Cep telefonsuz bir hayat, çok bunaltıcı

Birkaç yıl önce 'SMS'siz olmaz' diyenler, artık mobil interneti olan telefonlardan mahrum kalma korkusu yaşıyor. İngiltere'de yapılan bir araştırmada soruları cevaplayanların yüzde 66'sı telefonlarını kaybetme fikrini 'çok bunaltıcı' olarak cevapladı. Gençler de sosyal ağlara sürekli bağlı kalmak istiyor.İngilizce "no mobile phobia"dan türetilen "nomofobi" ya da cep telefonundan mahrum kalma korkusu, özellikle sosyal ağlara sürekli bağlı kalmak isteyen gençleri etkiliyor. 2008'de "nomofobi" teriminin ilk olarak çıktığı İngiltere'de şubat ayında bin kadar cep telefonu kullanıcısının katılımıyla yapılan araştırmada, soruları cevaplayanların yüzde 66'sı cep telefonlarını kaybetme fikrinin kendilerini "çok bunalttığını" belirtti. Bu oranın 18-24 yaşlarındaki gençlerde yüzde 76'ya çıktığını gösteren ve cep telefonları için güvenlik önlemleri geliştiren SecurEnvoy adlı şirket tarafından yapılan araştırmaya katılanların yüzde 40'ı ayrıca iki cep telefonuna sahip olduğunu kaydetti.

Yeni teknolojiler konusunda uzman FaDa ajansından Damien Douani, araştırma sonuçlarıyla ilgili yorumunda, "Akıllı telefonların ortaya çıkışıyla iş iyice büyüdü ve sınırsız bir hal aldı. Artık herkesin hizmetlere erişimi var. Neredeyim? Yakında lokanta var mı? Hafta sonu için tren bileti alacağım, gecemi planlayacağım, vesaire..." diye konuştu.

Birkaç yıl önce SMS'nin bir tür nomofobi olarak görüldüğünü ve durmadan kısa mesaj yazanları tanımlamak için "başparmak nesli" bile dendiğini söyleyen Douani, ancak mobil internetle akıllı telefonun 10 bin SMS gücünde olduğunu ifade etti. Damien Douani, "Google refleksi mobile de geçti, bilgiye ihtiyacım var ve her şeye yanıt buluyorum, bu büyük bir kolaylık." dedi.

Fransa'da geçen ay yapılan benzer bir araştırmada da Fransızların yüzde 22'si cep telefonları olmaksızın bir gün bile geçirmelerinin "olanaksız" olduğunu açıklarken, bu oranın 15-19 yaşlarında yüzde 34'e çıkması dikkati çekti. Mingle şirketi tarafından bin 500 cep telefonu kullanıcısının katılımıyla yapılan araştırmada, soruları cevaplayanların yüzde 29'u telefonlarında 24 saatten fazla vazgeçebileceklerini, "ama bunun çok zor" olacağını söylerken, yüzde 49'u bunun bir sorun teşkil etmeyeceğini ifade etti. Son 10 yıldır yapılan Dünya Cep Telefonsuz Günü'nün organizatörü Phil Marso, "Akıllı telefonlarına bağımlı insanları anlayabiliriz, çünkü her şeyleri, tüm hayatları onun içinde. Cep telefonlarını kaybeder ya da bozulursa, kendilerini dünyadan tamamen kopuk hissederler. İnsanlık dışı bir alet. Bir gün sokakta, aradığı sokağı bana sormak yerine akıllı telefonunun ekranındaki haritayı gösterene bile rastladım." diye konuştu.

zaman gazetesi


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz