Çocuk iki yaşına gelmeden ayakkabı derdine düşmeyin

Yanlış ayakkabı seçiminin çocukların ayak sağlığında geri dönülmez sorunlara neden olabileceğini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Doğan, "Ayakkabı çocuğun ayağına büyük de olmamalı küçük de!Ayakkabının ucuna başparmağınızla bastırarak, çocuğunuzun ayağına tam oturup oturmadığını anlayabilirsiniz. Ayakkabı alışverişine öğleden sonra çıkın, ayakta ve çoraplı denetin." dedi. Annelerin bebeğin yaşı iki olmadan 'ilk ayakkabı' telaşına düşmemesini öneren Ahmet Doğan, bu yaşlarda çocuklar için patik ve çorabın yeterli olacağını söyledi. Çocuklara rastgele alınan ayakkabıların, çocuğun ayak sağlığını ve gelişimini olumsuz yönde etkileyebileceğini ifade eden Ahmet Doğan, "Çocuklarda cilt altı yağ dokusu fazla olduğu için iki yaşına kadar her çocuğun ayağı düztaban izlenimi verir. Ancak, çocuğa erken dönemde, bilhassa sert tabanlı ayakkabı giydirilmesi; ark dediğimiz ayak kavislerinin fizyolojik gelişimini engeller ve düztabanlığın oluşmasını kolaylaştırır." şeklinde konuştu. Doğan, yürümenin başlangıç aşamasında, lastik spor ayakkabı yerine normal ayakkabı kullanılmasının daha uygun olacağını aktardı.

Denemeden almayın

Çocuğunuz yanınızda olmadan ayakkabı almayın.

Aldığınız ayakkabı için asla 'zamanla açılır' diye bir düşünceniz olmasın. Ayakkabısını ucundan bastırarak ayakta deneyin.

Çocuğunuzun ayakkabı alışverişini sabah saatlerinde değil, öğleden sonra yapın. Çocukların ayaklarında tıpkı büyüklerde olduğu gibi gün içerisinde hafif bir şişme olur.

Ayakkabıyı denerken o ayakkabı ile birlikte giydirmeyi düşündüğünüz çorap ile deneyin (kışın kışlık çorap, yazın yazlık çorap).

Çocuğunuza ayakkabı alırken tercihiniz bot tipi olsun.

Tabanı yarı yumuşak ve esnek, tercihen de bağcıklı olmalı (bağcıklarını kısa tutun).

Zaman Gazetesi


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz