Bir Genç Büyüklere Teknoloji Konusunda Bakın Neler Diyor;

GENÇLİK VE TEKNOLOJİ

Başlıktaki bu iki kelime çağımızın başlıca problemlerinden biri olan ‘’bu gençlik nereye gidiyor’’ sorusunun altında yatan sebebi açıklıyor bize.

Gençlik nereye gidiyor ? Cevap : Teknolojiye gidiyor.

Teknolojinin olduğu yere gidiyor.

Teknoloji varsa gençlik var.

Teknolojik faaliyet varsa gençlik orada.

Teknoloji yoksa, teknolojik faaliyet yoksa genç de yok.

Gençliğin hayatı tamamen teknolojiye bağlı çünkü, sosyalleşmeleri de teknoloji; asosyalleşmeleri de.

Sosyal faaliyet yürütmek için kullanılan Facebook ve Twitter, fazla zaman harcandığında asosyalliğe doğru götürüyor genci maazallah…

Aradaki dengeyi kurmak gencin elinde demeyeceğim, genç yapacak başka bir şey bulamadığından yöneliyor bu tarz sosyal paylaşım sitelerine, oyuna ya da başka şeylere…

Yapma, etme demekle, bilgisayarda bu kadar vakit kaybetme demekle genci ondan alıkoyamıyorsunuz maalesef, saygıdeğer ebeveynlerimiz.

Her kötü şeyi yasakladığınızda ters tepki oluşturduğu gibi, bilgisayarı da yasakladığınız zaman ters tepki oluşturabilir.

‘’Sigara içtiğini görürsem bacaklarını kırarım!’’ demek var,

‘’ Evladım bak içenleri görüyorsun ne haldeler, sen geleceğin için kendi sağlığın için uzak dur bu meretten’’ deyip ona zararlarını anlatmak var değil mi ?

Sigara sağlığına zararlı ama sen illa da içmek istiyorsan buyur iç al bak bu da sigara içenlerin sonu diye göster dokümanları, bak bakalım o genç yanaşıyor mu o merete.

Bir şeyi bir insana zorla yaptıramazsınız, hele ki gençlere zorla hiçbir şey yaptıramazsınız.

Çevremden gözlemlediğim kadarıyla durum böyle, ben her dediğimi yaptırıyorum diyen varsa ya o kişi yaptırdığını zannediyordur ya da genç hakikaten güzel ahlakıyla örnek biridir ( binde bir ) J

Velhasıl kelam, gençleri teknolojiden uzak tutamazsınız. Uzak durmalarını gerektirecek bir sebep de yok zaten. Kötüye kullanılıyorsa uzak durulmalı. Kötüye kullanıma engel olabilirsiniz. İyiye kullanım için teşvik edebilirsiniz.

‘’Bilgisayarın başından kalk artık yeter’’ demek çözüm değil, bilgisayardan kalktığında beraber yapabileceğiniz etkinlikler bulmak çözümdür.

Ailecek yapacağınız her hangi bir etkinlik genci bilgisayardan uzaklaştıracaktır, bilgisayardan uzaklaştırdığı gibi ondan gelebilecek zararlardan da uzaklaştırmış olacaktır.

Ebeveynler evlatlarının gözleri önünde ellerinden kayıp gitmesini istemiyorlarsa; onları ellerinde tutmanın yolunu bulacaklar, başka çare yok…

Rabbim doğru yolu buldursun hepinize, hepimize inşallah J

Dilara Büşra ARIKAN


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz