Balık Tüketiminde Dünya Ortalamasının Altındayız

BEYİN gelişimi, kanser ve şeker hastalığından korunma, bağışıklık sistemini kuvvetlendirme gibi birçok faydası bulunan balık, Türkiye’de az tüketiliyor.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de kişi başına 8 kilo balık tüketilirken, dünyada ortalama 16, Avrupa Birliği’nde ise 22 kilogram yeniyor.

8 bin 300 kilometrelik kıyı şeridiyle İngiltere, Fransa, Norveç gibi Avrupa ülkelerini uzak ara geride bırakan, Yunanistan’ı ise ikiye katlayan Türkiye’de balık yeterli düzeyde tüketilmezken, Japonlar kişi başına yılda 70 kilogram, İzlandalılar 90 kilogram balık yiyor. Balıktaki protein, vitaminler ve yağ asitlerinin Türkiye’de oldukça sık görülen kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı ve kanser gibi pek çok hastalıktan korunmada önemli etkisi olduğunu vurgulayan Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, haftada en az 2 kez (300g.) balık tüketilmesi gerektiğini belirtti. Özellikle beyin gelişiminin çok hızlı olduğu anne karnından başlayan ilk 0-3 yaş dönemi için balığın ayrı bir önem taşıdığını vurgulayan Çom, “Beyin gelişimine olumlu katkı sağlayan balığı özellikle gebeler ve 7. aydan itibaren tamamlayıcı beslenmeye başlayan bebeklerin bolca tüketmesi gerekiyor’’ dedi.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz