Benim Kocam Çok Zor

 

6870432_Mutsuz evliliklerini anlatmaya başlayan hanımların, onca çözüme rağmen cümlelerini “ Ama benim kocam çok zor” cümlesiyle bitirdiğine pek çok kez şahitlik ettim. Bu aynı zamanda çözüm yollarına giden yolda, kendi sorumluluklarından kaçma teşebbüsü bana kalırsa hanımların.

Bir diğer halide evlilikten güzellikle bahsedenlere söylenenidir; “ Tabi düşmüşsün iyi kocaya konuşuyorsun. ”

Ülkemizdeki evlilik algısı sürekli mutluluk üzerine inşaa edilmiş durumda bence. Hiç problem yaşanmayan, tartışılmayan evlilikler ideal evlilik tanımlamasının içine giriyor. Oysa bütün evliliklerde problemler yaşanır. Önemli olan problemi nasıl çözdüğümüz ve problemin diğer muhatabının eşimiz olduğunu unutmamamız. Dışardaki birinden söz ediyor gibi emeklerimizin zayii olacağını düşünüyoruz pek çok kez.

İletişim Uzmanı İnci Yeşilyurt bu kitabı ile kadın ve erkeğin mutsuzlukla örülü evlilik hayatlarının , yanlış kurulan cümlelerle, evlilik adına oluşan yanlış algılarla, erkekleşen kadınlarla nasıl bir hapishaneye dönüştüğünü resmediyor. En güzel yanı ise her birine çözüm buluyor olması.

Danışanlarıyla çıktıkları yolda, evlilik kurumu için elinden geleni yapanların ufacık adımlarının bile karşılık bulduğu, inatla karışıdakini “ duymayanların” aslında kendine sağır olduğunu anlatması açısından da önemli.

“Benim eşim çok zor” demeden önce okuyun derim. Başka hikayelerden kendinize tuttuğunuz ayna , belkide evliliğinizin o günden sonraki halini bambaşka bir boyuta taşıyacak.

Okumak da dualarımızın fiili hali bana kalırsa. Evlilikle , çocukla ilgili sabrı tavsiye eden ve bu konuyla ilgili çözüm üreten bütün kitaplar adımlarımızı da güçlendirecek cümleleriyle her daim yanımızda durmayı hak ediyor. Mesele rollerimizin hakkından gelmeyi göze almakta... ( Alfa Yayınları)

Tuğba Akbey İnan


Bunlar da ilginizi Çekebilir

2 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz