Değiştirilebilir Muayene Olma Klavuzu

İnsan nüfusu arttıkça, iletişim olanakları çoğaldıkça, bilgiye erişim kolaylaştıkça ne yazık ki kargaşa da büyüyor. Hekimlik pratiğimizde karşılaştığımız zorluklar ışığında kendimce bir muayene olma kılavuzu belirledim. Zaman zaman nasıl muayene olunmalı açısından eşe dosta söylemlerim olur, işe yaradığını da ifade ederler.

Bir robot bir makine olmayan, etten kemikten ibaret doktor denilen mahluktan azami verim alabilmek için aşağıda özetlemeye çalıştığım kriterlere göz kulak atsak hiç bir zararımız olmaz.Yazılanlar Nas da değil, konuşur, değiştiririz gerekirse.

1. Önce hekimi seçeriz. Hekim standart bir varlık değildir. Bunun Alex de Souza sı , Messisi vardır, ya da Bank Asyada, üçüncü ligde oynayanı. Bir hastasıyla iyi iletişim kuran hekim, bir başkasıyla aynı verimli iletişimi kuramayabilir. Frekansların uyması önemlidir.

2. Mümkünse fiziksel koşulları iyi olan, kapı önünde bekleşen kuyruklardan azade, güzel kokan, arabanın rahat park edildiği kurumlardaki hekimler, konsantrasyon açısından bir adımcık öndedir.

3. Muayene olacağınız hekimi seçemediyseniz, hangi branştan olursa olsun güveninizi kazanmış bir başka hekimin önerisini dinleyin. Kimi zaman yurttaşlar, bir hekimin önerdiği bir hekime değil, bir ambulans şoförünün önerisini daha çok dikkate alıyor.

4. Karar verdiğimiz hekimin muayene günü ve saati, hekimin konsantrasyonunun en iyi olduğu anı saptamalı. Pazartesi ve Cuma günlerini önermem. En güzel gün çarşambadır.

5. Muayene olma saati öğleden sonra 3 ü geçmemeli. Bu saatte muayene olmaya gelmek doktoru zora sokar. Test istenmesi gerekiyorsa yetişmeyecektir.

6. Muayene olmak için ofise girildiğinde güler yüzle kısa bir günaydın. Sakız çiğnemeyelim. Filancanın selamı var şeklinde bir atraksiyonu zinhar yapmayacağız. Derdimizi anlatırken aynı kelime ve cümleleri tekrar etmeyelim. Laf kalabalığı konsantre olması gereken doktorun zihnini bulandırabilir. Bu bulanıklıktan doktor da haberdar olmayabilir.

7. Muayene esnasında "internetten şunu okudum, aşağı kat komşum bana sende şu var, dedi, bakkal amca şöyle önerdi" tarzındaki ön cümleler, berrak olması gereken hasta-hekim irtibatını dumanlandıran gece kahvehaneleridir.

8. Zaten güvenerek geldiğiniz hekimin her dediğine harfiyen uyun. Verilen ilaçların prospektüsünü okumayın. Size bir zerre kadar faydası olmaz. Kafa karışıklığını artırır sadece. Prospektüsün ne işe yaradığını anlamak için asgari 6 yıl tıp fakültesinde okumak gerekiyor.

9. Hastalıklar karşısında kanaatkar olmak, iyileşmenin ön koşullarından biridir. İyimser olmakla, hastalıktan iyileşmenin ilk adımlarını atarız. Doktorla konuşurken, sanki hastalığa o neden olmuş havası uyandıran kelimelerden kaçınalım. Hastalığı yaratan Allah dır. Onun gücüne gidebilir. Bakarız hastalık iyileşmiyor, doktor değiştiririz, iyileşmeye vesile olamayan doktora gidip hem kendinizi hem doktoru zorlamanın gereği yok. Doktordan Tanrılık beklemeyeceğiz.

Cildiye Uzmanı Dr.Habibullah Aktaş www.cilthekimi.com


Bunlar da ilginizi Çekebilir

2 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz