Gençlikten Ümit Kesmeyelim

06 Şubat 2018Ziyaeddin Halid İpek5 Yorum »

_MG_0545Dünya tarihinin en başından beri dünyanın gittikçe daha kötü bir yer olduğu kehaneti dile getiriliyor. Zira en eski yazılı kaynaklardan olan tabletlerde, ‘Dünya kötüye gidiyor, gençleri bu kötü gidişten kurtarmalı” ifadeleri geçmektedir.

İnsanların bir kısmında her ne kadar dünyayı daha iyi bir yer haline getirme gibi bir ideal olsa da genellikle dünya daha kötü bir yer olacak duygusu baskın çıkıyor.

Dünyanın daha kötü bir yer olmasının sorumlusu da gençler oluyor çoğunlukla zira bu düşünceyi Ünlü filozof Sokrates milattan önce 5. yüzyılda şöyle dile getirmiş: “ Şimdiki gençlik lüksü seviyor, vasıfları çok kötü, otoriteye karşı geliyorlar, kendilerinden yaşça büyük kişilere saygı göstermiyorlar; yaşlılar odaya girdiğinde ayağa kalkmıyorlar, aileleri ile ilgili sonu gelmez tartışmalara girip onlara karşı geliyorlar; öğretmenlerini terorize ediyorlar.

Sokrates’ten beri süre gelen zamanda zannederim ki tüm nesiller en az bir kere bu sözleri söyleyen birine denk gelmiştir. Bizim zamanımızda da, bundan sonraki zamanlarda da bu sözler dile getirilecek. Fatura çoğunlukla gençlere kesilecek.

Faturanın gençlere kesilmesinin sebebi çoğunlukla hafızamızın kötü olmasından dolayı. Toplumsal hafızamız yok o kesin. Daha kötüsü bireysel hafızamızda çok kötü. Yaşadığımız ve hissettiğimiz çoğu olayı unutuyoruz. Bundan sebeple gençlik günleri de unutuluyor.

Büyükler geçmişi ve gençlik günlerini hatırlamıyor. Daha doğrusu hatırlıyor ancak duygusal olarak hatırlayamıyorlar. Yapılan araştırmalar kişilerin yaşı arttıkça duygusal durumları ve duygu değişiklerinin azaldığını ve daha dengeli bir ruh haline kavuştuğunu gösteriyor. Yani kişiler büyüdükçe eski karmaşık uğraşması gereken ruh hali geride kalıyor.

40 yaşında kişiler duygusal olarak 20 yaşında yaptıklarına kimi zaman kızıyor.  Gençken niye bunu yaptım veya neden böyle bir harekette bulundum diye. Yaptınız çünkü şu anki gibi değildi ruh haliniz. Kimi zaman aynı şekilde 40 yaşlarındaki kişiler evlatlarına kızıyor. Onlara neden istedikleri gibi hareket etmediğini söylüyor. Mesele şu ki edemiyor.

Büyükler 40 yaşında ancak elde edebildiği iradeyi 20 yaşındaki gençlerden bekliyor ancak irade ol demekle olan bir şey değil. Uğraş, çaba, emek ve zaman gerektiriyor. Hepsinden önce bilinç gerektiriyor. Bu erdemleri kazandırmak için herhangi bir emek gösterilmiyor ancak sonuç bekleniyor.

Tolstoy gençliği kitabında şöyle anlatmış: Gençlikte ruhun bütün güçleri geleceğe yöneliktir. Gelecekte geçmişin deneyimlerine değil, hayali bir mutluluk olasılığına dayanan umudun etkisi altında öyle çeşitli, canlı ve büyüleyici şekiller alır ki, gelecekteki mutluluk üzerine kurulan sadece anlaşılabilir ve paylaşılabilir hayaller bu yaşın gerçek mutluluğunu oluşturur.

Gençler hayallerini, yaşlılar ise hatıralarını konuşur diye bir söz duymuştum. Hep aklıma bu gelir. Gençlik hayal kurmak ve geleceği sevmektir. Bir şeyler başarma ve gerçekleştirme şevkidir. Dünyaya bir şeyler katmak ve onu devam ettirme isteğidir.

Gençlik bir su gibidir akmak ister. Önüne çıkan engelleri aşma ve hep daha ileriye gitme, daha farklı yerlere ulaşma isteğini taşır içinde. Bu hayalle yaşar ve bu onu mutlu eder. Bu onun önünden alınabilecek bir şey değil. Böyle akan bir su ister istemez kimi zamanda taşar. Büyükler ister ki gençler dursun. Hiç akmasın, böylece taşmasınlar da ancak duran su kirlenir, kurumaya başlar. Bir süre sonra bataklığa dönüşür.

Suyu durdurmaya çalışmak yerine onu yönlendirmek, akmasını değil taşmasını engellemek için onu eğitmek her şeyden önce ona yol çizmek, göstermek gerekmez mi? Akan suya ne diye kızar büyükler? Suyun tabiatı akmayı gerektirmez mi? O zaman o suya bir yol çizinde bir hedefe aksın orada bir deniz olsun yoksa akma diye bırakırsak su olduğu yerde bataklık kalır.

Demeye çalıştığım şey şu. Gençlere yasak koymak, onlara şunları yapma demek çözüm olmaktan çok sıkıntıya sebep veren bir durum. Bunun yerine alternatifler sunmak, yapmaması gereken bir durum varsa onun yerine yapabileceği şeyleri göstermek ve onlara yönlendirmek yapılacak doğru karar olur. En önemlisi de bu anlamda onlara kendi şahsımızda örnek olmak lazım.

Gençlerden ve gençliğimizden ümit kesmeyin. Sokakta veya sosyal medyada kötü halde gördüğünüz gençler olduğunda hemen “gençlik nereye gidiyor” demeden aklınıza şu gencecik yaşında ilimle uğraşan, hayırda çabalayan ve yabancı topraklarda canını hiçe sayan,  şehit olan gençlerde gelsin.

 

Okunma Sayısı : 3.981

Yorum yapın

“Gençlikten Ümit Kesmeyelim” için 5 Yorum

 1. ANA YÜREĞİ dedi ki:

  Selam ün Aleyküm

  Gündem nedir bilmiyorum. Belki içinde bulunduğumuz harekât, belki dolar-altın, belki nafaka ya da kadın-erkek…

  Bazen her şeyden uzaklaşmak size sunulan yönlendirmeden uzak durmak demektir. İçinde bulunduğumuz durumdan, kendimizi dışarı atarak, daha iyi analiz etmek ve anlamak demek…

  Halk yönlendirilir, inandırılmak istenilenle meşgul edilir. Topluluklara böyle yön verilir. Diziler, haberler öncelikle yaşam tarzımızı, sonrasında doğrumuzu ve inancımızı belirler.

  Bir zamanlar nineler, dedeler vardı torunlarına kıssadan hisseli sonunda ahlaki bir kuralla biten hikâyeler anlatan. Günümüz koşturmasında emanet ettiğimiz çocuklarımıza sabrını, şefkatini ve masallarını benimsetecek nineler dedeler, bugün yemek yarışması, kayıp, ihanet ve cinayet programları ile televizyon başında kendini bir dizi karakteri ile özdeşleştirmiş nineler-dedeler haline geldi.

  Gündem; ailenin, tolumun ve yöneticilerin gündemi ahlaki değerde çocuk ve genç yetiştirmek olmalı. Bu kargaşalı yaşamın içinde hep çocuk ve gençler unutuluyor maalesef. Ahlaklı yetişmesi için yediğimiz lokmanın temizliğinden amelimize kadar her şeye titizlikle emek vermemiz gerekirken, bizler, onların yetişmesini dert edinmek yerine umursamadan gönül rahatlığı ile medyanın eline teslim ettik. Kimini oyunla kimini haberle kimilerini de sohbetle yakalayıp hipnoz eden ve yönlendirerek kendine asker eden şeytani akla kurban ettik.

  Göremiyorum çocuk ahlakı için mücadele edeni. Göremiyorum bu gençler ateist, deist olurken kendini sorgulayanı. Göremiyorum erdemin maddiyata üstün tutulduğunu.

  Gençlik akıyordu çamurlu nehirde, akıntısına çocukları da alarak…

  Çocuk yetiştirmek üzere batılı pedagoglardan kopyalı, ahlaki değerleri onların belirlediği aslında her bir tespitte bizim kültürümüze yön verilen bilgiler, bizi en basit kendi masallarımızdan bile uzaklaştırdı.

  Özümüze sahip çıkmak için önce onun yeniden ne olduğunu öğrenip benimsemek lazım. Hayatın içinde yaşamak için mücadele etmek lazım.
  Hiçbir okuryazarlığı, diploması, bilgisi olmadığı halde beyaz örtüsünün altında anlattığı hikâyelerle bizden daha iyi çocuk yetiştiren büyüklerimizi hatırlamak ve anlamak lazım.

  Çocukla-gençle sohbet en değerli kazanımdır.
  Sohbeti kaybedersek çocuğu ve genci kaybederiz.
  Muhabbet gönülden gönle bir köprü kurar ve bu köprüyü evladınızla aranızda kimse yıkamaz.

 2. Ferzan dedi ki:

  Oncelikle bu siteyi kuranları,emegi gecen tum yazarları ve okuyuculari Allah (c.c) ın selamı ile selamlarım.Esselamu aleykum verahmetullahi ve berakâtuhu.
  Bu sitedeki tum yazarların yazılarını okumaya calışıyorum.Gercekten hepside cok kıymetli, faydalı inançla yüklü yazılar.Yazarların yazılarındaki en dikkatimi çekende samimi oluşları ve bu samimiyetlerini yazılarına cok guzel bir şekilde aksettirmiş olmaları.Bir okuyucu olarak bana bunu hissettirdiler.Diğer okuyucularımızda sanki hissetmişler ki onlarda cok samimi bir sekilde (ister olumlu ister olumsuz olsun) fikirlerini beyan edebiliyorlar.Ben böyle düsünüyorum daha doğrusu.Diğer okuyucu arkadaslarımız şimdi tutupta bizim adımıza niye konusuyorsun demezler inş’Allah.
  Sözün özü kısacası hepsinden Allah razı olsun.Yazanların kalemlerine kuvvet.Hak yolda Hakkı söyleyip yazan ve Hakkın yanında duranlardan eylesin.Hak Teâla daim eylesin.
  Benim burda değinmek istediğim konu şu:Cok değerli yazarlarımızın kendilerine has bir uslübü ve güzelliği var yazılarında.Hatta bazen öyle oluyorki burdaki bir yazıyı ben yazarına bakmadan okuduğumda,bunu şu yazar kaleme almıştır diye tahmin edebiliyorum.İşte bu yazarlarımızdan birtanesi Ziyaeddin Halid beyfendi.Ama yazılarını artık burda göremiyoruz.Yazılarında çağımız gençlerinin meselelerini, özelliklede edep ve ahlaki boyutlari cok güzel vurgulamalarla kaleminden işitiyorduk.Yeri geldiğinde bazen Kur’an-ı Kerimin ayetlerini, peygber efendimiz (sav)’ in hadislerinini cok guzeAllah razı olsun.Daimi yazılarını yine bu sitede görmek isterim.Diğer yazarlarımızında daimi olması dileklerimle…

 3. Feyza dedi ki:

  Size katılıyorum. Şikayet etmek en kolayı fakat o çocukları yetiştiren de yine yetişkinler. Hatayı herkes önce kendinde aramalı. Bilmiyorum bundan on beş yıl sonra bu fikrim benim de değişir ve kendimi beğenmez miyim ama sanırım değişmesini istemediğim birşey bu. ☺️

 4. Tuba dedi ki:

  ÇOK GÜZEL BİR YAZI OLMUŞ.

 5. gulpembe dedi ki:

  Hani bir siirde hikaye edilir;adamin biri, 4 kisilik yemek hazirlamis, 20,35 40 yasini bir de simdiki kendisini sofraya oturtmus, kimse kimseyi begenmemis,laf atmis,o da aralarini bulmaya calismis, olmamis sonra kopan kavgaya komsular mudahil olmus falan…
  aynen oyle de gencler cocuklari, yetiskinler gencleri,yaslilar da hicbirni begenmiyor.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Sizin en hayırlınız, ailesine iyi davrananızdır. Çünkü ben ailesine en iyi davrananınızım . (Hadis-i Şerif) "

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku