Umudumuz İhyâ ve İnşâ

14 Eylül 2017Mahmut Kayhan6 Yorum »
2017-07-21 19.59.47Bir elin beş parmağı olma sevdası bizdeki…
Hayat bizlere verilmiş boş bir film, her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya  çalışırken “nerede, ne zaman, nasıl ve kiminle” bilinmezliğinde kalakaldık.

Sonra fırsat bilenler ucu kanlı kalemlerle yapay çizgiler çizdiler hudutlarımıza, dostu kardeşe, ensarı muhacire,  bizi aslımıza düşman ettiler. Bozulan sadece kanla yazılmış destanlara şahitlik eden hudutlar değil ! Huzurumuzu , özgürlüğümüzü, varsaydığımız bütün değerlerimizi çaldılar sırasıyla. Onlar mı katil,  gözle gördüklerimize tahammülde sınır tanımayan, vicdanımızın  sesine kulak asmayan bizler mi?

‘Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım’ diyen,  düşmanının nefesini verdiği korkuyla kesen bir neslin torunları  nerede?  Nasıl bu hale geldik biz?  İnşası  yıllar sürmüş kutsal zaferin, ihyâsından aciziz.  Çoğu zaman coşkulu umutlarla, kahreden bir umutsuzluk arasında gidip gelişlerimize ne demeli?  Ne kolay düşürdük elimizden, gönlümüzden kutsal nidayı. Şaşdık, şaşırdık ve unuttuk.

Güneş her vakit zifiri karanlığın ardından yol bulup cihanı aydınlatıyorsa, bizler inşallah yeniden niyetlerimizle dirileceğiz. Yerden göklere kadar geniş ve engin bir umuttur bu.  Azim, heyecan ve adanmışlığımız göklerin rahmet sebebidir.
Bundan sonra kaygılarımıza eyvallah lakin umutsuzluklarımıza asla…

Her Mü’min, bir fetih adamıdır.

İslam istikâmettir, aynı yolda yürüdüklerinle sebat etmek, yürüdüğün yolda fedâ demektir.
İstikbalimizi imar ederken inşa ettiğimiz, ellerimizle geliştirip, güçlendirmeye çalıştığımız, işgal ve istilaya maruz kalan öz değerlerimizi, kültürümüzü, maddi manevi bizi biz yapan her şeyimizi göğsünde kurtuluş mührünü taşıyan  nesillerimize bırakmak istiyoruz.
Emanet kıymetli, kıymetini anlayıp kıyameti olmadan,  ihyâ ve inşâ dertli gençlere ihtiyacımız var. 
Pek çok insanın ümidini kestiği bu aziz milletin gençlerinden, yeni bir nesil inşâ etmek, nesli ihyâ etmek mümkün.
“Sen kendini küçücük bir cisim sanırsın, hâlbuki en büyük alem sende gizlidir ” diyen Hz. Ali yi hatırla.
Ey ilahi emanetin taşıyıcısı silkele ve at üzerindeki ölü toprağı! “ Sizi yeryüzünde halifeler kılan O dur.” (6/En’am-165)
Bu millet, kanla yoğrulmuş bu aziz topraklar her dönemde inşa ettiği, geleceğini gönül hoşnutluğu ile emanet edebileceği, emanet şuurunu sinesinde taşıyan gençleri, bu zamana kadar kendi öz değer ve kültürü ile mayalamış, mayalamaya da devam edecektir.

Bizleri mazlum kılmaya niyetli hiç bir güç,  ehliyet ve liyakat prensibine tavizsiz bağlı bir gençliği yıkamaz. Geleceğin ihyâsını,  gençliğin inşâsını istiyorsak, zalim ve avarelerinden intikam alacağına izzet ve celâli üzerine yemin eden, ilahi adalet sahibinden yardım isteyelim, 
biraz dua biraz sabr…
Elinden tutacaklar ve sen tutacaksın mazlumun elinden, nefes olacaksın biçâre gönüllere.

 

Okunma Sayısı : 1.522

Yorum yapın

“Umudumuz İhyâ ve İnşâ” için 6 Yorum

 1. Mahmut diyor ki:

  Umutsuzluk sorun değil, asıl sorun bununla yaşamaya alışmak.

 2. Sadece Fatih diyor ki:

  Ben gerçekten umutluyum. Maya olduktan sonra ki var bence umutsuz olmak için bir sebep yok.

 3. Feyza diyor ki:

  Her insan kendi kapisinin onunu supurse, kendi etrafinda donen dunyasini cennet etmeye calissa, yani herkes kendi cocugunu, elinin uzandigi yakinindaki cocuklari suurla egitirse bu bile yeter, buyuk bir adimdir.
  Bu yuzden cocuk egitimi cok onemli ve uzerinde bu denli duruyoruz.
  Rahat bir cografyada yasayan Musluman bir halk olarak biz mazlum Muslumanarin velisi/vekili konumundayiz ve bizim sorumlulugumuz cok fazla, once bunun farkina varalim. Allahu Teala bugun ve gecmiste dunyanin bir yanindaki Muslumanlari zulumle, sabirla nasil ki imtihan ediyorsa ayni zaman diliminde dunyanin bir baska yerindeki baska bir Musluman milleti de refah ve konforla imtihan ediyor. Yani zorda olan mu’min kardesine sozlu ve fiili duayla, eylemle destek verecek ve uzerine dusen velayet vazifesini hakkiyla yerine getirebilecek mi sorusunun muhatabi su an biziz.
  Biz su zaman diliminde elimizin erdigi, gucumuzun yettigi her Musluman evladindan sorumluyuz. Uzaktakilere ise burada sorumlu oldugumuz cocuklari en guzel sekilde yetistirip bir ummet suuru kazandirarak en azindan pasif de olsa destek vermek zorundayiz. Biz de bu rahat imkanlarda rehavete kapilirsak ne olur Ummet-i Muhammed’in ve evladlarinin akibeti?
  Cok iyi tefekkur edip dusunmemiz gereken bir konu bu. O yuzden cocuk egitimine bir gayrimuslimden katbe kat fazla onem vermsk zorundayiz ki toplumu duzgun insa edebilelim.
  Uc yasinda ailesinin verdigi suurla en sevdigi meyveli yogurt markasini boykot eden minicik ama aslinda kocaman yurege sahip cocuklar biliyorum. Guzel egitildikleri zaman ne kadar da vefali ve bir yetiskinden daha sadik saf yurekli cocuklar…

 4. isa diyor ki:

  ehliyet ve liyakat… ben bunu görmedim..gören varsa..selam söylesin, bizim oralara da gelsin. ben partili sendikalı tarikatçı cemaatçi yada bunların düşmanı değilim basbayağı vatandaşım…görüyorum neler olduğunu.

  • Mahmut diyor ki:

   Ehliyet ve liyakat siz aramadıkça sizleri bulmaz isa bey , belli bir kalıba koyulup servis edilecek değerler olsaydı şayet bizler bu imtihanın içinde var olmazdık , “Acelede usulsüzlük yaşanır, sakinlikte usul..
   Usulsüzlük başarısızlık
   Usul ise başarı…
   Elleri, ayakları, gözleri ve kulakları iffetli izzetli vakarlı çocuklar yetiştirip usulü ile ehliyet ve liyakat beklentisi içine girmek gerekir.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Merhamet en etkili silahtır; kalbe kadar işler ve ebediyete kadar iyileşmeyecek yaralar açar. “( LAvigerie)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku