İletişim problemi kilo aldırıyor

obur-pandoromaAşırı kilo ve obeziteden kaynaklanan hastalıklar, hemen her yaştan insanın karşılaştığı bir problem. Bazıları hareketsizlik, bazıları ise düzensiz ve sağlıksız beslenme sebebiyle kilo almaktan şikâyet ediyor. Birçok kişi ise iletişim sorunu yaşadığında yemek yemeyi tercih ediyor.

 

Uzmanlar, fizyolojik açlığın aksine eksik bir şeyleri tamamlama ihtiyacının duygusal yemek yemeyi tetiklediğini belirtiyor. Genelde kadınların iletişim problemi yaşadığı dönemlerde yemekle ilgili tepki verdiğini belirten psikolog Elif Sultan Demirhan, erkeklerin bu gibi durumlarda sigara ve alkol gibi bağımlılıklara yöneldiğini söylüyor. Uzman Diyetisyen Hayrettin Mutlu da kariyer yapan kişilerin yaşadığı stres ve değişikliğin kilo almaya sebep olduğunu belirtiyor.

 

Tam acıkmadan yemek yemenin duygusal boşluğu doldurma ile ilişkili olduğunu kaydeden Elif Sultan Demirhan, “Kişi eksik bir şeylerin olduğunun farkında ama ne olduğunu bilmiyor ya da tanımlayamıyor. Sürekli yemek yiyerek de bir anlamda zihnini susturmaya çalışıyor.” diyor. Demirhan, “Çok yemek kişinin ağzını kapatma eylemi de olabilir. Ailesiyle, patronuyla, öğretmeniyle veya arkadaşıyla mutlaka bir sorunu vardır, kendisini ifade edemedikçe yemeye yöneliyor. Bu durumda yapılacak en iyi çözüm konuşmak olacaktır.” diyor. Çocuklarıyla birlikte yaşadığı dönemde 60 kilo olduğunu ancak şu an 105 kiloya çıktığını anlatan 65 yaşındaki Şerife Aktekin, kilo alma sebebini şu şekilde anlatıyor: “Kayınvalidem ve annem aynı dönemde benimle birlikte yaşamaya başladı. Zamanla anlaşmazlıklar ortaya çıkınca ben de stresten hızla kilo almaya başladım. Çünkü o zamanlardaki sıkıntımı yemek yiyerek bastırmaya çalışıyordum.” Bu gibi durumlarda spora yönelmenin bir çözüm olabileceğini ifade eden psikolog Demirhan, “Çok yemekle bir anlamda insan kendi bedeninden uzaklaşarak bir yabancılaşmaya sebep oluyor. Bu duruma engel olmak için spor yapılmalı. Söylemin olmadığı yerlerde eylem bir şeyleri çözer. O yüzden beden eylem içinde tutulmalı.” ifadelerini kullanıyor.

 

Zaman.com.tr


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz