Yalnızlık bağışıklık sistemini zayıflatıyor

30 Ocak 2013Haberler3 Yorum »

Yapılan bir araştırmaya göre, yalnızlık stres seviyesini artırırken, vücudu virüs ve iltihaplara karşı savunmasız bırakıyor. Çaresi ise insanlarla anlamlı ve sağlıklı bağlar kurmak.

Amerika’da yapılan araştırma, kendini yalnız hissetmenin bağışıklık sistemine de iyi gelmediğini gösterdi. Buna göre, yalnızlık stres seviyesini artırırken, vücudu virüs ve iltihaplara karşı savunmasız bırakıyor. Çaresi ise insanlarla anlamlı ve sağlıklı bağlar kurmak.

“Yalnızlık bağışıklık sistemini zayıflatıyor.” Bu sonuç Amerikalı bilim insanlarının araştırmasıyla ortaya çıktı. Araştırma, yalnız kişilerin halihazırda vücutlarında bulunan virüslerin daha sık aktive olduğunu gösterdi.

Ohıo Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmaya göre, bu kişilerin vücutları, stres altındayken de daha fazla iltihap üretiyor. Kandaki iltihap oranının artması ise vücudu hastalıklara açık hale getirirken, kalp krizi riskini de artırıyor.Yalnızlık hisseden kişilerin, hayatta karşılarına çıkan olumsuzluklardan da daha ağır etkilendiği ve kronik stres yaşamaya daha eğilimli olduğu belirtiliyor.

Okunma Sayısı : 5.171

Yorum yapın

“Yalnızlık bağışıklık sistemini zayıflatıyor” için 3 Yorum

 1. Uğur Mustafa dedi ki:

  Yalnız yani tek başına olmaktan ziyade kendini yalnız hissetmek galiba asıl mesele. Kendi kendimize mutlu olup kendimizi yalnız hissetmemeyi başarırsak sanırım bu hastalıklardan kurtuluruz. Zaten kendi kendimize mutlu olmayı başardığımızda insanlar kendiliklerinden bize karşı bir çekim duyarlar ve artık tek başımıza da kalmayız. En etkili terapi yöntemi olan bilişçi terapinin üstadlarından olan David Burns’ün İyi Hissetmek isimli kitabında bunları ve daha fazlasını okuyup ilgili bilişsel terapi araştırmalarını uygularsak inşallah çok iyi olur.

  • Uğur Mustafa dedi ki:

   Bana o kitabı bir psikolog tavsiye etti. Nitekim Amerikadaki psikologların en çok tavsiye ettiği kendine yardım kitabı imiş.

 2. AHSEN dedi ki:

  Yalnız değilsek bile eksik yanlarımız var ne annenin yerini başka biri nede babanın yerini başka biri tutuyor keza akrabalık bağları olmadan da hep bir yoksunluk çekiyoruz özlem duyuyoruz yada varken bile varlığını hissedemediğiniz hissettirmeyen insanlar var..
  Hele bir hayat arkadaşınız yoksa yada kaybetmişseniz hiçbir zaman tamam değilsiniz..
  Bunların yerini doldurabilecek başka şeyler arıyoruz ama bunlarda pek mümkün olmuyor daha çok stres altındasınız nelere sahip olursanız olun.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Mutlu bir evliliğin reçetesi gayet basittir: Birbirinize karşı oldukça nazik davranın.” ( Marie France)

Kitap

Bitik Erkekler

Uzun zamandan beri siz Değerli ÇocukAile Okurlarıma tavsiye etmeyi düşündüğüm fakat hakkında yazma fırsatı bulamadığım için tanıtmayı geciktirdiğim, herkesin okuması gereken bir kitap “Bitik Erkekler” Kitapta erkeklerin her alanda nasıl geri ...
Devamını Oku