Eşim Her Kavgada Salonda Uyuyor

Esimle farklı kültürlerden gelmemizin ve karakterlerimizin farklı olmasından kaynaklanan yanlıs anlama durumundan dolayı yaklasık on gundur konusmuyoruz ve hatta aynı yatagı da paylasmıyoruz. Bu beni derinden sarsıyor, esim en ufak dahi olsa bir tartısma neticesinde salonda yatıyor, yeni dogum yaptıgım halde bu sekilde davranıyor, hamileligimin son aylarında da surekli boyleydi.B en bu duruma cok üzülüyorum, bu son tartısma da degil ama oncekilerde salonda yatınca bu duruma cok uzuldugumu kendisine çokca ifade etmistim ama buna ragmen maalesef hep tekrarlandı. Bu konuda ne yapabilirim acaba?

Cevap:
Aile ortamında eğer ortam yani oda sayısı müsaitse uyuma yeri yatak odasıdır. Toplumlarda hukukun yanında toplumsal kurallar olduğu gibi aile olmanın ve aile olarak yaşamanında kuralları vardır. Maalesef bazı kadın veya erkekler tartışmalar sonrası adeta karşı tarafa gözdağı vermek veya cezalandırmak amaçlı aynı yatakta yatmaz. Bu durum alışkanlık haline geldiğinde aile sıcaklığına bir süre sonra düzeltilmesi zor soğukluklar katabilir. Atalarımızın 'Aynı yastıkta kocayın' sözündeki mesaja dikkat ettiğinizde de bunu anlarsınız. Evliliklerde sürekli mutluluk olmasını beklemek yanlıştır. Problemli, tartışmalı günler de olacaktır. Önemli olan öyle günlerde de bir arada olabilmektir. Eşinizin sadece tartıştığınızda değil hamileyken de ayrı yatmaya çalışması hatalı bir davranıştır. Kendisine sakin bir ortamda 'biz seninle ömür boyu her koşulda birlikte yaşamak ve aile olmak için evlendik. Tartıştığımızda, kırıldığımızda bile yatak odamızda yatıyorum. Sen ayrı yatarak bana değil, aile kurumuna saygısızlık yapmıyor musun? Ayrı yatman benim için değil ama senin soyadını taşıyan aile için problem.' demelisin. Çünkü eşin sana tepkili. Ama tepkisini duygusal zayıflığı nedeniyle farklı bağırıyor.

*Evlilik ve İletişim Uzmanı İnci Yeşilyurt'a sorularınızı yorum bölümünden ya da iletisim@cocukaile.net adresinden yapabilirsiniz.

www.inciyesilyurt.com


Bunlar da ilginizi Çekebilir

6 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz