Yorumlamak Sanattır

26 Şubat 2012Tuğba Akbey İnan12 Yorum »

Nerdeyse altı ayı geride bıraktık….Yani tanış olduk her birinizle… En başından beri amacımız iyiye ve hayra dair adımlar atmak.Çocuk büyütmeyi de evlilik yürütmeyi de imtihan penceresinden görüp hayırlı olan için muhabbet adımları atmak için yazıyoruz … Ancak adım atmayı göze alanların muhabbet kapısından gireceğine inanıyoruz bir de… Karşı tarafın attığı adıma bakmadan,karşılık beklemeden atılan adımların hayırlı olacağını düşünüyoruz…

İstedik ki aynı kaygıyı duyan insanlar kendilerine ait buldukları sitede yazılanları okusunlar,yorumlasınlar…O yüzden en başından itibaren öğretmen edasıyla bazı şeyleri hatırlatmaktan kaçtım yayın yönetmeni olarak.Lakin yaşadığımız bir kaç durum bu yazıyı yazmama sebep. Aynı zamanda şu da olmalı diye aklınızdan geçenleri yorum bölümüne ekleyebilirsiniz tabi…

Siteye yorum yazan pek çok hanım ve bey okurumuz var. Bazı yorumlar o kadar doğallıkla yazılıyor ki,  söylediği her şey düşündüğü gibi algılanacak zannedilebiliyor yorumu yapan. Oysa bazen o yazılar, çok özel sırların paylaşıldığı cümleler olabiliyor…

Ya da söylemek istediği genel bir yargı olmamasına rağmen okudugumuzda insanların nasıl düşüneceğini hesaplayıp onaylamayabiliyoruz.

Herkesin tanıgı bir isimle yazıp sonra lütfen siler misiniz diyenler olduğu gibi. Onayladığımız tüm yorumlarına rağmen tek onaylanmayan yorumlardan bir kasıt arayanlar çıkabildiği gibi…

O sebeple klavyeye dokunan elleriniz ve kalbiniz bunları öncelesin isterim(z). Onay bu yüzden var. Zaman zaman gözümüzden kaçanlar olabiliyor elbet,yoğunluktan.

Dediğim gibi konuyu kurallar yığınına döndürüp ayıp etmek değil niyetim. Hatırlatma ve açıklama sayın yazdıklarımı…

Kadının ve erkeğin farklılıklarını güzellik sayıp tamamlandığına inanan, her birimizin birbirine emanet olduğunu düşünenler olarak ortak hassasiyetlerde buluşacağımıza inanıyorum.

Eleştiri ,öneri ve tavsileriniz için tugbaakbeyinan@gmail.com dan bana ulaşabilirsiniz…

Muhabbetimizin artması duasıyla….

Okunma Sayısı : 4.340

Yorum yapın

“Yorumlamak Sanattır” için 12 Yorum

 1. TİBET dedi ki:

  Tuğba Hanım, yorumlar çok geç yayımlanıyor, mümkünse biraz hızlandıramazmıyız. Teşekkür ederim.

 2. ABDULLAH BİR dedi ki:

  YAZINIZI OKUDUM, PAYIMA DÜŞENİ ALDIM.

  “Yorumlarımın uzunluğu”

  KONUSUNDA YAPTIĞINIZ UYARILARINIZ DİKKATE ALMAYA ÇALIŞACAĞIM

 3. Mehmet Gün dedi ki:

  Muhterem, site yöneticisi ve site köşe yazarı kardeşlerim, Allah hepinizden razı olsun.Çok yararlı bir iş yapıyorsunuz.Ben görevim gereği, bazen aile sorunu yaşayan kişilerle muhatap oluyorum.Böyle kişilere Sema Maraşlı Kardeşimin bazı yazılarını, kağıda yazdırıp veriyorum.Bu yüzden bana Hakkınızı helal etmenizi bekliyorum.Ayrıca, Sema Maraşlı’nın kitaplarını tavsiye ediyorum.Fakat bu kişilerin, “Bu kitapları nereden bulabilirim?” sorsuyla karşılaşınca, onlara net bilgi veremiyorum.Herhalde NT de bulursunuz, diyorum.Bu konuda bizleri aydınlatırsanız mutlu oluruz.

 4. semamarasli dedi ki:

  Yorum yazarak katkıda bulunan herkese ben de bu vesile ile teşekkür ederim. Eminim yazılar kadar yorumlarda faydalı oluyor sizlere, birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var, ben kendi adıma çok şey öğreniyorum ve yorumların hepsini dikkatle okuyorum. Yayınlanmayan yorum olduğunda ya kişilere özel olup sonradan pişman olacaklarını tahmin ettiğimiz yorumlar onaydan geçmiyor ya da yorumcular arasında diğerine cevap verriken incitici olabilecek sözler makaslanıyor, ya da gereksiztartışmalara sebep olacak ve konuyu çok dağıtacak yorumlar onaylanmıyor ya da bir cemaatle ya da tannımış bin hoca ile ilgili tartışma başlatacak yorumlar onaydan geçmiyor. Biraz uzun ve karışık bir cümle oldu. Velhasıl yayınlanmayan yorumlar için teslimiyet ehli olun ve vardır bir hikmeti deyin:))

  Fakat yorumunuzun yayınlanması ile ilgili bir mesele olmayacağını düşünüyorsanız, bize sorun bazen yorum gelmemiş olabiliyor o zaman bize sitem etmeyin, tekrar gönderin. Yayın yönetmenimiz Tuğba Akbey İnan yorumlar konusunda titiz ben de ona hak veriyorum. Bazen benim onayladığım yorumları bile makaslıyor. Ben de ondan korkuyorum:))

  Kimseyi kırmak incitmek istemiyoruz. Tartışma olsun, reytin artsın gibi bir kaygımızda yok. Bize burada her cemaat her gurup aynı yakınlıktadır. Sitenin devamlı takipçileri burada bir aile olmanın ve paylaşıp kardeş olmanın şuuru ile gelsinler ve bunun için burda kalsınlar. Allah için birbirini sevenler hiçbir gölgenin olmadığı o günde arşın gölgesinde gölgelenecekler, Rabbim sevgisini öyle eylesin, biz sizleri Allah için seviyoruz, siz de bizi Alalh için sevin. Selam ve muhabbetle…

  • hüzün dedi ki:

   verdiğiniz gayretten dolayı teşekkür ediyorum ,yazılarınızın kur’anla paralel olması dolaysıyla , çevremde bulunanlara bu siteyi ve kitaplarınızı tavsiye ediyorum ,yalnız küçük bir ricam olacak sizden ‘ilgilendiğiniz hanımlara ,çocuklarınıza günde yarım saat kur’an meali’ okutmaları için tavsiyede bulunabilir misiniz? kur’an anlaşılmaz diyipte ,kur’an ile aramıza mesafe koyanların hilesi boşa çıksın.
   dua ile.

  • tugbaakbeyinan dedi ki:

   o kadar dağınıklık yazıları yazıp şu cümleyi duymak pek şahane:) Yayın yönetmenimiz Tuğba Akbey İnan yorumlar konusunda titiz ….bir daha söyle demek istiyorum:)))

   • hüzün dedi ki:

    yazınızdan ,bir şey anlamadım ki?

    ‘yazınız anlaşılmadı ,tekrar yazar mısınız? mı denilmek istedi’ aceba 🙂 doğru anladıysam tekrar yazabilirim

    • tugbaakbeyinan dedi ki:

     ben de yorumdan anlamadım ama yazıyı kısaca şöyle özetleyeyim…:) yorumlarınız çok uzun olur,hakaret içerir, yorum yazıp silin derseniz onaylamam ona göre demek istiyorum.:)))bir de parmak işareti var:)
     bir de link vermeyiin,tartışmalar konudan sapmasın titiz bir yayın yönetmeniyim haberiniz olsun diyorum-sema hanımın tanımı benim değil-:)))

     • hüzün dedi ki:

      yorumlarım uzun olabilir ,ama hakaret etmek bana uygun değil, insan olmamız hasebiyle ,eğer incitici bir sözüm hakikati içinde barındırıyorsa ,hakikat kısmının alınmasını ,acı tarafının bendenize bırakmalarını istiyorum.eğer sözlerimde hakaret edici sözler mevcut ise ,tarafınızdan silinmesini isterim ,zaten buradaki misyonumuz ,kardeşlerimize yardım etmek ,ve kardeşlerimizin yardımlarından istifade etmek değil midir?
      düşüncelerim yanlış olabilir ,ama niyetim temiz..

      sema ablanın kitaplarını tavsiye ettim ama çoğu şehirde ve kitapçılarda mevcut mudur aceba?
      dua ile.

 5. eymen dedi ki:

  Benim de bir iki yorumum yayınlanmadı, sizin takdiriniz diyorum. Yorumlara beğenme beğenmeme sayacı konulursa, çok iyi olur diye düşünüyorum. Ayrıca karakter sınırlaması olursa sadece çok önemli görülen şeyler ve işin özü yazılır. Allah c.c. ecrinizi arttırsın ve yardımcınız olsun.

 6. hilal tür takmaz dedi ki:

  tuğba’cım siteyi inceledim ve çok beğendim, bundan sonra takipçisi olacağım inşallah. hem çocuk hem de evlilik konusunda pek çok faydalı bilgiyi bir arada bulmak güzel. konuk yazarlar bölümü için ilk fırsatta bir şeyler yazıp göndermek isterim. selamlar ve sevgiler.
  ***
  çok teşekkür ederim Hilalciğim…Her zaman ziyaretini ve yazılarını bekleriz…

 7. aydemir dedi ki:

  benim de önce yazıp sonra da “yayınlamasalar” dediğim ve yayınlamadığınız bir yorumum oldu. Sizi anlıyoruz, kolaylıklar dilerim.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Güzel ahlak; cömertlik, bağışlayıcılık, sabır ve tahammüldür. “ Hasan-ı Basri

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku