Annenin Ruh Halleri

kitap

“ Artık bir yolculuğa çıkma vaktim geldi” demiş Nane, Baykuş şöyle cevaplamış: “ Bu yolculuğa kendi iç dünyandan başlamalısın”

“ Günümüzde anneler çok da mutlu değil. Kimisi eşleri, çocukları tarafından anlaşılmadığından şikayetçi, kimisi hazır olmadığı bir yükün altına girdiği için tedirgin ve hatta pişman” diyor Pedagog Mehmet Teber Annenin Ruh Halleri kitabında. Bu yorgunluğu gidermek neticesinde kaleme almış kitabı. Anneliği ve anneliğin değişim sürecini anlatması açısından önemli. Zira üç kuşağın değişen halleri tahlil edilmeden, bu zamanın annelik okumalarının iyi yapılamayacağını düşünüyorum ben de. Teber anneliği yaşama biçimleri, yaşanılan yer ve sosyal çevre anlamında üç kuşağa ayırıyor. Kitap dört bölümden oluşuyor. İlki söz ettiğim sosyolojik değişim, ikincisi bir annenin doğuşu beraberinde bir kız çocuğunun yaşadığı evreler, üçüncüsü annelerin yaşadığı olumlu olumsuz duygular ve çözüm yollarının anlatıldığı bölüm ve son olarak annelik çeşitleri. O kadar çok annelik çeşidi var ki…

Kitabın sakin ve yalın anlatımı, anlaşılmadığını düşünen anneleri rahatlatacaktır diye düşünüyorum. Elbette kadınları bir türlü anlamadığını düşünen beyler de okuyabilir. Zira anlamakta anlaşılmakta insana en iyi gelen şeylerden biri.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz