Çocuğunuzun Sahibi Değilsiniz

04 Nisan 2017KitapYorum Yok »

cocuğunuzun-sahibi-degilsiniz“Sormamız gereken soru şu: Geçmişimizin şimdiki yaşamımızı ne kadar süre daha yönetmesine izin vermek istiyoruz? Daha ne kadar başka bir zamanın hayaletleriyle savaşmak istiyoruz?” #drshefalitsabary nin kitabını internette kitap araştırmaları yaparken, ismine vurularak aldım. Zira ” emanetçilik” fikrini yabancı bir yazardan okumak hoş bir tecrübe olacaktı. Bu kitabın her bir satırına ve cümlesine tanıdık biriyle karşılaşma hissiyle yaklaşmama neden oldu. Evet kitabın her bir cümlesi, bakış açısı benim de anlatmaya çalıştığım bir çocuk algısına hizmet ediyor. Bu ortaklığı sevdim.

Kitabı okurken, neden bu kitapları okumaya devam ettiğimi sordum kendime. Birbirinin benzeri yaklaşımlar okumak ben de neye sebep oluyor diye düşündüm uzun uzun. Sonra aslında hayatın tüm inişleri ve çıkışlarında, çocuğa ve insana dair okumalarımda sırtımı dayadığım bir duvar gibi geldi bu cümleler.Sanki kulağıma fısıldanan bir destek gibiydi her biri. Zira anne babaların en çelişkide kaldığı şeylerden biri de , yaşanan kriz anlarında yöntemlerini sorgulamak ve sonrasında bilindik kolay yöntemlere geçmek değil midir? İnsan emek istiyor. Bu emeği birbirimize kolaylaştıracak yazarlara, kitaplara ihtiyacımız var. Ben yazarın satırlarını bu anlamda destek olarak algıladım.

Bunun yanında kitabın teknik olarak bir kaç sıkıntısı var. Bunlardan ilki, bazı cümlelerin, satırların aynı yazı içinde bir kaç kez tekrarlanmasıydı. Editöryer bir hata sanırım diğer baskılarında düzeltilir. Diğeri de kitabın sonundaki önerilerin, genel bakış açısıyla çelişen bir yanı olması. Bu iki kısmı bir kenara bırakırsak kitap ödül ve cezasız eğitimi önceleyenlerin fikrine destek, bu konuda soru işareti olanları çocuğa bakış açınızı değiştirmelerine çağrı olacaktır diye düşünüyorum.

Tuğba Akbey İnan

Dr. Shefali Tsabary

Kuraldışı Yayınları
Sayfa Sayısı:240
Okunma Sayısı : 57.784

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"İçinizden kendileri ile huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda sevgi ve esirgeme var etmesi de O’nun ayetlerindendir. Şüphesiz ki bunlarda düşünen kavim için ayetler vardır.(Rum Suresi 21.ayet)"

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku