Yatak Odası Olmayan Ev

26 Nisan 2012Haberler113 Yorum »

Siz hiç yatak odası olmayan bir ev gördünüz mü?

Küçüktüm, bir tanıdığımızın evini ilk kez ziyarete gitmiştik. İlk ziyaret olduğu için ev sahibi evini gezdirdi, bütün odaları gezdik fakat karı-kocanın muhabbet yeri yoktu.

Belki maddi durumları iyi değildir diye de düşünebilirsiniz fakat maddi durumları çok iyi. Evi gezme işi bittikten sonra annem “yatak odanız yok mu” diye sormuştu. Ev sahibi:”burada kimsenin yatak odası olmaz, ayıptır” demişti.

Bir gün bu aile, bir yaz tatilinde bize yatılı olarak misafirliğe gelmişlerdi. Annem ve ben, karı-kocanın odasını ayrı, çocuklarının odasını da ayrı hazırlamıştık. Annem, kadını-kocasıyla aynı odaya yatırmak için o kadar çok ısrar etmişti ki, kadın asla kocasıyla aynı oda da yatmamıştı, ayıpmış (2 hafta boyunca misafirlerdi). Bu olay olduğunda ben küçüktüm, kadının yanında anneme şunu demiştim “anne, ben seni babamdan ayrı yattığını hiç görmedim(misafirlikte bile). Annemin bana kadının yanında öğüdü: “Evlendiğinde asla kocandan ayrı yatma, hep onun yanında yatacaksın, kızsan kırılsan bile” demişti.

Ben büyüdüm ve hala o ailenin “yatak odası” yoktur.

O evin reisi diye bilinen o adam, defalarca boşanmak istedi, fakat kadın tabiri caizse “dişli” biriydi. Kadın, çocukları da babaya karşı kışkırtmıştı. Kadının ailesi de hacı hocadır, adamcağıza göz dağı veriyorlar. Neymiş efendim, biz sana gül gibi kızımızı verdik, ALLAH’ , kitabı bilen biri, senin namusuna laf getirtmeyecek biri. Sen adam değilsin demişlerdi. (Bu adamın toplumda saygın bir mesleği var). Yeni yasa da malumumuz kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyor. Adam bitmiş durumda. Her gün geç bir saatte evine gidiyormuş. Çocukları da adama cephe almış durumda. Defalarca çocuklarla konuştum, ama anneleri çocuklarının kafalarında öyle bir zihniyet oluşturmuş ki, onu kıramadım.

 Çocuklardan öğrendiğim bir bilgiye göre, kadın ev hanımı olduğu için, adam asla karısını çocuklarını parasız bırakmazmış. Adam karısına dokunmak istiyormuş ama kadın izin vermiyor muş ve git dışarıdan biriyle ilişkiye gir izin veriyorum demiş, tabi dindar bir adamın da gidip böyle bir şey yapamayacağını biliyor ve kadın, üstüne üstlük boşanmıyor da. Artık adam karısına parayı vermekten vazgeçiyor, önce ihtiyacımı karşılayacaksın sonra paranı alacaksın demiş , bunu kadın, çocuklarına anlattığı için ve daha bir sürü olay anlattığı için, çocuklar dinen ve resmiyette karı koca oldukları babalarını tecavüzcü olarak görüyorlar, annelerinde hiç suç bulmuyorlar.

Bir de kadın “burada herkesin evi böyle demişti” ya, İnanır mısınız bilmiyorum ama, gerçekten de o ilde kimin evine gittiysem yatak odası yoktu. Ama çok şık salonları çok şık çocuk odaları vardı. Ne yazık ki, öyle bir yuva da yetişen bir kız çocuğu da, annesinden ne gördüyse ister istemez onu uygulayacak.

Bu kadınla konu ile ilgili kısa bir konuşmamız:

Ben: Niçin yatak odanız yok?

Kadın: Burada ayıptır, yatak odası olduğunda insanların aklına gelecek olan şey belli bu yüzden yok.

Ben: Kuran kursu hocalığı yaptığınız için, siz ayetleri hadisleri benden daha iyi bilirsiniz, size ait odanızın olması günah mıdır?

Kadın: Günahtır diyemeyiz, fakat böyle bir odamızın olup çocukların veya eve gelen misafirlerin akıllarına cinselliği getirttirmek günahtır. Zaten ben sadece çocuk yapmak için birleştim. Ki biliyorsundur amaç ümmeti Muhammedin çoğalması.Ben bu sünneti uyguladım. Artık bana dokundurmuyorum.(Allahtan korkan Adamın bir yere gidemeyeceğini de biliyor)

Ben: Anladığım kadarıyla koca(kul) hakkını pek önemsemiyorsunuz, dinde öğrendiklerinizi de kendinize uygun olan yeri alıyorsunuz.Peki bu durumlardan dolayı kocanız boşanmak isterse ne düşünürsünüz?

Kadın: Boşanırsa boşansın, benim çocuklarım var onlar yeter bana.(Fakat adamın boşanmasına da izin vermiyor)

Yorum sizlere ait…

 

 

Okunma Sayısı : 49.694

Yorum yapın

“Yatak Odası Olmayan Ev” için 113 Yorum

 1. ervah dedi ki:

  Sa,
  okurken saka gibi geldi…hanim, hocaymis…FesübhanAllah…O zaman su hadis-i serif ten nasibi olmayan bir hanimmis…
  Allah Rasulü (asm) birgün ashab-i ile mescidde otururlarken bir ara kalkar ve eslerinin ikamet buyurdugu odalardan birine girer ve bir müddet sonra saclari islak bir vaziyette geri gelir. Bunun üzerine, durumu sezen bir sahabi sorar:
  – Ya Rasulallah! Yoksa yikanmanizi gerektiren bir sey mi oldu ?
  Allah`in CC Rasulü söyle buyurur:
  – Evet, bulundugum yerden bir kadin gecince kalbimde kadin azusu olustu. Olusunca da eslerimden birinin yanina giderek iliskide bulundum.
  ( M. Zevaid 4/292 )

  Bu hadisin diger bir rivayet sekline göre Allah`in Rasulü anilan olay dolyisiyle söyle buyurmustur:
  – Hosuna giden bir kadin vesilesiyle sizden birinizin kalbinde cinsel arzu olusursa, hemen esinin yanina giderek cinsel iliskide bulunsun. Bu tarz davranis icinde olusani giderir. ( Cünki hosuna giden kadindakinin bezeri esinde de vardir.)
  ( Tac 2/331 )

  fazla yorumda bulunmak istemiyorum. Anlayana sivri sinek saz…..misali geregince…
  Allah CC yaradilis gayemizi ( bizim anladigimiz sekilde degil, Elcisi (asm) vasitasi ile gönderdigi hakikatleri ) layiki ile idrak etmeyi, yasamayi ve muhafaza etmeyi nasib eylesin…amin

  Selametle

 2. gulbeyaz dedi ki:

  “dogulu” kardesim,
  ben dogululara gelin oldum …gelinin de yeni evlilerin ihtiyaclarının da imkanları el versin vermesin ustune duşuyorlar.ben onlardan cok razıyım..altıüstü bir yorum icin kimse doguluları yanlış anlamaz,sen musterih ol..

 3. desperate dedi ki:

  Açıkcası bu yazıyı okuyunca Kuran kursu hocaları hakkında hiçbir olumsuzluk aklıma gelmedi. O il neresi merak ettim, ben de ilk defa duydum bunu. Kalabalık, fakir ailelerde anne babanın ayrı yatak odası olmayabilir, bu hepimizin malumu ama maddi gücü olduğu halde yatak odası olmayan bir aileyi biz ilk defa duyuyoruz, neden bu kadar şaşırıldı ki.
  Hele sadece çocuk yapmak için birlikte olan kadını anlamakta zorlanıyorum, git kendine sperm bankasından çocuk yap niye bir insanın hayatını karartıyorsun. Bence böyleleri için bir fetva çıkartılsın hiçbir erkeğe bulaşmasınlar, hem orda mavi göz, yeşil göz, istediğini seçiyorsun. Zina da sayılmaz.

  • gulbeyaz dedi ki:

   “Zina da sayılmaz” nesep karıstrmak “fitneye “sebeptir.zinadan daha buyuk bir gunahtır.sanırım bu satırlar aceleye gelmis.islamı razı ederek konustugunu duşunen bir muslumanın bu dusuncesi tam bir fecaat!

   • desperate dedi ki:

    Tabi ki nesep karıştırmak günahtır, onaylamıyorum. Sözüm eşini çocuk yapma makinesi olarak gören kadınlara, bari o adamların günahlarına girmesinler. Hangisi daha büyük günah bilemem ama evlenip çocuktan sonra eşine el sürdürmeyen kadınlar ayrıca kul hakkına giriyor.
    En güzeli mutlu, huzurlu ve sevgi dolu bir yuva için eşinin de hakkını gözetme düşüncesi ile evlenmektir.
    Her ne kadar ikinci üçüncü evlilikleri hoş görmesem de erkek olsam böyle bir kadının üzerine 2. getirirdim, hiçbir ihtiyacını da karşılamazdım.
    Kötü erkekler var ama kadının kötüsü sanki daha kötü.

    • Yasin dedi ki:

     Değerli kardeşim desperate,
     🙂 Empati güzel şey. “öyle bir kadının üzerine 2. getirirdim”
     Burada da Söz dönüp dolaşıp Yeni yasalara gelecek hissediyorum. Çünkü; erkek ne yaparsa yapsın 1. başında bela olacak.
     Hayal bile edemeyeceğimiz kim bilir daha neler oluyordur.
     Allah’ın hiç bir hükmünde kusur bulamayız, bir şeye izin verilmişse vardır elbet bir hikmeti.

     Bizim sıkıntılarımızın esas kaynağı dinde olmayanı dine sokmak, kendi aklımızda yeni kurallar eklemek; ayıp, günah, haram vs.

  • Deniz dedi ki:

   Baglantiyi iyi kurmussunuz Desperate Hanim tebrik ederim. bu konuda musluman alimlerin derin analizlerine ihtiyac var.

   • Deniz dedi ki:

    Ayrica -nesep, biyoetik- konusunda degerli sosyolog yazar Nazife Sisman’ in “Muslumanlarin ufku fetva ile mi sinirli?” yazisini okumanizi tavsiye ederim.

  • hasret dedi ki:

   sanırım desperate hanım espiri mahiyetinde yazmış fetva konusunu.
   bende gülbeyaz hanıma katılıyorum.islamın kuralları bellidir.yani haramlar ve helaller bellidir.isteyen istediği kadar fetva çıkarrsın yinede haram haramdır.
   ayrıca babası,soyu sopu kim olduğu belli olmayan kişiler olur o sperm bankasından.zina bile daha hafif sayılır hiç değilse babasının kim olduğunu bilirsin..kimbilir o sepermden kaç çocuk yada çocuklar oluyor bir babadan ve gün gelir kardeş kardeşle evlenir farketmeden..bu çok tehlikeli bir durum.ayrıca harama helal dediği için o fetva veren kişi dinden çıkabilir.iş fetva vermekle -almakla olmaz..kuran anın kuralları bellidir.başka şeylere fetvaları armaya gerek yok…

   • Deniz dedi ki:

    Dogru soyluyorsunuz Hasret Hanim, mesele haram helal noktasinda degil zaten. Ben de soylediklerinize katiliyorum demem bile gereksiz. Haram helal belli de boyle bugun mavi gozu icin koca alip bosayan kusagin 5-10 kusak sonra gelecegi nokta insallah bu bankalar olmaz. Allah muhafaza etsin insallah.

 4. raskolnikov dedi ki:

  doğu illerinin çoğunda bu böyledir. bu duruma düşmemek için ayrı bir ilde çalışyorum

  • doğulu dedi ki:

   ben doğulu biriyim.eskiden yatak odası olmaya bilirdi.tarık beyinde dediği gibi.bir arada yaşmak zorundaoldukları ve fazla oda olmadığı için.şimdi öyle şeyler yok.sadece bizde yatak odasını kız tarfının alması,bornoz,ve saç kurutma makinesi gibi şeyleri kızların alması ayıp sayılır .bunları erkek alır.hem kız hemde yatağı verilmez.kız mutfak eşyası yada oturma grubu alır..makyaj setine kadar detayları erkek tarafıgetirir..yatak odasında rahat etsinler,gelin kocasına süslensindiye.ben batılı biriyle evlendim.hiçde böyle ince düşümediler.geline şunu alalım da eşine karşı süslensin yada muhabbetleri artsın diye.bifaz fazla paraya değer verip acaba nekadar ucuza kapatsak kardır dediler.doğu insanı altınına varana kadar kızı rahat ettirmeye ve ihtiyaçlarını karşılamaya bakar.çoğu zaman erkek dayar döşer evi .kız sadece bohçasıyla gelin olur.kusura bakmayında o kötülediğiniz doğu insanı yatk odası muhabnetine önem veriyor.artık herkesin yatk odası var.ayrıca sorun daoğu batı meselesi değil sorun kadının eşiyle yatmanın ayıp olduğu bahanesine saklanmasıdır.

   • Uğur Mustafa dedi ki:

    O zaman sakın Batı illerinin insanı Doğu illerinin insanı gibi kızın rahatına çok önem verip ona çok masraf yapmaya kalkışmasın, yoksa 33 yaşı civarında olmasını beklediğim evliliğim 50 yaşında kadar gerçekleşemez, zira bütün o dayayıp döşeme ve kızı altına boğma için gereken parayı hâlâ toparlayamamış oluruz.

    • Merve dedi ki:

     tüm sorumluluğu erkek tarafında yükleyerek evliliklerin gecikmesine sebep olduğumuzun farkında bile değiliz..oysa ki hele bu devirde erken evlenmek Peygamber efendimizin hayırlı işlerde acele ediniz emrine uymamız demektir..tüm evi erkek döşeyecek, tüm masrafları erkek yapacak diye kim bilir kaç yaşına kadar çalışması gerekecek para biriktirmek için belki de hiç umduğu miktarı kazanamayacak, o zaman da evlenemeyecek…

     • doğulu dedi ki:

      herkes tabiiki dayalı döşeli ev yapamaz.yapsında demedim zaten.ortak payda islam olduktan sonra sıkıntı olmaz zaten.doğuda evi dayayan ve döşeyen insanlar oğlunu evlendirmek rahat ettirmek için,birkaç tarlasından,bahçesimden birini oğlu için satıp.düğün dernek yapanlardır.(çoğunluğun toprağı oluyorbizim orda.)şimdi herkes ortak ev kuruyo.ama daha öncede belirttiğim gibi yatak hususunda olan herşeyi erkek alır.bunu kız tarafının alması bizde ayıp sayılır.kadın makinalar yada salon takımı alır.yatak odası detayını erkek alır.benim dikkat çekmek istememdeki sebep altına boğma çok altın isteğini vurgulamak değil.ama yorumda çoğu doğu illerinde sanki keyfi yatak odası kullanılmıyormuş gibi yorum yazıldığı ve doğu insanını küçümsediği için yazıya kızdığım ve doğuluların yatak odası ve detaylarına fazlaca değer verdiğini vurgulamaktır bu mahrem konuda insanların aklında kötü zan oluşturmasın diye geleneklerden bahis ettim.o küçümsediği doğuda yatk odaları yokmuşta oyüzden orada çalışmak istememiş.böylece insanlar doğululara farklı bakacak.bence mümkünse herkes kendi kültüründen yöresinden evlensin.sonra gelenekler ve görenekler bazı konuda sıkıntı oluyor.sizin için önemli olan olar için önemsiz yada tam tersi sizin için önemsiz olan onun için önemli oluyor.

     • Deniz dedi ki:

      Yaa bu zamanda gencler niye hic bir sey eksiksiz evlenmek istiyor ki anlamiyorum. bu zorluk bu kadar esya aski neden ki? Sirf esya yuzunden evlenme yasinin gecikmesi cok yazik genclere Allah sabir ve kolaylik versin. Bu kadar zorlanma gercek sevgiyi ya bitiriyor ya erteliyor yazik degil mi? Biz hic bir esyamiz olmadan evlenmistik, mehiri cok ayrintili bilmesem de okumustum ve bir bilezik istemistim. Zorluk cekmedik mi cekdik ama zamanla her seyimiz oldu. Yok yok yine eksik olanlar var ama biraz da oyle kalsin, insan alacagim diye mutlu bile oluyor.

 5. Selda dedi ki:

  Benim tanıdığım bir ailenin de yatak odası yoktu. Ama karı koca ilişkilerine devam ediyorlardı. Sadece her gece birlikte uyumuyorlardı. Kadına bunun sebebini sormuştum. Birbirimizin uyurken kötü halleriini görmek istemiyoruz, bir de sabah uyanınca yüzümü yıkamadan üstümü düzeltmeden eşimin beni görmesi hoşuma gitmez demişti. Birbirimize saygımız olsun diye böyle yapıyoruz dedi. Aslında ilk bakışta gayet mantıklı geldi bana bu durum. Ama ayrı yatınca da eşler arasına soğukluk giriyor. Birlikte her gün her gün uyumak da çok mantıklı değil. Ben de arada kaldım. Buarada başta bahsettiğim kadının kocası onu terketti şuan.

  • gulbeyaz dedi ki:

   esler asla ayrı yatmamalı !..bebek olunca bu daha cok gundeme gelir;bebek gece cok uyanır,bey sabah işe gitcektir,anne babanın uykusu bolunmesin diye babadan ayrı ,bebekle aynı odayı paylasmaya baslar..bu bile masum degil..en buyuk kavgalardan sonra bile ayrı yatılmaz,biz boyle terbiye aldık…es yerde uyuyakalsa “beni bırak burda uyuyuvereyim bu gece “dese,hanımda yanına gitsin yerde yatsın

 6. bir okuyucu dedi ki:

  Sevgili site yoneticileri,
  sitenizde guzel konulara deginiyorsunuz ama, yorumlarla konular amacindan tamamen sapiyor. Sizin maksadiniz insanlari bilgilendirmekse lutfen su yorumlari kapatin.

  Kendini ifade etmek isteyen, yazacak lafi olanlar da gidip kendilerine ayri site acsinlar lutfen. Yorumlar artik yazi hakkinda fikir beyan etmekten cikmis burada. Hele ki bazi okuyuculariniz her yazana laf yetistirme cabasinda, bence kalitenizi dusuruyor bu.

  Size ulasilmasini istiyorsaniz bunu tek yonlu mesaj yazilmasina imkan saglayarak da yapabilirsiniz. Sonra o kisiyle bire bir iletisim kurarsiniz.

  Acizane bir tavsiye.
  ***
  bunu yorum kısmını kapatarak çözemeyiz…şikayet ettiklerimizi ortadan kaldırmak kısa vadeli çözümler.zamanla usul ve uslup sıkıntısı da aşılacaktır inşallah…tugba

  • tarık dedi ki:

   Kim bilir hangi rumuzla yazarken sorun olmuyor ama aynı kişi “bir okuyucu” rumuzu ile gelip yorum yazanlara ayar vermeye çalışıyor. Oh ne ala.

   Evet ben her yazana yorum yazıyorum ve yazdıklarımla eğer kalite düşürüyorsam Tuğba hanım ya da Sema hanımın tek cümlelik “Artık yazmanızı istemiyoruz” demesi benim için yeterli. Yoksa falanca rahatsız olmuş filanca rahatsız olmuş umurumda değil. Rahatsız edici bişey yazdığımda editörler yayınlamasın, yayınlamıyorlar da zaten. Uslübumda ve usülumda bir sıkıntı da hissetmiyorum, dediğim gibi top da çevkan da editörlerin elinde.

   • eymen dedi ki:

    Saygı ve uslup uygun olduğu müddetçe en aykırı fikirler bile yazılabilmelidir, kimse de rahatsız olmamalıdır,diye düşünüyorum.

    • bir okuyucu dedi ki:

     Eymen, haklisiniz “saygi ve uslub uygun oldugu muddetce”. Ama yorumlardan rahatsizlik duymak degil kasteddigim. Dikkatten kacan bir husus var; yazar bile yazdiklarini bir daha aciklamak zorunda kaliyor. Yorumcular arasinda adeta laf duellosuna donusuyor mesele. Bu sitenin amaci nedir dedirtiyor insana. Konu saptiriliyor, bu bana ilginc geliyor ama, tabi talep goren buysa amenna der, cekilirim.
     Daha fazla yazarsam kendi elestirdigimi yapmis olacagim. Benden bu kadar…

     (Bir de, ben yazarken yorum yazilan kisim ustteydi, o yuzden asagidaki dedim. Kesinlikle Gulnur hanimin yazdiklarini kastedmedim.)

     • Uğur Mustafa dedi ki:

      Samimiyetle söylüyorum ki böyle yorumlu siteler içinde, şimdiye kadar karşılaştığım en doğru düzgün yorumlara sahip olanı bu site ve galiba bir site daha; çünkü 1. moderatörleri bütün yorumları okuyorlar 2. moderatörleri Müslüman 3. moderatörleri entel, liberal veya solcu Müslüman değil, normal Müslüman 4. moderatörler yorumlara karışmamaya gayret ediyorlar 5. yorumlara karışmasalar da aşırı “hararetli” yorumları silme haklarını da kullanıyorlar ve sanırım silme hususunda şimdiye kadar ölçüyü tutturdular. Gereksiz yere yorum silmediklerini tahmin ediyorum.

     • Uğur Mustafa dedi ki:

      Diğer yorumlu siteler veya forum siteleri genelde ya bir savaş alanı gibi oluyorlar, herkes psikopat gibi birbirine saldırıyor veya moderatörler nefes aldırmıyorlar, herkese güya hadlerini bildiriyorlar.

  • bir okuyucu dedi ki:

   size hak veriyorum Tugba hanim, bu sekilde insanlari susturuyormus gibi davranmak da dogru olmaz. Ben bir okuyucu gozuyle fikrimi belirttim, elbette siz en uygununu yapacaksinizdir. Keske olcu bilinse.
   Ama, asagidaki uslub iste benim kasteddigim, mesele sahsilestiriliyor. fazla soze ne hacet…

 7. gülnur özdemir dedi ki:

  Açıklama:
  Değerli kardeşlerim;
  1)Kaleme almış olduğum bu yaşanan olay da asla ve katiyen kuran kurslarına veya hocalarımıza ne kötü bir söz ne de bir ima vardır.Böyle bir zan’a teşvik ettiysem bu benim hatamdır hakkınızı helal edin. Ordaki kadın, bir doktor veya bir öğretmen de olsa onu da yazardım.

  2)Kimi kardeşlerimiz böyle olayları anlatacağınıza Müslüman örnek yaşantıları anlatın diyor. Nasıl sadece kadınların şiddet gördüğünü,ezik olduğunu anlatan yazarlar varsa, örnek yaşantıları anlatan yazarlarda mevcut(ama yeri geldiğinde örnek yaşantıları da yazarım).Kadınlar gördükleri şiddeti duyururlar, erkek gördüğü şiddeti duyurmaz. Susmayı tercih eder. İşte biz Böyle yaşanılan olayları yazacağız ki, hiçbirşeyin üstü örtbas edilmesin. Örtbas edildiği için “kadına şiddet sıfır tolerans” yasası çıktı.Ezen erkek, ezik kadın.(sonradan o kadar maillerimizle sadece yasanın adını değiştirebildik, “aileye şiddet sıfır tolerans”oldu)

  3)Bu vesileyle de buradan AİLE bakanımıza da tekrardan sesleniyorum “siz aile bakanısınız, kadın bakanı değil, yıkıcı değil yapıcı olun!Kocaya öfke kontrolu dersi verdirirken, kadınlara da iletişim ve karı-kocaya cinsellik dersleri verilmeli.Şiddetin sebebini araştırsanız bulacaksınız ama…

  4)İnanın ki bu tarz ve yanlış bilinenlerin durumlar(hasret hanımda yazmış)ülkemizde çok fazlasıyla yaşanıyor.

  5)Ben o ilde birkaç aile ile tanıştım, gittiğim ailelerde yatak odaları yoktu, karı kocalar ayrı ayrı odalarda kanepelerde yatıyorlarmış(çocukların aklı ermeye başladıklarında).Ve çocuklar hiçbirşekilde anne babalarının birlikte uyuduklarını görmemişler.O ilde herkes öyledir diyemeyiz.Neden yatak odalarınız yok dediğimde burada böyle,ayıptır demişlerdi.Bu insanların yetişme tarzında kaynaklanıyor.Evlatlarınız sizden ne gördüyse onu uygular.

  6)Daha bir sürü örtbas edilen olaylar var. Erkeği sadece çocuk yapmak için kullanan kadınlar da mevcut.Biliyor musunuz kardeşler, sırf mavi gözlü çocuğu olsun diye mavi gözlü bir adamla evlenen kadınlarımız da mevcut, kadın biliyor tek başına olmayacak bu iş.Mavi gözlü Çocuğu olduktan sonra o adamı hemen boşuyor boşamakla da kalmıyor nesi var nesi yok elinden alıyor. EE yasa da kadınların yanında, yasaya göre burda da mağdur olan kadın, erkek ezen..Bunu anlattığım da ne olacak erkek kendine yeni birini bulur diyorlar, erkeğin hiç duygusu yok yani,bir yuva kurmak kolay mı diyorum onlara,hiç kimse ayrılacağım anlayışıyla evlenmez?

  7)Bu olayları yazıyorum(z) ki, erkek kardeşlerimiz, evleneceği kadınları dikkatli seçsinler. Evlenecek kızlarımızda Saliha kadın olup yuvasının sultanı olmaya çalışsınlar. Hani bazı kadınlarımız peygamberimiz şöyle davranırmış karısına diye söylenirken, bende diyorum ki onlara, hz. Hatice hz. Ayşe canım peygamberimin sultanıydı, hz. Havva hz.Ademin sultanıydı, peki bu peygamber eşleri nasıl da kocalarının sultanı oldular?

  Selametle kalın.

  • tarık dedi ki:

   1) Evet Kuran kursları hakkında kötü zanna sevkettiniz. İnsanların gözünde kuran kursu hocaları evine kapanıp hiç bir insani nimetten faydalanmayan kimseler olarak belirebilir. Bundan da kötüsü buna neden de bizzat kur2anın kendisi. Bu tip konularda yazarken her aklımıza geleni değil, dikkatli yazmamız lazım. Allah affetsin.

   2)Bu tip olayları yazılmasında ve bilinmesinde fayda var. Bu açıdan yazmakta sıkıntı yok bence.

   3)Aile bakanından bir şey beklememek lazım. Yasa çıktı ne oldu? Son 3 günde bir kadın öldü biri ağır yaralı. Yasa çıkarınca kadının erkeğe olan saygısızlığını ve erkeğin içindeki vahşeti bitiremezsin.

   4-5) Ben bu il muhabbetini anlayamadım, dünden beri il il gidiyor. Yazıda il verilmemiş il muhabbeti nedir? Ben dini nedenle ayrı yatak odsında yatmama olayını ilk defa bu yazıda duydum, demek varmış. Ama bundan önce hem doğuda hem karadenizde özellikle fakir aileler veya yaylaya çıkıldığında aileler hep bir odada veya 2 odada yatarlar. Odayı geçtim, doğuda bundan 15-20 sene önceye kadar yaylada çadırda yatılırdı tüm aile 3-4 ay boyunca. Yani ailenin hep bir arada yatması yeni bir olgu değil. Abartmaya gerek yok.

   Bu olayda asıl sorun şu: Kadın kuran kursunda hocalık yapıyor yani büyük şehir olmasa da bir kent hayatının içinde olan bir kadın. Buna rağmen, geleneksel nedenle değil ama dini bir nedenle yatak odasında yatmıyor eşiyle ayrı olarak. Sorun bu. Sanki 300 yıl önce rönesans yapmış gibi yazıyorsunuz arkadaşlar. Daha 20 sene önce şimdi istanbulun göbeği sayılacak semtlerde insanlar gecekonduda tek odada yatıyordu ailece. Uzaylı görmüş gibi niye şaşıtıyorsunuz? Burada şaşılacak şey bu konuda dini refere eden kadın. Bu da cahillik sadece. İbrahim canan’ın Hz-Peygamberin Sallallahu Aleyhi VeSellem Sunnetinde Terbiye adlı kitabında hadislerle bir müminin evi nasıl olmalı uzun uzun yazılmış. Kadın onu okusa fikri değişir.

   6)Çocuğu mavi gözlü olsun diye mavi gözlü adamla evlenip sonra boşayan ve malını alan kadınlar varsa helal olsun derim. Erkek o kadar ahmak olmasın. Pazardan domates almıyor evine hanım alıyor, biraz araştırsın baksın biraz. Böyle adamlar oldukça böyle kadınlar olur ve helal olsun diyorum o kadına. Öyle ahmak adamlar da olsun ki kadınlara o ahmaklara gitsin bize bulaşmasın:)

   • hey allahım dedi ki:

    hey allahım tarık bey, yani gerçekten sema hanımın da kadın erkek yalnız kalınca da yaptığı açıklama “bu bizim hastalığımız”…fesubhanallah ya, cemaat lafı geçse ahaa cemaate hakaret var diye algılıyorsun,kuran kursu hocası denmiş diye hemen hakaret diye algılaıyorusunn ..nasıl bir adamsın sen ya…

    “İnsanların gözünde kuran kursu hocaları evine kapanıp hiç bir insani nimetten faydalanmayan kimseler olarak belirebilir” demişsin ben kuran kursu hocasıyım ben öyle zannetmedim..

    Yazıyı o kadar okudunuz anlaya anlaya bunu mu anladın….allah ıslah etsin senin gibi insanları..

    • tarık dedi ki:

     “ben kuran kursu hocasıyım ben öyle zannetmedim..”

     ben de tam onu diyorum işte, kuran kursu hocası olmakla alakalı değil bu bak sen doğru algılamışsın ama senin de “ben de kuran kursu hocasyım ” demen de hata. Sen de kuran kursu hocası olduğun için doğru algılamadın, doğru algılayacak algı kapasitesine sahip olduğun için doğru algıladın.

     Evet ben anca bunu anladım, benim kafam ancak bu kadar basıyor ama kuran kursu hocası değilim:)

     “allah ıslah etsin senin gibi insanları.” amin, şu mubarek cuma günü bundan daha iyi dua olmaz. “Kuran kurslarını ve cemaatleri her salataya limon, her sofraya meze yapmayın” demek artık nasıl bir büyük günah, sapıkça bir davranış ve ahlaksızlıksa Allah beni ıslah etsin:)

    • miskin dedi ki:

     üslubunuz mesleğinize dinimize yakışmayacak sertlikte.

   • KAsım dedi ki:

    Tam da Kur’an kursu hocasın bayana yakışır bir durum 🙂 Bu kadar cahillik ancak İHL mezunu olup üstüne bir de Kur’a nkursu hocası olamkla mümkün olur sanırımç Kuran kursu hocası denmesinden ne kadar bu kadar rahatsuız oldunuz ki… Bu bayan haal görevde ise tes elden görevde nel çektişrilmelidir. Aileden sorulu bakanımız da olaya el koyup erkeği hürriyetine kavuşturmalıdır.

  • eymen dedi ki:

   “Bunu anlattığım da ne olacak erkek kendine yeni birini bulur diyorlar, erkeğin hiç duygusu yok yani,bir yuva kurmak kolay mı diyorum onlara,hiç kimse ayrılacağım anlayışıyla evlenmez?”

   Teşekkür ederiz, Allah (c.c.) sizden razı olsun. Ama ilin adını hala yazmadınız. 🙂

   • hasret dedi ki:

    gülnur hanım yazınız güzel ve önemli bir konuya dikkat çekiyor ..
    bence kur an kursu hocası olmasını belirtmeniz küçümsemek, zan altında bırakmak niyetiyle değilde,bu bayanın cahil bir insan olmadığını aslında herşeyin bilincinde olmasına rağmen nefsi hareket ettiğini vurgulamaktı..ayrıca hangi il olduğunu belirtmemeniz ayrıca güzel..heryerin kendine göre gelenek ve görenekleri olabilir il adı verip o il dekilere karşı önyargılar oluşmasına mani olunduğunu düşünüyorum..

 8. zeliha dedi ki:

  O HANIMLA KONUŞMAK İSTERDİM..
  VE SADECE ŞUNU SÖYLERDİM: BEN SİZİN ÇOCUKLARINIZA BAKINCA DA CİNSELLİĞİ DÜŞÜNEBİLİRİM.. MALUM..
  ALLAH ISLAH ETSİN.. VE ŞİFA VERSİN, RUHUNA…

  • tarık dedi ki:

   O da derdi ki “Baaak ben haklıymışım. Bu zeliha hanım çocuklara bakınca bile cinselliği hatırlıyorsa evdekiler ve misafirlerim yatak odasını görünce haydi haydi hatırlar, seni pis sapık” 🙂

   O yüzden siz yine de bişey demeyin.

  • eymen dedi ki:

   Bir deli kuyuya bir taş atmış, bir şehir halkı çıkaramamış. Bu işi kim başlatmışsa, bu mantığı (mantıksızlığı) ilk kim ortaya attıysa vay haline.

  • KAsım dedi ki:

   Bu bayan sanıırm düğün filan da yapmamıştır. Evl iolduğunu da kimescikler bilmiyordur. Yoksa düğün dernek görünce mazallah herkesin aklına akrpuz kabuğu düşüveridi de kuran kursu hocası bayan cehennemi boylardı 🙂

 9. fattuma dedi ki:

  Tek kelimeyle KORKUNC!!!

 10. Bir kul dedi ki:

  Elhasil Rabbim cümle çiftlere hayırlar,mutluluklar,sevgi ve muhabbetler versin..bekara da evliye de sehir kotu..sakınanlardan olma temennisiyle..

 11. hasret dedi ki:

  aslında bu yazıya çok şaşırmadım.sadece farklı olan kadının eşinden kaçması ve ona hanımlık yapmaması..bende yatak odası olmayan 2 bir birinden farklı insan tanıyorum..

  ama öncelikle bende dindar etiketi olduğu için hanımlara yada erkekler yüklenilmesine karşıyım.. dindar olamak ayrı huy ahlak ve nefse söz geçirmemek ayrı birşey…aslında yatak odası konusunda hanımların daha çok sıkıntı yaşaması normal..çünkü ömrü boyunca harama gitmemiş,dokunmamış ,elini dahi tutmamaış olan bir insanın biraz evlendiği zamanlarda sıkıntı yaşaması normal.. bir anda o koruma içgüdüsü yada yaşama şeklini değiştirmesi beklenemez..hele ilk gecede erkek anlayışlı olursa dahada iyi aşılır sorunlar.
  haram derdi olmayan insanlar ise zaten sarmaş dolaş flört ,nişanlılık yaşayıp haram işlediği için zaten korkmaz .. ..zaten dokunmuş ve bedeni alışmıştır artık..onun için dindar bazı kadınlara fazla yüklenmemek lazım.sırf dindar olduğu için..

  1-benim tanıdığım bir arkadaşım kendi memleketlisiyle evlendi ve o memlekete taşındı..adam dindar bilgili ve güzel mesleği vardı.evde herşeyi vardı ancak yatak odası yoktu..kocası tıpkı yukardaki misaldeki gibi ” yatak odası olduğunda insanların aklına gelecek olan şey belli bu yüzden istemiyorum ”demiş..peki nerde yatıyorlar diye sordum..kız yatacakları zaman yer yatağı yapıyormuş.yani bizimgibi hazır yataklarda değilde.gece olunca yer yatağı yapıp sabah kaldırıyormuş.eski usuldeki gibi…ama karı koca hayatı bitmiyor yatak odası yok diye..

  2-tanıdığımız bir akrabanın da yatak odası yokmuş.daha acı olanı karı koca ayrı ayrı yerlerde çekyatlarda uyuyorlarmış..bir gün o akrabanın oğlu annemlere yatıya misafir olarak gelmiş.gece olduğunda annemler odalarına çekilince bu durumu garipsemiş ve daynamayıp kardeşime sormuş.
  __annenle baban aynı odada yan yana mı yatıyor?diye sormuş..bunu duyan ve anlam veremeyen erkek kardeşim,
  __ bu nebiçim soru tabiiki anneler babalar aynı odada yatar bizimkilerde hep o odada yatar.diye biraz ters cevap vermiş..oda
  __kızma benim annemle babam hiç yanyana yatmaz onların yatak odası yok ta ondan sordum demiş..
  sanırım bu ayrı yatma mevzusu kadın değilde adm yüzünden oluıyormuş.adam pek karısıyla birlikte olmazmış(nefsine düşkündeğil) ve gençlklerinde bile ayları bulurmuş.nerde olsa orda yatrmış .zamanla kadında pes etmiş ve onu buhaliyle kabullenmiş.ortada ne yatak ne yatk odası mevzusu kalmış yazık .dah genç sayılırlar..işte böyle 2 mevzuda var farklı ama ortak yönleri yatak odası olmaması.bence herkesin olmalı ki çocuklarda başka yerlere gittiğinde garipsemesin ve ilerde kendi evliliğiiçin sorun teşkl etmesin..,

  • tarık dedi ki:

   Ya arkadaş milletin yatak odası da yatak odası değil türbe mübarek:) İnsanlar evlerine gelen herkesi hemen yatak odasına mı götürüyor. Zaten edeb adab gereği evi gezdirsen bile yatak odası gösterilmez. Gezen de azcık hayası varsa girmez yatak odasına. Yatak odası değil belediye otobüsü mübarek:)

   Ben ev bakmaya gittiğimde ev sahibi evi gezdirmişti, yatak odasını göstermek istedi, hayır da dyemedim duvarlara baktım çıktım ama çıkana kadar yerin dibine girdim.

   Yatak odası gezende cinsel çağrışım uayndırır diyecek kadar bu konuda hassas olan adam yatak odasını zaten gezdirmez, eşine de söyle gezdirme bacaklarını kırarım der. Kendi anne babası bile girmemeli yatak odasına özeldir. Millet demek her geleni yatak odasına alıyor ki sonra çağrışımından korkuyor:)

  • hasret dedi ki:

   yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için küçük bir açıklamayapayım,,
   1.olayda bahsettiğim arkadaşım uzak bir şehirde oturuyordu ve hiç evine gitmemiştim.bu olayı öğrenmemdeki sebep ise arkadaşım boşanma arifesindeyken annesi boşanma sebeplerinden bahsederken bu konuya değinmişti..eşi dindardı ama her konuda fazlaca tititz ve takıntılıydı.bu yatak odası muhabbeti sadece annesinin verdiği bir örnekti..kocasının farklı düşündüğüne dair..1yıldır boşandı zaten ..ayrı yaşıyor..

   2.misaldeki tanıdık kişi ise zaten evlattlarının anlatımlarından ,eve yatıya gidince evinin büyük olmasına rağmen salonda yatmasından,ve ayrıca karı koca arasındaki devamlı sürtüşme ,huzursuzluk olması ,saygı olmamasından eksiklik olduğu anlaşılıyor.
   birde şunu belirteyim bu 2 misaldeki kişiler tevafuktur ki( bir birinden bağımsızlar)aynı şehirde yaşıyorlar.
   ama eğerben o şehrin ismini vereck olursam zan altında kalmış olur..

   bu arada yatak odası olup olmadığını anlamak için yatak odasını görmeye gerek yok.eğer bir evde her odayı gezmiş sadece bir odaya girememiş ve devamlı odası kapalı ise zaten orda yatak odası var demektir.sanırım yazar hanımda evin heryerini gezip böyle kapısı kapalıve gezdirilmeyen oda olmadığını görünce sormuştur..bence yatak odası gezdirilmemeli.zeten çoğu insan göstermez yatak odasını..

 12. mihrimah ** dedi ki:

  işte ailelerin yaptığı hatalrın bedelini böyle insanlar ortaya çıkarak ödüyo, burdan anladığm anne babalarmzn aralrndaki muhabbeti bize normal bir sınır içerisnde aktaramamaları.doğal olarak çocuklarda da yanlış bilgiler yerleşiyo.sema maraşlı hanmn dediği gbi cinsellik ayıp,günah ,pis die öğretnler oldkça daha nelere şahit olacağz kimbilir?? allah ıslah eylsin diyorm

 13. Deniz dedi ki:

  Ben insanin yasadigi zamanin ve cografyasinin hal ve hareketleri yonlendirmede tamamen degil ama buyuk etkisi olduguna inanirdim da bu hikaye cok enteresan ve garip geldi. Ozellikle ” gunahtir diyemeyiz, fakat boyle bir odamizin olup cocuklarin veya…” diye devam eden cumleyi anlamlandirmakta zorlandim. Bu il nerede cok merak ettim simdi. Hanimin kur’an kursu hocasi olmasi en azindan daha bilinc sahibi olmasini gerektirirdi ama demek ki onu asan baska sebepler var belki biyolojik bilemeyiz. Yine de kadin icin de adam icin de uzuldum . kiz erkek iliskilerinin futursuzca sergilendigi bu zamanda boyle imtihanlar da oluyor demekki. Allah hepimize de hakkiyla gorebilmeyi nasip etsin.

  • tarık dedi ki:

   Aynı hata, yine il demişler. Arkadaşlar burası İstabul olsa o zaman İstanbula gelmeyecek, buradan kız erkek almayacak mısnız. Bırakın bu işleri. Mesele il değil, Avrupanın göbeğinde de olur bu.

   “Hanimin kur’an kursu hocasi olmasi en azindan daha bilinc sahibi olmasini gerektirirdi” bu da tehlikeli bir cümle. Ne yani şimdi bir dindar hristiyan kocasıyla yatak odasında yatarsa daha mı makbul. Bunun kuran kursu hocalığı ile alakası yoooook. Yanlış yerden yaklaşıyorsunuz. Kuran kursunda sabah akşam cinsel eğitim mi veriliyor. Benim çok yakın 2 bayan akrabam var hafız ve kuran kursunda hoca. Zehir gibiler, konuşunca ağzım açık kalıyor bazen. E o zaman bunlar Kuran kursu hocası değil İncil kursu hocası belki:)

   Demem o ki kuranla da kursuylada alakalı değil bu , insanla alakalı.

   • hey allahım dedi ki:

    “Mesele il değil, Avrupanın göbeğinde de olur bu”..işte mesele kuran kursu hocalığı değil,”dini böyle refere etmesi kötü”..bak kendin buldun..galiba sen de kuran, cemaat lafı geçince laf atıldı zannediliyorsun, bu takıntı haline gelmiş sende .allah sizi ıslah etsin…

    • tarık dedi ki:

     Evet ablacım, bu bende takıntı. Dinin aleyhinde olabilecek, dine hakaretin gölgesi bile olabilecek en küçük bir söze, imaya tahammülüm yok. Bu imayı yapanın canını almak istiyorum ama uygun değil o yüzden ben de dilim döndüğünce yazıyorum.

     Eğer ahirette “tarık için cemmatlere ve kuran kurslarına laf söylenmesi büyük takıntı, adam hasta” diye şahitlik edersen elini ayağını öperim.

     Bence sen de bir kuran kursu hocası olarak bunu biraz takıntı haline getir.

     • eymen dedi ki:

      Kur’an kurslarında tabiki faydalı şeyler öğretiliyor; ama verim düşük, kalite düşük, misyon zayıf, vizyon eksik. Daha iyi olsunlar, daha idealist olsunlar, sorumluluk bilinci içinde olsunlar istiyoruz. Çok şey mi istiyoruz? Bu istediklerimiz dine hakaret mi oluyor? Tabii ki hayır, dini yüceltmek adına istiyoruz bunları.

     • tarık dedi ki:

      eymen’cim, yorumlarımın bir kısmı yayınlanmıyor, hakaret olmamasına rağmen. Sanırım Tuğba hanım, kendi yazısına eleştiri yazdım diye sansürlüyor bir kısmını, verdiği cevaptan da belli zaten. O yüzden yayınlamayacak yorum yazmak istemiyorum.

      “Çok şey mi istiyoruz? Bu istediklerimiz dine hakaret mi oluyor?”

      Eğer söyleme tarzına dikkat etmezsen elbette dine hakaret olur. Kuran kurslarının sorunları diye bir konu açlınca yazarsın, ama kocasıyla yatmayan cahil bir kadının hikayesinde zırp pırt kadının kuran kursu hocası olduğuna vurgu yapılırsa burada sakat bir durum var demektir.

     • tugbaakbeyinan dedi ki:

      burda sohbet eder gibi tek cümlelik laflar etme alışkanlıgınızı farkederseniz sevinirim.ayrıca her yorumu onaylayacagımızı vaddettiğimizi hatırlamıyorum bir de böyle anlamsız bağlantılar kurmaya devam etmesiniz umarım

     • eymen dedi ki:

      Tarık bey yaşınız kaç bilmiyorum ama aramızda bayaa bir jenerasyon farkı var gibi. Çok bilgili olduğunuz kesin ama uslup konusunda anlaşmamız zor. Ne varmış söyleme tarzımda. Ortaya lafı atıp, açıklamadan kenara çekilme pek iyi durmuyor üzerinizde. Basit eleştirilere aşırı tepki vermenizde pek bir anlam ifade etmiyor. Konuyu dine kur’an kursuna getiren sensin, cevap verince de, burası yeri değil diyorsun. En iyisi ana yazı başta olmak üzere yorumları bir daha gözden geçir.

     • Deniz dedi ki:

      Bu yorumu da yeni gordum. Ey Allah’im oyle bir ima oyle bir niyet varsa sen mahserde cumle kullarinin onunde rezil rusva et!!

   • Deniz dedi ki:

    Sayin Tarik,
    hassasiyetinizi biraz dusununce anladim. Eskiden mi demeli bilmiyorum cunku zaman da artik cok hiz ile algilaniyor, medyada Fadime Sahin vb olaylari hatirlayalim bazi tezgahlar yapilir “din” boyle gibi bir algi olusturulur millete sopa gosterilirdi. Simdi insanlarin algilariyla bu turlu oynanamiyor pek belki baska seyler vardir bilemem. Ama Allahaskiniza benim yorumumda boyle bir niyet var mi? Belki kastiniz o degil ama sizde beni “tehlikeli” soz ile suclayarak yanlis bir algiya yol aciyorsunuz. Ben gercekten de sanki gelenek gibi surdurulen bu olayi ilk kez duydum enteresan geldi. Olur elbette avrupa’nin gobeginde de olur. Amerikada yasayan amisler de bana gore enteresan. yayla da yahut sobali gecekondulu evlerde ozellikle kisin coluk cocuk cumbur cemaat ayni oda da yatilirdi. bunlari da biliyoruz da yazi da ele alinan yatak odasinin olmamasi meselesi daha farkli. butun ilde bu sekildeymis ben mi yanlis anladim? Hem baska detaylar var da (sadece cocuk icin birliktelik gibi) yeterli veri olmadigi icin degerlendirilemez. Kur’an kursu (valla yazarken korktum;)) hocaligi ogretmenlik gibi bir meslek se eger yapilan bir hata karsisinda yuzeysel bir degerlendirmeyle “yaa arkadas yaptigina bak ogrencisine tekme tokat girismis bir de ogretmen dersiniz , yani ogretmenlik meslegine camur degil bu. O kisinin o kadar okuyup da ilmini alip da uygulamasini dusunemezsiniz. ama mesela butun ogretmenler dogru olmadigi halde ayni hatayi yapmis olsalar meslek hakkinda ister istemez yanlis algi olusabilir. Aslina bakarsaniz eger hata ise bu site de dindar hanimlar icin yapiliyor bu elestiri. Dort dortluk dindar diye aldik hayatimi zehir etti deniyor ve hatta turk hanimlari icin yapiliyor gidip rus kizi filan almaktan bahsediliyor (aman aman dileyen dilediyle evlensin sozum yok, Allah herkesi mesut bahtiyar etsin). Bilmem meramimi anlatabildim mi? Analizleriniz yerinde olmakla beraber bildiginizi …( valla buraya ne yazsam yine cekindim arkadas hepimizin de hayat tecrubesinden kendine gore bir algisi var birakin da herkes kendini ifade edebilsin) Seriate karsi boynumuz kildan ince lakin biraz da karsidaki ne demek istemis onu anlamaya calissaniz seviniriz. Hem bana kalirsa bu yazinin bu baglamda yani erkeklerin neler cektigi baglaminda tartislmasi dogru degil( yazar hanim kusura bakmasin niyetim yazilmasin demek degil yeni hikayeler duyuyoruz) bu olay bu sitede hikayelerini okudugumuz kardeslerden daha farkli bir kategoride degerlendirilmesi gerekirdi diye dusunuyorum.

    • Deniz dedi ki:

     Ayrica “enteresan” derken kimseyi anormal gordugumden degil herkesin inanisi, algisi kendine mesela benim kucuk cocugum benim yanimda namaz kilarken benimle beraber egilir kalkar fakat ben cocugumun ecnebi arkadasi yaninda namaz kilmaya cekinirim cunku bu da o’ na enterasan gelir. cunku daha once hic gormemis.(buradan da namaz kimse gormeden kilinmali gibi bir anlam cikarilmasin lutfen!)

    • Deniz dedi ki:

     yukarida yazida yanlislikla uygulamasi” demisim dogrusu “uygulamamasi ” olacakti.

 14. gulbeyaz dedi ki:

  neeeeee?bu yazıda “mecaz”mı var?..hic bise anlamadım..yatak odası olmayan evlerden(ve butun il boylemis!!!),ustune tutturmayan kadına kadar bir yıgın sacmalık…”Yuzyıllık yalnızlık”ın “Ursula”sı gibi celik donda diktirmis mi hatunkişi?

  • tarık dedi ki:

   Abi konunun geldiği yere bak ya:))

   Çelik dona kadar geldik, ne hayal gücü varmış millette, hikayede geçen zavallı kadıncağızın hayatında eksik bıraktığı tüm fantezileri eksik olmasınlar yorumcular tamamladı:)

 15. Reyyan dedi ki:

  Allah Allah hangi ilimizmis burasi? Cok ilgincmis. Yani is o noktaya variyorsa ne evlensinler, ne cocuk sahibi olsunlar. Bunlarin hepsi cinselligi ima eder yani, o kadar hasta mantikla dusunulurse.

  Ama, ben de yatak odasiz evler gordum aslinda. Avrupa’da. Gurbetcilerimizin ne kadar zor sartlar altinda yasadiklarini biliyor musunuz? Cok sasirmistim gorunce, bu kadarini hic beklemiyordum. Ev dedikleri yer tek goz oda. Inanin o da simdi bizlerin oturma odasi olarak kullandigimiz ebatta bir oda. Mutfak bir kosede. Cogunda tuvalet, banyo bile yok. Ve bu evlerde 3-4 cocukla birlikte yillarca yasamis bu insanlar. Icler acisi, benim aklim almiyor.

  Dusunsenize, bir de misafir filan da eksik olmazmis. Hem de uzun soluklu misafirler, koyden gelmis calismaya, kimde kalacak? Bilmem kim emminin evinde, ya da odasinda mi demeliydim?

  Simdi simdi biraz daha durumlari duzelmis de, artik odalarinin bir kenarina dusa kabin yaptiriyorlarmis. Dusunsenize, odanin ortasinda dusa kabin, herkes oturuyor, biri banyo yapiyor. Inanin hic abartmiyorum. Hala bu durumda yasayan cook gurbetcimiz var.

  Banyo, tuvalet apartmanda bir tane veya her katta bir tane. Anahtar var herkeste. Oyle gidiyorlar. Eskiden makinalari filan da yokmus, camasir filan yikarken neler cekerlermis. Galiba yeni yeni sartlar duzelmeye basliyormus. Ama neler cekmisler.

  Kusura bakmayin, laf lafi acti ama, bu insanlarin hali icler acisi gercekten. Allah yardimcilari olsun. Ben kisa sureligine ziyarete gitmistim, sok oldum geldim. surekli o durumda nasil yasamislar, hayret…

 16. sadakat dedi ki:

  sayın boşnak
  sizin kız kardeşinize çok üzüldüm..ALLLAH yardımcısı olsun.bugün namazdan sonra ona dua ettim ve inşllah her aklıma geldiğinde dua edicem..
  sözün özü
  daha önce çok güzel bir söz paylaşmıştı bende onu buraya yazıyorum.aslında yukardaki konuda geçen kadını pek tasvip etmiyorum ve bir kadın için arzulanmamanın daha zor olduğunu düşünüyorum.

  ”Zeki kadın, kocam beni niçin arzuluyor diye aptalca kaprislere triplere girmeyen ve kocam beni niçin arzulamıyor diye sorgulayan kadındır”(sözün özü.)

  ayrıca said nursi benim bildiğim hiç evlenmemişti.çünkü o kendini ilime adamış ve o dönemde hep hayatı sürgünlerle ,hapishanelerde sıkıntılı geçmiş.nasıl evlenseydi o durumda.yazık eniştenize ozaman hiç evlenmeyip kardeşinizin günahına girmeseymiş.said nursi evlenip karısına böyle yapmamış yazık.ALLAH YARDIMCISI OLSUN KARDEŞİNİZİN.

 17. Süheyla dedi ki:

  (Bu adamın toplumda saygın bir mesleği var).
  ***
  Yukarıda geçen olayların genelde toplumda saygın bir yeri ve mesleği olan erkeklerin başına geliyor olmasının hikmeti nedir acaba?

  • tarık dedi ki:

   Toplumda saygın olmayan ve güzel mesleği olmayan erkekler dikkat çekmez de ondan 🙂

   Ayrıca anlatım olarak kimse “toplumda sayılmayan ve meslkesiz bir adam” demez, varsa söylenir. Adamın saçı da var denmez, gerekirse kafası kel bir adam denir gibi bişey, tersinden.

   • Süheyla dedi ki:

    Bu tarz yazılarda dikkatimi çeken, (genelde erkeğin) belli bir mesleğinin ve toplumda saygın bir yerinin olmasının vurgulanır olmasıdır.Mesela aynı dertten muzdarip olan ve asgari ücretle geçinen kişileri hiç bu tarz yazılarda okumadım.

    Ehh haliyle sosyal konumları önemle vurgulanan erkeklerin başına daha çok bu olaylar geliyormuş gibi algılamam çokta abes değil.Haliyle sebebi hikmetini merak ediyorum:)

 18. tarık dedi ki:

  Yorum bize ait ise biraz yoralım:)

  1-Olayı tek tek incelemeden önce bu konuda yani islamda ev nasıl olmadıladır konusunda hadi ve ayetlerle konuyu açıklayan merhum Prof. İbrahim Canan’ın şu eserinin şiddetle okunmasını tavsiye derim. Sadece ev değil genelde çocuk terbiyesi üzerine işlenmiş kitap ama ev ile alakalı genişce bir bölümü de var. Okuyunca neden şimdiye kadar okumamaışım diyeceksiniz. Hz-Peygamberin Sallallahu Aleyhi VeSellem Sunnetinde Terbiye

  2-Daha önce de “Kadın Erkek Yalnız Kalınca…” başlığı ile tartıştığımız konudaki gibi bir hata yapılıyor. Orada arada cemaatlere giydirilmişti burada da Kuran kurslarına. Bakın arkadaşlar, toplumda kişilerde olan sorunları cemaatler veya kuran kursları gibi genel nedenlerle açıklamak çok yanlış. Bunu diyen kişi e bu kadın fenerli o yüzden böyle demiş gibi bişey diyor. Kişinin kuran kursu hocası olması onun hep doğru yapacağını göstermez, eğer kurana göre açıkca bir hatası varsa o hata kuranın değil kişinindir. Ayrıca Kur’an’da yatak odanız olacak diye bir ayet de yok. Yani teknik açıdan bakınca kadına bu yönüyle haksız diyemeyiz. Dolayısıyla Kuran kursu hocalığının sakız gibi sürekli yazıda yer alması, kaş yapayım derken göz çıkarmaktır. Bazılarında “Kuran kursu hocaları, dindar insanlar böyle mantıksız, akılsız insanlarmış” düşüncesi oluşturabilir ki çok tehlikelidir.

  3-Evet, kadının yaklaşımı sakat ve mantıksız. Bunda yetişme tarzı, gelenekler etkili muhtemelen. Bunun dışında konuşurken “dokundurmama” dediğinden bence olayın bir de psikolojik temeli olmalı. Ya bu kadın cinsellik adına çok yanlış bilgilenmiş ve ciddi bir ön yargı oluşmuş, ya da belki küçükken taciz benzeri bişey yaşamış olabilir ki bu tip olaylar aslında kadınların erkeklerden soğuması için en büyük nednelerden biri ve azımsanmayacak kadar çok yaşanıyor. Bir diğer ihtimal de biyolojik bir rahatsızlık olabilir. Vajinusmus, cinsel organda hassaslık gibi doktorların daha iyi bileceği bişey de olabilir ki bu açıdan mutlaka psikoloğa ve doktora gitmesi lazım.

  4-Görülüyor ki kadın çözüm de istemiyor. E adam da zengin anlaışdığına göre. Kadın başkasına da git diyor. E bunda ne sorun var, ne güzel işte:) Yazıda günaha girmekten bahsedilmiş de günaha girmesine de gerek yok ki. Gizli saklı da olmadan 2. eşini alabilir. Kaldı ki 2. eş de gizli saklı diye bişey de yok, nikahta gizlilik olmaz. Nikah hanefilere göre 2 şahidin önünde kadınla kocanın bir birini eşliğe kabul etmesidnden ibarettir, bu kadar basit(Çok tartışıldı, bu konuda tartışmaya girmem) Yani bence kul istemiş 1 göz Allah vermiş 2 göz. Arkadaş paran da varsa git al 2. 3. yü.

  5- Ayrıca adamın biraz kılıbık olduğu belli. Ne demek boşanamyor. Çocukları cephe almış ne demek? Adam boşasa akşam gitse başka eve, kalıbımı basarım o çocuklar 1 ay içinde eskisinden daha çok sever babalarını. Çünkü hem özlerler hem de harçlık için babaya mecburlar. Çocukların biraz aklı ermeye başladığında, babaları ona anlatırsa onlar da çok iyi anlarlar. Belki de yetişkin çocuklar. Dolayısıyla adamın kılıbıklığı var. Adam boşanmıyor da ne yapıyor?

  6-Valla kusura bakmayın ben bu olayda en suçsuz olarak Kuran kursu ile kadını, en saf ve suçlu olarak da adamı görüyorum. Adam için kadın zaten cenaze, özlemez. Çocukları da cephe almış. Arkadaş ne demeye duruyorsun, git boşan 6 ay içinde evlen hem piskolojin düzelsin, hem harama girme, hem mutlu ol 3-4 tane de o kadından çocuk yap. Eski karın ne yaparsa yapsın, çocukların da hala tavır alıyorsa o kadar ilgilenmene parasız bırakmana rağmen kendileri bilir.

  • eymen dedi ki:

   Kadın zinaya teşvik ediyor ve boşanmamakta ısrara ediyor!
   Adan sadece dini nikaha razı olacak uygun bir kadın bulması zor değil mi adamın?

  • AHSEN dedi ki:

   bende genellemelere kalıplara hiç tahammül edemiyorum
   bikere bir insanın inançlı olması bir takım yanlışları yapmayacağının garantisini vermez
   insanlarıda hiçbir zaman yaptığı bu yanlışlardan dolayı yargılamamalı nitekim sahabe hayatında birçok sahabi büyük günahlarından af dileyip mümin olmadı mı!
   otobüste şurda burda parkta gördüğümüz çocuk yaştaki gençlere ahlaksız lafını söyleyebilmek inanın benim dilim varmıyor o duruma gelen çocuğun bu yaşantısında kimler suçlu bir düşünmek lazım! toplumun değer yargıları ne çabukda tükendi de bizde bunları tartışıyoruz hemen nasılda hazırız birilerine ad takmaya..hele birde inançlı olarak bildiğimiz insanlarsa hemen nasılda bütün gemileri yakıyoruz.
   insanoğluyuz hele ki bu zamanda gerçekten çok mücadele vermek gerekiyor.
   tarık bey evli mi bekar mısınız bilemiyorum ama 2.3. seçeneğe gelmeden hadi boşanabilir ama herşeyden önce bu olayın altında yatan sebebi bulup bu beyefendi eşininde ikna olabileceği bir çözüm bulamaz mıydı?
   Erkekler mücadeleden daha mı çabuk pes ediyorlar bilemiyorum ki!
   yatak odasının olmaması evliliği bitiren bir sebep olabilir mi?
   ve gerçekten cinsellik evlilikte iyi bir geçimde bir numara mı?
   hakketten kadın veya erkek eğer varsa bu konuda bir takıntıları yüzlerini kızartıp sorsunlar birlerine bu konudaki düşüncelerini..

   • tarık dedi ki:

    İnançlı insanların hata yapması başka, o hataları inançlarından dolayı yapması başka. Eski olayda, kız cemaatçi dediğigi birinin evine gidiyor, hmak bir insanın bile önceden tahmin edeceği şey oluyor ve cinsellik yaşanıyor. Şimdi burada hata adamın veya kadının cemaati mi. Cemaat mensupları işi gücü bırakıp kızı eve sokmuş da sonra da birbirlerinin kucağına mı oturtmuş. Bunun ayrımı yapılması lazım. İnsan hata yapar, dindar insan da yapar. Ama kuran kursu hocasıydı cemaate mensuptu da ondan yaptı demek büyük hata, büyük gıybet.

    Olayda anlatılan hikaye kangren olmuş, kadın git başkasıyla yat diyecek kıvama gelmiş. Aklı başında bir kadın bunu der mi? Demez, o yüzden bunun tedavisi medavisi de olmaz. Asıl her tartışmada evi terkeden veya boşanmakla tehdit eden kadınlar, erkekler daha sabırlı ve mücadeleci.

    Yatak odası ve cinsellik akıl ve beden sağlığı yerinde olan çiftler için kesinlikle evliliğin devamı için çok büyük sebebtir, olmaması da yine evliliğin bitmemesi için önemli bir sebebtir. Haaa, kadınla adam dışarıda o ihtiyacını karşılar, evde çocuklarıyla arkadaşça yaşarlar. Ama şu kesin ki sağlıklı erkek ve kadının mutlaka cinsel ihtiyacı vardır ve bi şekilde tatmin olmak zorundadır.

    • hey allahım dedi ki:

     bütün yorumları okuyorumda “kuran kursu hocasıydı cemaate mensuptu da ondan yaptı” gibi birşey algılamadım
     “büyük hata, büyük gıybet.” demişsiniz, böyle düşünmeyen insanın da hakkına giriyorsunuz o da “iftiradır”..hey allahım…

     • AHSEN dedi ki:

      tarık bey yorumunuzdan dolayı teşekkür ederim..

      kuran kursu hocasıydı da ondan yaptı değil bir kuran kursu hocası nasıl bunu yapar imaları var bunu söyleyenler var biz onun bu hatası kuran kursu hocası olduğu için bunu yapmış olmasına bağlamıyoruz zaten mantıksız birşey ama insanların kuran kursu hocasının bunu nasıl bu şekilde yapabildiği konusuyla ilgili bir şaşkınlık var ben buna bağlanılmasına karşı çıkıyorum neticede insan
      bende cemaatteyim ama görmediğim yanlışları bu insanlardan gördüm ama hizmetime devam ettim bunu cemaate mal etmek kadar saçma birşey olamaz..

    • AHSEN dedi ki:

     teşekkür ederim.

 19. AHSEN dedi ki:

  selamün aleyküm,
  demekki aldatmanın bir üçüncü suçlusuda olabiliyor bir insan bu muhabbetsizliğe ne kadar dayanabilir ki..
  ben merak ettim bu durumun temelinde fizyolojik mi psikolojik mi bir sorun var yada cinsellik çok mu erken tüketiliyorda bunu şimdiki çocukların küçük yaşlarda büyük bir değişime uğramasından cinsel kimliklerini çok küçük yaşlarda kullanıyor olmalarına istinaden söyledim..toplumun baskısı da malum tabiki hele böyle bir beldenin olması şaşırtıcı doğrusu…böyle annelerden de sağlıklı bir nesil gelmiyor.sayın Fatma Şahin cezai yaptırım yerine ailenin temeli nasıl sağlamlaştırılır diye düşünerek evlilik eğitim merkezleri kursun bilinçli bir nesil yetişsin yoksa bu toplumun annelerinden çok çekeceği var.
  benim bir arkadaşım sadece çocuk yapmak için evlendiğini söylemişti bu işi yapmadan çocuk olmayacağını bildiğine göre sanki bu çok ayıpta kendisi bunu ört bas etmenin en güzel bahane bu onun için.
  birde ne yazıkki kadınlar erkeklerin sex düşkünü bireyler olarak görüyor bir kadın sadece cinsel ilişki için vardır ve bunun için evlenilir gibi bir yargı var bu düşünceyi kafalardan silmek gerek
  açıkçası bu konuda hassasiyeti olmalı bir erkeğin sabırlı olmalı.
  bu imaj da her ne kadar kadın eğitilmeliysede erkeğin üzerinden silinmeli kadınlar çok duygusaldır çünkü ruhsal olarak sevilmek ve bu şekilde tatmin olmak ister bu şekilde olduğu ve muhabbet kurulduğu müddetçe erkeklerin korkmasına gerek yok.
  bu durumu yaşayan çok insan vardır ALLAH herkesin yardımcısı olsun..hayırlısını versin.
  yanlış bilinen çok doğrular var bir an önce doğrulanmalı yoksa ilgisizlikten kaynaklanan daha çok boşanmalar artacak.

 20. salih özgür dedi ki:

  çok can yakıcı bir konu ,insanların dindar olması yetmiyor ,hayatına yansıtmayınca 5 para etmiyor,dinidar kadınların en büyük sıkıntısı ayet ve hadisleri bildikleri halde uygalamıyoruz dediklri zaman uçurumun kenarında haberleri yok bende çok kuran ehli ,hafız ,ilhiyat mezunu ,cemat kızlarına çok talip oldum ,tesettürlü olmak ,din adamı olmak dini yaşadığını özümsediğini göstermiyor ,evlenmek için dindar kızlara talip oldum ,evlenmeye en çok onlar karşı çıkıyor ,islamı öğretecem evlenmiyorum ,allahın emrini dinlemek resulun sünnetine uymammak zamane insanın hastalığı

  esad coşan hocaefendi ,diyorki ;zamane müslümanı olmayın sahabe müslümanı olun ……..

  • tarık dedi ki:

   Üstad sahabe müslümanı olursa evlenmek için dindar kadın değil hiç kadın bulamazsın. bırak yine zamane müslümanı olsunlar.

   “bende çok kuran ehli ,hafız ,ilhiyat mezunu ,cemat kızlarına çok talip oldum ” sorun sende olmasın sakın? 🙂

   • eymen dedi ki:

    Dindar tercih edilimeli, ama dindarlık nedir önce o konuyu anlamalıyız. Dindar çok bilen değil, bildiğini yaşayandır. Ne kadar ayeti, hadisi uyguluyorsan o kadar dindarsındır. Müsteşrikler bazı dini konuları bizden iyi biliyorlar, ama onlara hiç faydası yok.

 21. AYsun dedi ki:

  hayır ya hayır hayır olamaz ,şaka demi bu.Ya rabbi senden yine sana sığınırım.İmtihanımızı kolay kıl.Bizleri MUHAMMEDİ AKILLA yola çıkan ve böyle devam eden kullarından kıl.La havle vela kuvvete illa billahil alliyil azim.

 22. sultan(26-kadın) dedi ki:

  Bu kadar olur ya, bir de Kuran kursu hocalığı yapmış Maşallah zeka fışkırıyo kadından

  • tarık dedi ki:

   Yanlış bir yaklaşım, bakın “bir de Kuran kursu hocalığı yapmış” dediğinizde o kadının yaptığı hatanın kat be katı hata yapıyorsunuz. İnsanları değerlendirirken onların bir cemaate bağlılığı veya kuran kursu hocalığına göre değerendirmek çok yanlış. “Maşallah zeka fışkırıyo kadından” ifadesi de kuran kursu hocalığına telmih olduğundan alay konusu kadın değil kuran kursu oluyor.

   Kaş yapayım derken göz çıkarıyorsunuz.

   • sultan(26-kadın) dedi ki:

    yanlış anlamışsınız Tarık Bey, Kuran kursu hocası olduğu halde kuranın emrettiği şeyi yanlış bilmesi söz konusu ve dolayısıyla malesef öğrencilerine bu yanlış bilgiyi öğretmesi. Kuran kursu hocası bile bunu bilemiyorsa gerçekten hanımların yetiştirilmesinde yanlış bir şeyler var demektir. Kuran-i Kerimde yazılı olan bilgiyi bu kadar yanlış anlıyo olması da kadından “zeka fışkırıyor” olduğunu kanıtlar bence..

    • tarık dedi ki:

     Ben mi yanlış anlamışım:)

     Kuran aynı odada yatmalı diye mi emrediyor?
     Hikayedeki kadın bu durumu da öğrencilerine mi aktarıyor? Anlatılmamış öyle bişey?
     “Kuran kursu hocası bile bunu bilmiyorsa” Arkadaş kuran kursu hocaları Einstein mi? Ülkede doğuda ve karadenizde yaylalarda ve normal hayatta, hatta istan bulda 15 seneye kadar ve halen yoğun olarak bu tip tüm ailenin aynı odada yattması söz konusu.Bunlar bu ülkenin gerçeği.

     Kuranı kerimde hangi bilgi nerede yazıyor, kadınla kocanın ayrı odada yatması?

     Ypmayın Allah aşkına, kendi kendinize senaryo üretiyorsunuz.

     • sultan(26-kadın) dedi ki:

      kadının problemi yatak odasının olmaması değil ki tarık bey kadının problemi çocuk yapma amacı dışında eşiyle birlikte olmaması, yazıyı yarıya kadar okuyup yorumlara geçiyosunuz galiba:)

  • eymen dedi ki:

   DEğil Kuran kursu hocalığı, talebeliği yapan biri bile, dine tamamen aykırı hak hukuk çiğneyen davranışlarda bulunmamalı, hocaları vebaldedir.

 23. Bir kul dedi ki:

  Dün Islam hukukunda yrd.doç.dr. Olan hocamla bu mevzuyu konuştuk..dedi ki kadınlarımızın en büyük problemi bu..cimayi gorev olarak görüyorlar,isteyerek yapmıyorlar..

  Sonra kadınların kötü davranışları sonucunda yapılması gerekenleri anlatan ayetten konu açıldı..2. Yapılması gereken yataklarınızı ayırın emrinin gunümüz musluman kadınlarına etkisinin cok az olduğunu,4 ay yatağı ayrı tut gene o birleşmeyi istemeyeceğini söyledi..bu millet yatak odasındaki mutluluğu miktarınca ahlaklidir..kadın isteyerek yapmaz,erkek de ‘hadi bakalım,ben de istemiyorum’ derse ne olacak bu halin sonu?..

  Musluman kadın ve kızların oturup bunu düşünmesi ve yapılması gerekenleri fıtratlarında keşfetmeleri gerekir…

  • tarık dedi ki:

   Bu sorun yeni nesilde daha az gibi.

   Dün otobüste bir çift karşısında oturdum. Bilenler bilir İstanbulda otobüslerde 2 şer kişinin karşılıklı oturduğu koltuklar vardı. Kız kapalı, liseye gidiyor yaşından belli. Adam da en az 7-8 yaş büyük. Tam karşımda oturuyorlar. Afedrsiniz bir soyunup otobüste cinsel ilşki yapmadıkları kaldı. Eğer dini nikahları varsa amenna ama o bile varsa bir çift değil dindar olsun dindiz bile olsa otobüs gibi kalabalık bir ortamda o kadar ahlaksız hareketler yapmaz. Bekar bir erkeğin bir kızın o hareketleri karşısında cinsel istek duymaması imkansız ki muhtemelen daha önce bir parkta bahçede işlerini görmüşler. Onların hareketlerini görmeyeyim de kendim utanmayayım diye uyuma numarası yaptım da bir süre sonra cehennem olup indiler.

   Yeni nesil bunu aştı ama aşmasıyla beraber ahlak da gidiyor. Böyle olmayan da vardır tabi çok.

 24. hacer dedi ki:

  çook ilginç,hayretle okudum….hangi il bilsekde kendimizi ona göre korusak daha iyi olmazmı?
  kiminle nerede karşılaşacağımız belli olmuyor malum,tedbirimizi alalım…teşekkürler..

  • tarık dedi ki:

   :))))

   Ablacım kimden koruyacaksın kendini? Kadından ise kadın bişey yapmaz korkma zaten dünyadan elini çekmiş, karşılaşsan da bişey olmaz. Adamdan koruyacaksan, o kadar kadınsızlıktan sonra sapıtır diye onu bilemem, ona da gerek yok, böyle bir kadını boşamayan adam kimseye bişey de yapmaz.

   Panik yapma, rahat ol:)

   • eymen dedi ki:

    Kadından adamdan korunmaya çalışmıyor, o ildeki kafa yapısından korumaya çalışıyor. Siz de espri yapıyorsunuz tabii ki.

  • eymen dedi ki:

   Oğlumuz kızımız var , onları korumamız lazım değil mi?

   • hacer dedi ki:

    evet tam da bunu demek istemiştim….oğlum var, o memleketten gelin almak istemem şahsen..

    • tarık dedi ki:

     İstanbullu diyelim, ne olacak istanbuldan kız almaycak mısnız? Ülkenin 5’de biri istanbulda. Oğlunuz istanbullu bir kızı deli gibi sevdi almayacak mısnız:))

     Bırakın ablacım böyle beylik ifadeleri, daha faydalı noktalara temas edelim.

    • .:. dedi ki:

     hacer hanim,

     Buyuk ve kesin konusmamak lazim. Oglunuza mi kiz alacaksiniz yoksa kendinize mi gelin? (Bu meyve, sebze degilki, elleyesiniz, koklayasiniz. Gerci artik meyveler bile alirken elletilmiyor, cogu ambalajli, disi cok guzel eve geliyorsunuz, yarisi curuk, hatta hormonlu, 3 gunde bozuluyor, dayanmiyor. Bazen pazarda bile goruyorum, Pazarci elmayi alip iyice parlatiyor, Kabugu sert ve parlak, Ici kof ve bocekli olabiliyor, bazisini tatlidir diye aliyorsunuz eksi cikiyor oyle degil mi?)

     Sizin tercihlerinizi oglunuz onaylamaz ise ne yapacaksiniz? Yazdiginizdan anladigim kadari ile, hem de bayagi karisacaksiniz 🙂 , bir de sizin almak istediginiz gelin in annesi de sizin gibi ise ileride sizin goremedikleri olursa. Vay o kurulacak olan aileye. Hem sizin, hem oglunuzun hem de gelinin isi cok zor.

     Oglunuzun kuracagi ailesi icindeki yasadigi problemlerinin nedenlerini, en ufak olayda sizin tercihlerinizden dolayi oldugunu soyledigi zaman ne yapacaksiniz?

     Cok zor, Cok zor.

     Ben olsam bir ebevy olarak evladim icin arastirmami yapar, gozlemlerimi yapar ve bana sorarsa goruslerimi bildiririm, tercihi ona birakirim. Hatta benim evladim bana gelinini kendisi getirir ben sadece onaylarim, Cunku bana getirilmesi gelen gelini asagi yukari o bilir? Bu egitimi ve bilgiyi o noktaya gelmeden once almis olur.

     Haa bunu yapmaz farki yapar ise, zaten bana da gelmez, beni takmaz bile. Hatta gelme geregi duymaz belki de o zaman ben yaniliyorumdur. Oyle de olsa Mutlu olmasini dilerim kendi tercihidir.

     Sema Hanimin Asagida yazilarina goz atmakta fayda vardir, yazilan bir cok yorumda da daha derinlemesine ornekler var. Ayrica diger yazarlarin ve sitedeki alintilarinda okunmasi faydali olur.

     http://www.cocukaile.net/erkekler-kadinlasiyor-mu/
     http://www.cocukaile.net/annenizin-sevmedigi-kadini-sevebilir-misiniz/
     http://www.cocukaile.net/kayinvalide-sorunlari-icinde-erkek/
     http://www.cocukaile.net/erkegin-hayatinda-uc-onemli-kadin/
     http://www.cocukaile.net/kadin-beyni/

     • hasret dedi ki:

      sayın .:.
      çok güzel ve mantıklı şeyler yazmışsınız. size katılıyorum.biraz düşünmek gerekir.büyük konuşmaya gelmez hiç bir şey için..

 25. Bir hanım dedi ki:

  Allah’ım gel de çıldırma ya cahilliğin bu kadarı pes doğrusu!!O zaman baştan söyleseymiş sadece çocuk için diye de adamın başını yakmasaymış..Allah bu kadını ıslah etsin adama da sabır versin çok üzüldüm..Hayret ediyorum kadınlar nasıl bu kadar isteksiz ilgisiz kalabiliyor hep erkeklerin ihtiyacı var gibi halbuki bir hanımda eşinden talep edebilir bundan daha tabii ne olabilirki??

  • Bir kul dedi ki:

   Bir kadın gercekten ister mi?..yakın zaman sonra evleneceğim ve inanın cok korkuyorum..ya nişanlım istemezse..her sefer ben mi isteyeceğim?..cok üzülüyorum..

   • 1kadın dedi ki:

    çok olumsuz bir durumu yoksa kadınlar da ister elbet ama bunu göstermek konusunda sıkıntı yaşarlar. erkekler fıtratları gereği istemekten çekinmezken kadınlar hem fıtraten hem de toplumdaki olumsuz imajlar yüzünden isteseler bile rahatlıkla ifade edemezler. nacizne tavsiyem hal ve hareketlerini iyi okumaya çalışın belki söyleyemez ama belli eder. bir de belli edebilmesi hususunda cesaretlendirin. allah bir yastıkta kocatsın.

   • beyazmelek dedi ki:

    sanırım siz bir beyefendisiniz.bir hanımda eşinden ister evet.ama eş ilk muhabbet kurulan gecede ve daha sonrasında sabırlı anlayışlı olur eşine güzel yaklaşırsa.ilk başlarda tabiki erkek daha istekli bayan utandığı için daha isteksiz görülebilir.ama zamanla aralarında ki muhabbet arttıkça hanımında istekli olması kadar doğal birşey yok.

   • Süheyla dedi ki:

    Nişanlınız bunu bir görev olarak değilde kendi nefsinin de ihtiyacı olarak görürse korkacağınız bir şey yok.Kızlar, genelde cinsi münasebet onların istekleri değilde görevleriymiş gibi büyütüldüler.Ama şimdiki kızlar pek çok konuda daha bilgililer.Pek korkulacak bir durumunuzun olduğunu sanmıyorum.Size de burada iş düşüyor.Nişanlınıza,kendisinin de böyle bir talepte çok rahatlıkla bulunabileceğini,onun da bir nefsi olduğunu,kendisi talep ettiğinde asla ayıplamayacağınızı,garipsemeyeceğinizi ona güzel bir dille ifade etmelisiniz.Zaten ortak bir dil yakalarsanız problemleri en aza indirirsiniz:)

    Size bir ömür mutlu,huzurlu,sağlıklı ve Rahman’ın razı olacağı bir evlilik dilerim.

    • Süheyla dedi ki:

     Tabi hangi vakit konuşacağınızı siz tayin etmelisiniz.Ünzile Hanımın kitapları size yardımcı olabilir.

   • tarık dedi ki:

    Üzülme, eğer sadece nişanlı iseniz nikah yoksa bazı şeylere dikkat ederek ağzını arayabilirsin, bu konuya yaklaşımını anlayabilirsin. Daha çok konuşarak değil de mesajla yapabilirsin bunu ama nişanlını iyi tanıyor olman lazım ve rahatsız olacağı sınırlara gitmemen lazım. Genç kızlar bu örnekteki gibi yaklaşmıytorlar olaya daha bilinçliler bu konuda.

    Ayrıca, bu konuyu sorabilirsin de kendisine, usulunce veya cinselikle alakalı dini kitap verip okutabilirsin. Ver işte sema hanımın kitaplarını okuyuncada ne düşündüğünü sorarsın.

   • bosnak dedi ki:

    kadin sevgiyi hissetmezse bu is onun icin ya bir görev olur yada zulüm erkegin kadinin bedenini tanimasindan önce ruhunu anlamasi gerek diye düsünüyorum acaba o erkek veya bir baskasi kac kez kadinin deger verdigi kisilere hakaret küfür etmistir kadin kolay unutmaz erkek cabuk unutuyor hertürlü hakareti yap aksam gel beraber olalim der ayrica o erkek kadinla hos sohbet edip sakalasmismidir ? aileyi kenetleyen sevgiyi arttiran piknik, gezi vs oyunlar oynamismidir yani bir ekek sadece maddiyati verip görevini yerine getirmis sayilmaz bir kadinin deger verdigi seylere kocanin sevgi ilgi göstermesi bile erkegini sevdirir dygusaldir kadin merhametliir yeter ki ona kendini sevdir o herseyiyle senin olur beden neki ? gerisi kolayca gelir seytan cahili alimi dinliyi dinsizi herkesi farkli yollarla kandiriyor cok garip bakilmamali bu olaya benim kiz kardesimin kocasi da ilahiyatci kadinin yatagina girmiyor kiz kardesim begenilmeyen bir kadin gibi bunalimda beyefendi SAID i NURSI hz lerini örnek aliyor peygamberimizi degil yani seytan bos durmuyor

    • eymen dedi ki:

     Said Nursi’yi örnek alıyorsa hiç evlenmeseydi adam, ki buda sünnete aykırıdır.

     • tarık dedi ki:

      Bilgisizliğimizi bu kadar cesur ifade etmeyelim. Evlilik bazen farz olduğu gibi bazen haramdır. Bekar kalmak da bazen zorunlu olduğu gibi bazen o da haramdır. Biraz okuyalım. Evlenmesi farz, haram ve sakıncalı insanlar, durumlar var.

     • eymen dedi ki:

      İstisnalar kaideyi bozmaz.

    • tarık dedi ki:

     :)))

     Kardeşinizin kocası Said Nursiyi örnek aldığı için mi yatmıyor kardeşinizle. :))
     Bir kere Said Nursi evlenmemiş, evlenerek örnek alınmaz. İkincisi, Said Nursi’nin tüm talebeleri evlenmiş ve kimseyi evlilikten men etmemiş. Kocası evlendiğinde ilahiyatçı olduğunu bilmiyor muydu? Ayrıca ilahiyatçı olması yatağa girmesine nasıl engel? Said Nursi talebelerinden binlerce ilahiyatlı olan var. Türkiye’de daha çok irancı denen insanlar ilahiyatçılardan ve diyanetin imamlarından hoşlanmaz, nurcular değil.

     Bence kardeşinizin başka bir arızası vardır da kocasına bahane buluyordur. Şişman, kıllı, kötü kokuyor, tipsiz diye karısıyla yatmayan çok duydum da ilahiyatlı diye ilk oldu 🙂

     • Süheyla dedi ki:

      Bence kardeşinizin başka bir arızası vardır da kocasına bahane buluyordur. Şişman, kıllı, kötü kokuyor, tipsiz diye karısıyla yatmayan çok duydum da ilahiyatlı diye ilk oldu

      ***

      Bu bahsettiğiniz kişiler evlenirken gözleri körmüydü ya da silah zoruyla mı evlendiler de beraber olmamak için bu tip bahaneler öne sürüyorlar?

     • eymen dedi ki:

      Adamın bir rahatsızlığı (iktidarsızlık) olması kuvvetle muhtemel, doktora gitmesi lazım, ama bunu söylemek zoruna gittiği için bahane uyduruyor.

    • hasret dedi ki:

     aslında bencede temel sorun eymen bey inde belirttiği gibi erkekte ve said nursi örneği bir bahane..madem onu örnek alıyordu da neden evlendi?said nursi benim bildiğim evlenmemişti..kadına değersizlik duygusu veriyor ama sorun kendisinde..

   • eymen dedi ki:

    O da ister ama sen bunu pek göremezsin; eğer onun isteyeceği zamana kadar sabredebilirsen isteyebileceğini görürsün. Tabi normalde böyle yukarıdaki durum anormal ve dine aykırı. Teferruat bila ihtiyaç.

   • Bir hanım dedi ki:

    Saygıdeğer Bir kul,
    Yanlış anlamadıysam bir beyefendisiniz öyle düşünerek yazıyorum.Yanlış anladıysam da hakkını helal edin.
    Allah yuvanızdan “saygı, sevgi, hürmet ve muhabbeti” eksik etmesin. Eğer nişanlınızın ciddi psikolojk bir problemi yoksa ilk muhabbetinizdeki sizin “kibar, sabırlı, şefkatli, anlayışlı” haliniz nişanlınızı rahatlatacaktır ve daha sonrası için de bu gece çok önemli..Ciddi bir probleminin olup olmadıgını da, yöntemini nişanlınıza göre siz daha iyi bilirsiniz az çok tanımışsınızdır ama Tarık beyin dediği gibi kitap hediye edip dikkatni çekenleri sorabilir kitaptan konuya girebilirsiniz yada çocukları seviyorsa olacak çocuklarınzdan bahsedp konuya girebilirsiniz tabi dikkatli, kelimelerinzi secerek fazla detaya girmeden.
    Hanımların istemesi noktasına gelince; istediğinde tuhaf karşılanmayacağını bilirse zamanla tabi olabilir. Siz de ilk zamanlar sabırlı olup evlendikten sonra “bana ihtiyacın oldugunu hissetmek hosuma gidiyor böyle beni sevdigini hissediyorum benimde sevgim artıyor” mesajını vermeye çalışın hatta bu konuda beklentilerinizi uygun zamanda açıkça konuşabilirsiniz.
    Allah yardımcınız olsun.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Kötü bir işin en gizli şahidi, vicdandır. “ Hz. Ömer (R.A)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku