Hayat Güzeldir

Son dönemde en beğendiğim kitaplardan Hayat Güzeldir.Mustafa Kutlu'nun en son çıkan kitabı...Kısa kısa öyküler ,sıradan hayatlar öyle içine katıyor ki okuyucuyu insan bazen yaşadığı anın gerçeğini untuveriyor.Fatma Karabıyık Barbarosoğlu şöyle anlatıyor Hayat Güzeldir kitabını ;

" ....Bu defa uzun hikâye ile çıkmıyor karşımıza üstadımız. Günlük hayattan bir nefeslik hikâyelerle çıkıyor. Sevimli, güzel insanıniçine umut eken hikâyeler.

...Ne kadar mutlu ya da huzurlu olduğunuzu bulmak istiyorsanız şöyle bir düşünün hayatınızda kaç kere hayat güzeldir dediniz.

 

Hayat güzeldir sözü bir ölümden sonra, ağır bir hastalıktan sonra, dibe iyice vurduktan sonra söylenir diyeceğim de belki bana inanmayacaksınız.

 

Hayat güzeldir sözünü kaybedenlerin kalbine, kabul olunacak bir dua niyetine eker sanki melekler.

 

Bütün hücrelerinizin dağıldığı bir noktada güneşin sıcaklığı ile karşılaşırsınız mesela, ya da canınızdan can bildiğinizi kara toprağın kara bağrına öylece bırakıp gelmişken bir yağmur yağar. Nasıl yağar. Yağmurdan ıslanırken hayat güzel dersiniz.

 

Mustafa Kutlu'nun kahramanları yokluğun, ölümün, hastalığın, kazanın pençesinde. Lakin her birinde mümin tevekkülü var. Başlarına gelen musibeti kahrın da hoş lütfün da hoş diye karşılayan bir tavır. Bu tavır, büyük harflerle söylem düzeyinde, korsan konferans düzeyinde değil. Hayatın içindeki kadar sesiz ve kendi içine doğru bir akış şeklinde.

 

Ya da sıradan bir günün sıradan insanları var hikâyelerde. Ama bir insanı sıradan olmaktan kurtaran şey bizim ona gösterdiğimiz itina ve şefkattir. Kutlu kahramanlarına şefkat ile yaklaşan bir yazar. Ki kahramanı karga da olabilir, romantik aşkın pençesinde iki genç de.

 

Hayat güzeldir. Ne kadar güzel olduğunu anlayabilmek için dünyanın zevklerine üç vakit perhizli durmak gerekiyor belki de.

 

Huzuru başının üstünde ve gönlünün içinde gezdirenler her şeye rağmen hayat güzedir diyebilenlerdir sadece. Hayatı güzel bulmak nicelik ile alakalı değildir. Nitelik ile alakalıdır. Yunus'un bakışı, Mevlana'nın kabullenişi ile mümkündür hayat güzeldir diyebilmek.

 

Hayatınızda bir defa bile hayat güzel demediyseniz belli ki siz şükür bahsinden epey uzağa düşmüşsünüz."

Bu sıradan günün sıradan kahramanlarıyla bir an evvel tanışın derim ben de...Tuğba


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz