Bunları Yapıyorsanız Evliliğiniz Tehlikede

inci-yesilyurt1-275x300-150x15011Evliliklerde problem yaşanmasının nedenlerinden biride iletişim yanlışlarıdır. Farkında olmadan karşı tarafta olumsuz algıya neden olacak iletişim eksikleri düzeltildiğinde çiftlerin daha rahat anlaşabildiği gözlemlenmektedir.

Başlıca İletişim Eksikleri:

‘Ailem senden önce gelir’

Evliliği kadın ve erkeğin geldiği aile yapısı şekillendirir. Kişiler yetiştikleri ailelerinde gördükleri ilişki biçimini model alarak eşlerinin buna uygun davranmasını bekleyebilirler. Aileler de çiftin yaşam tarzına sürekli müdahalede bulunduğunda çiftin ilişkisi zorlanır. Erkek veya kadının eşine ‘ailem senden önce gelir’ yaklaşımı yaşatması problem yaşandığının göstergesidir. Bu konuda artık kişiler yeni bir aile kurduklarını ve önceliğin alınan kararlarda bu aileye ait olması gerektiğini bilmedir. Gelinen ailelere saygıda kusur etmeden, ihtiyaçlarını karşılayarak ancak kararları yeni aile kendi içinde almayı başarmalıdır.

.

’Beğenmiyorsan kapı orada. Çık git.’

Ailenin ortak yaşam alanı evdir. Ne kadın ne erkek eşine, bu ve benzeri sözleri, tehdit içeren cümleleri kullanmamalıdır. Kullandığı kişi kendini yalnız ve güçsüz görebilir, evi terk edebilir. Hepsinden de önemlisi aile evinden eşini kovmak kimsenin haddi değildir.

‘Sen ne işe yararsın?’

Kadın ve erkeğinde çalışma hayatında olması sonucunda, eğer evdeki rol ve sorumluluklarda paylaşım olmazsa evin tüm işleri kadının üstünde olduğunda aile içi problem yaşanması doğaldır. Bir süre sonra kadın, ‘hem çalışıp bu eve katkı sağlıyorum, hem de eve geldiğimde, çocuk ve ev işler ile uğraşırken kocam ayaklarını uzatmış televizyon izliyor. O zaman bu adam ne işe yarıyor? Düşüncesine doğal olarak girecektir. Çalışan kadının olduğu aile ortamında erkeğinde ev işlerinde yardımcı olması şarttır. Aksi taktirde evlilik kadın için yük olur. Çiftler arasına soğukluk girer.

‘Ben değişemem sen değiş’

Çiftler genellikle eşlerinin olumsuz davranışları karşısında onların değişmesini istiyor. Bu taleple karşılaşan kişinin problemi dinleyip, anlamadan ‘ben değişemem sen değiş’ yaklaşımı çiftler arasında tartışma yaşanmasına neden olur. Bunun yerine, sevdiğimizi mutlu etmek için kendimizde tespit edilen olumsuz veya aileye zarar verecek bir davranışı olumluya çevirmek başarısını gösterebilmek gerekir.

‘Ne istediğimi anlamalısın’

Eşlerin birbirinden beklentilerinin akılcı olması olması şarttır. Kimse kimsenin ne istediğini bilemez. Buna mecburda değildir. Beş duyumuzdan olan ağzımızı kullanarak ne istediğimizi ifade edemiyorsak, anlaşılmasını beklemek hayaldir. Bu durumda problemi eşimize yüklemek yerine, kendimizi ne kadar anlatabildiğimizi kendimize sormak gerekir.

Her Zaman Mutlu Olmalıyız. Tartışmamalıyız’

 

Her zaman mutlu olunması mümkün değildir. Sürekli mutluluk mutsuzluk demektir. Eşler arasında tartışma oması doğaldır. Ama tartışmalar sırasında saygı kurallarına dikkat etmek, bağırmamak, eşimizin gururunu incitmemek, şahsi eleştiri yapmamak esastır. Tartışmalar sonrası kapıyı çarpıp çıkmamak, küs kalma süresini uzatmamak gerekir.

‘Benim dediğim olur’ .

Eşlerden birinin ilişkiyle ve aile ile ilgili konularda karar alırken daha baskın olması, kendi başına çözüm bulup uygulaması ve eşini de bu kararı uygulamaya zorlaması problem yaşanmasına neden olur. Uzlaşmacı bir tavır sergilenmemesi bu problemi daha da pekiştiriyor. Bu, bazı çiftler için eve

alınan basit bir eşya konusunda veya ziyaretler konusunda yaşanabiliyorken bazıları için ise çocukları eğitmek konusunda alınan kararlarda yaşanabilir. Bilinmelidir ki, aile ortak yaşam alanında alınacak tüm kararlarda tek başına karar vermeye kalkışmak bekar hayatı ile eşdeğerdir. Alınan kararı sadece uygulamak zorunda olan kişi kendini zorlandırılmış ve mecbur göreceği için özgür kalmak isteyebilir. Bu problemin aşılmadığı ortamlarda çiftler birbirinden uzaklaşır.

"Yatakta sadece kendini düşünüyor"

Eşler arasında cinsel uyum sorunu bulunuyorsa günlük hayatlarına da yansıyor. Yani cinsel sorunlar ilişkinin genel durumunu ciddi ölçüde etkiliyor. Cinsel sorunları nedeniyle çift terapisine başvuranların yaşadığı vajinismus , erken boşalma, sertleşme sorunu ve orgazm olamama dışında cinsellik ile ilgili sorunların kaynağında bazen sadece iletişim bozukluğu yatabiliyor. İletişim becerisi çift için ilişkinin her aşamasında en önemli unsurdur..

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

1 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz