İlk yerli patates tohumu üretildi

Patates tohumunun hepsini dışarıdan ithal eden yerli patates üreticilerine müjdeli haber geldi. Bir firmanın yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucunda yüzde 100 ilk yerli patates tohumunu üretmeyi başardı.

Tohumculuk sektöründe uzun yıllardır dışa bağımlı konumda olan Türkiye özellikle patates tohumu üretiminde son yıllarda yaptığı atılımlarla kendi tohumunu üretmeyi başardı. Bu konuda uzun bir Ar-Ge çalışması yürüten Anka Tohumculuk, adını “Sultan Ecem” koyduğu yüzde 100 ilk yerli tohumu üretmeyi başardı.

“Sultan Ecem” adı verilen tohum çeşidinin tescil edilmesiyle, uluslararası patates tohum listesine de Türk çeşidi olarak kaydedilecek. Şirket ortağı ve Genel Müdürü Nejmi İnan “Tümüyle yerli olan çeşidimiz Sultan Ecem için tohum ithalatı yapmayacağız ve yurtdışına royalty (lisans bedeli) ödemeyeceğiz. Sultan Ecem’in ülkemizde ve çevre ülkelerde çok talep gören lider bir yemeklik çeşit olmasını bekliyoruz. Patates tohumunda kendine yeten bir ülke olma konusunda çok önemli bir adım attık. Önümüzdeki yıl üretim izni için müracaat edeceğimiz yeni ıslah çeşitlerimizle bunu daha da çeşitlendireceğiz” dedi.

Yakında dünyaya ihraç edilecek

2012 yılı verilerine göre yüksek kademe tohum üretiminin yüzde 60’ından fazlasını tek başına gerçekleştirerek sertifikalandıran firma, yine 2012 yılında patates tohum ihracatı yapan tek yerli tohum firması olmuştu. Çeşitli çevre ülkelere de deneme amaçlı gönderilen “Sultan Ecem” çeşidinin yakın zamanda ihracat için tercih edilen öncü bir çeşit olması bekleniyor.

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz