Hayırlı Tezkereler

Koridora sızan ışık uykumu bölüyor. Kalkıp söndürmek istiyorum. Bir külçe gibiyim. Dizlerim beni tartmıyor. Duvara dayanarak ileriye doğru birkaç adım atabiliyorum. O da nesi?! Yerde pembe bir çift çorap var. Küçücükler. Bebek çorapları bunlar. İyi de burada işleri ne?

Üzerimde tonlarca ağırlık. Gözlerimi açamıyorum. Çok sıcak. Pijamamın yakası terden sırılsıklam. Hissediyorum soğuk soğuk. Kaloriferleri neden bu kadar çok yakarlar?

Ne taraftan geldiğini kestiremediğim sesler duyuyorum belli belirsiz. Fısıl fısıl. Zor bir hal koridorun solundaki misafir odasına doğru yöneliyorum. Işık sokak lambasından içeriye süzülerek halının üzerine vuruyor . Yerde acaip karaltılar görüyorum anlayamadığım. Ne olabilir diye eğilip bakıyorum. Kırmızı plastik bir kepçe ile yeşil kocaman plastik bir salata kasesi, yanında da mavi kokulu bir namaz tespihi boylu boyunca. Az ilerde gökkuşağı renklerinde boncuklu bir saç tokası, ve yine rengarenk bez bir top.

Top mu? Şimdi hatırladım! Oyuncakcıdan almıştım bu topu dün. Doğru ya torunum gelecekti bugün!

Gövdemin üzerindeki tonlarca ağırlığın birden kalktığını hissediyorum. Hafifliyorum. Uyku ile uyanıklık arası halimden çıkıyorum. Her şey netleşiyor. Torunum, kızım, damadım. Uzun bir yolculuğun ardından uzunca bir süre kalmak üzere bize geldiler. Damadım bedelli askerlikten az bir ay farkı ile yararlanamadı. Haftaya asker! Aile kalesinin hayatta olan biz büyükleri bu geçiş döneminde onlara elimizden gelen desteği vereceğiz seve seve. Daha önce zamanında kendi ailemizden aldığımız desteğe benzer.

Hayat kendini tekrar ediyor. Oyuncular ve rol dağıtımı değişti sadece. Dün ben eşimi askere yol ediyordum, bugün kızım. Genç babalar vatani görevlerini bir an evvel yerine getirmek üzere askere giderlerken; Bizim toplumumuzda genç anneler de bebekleri ile aile kalesi içerisinde kalıyorlar genellikle. Ve aslında onlar da cephe gerisinde birer askerler…

Sesleri yeniden duyuyorum. Yeni beşiğine alışamadığı için ağlayarak uyanan bebeği ile sesini iyice yumuşatarak konuşuyor annesi. “Tamam yavrum! “Tamam bebeğim!”

Evde bebek var! Yerde oyuncaklar! Kışlada asker!

Yüreklerde daha gitmeden özlem!

Hayırlı tezkereler!

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

2 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz