Arkadaşıma Nasıl Yardım Edebilirim?

Selam İnci Hanım!

Sizi çok seviyorum. Kendime çok yakın buluyorum. Ayrıca problemlere bakış açınızın eşi benzeri olmadığını biliyorum. Sizin üç kitabınızı okudum ve sorunlar karşısındaki tutumunuz, görüşleriniz size mail atmama vesile oldu. Ne yapmam gerektiğini bilemediğim bir durum karşısında yardımınıza çok ihtiyacım var. Vereceğiniz fikir gerçekten çok önemli.

Geçen gün arkadaşım bana 1,5 yıldır ilişkisi olduğunu, ve adamın evli ve çocukları olduğunu bile bile ilişkisini devam ettirdiğini söyledi. Güya adamın eşi ile sorunları varmış, eşini sevmiyormuş sadece çocukları için eşine katlanıyormuş ancak boşanmayı düşünmüyormuş ve bunları bilen arkadaşım bu adama acıdığı için, dertlerini dinliyormuş ve zamanla bu tarz sohbetler duygusal anlamda ilişkiye dönüşmüş. Şimdi sık sık ve gizli gizli görüşüyorlarmış.

Ben bu ilişkiye onay vermediğimi, yaptığının doğru olmadığını anlatmaya çalıştım. Ancak ÇOK AŞIKMIŞ.... O adama güvendiği kadar kimseye güvenmiyormuş... Ben konuşmaya çalıştığımda ağlayarak kendini acındırmaya çalışıyor. Bu duruma tepki vermekle haklı olduğumu ama zaten adamın evliliğinin kötü olduğunu kendisinin evliliği bozmadığını ve aksine çocukları için adama destek olduğunu savunuyor.

Ve ben nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum. Arkadaşıma yardım etmek istiyorum. Yanlış davranışını ona nasıl gösterebilirim?Arkadaşlık ilişkimizin bozulmasını istemiyorum ancak bu durum beni çok rahatsız ediyor. Adamla ilgili bir yorum yaptığımda direkt onu savunmaya geçiyor. o adamın çok zor bir hayat yaşadığını düşünüyor. ondan ayrılmayı da kesinlikle düşünmüyor... Sizin samimiyetinize dayanarak böyle bir maili gönderme ihtiyacı hissettim. bu durumu kimseye anlatamadım. Bana bir yol gösterirseniz çok sevinirim.

CEVAP:

Zeynep Hanım,
Eşini aldatan hangi erkek diğer kadına ' ben karımı çok seviyorum. O mükemmel bir eş.' der ki? O oyunun,( oyun diyorum çünkü heyecandır erkek için) en baştaki kuralı kendini acındır, eşini kötüle ve diğer kadının yanında ne kadar huzurlu olduğundan bahset olur.
Adam çocuk yapmayı biliyormuş ama eşi ile mutsuz olduğu halde çözüm bulmayı mı bilmiyormuş? Vah vah.

Arkadaşınıza şunu iletin. O adama acıyayım derken kendisi acınacak durumda. Hepsinden de önemlisi o ailenin ne danışmanı ne de üyesi. Üstüne vazifemi edinmiş mutsuzluk çözmeyi? O zaman bir zahmet adamın eşine yardımcı olup yuvalarını kurtarsın.
Hiç bir aşk akşam yatağa yattığınızda çocukları ağlatacak kadar değerli değildir. Bu yüzden aşk kelimesini ucuzlatmamamız lazım.

Evlilik kadar gerekli olan ortamlarda boşanmakta haktır. O kişi gerçekten mutsuz, çaresizse, her türlü yolu denemiş ve artık karı koca birbirini görmeye bile tahammül edemez düzeyde ise, o zaman önce boşanma gerçekleşmeli, ardından kiminle ne yapacaksa yapmalıdır. Evli kadın kadar erkekte kendini korumayı bilmelidir.

Arkadaşınız tam anlamı ile kendini kandırıyor. Büyük bir ihtimalle ilerde o kişi ile evlilik hayalleri bile kuruyordur. Ona yardımcı olmak istiyorsanız direkt olumsuz konuşarak değil önce onu anladığınızı belli eden cümleler kurmalı, ihtiyacı olduğunda size başvurabileceğine dair güvenmeli, ardından 'şu açıdan da düşünelim mi? sence şöyle davransan ne olur acaba? benzeri farklı bakış açıları içerien iletişim teknikleri ile gerçekleri onun görmesini sağlamanızı öneriyorum.
Bu arada içten ve sevgi dolu sözcüklerinize teşekkür ediyorum.

iletisim@inciyesilyurt.com


Bunlar da ilginizi Çekebilir

3 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz