Çocuk ve Oyuncak

Hayat bizim için bir oyun değil belki; ama çocuklar için bir manada oyundur. Başka bir deyişle çocuklar, oyun yoluyla eğlenmek bir yana içinde yaşadığı toplumun toplumsal kodlarını farketmeye başlar. Oyuncaklara, eğlendirici fonksiyonlarının yanında başka bir gözle baktığımızda, işin ciddiyetini farketmemiz hiç de zor olmayacaktır zira. Kız çocukları için tasarlanmış olan evcilik setleri, oyuncak bebekler, çantalar, makyaj malzemeleri, öğretmencilik setleri; aynı şekilde erkek çocukları için uygun görülen, oyuncak arabalar, silahlar, asker-polis, tamirci setleri...vs. Cinsiyetlerine göre seçilmiş olan oyuncaklarla oynayan çocuklar, çevresindeki yetişkinleri de gözlemleyerek oynadığı oyunlarda kendilerine roller ediniP, bürünmek istediği karakteri keyifle canlandırırlar.

Yetişkinlerin dünyasına bir nevi hazırlık dönemi olarak da adlandırabileceğimiz çocukluk döneminde çocuklara seçeceğimiz oyuncaklar, dolayısıyla yemek-içmek kadar önemlidir. Yaş grubuna ve ilgi alanlarına göre farklı tarzlarda seçeceğimiz oyuncaklarla çocuklar, keyifli zaman geçirmenin yanında hayal dünyalarını zenginleştirecek, el-göz-kas koordinasyonlarını geliştirecek ve gün geçtikçe daha fazla beceriye sahip olacaklardır. İşte tam da bu yüzden “Aman, bir oyuncak alıvereyim de oyalansın” anlayışıyla oyuncaklara yaklaşmak oldukça yetersiz kalmaktadır. Zira, çocuklar için oyun oynamak, özellikle zihinsel dünyalarında “oyalanıvermek için” seçilen bir yol değildir.

Çocukları zihinsel, fiziksel ve ruhsal olarak gerçekten tatmin edecek oyuncağı seçmek elbette ki her zaman kolay olmuyor. Hele hele binlerce çeşit oyuncağın bulunduğu oyuncak mağazalarında! Çeşidin bu kadar bol olduğu yerlerde oyuncakların ışıltılı dünyalarına kapılmamak çoğu zaman elde olmuyor. Ama oyuncak alırken birkaç ayrıntıya dikkat ederek bu ışıltılı dünyayı çocuklar için her açıdan faydalı bir hale dönüştürmek mümkün:

 

Yaş Grubu: Bir çok oyuncak firması artık oyuncakların paketlerinde yaş grubunu belirtiyor. Oyuncak paketlerindeki yaş grubu işaretlerini dikkatlice okuyarak çocuğun yaş grubu gelişimine uygun bir seçim yapılabilir. Çocuğun bulunduğu yaş grubunun dışında yapılan oyuncak seçimleri, oyuncaktan sıkılmasına, parçaların çocuk için tehlike arz etmesine ve o tip oyuncaklara karşı önyargıya edinmesine sebep olabilir.

 

Çocuğun İlgi ve Becerileri: Oyuncak alacağımız çocuğun ilgi alanlarını gözetmek

oldukça önemlidir. Kısa zaman içinde farklı farklı ilgi alanları geliştiriyor olsalar da, çocukların o dönemde ilgilendiği şeylerle ilgili oyunlar oynamaları, düşünsel dünyalarını farkedilir derecede geliştirmektedir. Dolayısıyla çocuğun yaş grubuna uygunluğuna da dikkat ederek, onun tercihleri oyuncak alışverişlerinde ilk sıralarda olmalıdır.

 

Güvenilir Marka: Oyuncağın üretildiği malzemenin sağlığa zararsız ve tasarımının, çocuğun güvenliğini tehlikeye atmıyor olması oyuncak alışverişinde dikkat edilmesi gereken bir husustur. Oyuncak piyasasında adını duyurmuş markaların ürünlerini tercih etmek, bu noktada yetişkinlerin içinin rahat olmasını sağlar. Zira, Barbie, Fisher Price, Chicco, Ben10, LEGO, Hot Wheels gibi oyuncak sektörünün önde gelen firmalarının sektör tecrübeleri, çocuk gelişimine verdikleri önem, tüketiciye sundukları güven ve kaliteleri de düşünüldüğünde, oyuncak alışverişlerinde neden ilk akla gelen marka olduklarını yanıtlamaktadır.

 

Çocuklara, oyuncakların renkli ve büyüleyici dünyalarını, onların fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimlerini olumlu etkileyecek biçimde sunmak, oldukça önemlidir. Çünkü çocuklara seçilmiş doğru oyun ve oyuncaklar, geleceğin yetişkinlerinin hayal güçleri zengin, kendini gerçekleştirebilme tatminine varmış bireyler olmalarını sağlayacaktır.

http://www.locopoco.com/blog

 

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz