Benim Yolum- Terapi Günlükleri

benim yolum

“ İnsan bir kere gelir dünyaya derler, bir kez doğar. Ben bunun böyle olmadığını gördüm. İnsan isterse yeniden doğabiliyor, dünyaya ikinci kez gelebiliyormuş. Bu bizim elimizde olan bir seçenek. Kullanırsak dünyamız değişir, kullanmazsak içinde bulunduğumuz sorun dolu dünyada sonuna kadar bu şekilde yaşarız. Hatta sonsuza kadar... Çünkü temizlenmemiş bir bilinçaltı, bir beden hafızası ile cennete gideceğimizi pek sanmıyorum. O yüzden dünyaya yeniden gelmek gerek, yeniden kendimizi keşfetmek, yeniden güvenmek gerek, yeniden bağlanmak, yeniden sevmek gerek"

Benim Yolum- Terapi Günlükleri bir annenin, çocuğuyla kuramadığı bağın kaynaklarını keşfetme mücadelesi. Geçmişten getirdiğimiz yükler, kaçtığımız anne babalık, eşimize ve çocuğumuza yönelme biçimimiz hepsi hayatla ve insanla güvenli ilişkiler kurmamızın sebepleri. Anne baba olmak demek bu açıdan, geniş zamanlı olmayı beraberinde getiriyor. Bir annenin çocuğuyla kuramadığı bağ, sadece kendi çocuğuyla kurduğu ilişkiyi etkilemiyor çünkü… Aslında kendimizle yüzleşerek, geliştirerek bizden sonrakilere bıraktığımız duygu mirasını değiştirecektir.

 

Yazar Betül D.D kendini, iç dünyasını, öfkesini, geçmişini, yaralarını paylaşmış okurla. Bunu çok cesurca yapış üstelik. İyileşmeye giden yolda yaşadıklarından ve psikoterapi yoluyla içindeki bütün yangınları nasıl kora çevirdiğinden bahsetmiş. Oğluyla yeniden kurduğu bağdan, eşiyle yeniden inşa ettiği evliliğinden ve birlikte iyileşmeye çalıştığı annesinden söz ederken söylemeye çalıştığı şey şu aslında; mutsuzluğumuzun sadece bu zamanda olduğu yanılgısını yaşıyoruz pek çoğumuz. Çocuğumuza bıraktığımız bütün duygu mirasları onların yolunu ya gül bahçesine çevirecek ya da dikenli hale getirecek. Bu kadar yok sayarak ya fa boş vererek yaşayamazsınız. Allah ile kuramadığınız bağ bile, bu mirastan kaynaklanıyor olabilir. Kitaptan yaşanan süreçten çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Ama fark ettiğim bir şey vardı. Bunca yıl içime doğru yaptığım yolculukta görüş alanımı netleştiren şeyler hep kitaplar olmuş. O yüzden nerde yaşadığınızın, destek görüp görmediğinizin bir hükmü yok bence . Kitaplara sarılırsanız, o sizi aydınlığa çıkarıyor. O yüzden okumak iyi gelir.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz