeti bir yana da, evlenmeden ruhlar yorulur.

   • Yasir dedi ki:

    Lale Hanım kusura bakmayın ama anlatımınız çok karışık. Bu konu altındaki yazdıklarınızın hepsini okumaya çalıştım. Anlamak için çaba sarf etmek gerekiyor. Ölüsü olan bir insanın bağrış çağrış yaparak, ağıtlar yakarak ağlaması gibi bir anlatım var. Uzun ve anlaşılmaz bir yazı olmuş. Yazdıklarınızın içeriğinden çok beynimi bu durum tırmaladı. Tabi bunda sizi suçlamıyorum ama kısa ve öz yazsanız daha iyi anlaşılır.

 7. Feyza dedi ki:

  Cok gecmis olsun, bu hikayenizi okuyunca inanilmaz uzuldum. Bu nasil bir adaletsizlik, nasil bir sacmalik bunun hukuk sisteminde karsiligi nedir bilmiyorum ama acil duzenleme gerekli. Yahu eski hanimin “kendine ait olmayan” cocuklarina bir erkek nafaka oduyor. Ustelik bir de nafakayi artirmak istiyor kadin, sanki kira artirir gibi. Bu nasil sistem,nasil yasalar hayret, hakikaten hayret otesi hayret. Allah yardimciniz olsun.
  Bir erkek bosandigi haniminin cenazesini yikarken dahi giremez. Ama son nefesinde midesinden,bogazindan gecen son lokmada eski kocanin hakki var. Bu hak ile ahirete gocmek hakikaten yurek ister. Hele ki o cocuklari haram lokma ile buyutmek..Cok buyuk cesaret..!

  • Feyza dedi ki:

   Bir de anlamadigim birsey var. Diyelim ki bu beyefendi eski hanimina omur boyu nafaka odeyecek, boynunda bu prangayla bir omur dolasacak. Peki diyelim bu sartlarda ikinci bir evlilik yapip ondan da Allah muhafaza etsin, bosanirsa o zaman birincinin nafakasi bitecek mi, yoksa ikisi bagimsiz mi, ikisine birden mi nafaka odeyecek??

   • Feyza dedi ki:

    Ortada cocuk yok ya, bundan otesi var mi?? Resmen yabanci bir kadina bakmakla yukumlu ve hic karsiliksiz. Kafayi yememek isten degil, cok sinir bozucu.

    • Aadem dedi ki:

     Allah razı olsun Feyza hanım.sizin gibi hanımefendiler için canımízı veririz.verdikte.diğer bayan ve kadınlar umurum(uz)da olmaz.

     • feyza dedi ki:

      tepkinizin kimlere olduğunu anlıyorum aadem bey, Allah ümmeti Muhammeddden razı olsun.

    • Lale dedi ki:

     Feyza hanim kendileri diyorlar
     Boşanıp dul mu kalacaksın
     Seni kim alacak
     Akrabalarından utanmayacak misin
     Bundan sonra hayat senin için zor geçecek
     Kızkardeşine kimse evlenmeyecek

     Işte bu dul bırakmanın bedeli

     • Lale dedi ki:

      Bu zihniyet olmasa ömür boyu nafaka da olmaz

     • Feyza dedi ki:

      Lale hnm,
      Farkindaysaniz yazidaki beyefendinin cocugu yok, bosandigi hanimi bu beyden aldigi nafakayi kendisine harciyor. Cocuklarina da yediriyor muhtemelen ve bu cocuklar baska esinden olan cocuklar. Ustelik nafaka artirma davasi da acmis fakat cocuk dahil bu bey ile hicbir bagi yok bu eski esin.
      Ayrica bosanma davasini yalniz erkekler acmiyor ki. Bu durumda bosanma davasi acan kadinin odedigi bedel nedir? Erkekler bosaninca dul kalmiyorlar mi, ustelik cocuklarindan da uzak dusuyorlar. Kadinlar ise hem cocuklari yanlarinda hem de eski eslerinden nafaka aliyorlar. Bu durum size adil geliyorsa adalet anlayisinizi gozden gecirin derim.

   • Yahya dedi ki:

    Feyza hanım,

    Allah iyiliğinizi versin 🙂

    Beyefendi nafakayı çocuklara değil, evlenip boşandığı hanımefendiye ödüyor. Buna yoksulluk nafakası deniyor.

    Diğer sorunuza istinaden, evet her iki eski eşine de nafaka ödemek zorunda kalır. Bunlar birbirinden bağımsızdır. Yani 1. eski eşe nafaka ödüyorsun diye 2. eski eşe nafaka verilmez veya tam tersi söz konusu değildir.

    Kandiliniz mübarek olsun.

    • feyza dedi ki:

     aslında haklısınız, ben çocuklar üzerinden düşünerek tepki verdim. çünkü zihin genetiğimde nafaka denen mebla yalnızca erkeğin kendi çocuklarına harcayacağı bir şey, ötesini zaten kavrayamıyorum.
     fakat biz boşanan kocanızın çocuklara harcadığı paradan eski kocanızın rızası ve izni olmadan kendinize bir kuruş dahi harcamayın, haramdır diye diye dilimizde tüy bitmişken ve bu dahi kabul görmezken bir de kadının başka adamdan olan çocuklarına harcama yapacağını düşünmek tansiyonumu yükseltti.
     halbuki bu para zaten kadınındı değil mi, ister çocuğuna harcar ister dostuyla yer..kim ne karışabilir??

   • Yasir dedi ki:

    Mevcut hukuka göre ilk eşine nafaka veriyor olması, çocuklarına nafaka veriyor olması, ilk evliliğinden kaynaklanan durumlar vs. ikinci evliliğini ilgilendirmez. ilk evliliği ve ikinci evliliği birbirinden bağımsız durumlardır. Bu adam zaten bir yerlere nafaka ödüyor ikinci eşine ödemesin denmez, denirse ikinci eşinin hukuki hakları çiğnenmiş olur.

    Adam aç susuz yaşayıp, eşşek gibi çalışıp eski eşlerine bakması gerekiyor. Boşandığı eş sayısı bir, iki, beş fark etmez.

    Yukarıda yazıyı yazan beyefendinin eşi ise gelmiş kendine maaş bağlatıp gitmiş. Hepten üzücü. Sonra gelsin ”erkek şiddeti” haberleri.

    • feyza dedi ki:

     bu işi meslek edinen kadınların olduğuna ve artacağına inanıyorum. neden beklesinki emekliolmayı, yıllarca emek verip para ödemeyi. Allah haram maldan korusun ve bu insanlara akıl fikir ihsan etsin. ahir zamn.

     • Lale dedi ki:

      Burda siz bilerek dezenformasyon yapıyorsunuz yukarıda bahsi geçen 600 tl ile hangi kadın gününü gün edecek
      600 tl için kadın kocasını mi terk edecek

      Kadınlar boşanma süresince psikolojik-gerilim şiddete maruz kalıyorlar.
      Kadınlar artık anlaşmalı boşanmaya zorlanıp
      Çocuğumdan başka birşey istemem durumuna geliyorlar.Erkekler çocukla tehdit ediyorlar.Bosanacak adam zaten baştan malını kaçırır gelirini düşük gösterir ses kaydı kamera alıp kumpas kuruyorlar.
      Son zamanlarda o kadar çok kadın var ki
      Boşanırken tüm birikimini kocasına verip çocuklarını alıp evden çıkıyor
      Adam ne kadar zengin olursa olsun çocuğa doğru düzgün nafaka alınamıyor.
      Kadın ve çocuk kendi haline terk ediliyor. Buna rağmen kadın gidip erkeğe şiddet uygulamıyor.erkegin azıcık parasını al çıldırıyor.
      Kadınların bu kadar sesi
      cikmiyor.

 8. Ahmed dedi ki:

  Amin. Allah yardımcısı olsun, durum tam da bu işte…

  • Ahmet dedi ki:

   Evliyim, 1 çocuğum var.. Hayatımdaki en büyük mutluluğum ve pişmanlığım.. Beni boşanmam çocuğu da göstermem süründürürüm diyen bir insanla yaşamaya mecbur bırakan.. Canımdan bir parça.. Evlenerek hayatımı mahvettim.. Birde müslümanım tabi..Evlenirken kendimi haramdan korumak fikrimdi.. Dindar bir ailenin okumuş çalışan aklı basında kızı ile evliyim.. Benim ailem uzakta onunkine her hafta sonu gidiyoruz.. Benim ailem sorun ben sorun herşey sorun hayatımda.. Mutlu olmayı beceremeyen bir insanla aynı evde hapis yatıyorum. Yıllar içinde sevgi bitti.. yazık halimize..

   Ben şimdi kendi çocuğuma nasıl evlen diyebilirim?

   • hakan dedi ki:

    ahmet bey bu konuda yalnız değilsiniz emin olun ilk silahları çocuk , zaten erkek tarafı düğünden sonra bi anda hırsız şerefsiz oluyor nedense kız tarafı MELEK MELEK , ne yapacağımı şaşırdım antidepresanla ölü gibi yaşıyorum.. allah sonumuzu hayır etsin

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Sana kızdığı halde bir kötülükte bulunmayan insanı kendine arkadaş edin, çünkü öfke insanın karakterini ortaya çıkarır. “ ( Hz. Ali)

Kitap

Bitik Erkekler

Uzun zamandan beri siz Değerli ÇocukAile Okurlarıma tavsiye etmeyi düşündüğüm fakat hakkında yazma fırsatı bulamadığım için tanıtmayı geciktirdiğim, herkesin okuması gereken bir kitap “Bitik Erkekler” Kitapta erkeklerin her alanda nasıl geri ...
Devamını Oku