Çocuklar Her Şeyi Değiştirebilir

LiTerda_Yesilay(S)-1

LiTerda ile Yeşilay Projesi

Sosyal medyada paylaşılan güzel bir kampanya bu… Başlığı dikkatimi çekti önce: Çocuklar her şeyi değiştirebilir! Sadece büyüdüklerinde yapacakları işlerden bahsetmiyoruz galiba burada?

Evet… Çocuklara inanıyoruz. Onlar içlerinde büyük potansiyeller taşıyorlar ve manalı öğrendikçe hem kendileri faydalanmaya, hem de çevrelerine faydalı olmaya hazırlar. İşte bu yüzden hayat içerisinde aktif, yani hayatın tam içinde olmaları gerek.

Hayatın gerçeklerinin farkında ve olan-bitenle ilgili olmaları gerek. Pasif izleyiciler, pasif dinleyiciler olarak değil; “ben yapabilirim” diyerek, kendi güçlerinin farkında olarak ve küçük elleriyle sevdiklerinin hayatına dokunarak çocuklar çok şeyi değiştirebilir.

“Çocuklar sigarayı durdurabilir” mi peki gerçekten?

Torununun elinden çıkmış bir mektupta “dedeciğim sigarayı bırak, çünkü seni çok seviyorum” diye okuyan dede; minik yavrusunun çizdiği bir resimdeki üzgün yüzünü gören baba, yeğeninin sessizce kendini gözlemlemekte ve geceleri onun sağlığı için dua etmekte olduğunu mektupta yazdıklarından anlayan bir teyze sigarayı bırakmaya herkesten daha yakın!

Çocuklar da bundan faydalanır mı?

Bu aslında aynı zamanda bir farkındalık projesi. Çocuklar sevdiklerine anlatırken önce kendileri sigaranın ne kadar zararlı ve kötü olduğunu fark ediyorlar. Sevdiklerini ikna ederken, önce kendileri ikna oluyorlar.

Daha da önemlisi şunu görüyorlar: Ben bir şeyleri değiştirebiliyorum. Ben benden çok büyük olan abimin hayatını aydınlatabiliyorum. Ben amcama senelerdir başaramadığı bir şeyi başarmasında destek olabiliyorum.

Birinci, ikinci, üçüncü seçmemişsiniz. Alıştığımız bir yarışma formatı değil bu…

Her katılım, her emek çok değerli… Her çocuk kendi potansiyeli içerisinde, kendi özgün tarzı ve hızıyla, kendi en güzelini ortaya koyuyor. Bunları birbirleriyle kıyaslayarak anlayamayacağımızı biliyoruz; her birine ayrı ayrı bakıp içlerindeki güzelliği ve emeği görmek ve bunu kutlamak istiyoruz.

liTerda’da bir temel felsefe mi bu?

Kesinlikte… liTerda’da uzman bir ekiple çocuklarımızın kendi özel aydınlanma yolculuklarında onlara destek olmak için MAB (manalı öğrenme ile bütünsel eğitim) isminde yeni bir eğitim modeli, buna uygun ders planları, kitaplar ve eğitim-öğretim materyalleri geliştirdik. Her birinin kendine has özellikler, güzellikler, potansiyeller taşıdığını bilerek, bunları çocuklarımıza onlara uygun, onların merkezde olduğu özgün yöntemlerle sunuyoruz.

Başarılar…

Teşekkürler…

LiTerda Okulları

http://www.literda.com.tr/

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz