Yorumlarda Müstear İsimler ve İşaretler

09 Mart 2017Haberler, İşe Yarar Bilgiler10 Yorum »

depositphotos_129722530-stock-photo-quotes-point-comma-colon-semicolonDeğerli Okurlarımız! Sizden küçük bir ricamız var, yorumlarda kullanılan müstear isimlerle ilgili.

*Lütfen yorumlarda noktalama işareti kullanmayın. Sebepleri,

1-Aile üzerine yorumlar daha çok olduğu için yazan kişinin kadın mı erkek mi olduğunun anlaşılması önemli.

2-Size cevap verecek olan kişi cinsiyetinizi anlamayınca hanım mı bey mi diye nasıl hitap edeceğini bilmiyor.

3-Devamlı okuyucularımız bir müddet sonra öğrenseler de yeni okuyucularımız için kafa karışıklığı oluyor. O kişinin kadın mı erkek mi olduğunu anlamak için diğer yorumlarını da okuması gerekiyor. Zorlaştırmayalım  kolaylaştıralım.

*Müstear isim kullanmanın dinen bir vebali yok, eğer bunun için noktalama kullanıyor iseniz. Zira bu ismin müstear olduğunu herkes biliyor ve biz de özellikle kendi isimlerinizle değil müstear isimle yazmanızı tercih ediyoruz. Zira burada kim olduğunuz değil, fikirleriniz önemli.

**Müstear seçerken de kadın mı erkek mi olduğunuzun anlaşılacağı bir müstear kullanırsanız iyi olur. Mümkün olduğu kadar isim tercih ederseniz daha da iyi olur. Ayşe, Fatma, Hatice, Zeynep, Feyza, Meryem gibi ya da Ahmet, Mehmet, Abdullah, Yahya, İsa, İbrahim gibi isimlerin cinsiyetini anlamakta bir zorluk yaşanmaz.

Fakat “hüzün” gibi müstear isimlerde cinsiyet belli olmuyor. Bu müstearı hem bir kadın hem de bir erkek kullanmıştı. Karışıklıklar olmuştu.

***Son olarak başkasının kullandığı ismi kullanmazsanız iyi olur, yine karışıklığa sebebiyet vermemek açısından.

Not: Daha öncesinde noktalama işareti kullanan okurlarımız yanına bir müstear isim ekleyerek noktalama işaretine de yazabilirler. O kişinin önceki yorumlarını okumak isteyen okurlar için kolaylık olur.

Yorum yapan bütün okuyucularımıza katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Anlayışınız için ayrıca teşekkür ederiz.

 

 

Okunma Sayısı : 1.457

“Yorumlarda Müstear İsimler ve İşaretler” için 10 Yorum

 1. Ebrar (hüzün gecesi) diyor ki:

  Kulaklarımı çınlatmışsınız Sema Hanım :)

  Siteye yorum yapmaya başladığım zamanlar benim adımda çok kullanıcı olduğu için rumuz kullanmayı tercih etmiştim. Daha eski yazı ve yorumlarda “hüzün” isimli beyfendiyi görünce de fazlaca farklı bir yere gidemediğimi fark ettim tabi. Haklısınız aslında yerinde bir uyarı oldu.

 2. Adem diyor ki:

  Arkadaslar herkes buraya eskiden kullandigi adla simdiki yeni adini yazabilirse iyi olacak. Degisik degisik isimler cikti simdi ortaya kim kim belli degil. Hrrkes hakkinda bir fikrimiz vardi. Simdi bazi kisileri sanki yeni kisiler gibi saniyoruz

 3. özgür danış diyor ki:

  bu güzelim aile sitemizde böyle bir ikaz yazının olması çok üzücü…

  • Feyza diyor ki:

   Neden uzucu, bunda ne sorun olabilir ki? Tepki amacli degil, merak ettigim icin soruyorum. Rencide edici bir ikaz gibi gelmedi bana, bilakis yorumlara ve yorumculara verilen degeri gosteriyor. Yapici dusunsek daha iyi olmaz mi?

 4. .../nisa diyor ki:

  Üzerime alındım. Oysa an gelir üç noktanın anlattığını bütün bir edebiyat şerh etmekte acze düşer.

 5. kiraz diyor ki:

  Selamünaleyküm, gerekli bir Hatırlatma olmuş teşekkür ederiz .

  • kiraz diyor ki:

   Ben hemen değiştirdim:) adımın sessiz harflerini kullanıyordum,anlaşılmıyor cinsiyet gerçekten de… Şimdi olmuştur umarım

 6. Adem diyor ki:

  Benim adim zaten adem. Benim icin bir problem görünmüyor. Fakat yorumcular arasında havva rumuzunu kullanan yok. Ben bayan olsam kullanirdim şahsen:)

Yorum yapın

Röportajlar

Kızların Ölüm Fermanını Anneleri İmzalıyor

Hamit İzol 63 yaşında. İzol aşiretinin ileri gelenlerinden. Onun doğduğu topraklarda hep törenin sözü geçti. Çok insanın canı yandı, çok insan bazen akraba elinden gelen kurşunlarla hayatını kaybetti. Yeri geldi ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Bir ev halkı birbirine iyilik ve ikramda bulunduğunda Allah üzerlerine rızık akıtır ve Allah'ın himayesinde olurlar. (Hadis-i Şerif)

Kitap

Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?" #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları ...
Devamını Oku