Dede olmak torunlara zaman ayırmaktır

dedelerMoral FM’de yayınlanan Mavi Dünya programına konuk olan Moral FM Yönetim Kurulu Üyesi Haluk İmamoğlu, dedelik kavramı üzerine değerlendirmelerde bulundu.

 

Kendi hayatından örnekler veren İmamoğlu, "Dede olmak torunlara zaman ayırmaktır." dedi. Dedelik sanatını yapmak için torunlarla özel vakitler geçirmek gerektiğini vurgulayan İmamoğlu, "Çocuklarımı büyütürken yaptığım bazı yanlışları dede olunca anladım." dedi. Dedelik vazifesini yerine getirmek için kutsal kaynaklardan beslenmek gerektiğinin önemini belirten İmamoğlu, "En önemli referanslar Kuran-ı Kerim ve hadistir. Davranışlarımızı bu ölçüde belirlersek sorun yaşanmaz." ifadesini kullandı.

 

Torunlarla kurulması gereken iletişimde en büyük örneğin Peygamber Efendimiz’in davranışları olduğunu söyleyen İmamoğlu, sevginin ibadete dönüşebileceğini aktardı. Son yıllardaki gözlemlerini paylaşan İmamoğlu, "Dedeler ya uzakta kalmayı tercih ediyor ya da yön verme şeklinde tavır gösteriyor. Her 2 durumunun da kutsala çekilmesi gerek. Söylenen sözler kişilerin referanslarıdır ancak Peygamber Efendimiz’in davranışları üzerine tartışma yoktur." dedi. "Torun çocuktan çok seviliyor." sözüne katılmadığını ifade eden İmamoğlu, "Bakımını üstlenmediğiniz sadece sevdiğiniz için bu şekilde değerlendiriliyor. Ben bunu savunmuyorum. Çocuklarımızın yetişmesi için verdiğimiz katkıyı torunlarımıza vermiyoruz. Sadece sevme kısmı bize kalıyor. Her dede kendine torunuma mı daha çok katkım oldu çocuğuma mı diye sorduğun da asıl cevabı bulacaktır." tavsiyesinde bulundu.

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz