Huzur

Hani olur ya,ortada elle tutulur,ne oldu denildiğinde anlatabilecek bir şey bulamadığımız ama sanki dünya çökmüş de biz altında kaldığımız zamanlar olur. Bunu dönem dönem hepimiz yaşarız. Bence işte o an huzursuzluğumuzun kendini bize hissettirdiği dönemdir.

 

Peki huzur nedir o zaman.

Bence insanın kendini bilmesidir. Kendisinin bir kul olduğunu, Allah (c.c.)'a muhtaç olduğunu,yaşadıklarının O'nun izni ile olduğunu,yaşatılan her halin bildiği- bil(e)mediği sebepleri- sonuçları olduğunu bilmesi halidir.Bunu bilen insan huzuru kolay yakalar.

 

Huzurlu insan en zor zamanlarda bile Kur'an-ı Kerim'i ve Resullullah (s.a.v) 'ı kendine rehber edinendir.Rehberini doğru seçen hem dünyada hem de ahirette huzurludur.

 

Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de

"De ki: "Bizim başımıza ancak, Allah'ın bizim için yazdığı şeyler gelir. O bizim yardımcımızdır. Öyleyse mü'minler, yalnız Allah'a güvensinler."buyurmaktadır. (Tevbe Suresi-51)

 

 

Bu ayeti ruhunda hisseden mümin bilir ki, ne yaşıyorsa O (c.c) istediği için yaşıyordur.Bunun için kaygıyı barındırmaz ruhunda.Teslim olmanın huzurunu hisseder kalbinde. O (c.c)'ndan gelenin mutlaka kendisinin bildiği bilmediği anlamları bir hayrı vardır.

 

Önemli olan Hak Aşığı Yunus Emre gibi

 

"Kahrında Hoş Lütfunda Hoş..

Cana cefa kıl ya vefa

Kahrın da hoş, lütfun da hoş,

Ya derd gönder ya deva,

Kahrında hoş, lütfun da hoş." diyebilmekten geçiyor.

 

Eğer bu teslimiyet yoksa, yaşamayı çok arzuladığımız bir anı yaşarken bile huzur bizden uzaktır.Yaşadığımız şey anlık bir mutluluk olur.

Sonrasında yine bir türlü huzuru hissetmeyen bir kalp ile başbaşa kalırız.

 

Allah (c.c) kullarına huzurun yolunu yine Yüce kitabında belirtiyor.

 

"Onlar, inananlar ve kalpleri Allah'ı anmakla huzura kavuşanlardır. Biliniz ki, kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur." Rad Suresi-28

 

Kalbi ile...

Dili ile...

Hayatı ile her daim Allah (c.c)'ı anarak geçireceğimiz huzurlu bir dünya ve ahiret hayatı duasıyla...

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

5 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz