Yalnızlık bağışıklık sistemini zayıflatıyor

30 Ocak 2013Haberler3 Yorum »

Yapılan bir araştırmaya göre, yalnızlık stres seviyesini artırırken, vücudu virüs ve iltihaplara karşı savunmasız bırakıyor. Çaresi ise insanlarla anlamlı ve sağlıklı bağlar kurmak.

Amerika’da yapılan araştırma, kendini yalnız hissetmenin bağışıklık sistemine de iyi gelmediğini gösterdi. Buna göre, yalnızlık stres seviyesini artırırken, vücudu virüs ve iltihaplara karşı savunmasız bırakıyor. Çaresi ise insanlarla anlamlı ve sağlıklı bağlar kurmak.

“Yalnızlık bağışıklık sistemini zayıflatıyor.” Bu sonuç Amerikalı bilim insanlarının araştırmasıyla ortaya çıktı. Araştırma, yalnız kişilerin halihazırda vücutlarında bulunan virüslerin daha sık aktive olduğunu gösterdi.

Ohıo Tıp Fakültesi’nde yapılan araştırmaya göre, bu kişilerin vücutları, stres altındayken de daha fazla iltihap üretiyor. Kandaki iltihap oranının artması ise vücudu hastalıklara açık hale getirirken, kalp krizi riskini de artırıyor.Yalnızlık hisseden kişilerin, hayatta karşılarına çıkan olumsuzluklardan da daha ağır etkilendiği ve kronik stres yaşamaya daha eğilimli olduğu belirtiliyor.

Okunma Sayısı : 5.273

Yorum yapın

“Yalnızlık bağışıklık sistemini zayıflatıyor” için 3 Yorum

 1. Uğur Mustafa dedi ki:

  Yalnız yani tek başına olmaktan ziyade kendini yalnız hissetmek galiba asıl mesele. Kendi kendimize mutlu olup kendimizi yalnız hissetmemeyi başarırsak sanırım bu hastalıklardan kurtuluruz. Zaten kendi kendimize mutlu olmayı başardığımızda insanlar kendiliklerinden bize karşı bir çekim duyarlar ve artık tek başımıza da kalmayız. En etkili terapi yöntemi olan bilişçi terapinin üstadlarından olan David Burns’ün İyi Hissetmek isimli kitabında bunları ve daha fazlasını okuyup ilgili bilişsel terapi araştırmalarını uygularsak inşallah çok iyi olur.

  • Uğur Mustafa dedi ki:

   Bana o kitabı bir psikolog tavsiye etti. Nitekim Amerikadaki psikologların en çok tavsiye ettiği kendine yardım kitabı imiş.

 2. AHSEN dedi ki:

  Yalnız değilsek bile eksik yanlarımız var ne annenin yerini başka biri nede babanın yerini başka biri tutuyor keza akrabalık bağları olmadan da hep bir yoksunluk çekiyoruz özlem duyuyoruz yada varken bile varlığını hissedemediğiniz hissettirmeyen insanlar var..
  Hele bir hayat arkadaşınız yoksa yada kaybetmişseniz hiçbir zaman tamam değilsiniz..
  Bunların yerini doldurabilecek başka şeyler arıyoruz ama bunlarda pek mümkün olmuyor daha çok stres altındasınız nelere sahip olursanız olun.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Yumuşak muamele kimde bulunursa onu güzelleştirir. Yumuşaklık kimden söküp alınırsa onu çirkinleştirir. (Hadis-i Şerif) "

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku