Çocuğunuza Kulak Verin

aletha-j-solter-cocugunuza-kulak-verin“Çocuklarınız şu anda size bağımlılar ama bu durum çok yakında değişecek. Birlikte geçirdiğiniz günlerin tadını çıkarın ve çocuğunuzun bu dönemdeki oyunculuğundan, hesapsızlığından, yoğunluğundan, mucize duygusundan, merak ve heveslerinden keyif almayı unutmayın. “ diyor Çocuğunuza Kulak Verin kitabını nihayete erdirirken Aletha J.Solter. Bu cümleleri duymak, tekrar tekrar okumak insana öyle iyi geliyor ki… Kaygılardan, korkulardan bazen hislerini, sevgisini farkedemediğini düşünüyor anne babalar . İşte o anlar için bu kitabı okumak iyi gelecektir inancındayım.

Kitap 2-8 yaş arasındaki çocukların duygularını anlamamızı sağlamak gibi bir niyetle yazılmış. Ağlamak, öfkelenmek gibi temel insanı duyguların çocuğu anlayan birisi olduğunda çocuk için nasıl sağaltıcı bir yanı olduğunu anlatıyor. Salt davranışa odaklı çocuk yetiştirme modellerinin aksine , içe dönük bir anlama ve anlaşılma çabasının anne babalar için ne kadar kolaylaştırıcı olduğunu , çocuklarımla kurduğum diyalogta kendime tuttuğum mercekle daha bir tecrübe ediyorum.

Kitap özellikle ağlamakla, acı çekmeyi özdeleştiren kültürel değerler ve eğitim modeline rağmen ağlamanın acı çekmekten kurtulma ve kendini daha iyi hissetme süreci olduğunun altını çiziyor. Ve belki de bunu sağlamanın en temel yolu, kitapta geçen şu cümledir:

“ Çocuğunuzun ağlamasına karşı daha hoşgörülü olabilmek için önce kendi ağlama yeteneğinizi yeniden kazanacak adımlar atabilirsiniz. “

“ Ağlama bakayım”, “ odanda ağla” , “ ağlamazsan sana çikolata alacağım” cümlelerini sıkça kullananlar kitabı özellikle okumalılar bence. Ağlamanın Allah tarafından insana bahşedilmiş muazzam bir hal olduğunu hayranlıkla görüp, çocuklarının ağlamasına bile şükredebileceklerini anlamaları için… (Doğan Kitap)

**

KİTAPTAN BİR BÖLÜM

Çocukların her şeyi muazzam bir dille ve netlikle anlamaları bazen onların her şeyi bildiği zannına itiyor pek çoğumuzu. Hayrete düşüren bakış açıları, zekaları belki de bunun en önemli sebebi. Kitapta Aletha Solter çocukların “yanlış davranmalarının” ( evet yanlış olan davranış , çocuk değil ) yalnızca üç nedeni olduğunu söylüyor:

  1. Bir ihtiyaçları vardır.

  2. Yeterince bilgileri yoktur.

  3. Yaşadıkları acı verici deneyimlerden kaynaklanan korku, öfke ya da üzüntü gibi duyguları vardır.


Tuğba Akbey İnan


Bunlar da ilginizi Çekebilir

1 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz