Fabrika Ayarlarımıza Dönüyoruz

fabrika_ayarlarimiza_donuyoruz_“ Sağlıklı bir aile yapısı fıtratı korumada son derece öneme sahiptir. Mademki bu önemlidir; o takdirde anne babalara pek çok görev düşer. Görevleri arasında ilk sırayı çocuklarının fıtratını, yani orijinalliğini ve özgürlüğünü korumak yer alır. Eğer çocukta; o fıtrat, özgürlük ve orijinallik bozulursa; çocuk hayatının daha sonraki evrelerinde hayatla baş edebilme; engelleri aşabilme, fırsatları değerlendirme, sorunlara çözümler bulup hayata geçirebilme evrelerinde kendisine bahşedilen ve ihtiyaç duyacağı IQ, EQ, SQ’ sunda ciddi anlamda bozulması söz konusu olur. Bu çocuğun hayatla baş edebilmesi için ihtiyaç duyduğu o silahları elinden almak demek olur. Hatta onları tutuk hale getirmek ve dumura uğratmak olur. Bu açıdan anne ve babaların ilk ve en önemli görevi çocuklarının fıtratını muhafaza etmek olmalıdır. “

Mutluluk ve Başarı için “ Fabrika Ayarlarımıza Dönüyoruz “ isimli kitabında Psikolog Fatih Reşit Civelekoğlu, kendi iç okumalarını yapamayan, geçmişin acıtan hislerinden kurtulamayan insanlara, ne yaşarsak yaşayalım, ayarlarımıza yeniden başlamak mümkündür çağrısı yapıyor. Bunu insanın kendini ve davranışlarını çözebilmesi için bilinçaltının “ ben yaşadığımı bilirim” itirazından başlayarak, insanın kendi içinde oluşturduğu kırmızıçizgilerin sınırlarını genişletmesine yardımcı olacak yöntemlerle anlatıyor.

Kişinin hayatını zorlaştıran, onu gereksiz yere yoran; duygusal ve düşünsel açıdan yük veren ağırlıkları atmaya, hayatın geri kalanında karşılaşılan olaylara sağduyulu ve hikmet boyutunu hatırlayarak bakabilmesi ve bunları fıtrata dönüştürmeye yardımcı olmaya çalışıyor. Aynı zamanda terapi örnekleriyle bunu kolaylaştırıyor.

Psikolog Civelekoğlu kitapta ayrıca; kaygılı ve korku dolu anlarda acil bir müdahale yöntemi olarak ne yapılması gerektiğini EFT ve RET uygulamalarını anlatıyor.

Tüm bu yardımcı öğelerle birlikte geçmişiyle daha barışık, içindeki çocuğu tanıyan ve onun ihtiyaçlarının farkında yetişkinler olmamızı sağlayan bir yola sokuyor bizi. Zira içindeki çocuğun ihtiyaçlarını görmezden gelenler, yetişkinlikte hep bir yanı eksik olarak hayatlarına devam edeceklerdir. ( Nesil Yayınları)


Bunlar da ilginizi Çekebilir

1 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz