Diziler Alkole Teşvik Ediyor'Türkiye dindarlaşıyor' söyleminin arttığı son günlerde, milyonlarca insanın seyrettiği televizyon dizilerinde alkol ve içki propagandası had safhada. Televizyonlarda alkol reklâmı yasak olmasına rağmen, en çok izlenen dizilerin her bölümünde mutlaka bir içki sahnesi yer alıyor.Sonuç,

Türkiye'de alkol tüketimi son 4 yılda 80 milyon litre arttı. Kişi başına alkol tüketimi 1930'lu yıllarda bir litre iken bugün tam 28 katına ulaştı. TV dizilerinde rol model olarak sunulan kahramanların alkol bağımlılığı gençleri de olumsuz etkiliyor. Alkole başlama yaşı 11'e kadar düştü.

Türkiye'de alkol tüketimi artmaya devam ediyor. TAPDK verilerine göre alkol tüketimi yılda 28 litreye yükseldi. 2006 yılının ilk yarısında 453 milyon 345 bin 363 litre olan alkollü içki satışı, 2010'da 533 milyon litreye yükseldi. Daha da ötesi, TAPDK verileri Türkiye'de yüksek alkollü içkilere yönelişi de gözler önüne seriyor.

En son açıklanan 2010 verileri rakı tüketiminde yüzde 3,76, votkada yüzde 13,7, likörde yüzde 23,9, cinde yüzde 18,8, oranında artışlar alarm zillerinin çaldığını ortaya koyuyor. Söz konusu bu artışlarda en büyük etken ise, Türkiye'de milyonların izlediği televizyon dizileri. Televizyon dizilerinde sigara sahnelerine buzlanma yapılırken, televizyonda reklamı yasak olan alkol ve içki tüketimleri ise en çok izlenen diziler üzerinden adeta teşvik ediliyor.

Milli gazete


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz