Çalışan Kadının Derdi

Ben bir çocuk annesi çalışan bir kadınım. Eşimle sorunlarımız var. İkimizde çalıştığımız için ben akşamları yemek hazırlarken onun bana yardım etmesini bekliyorum; fakat o ya eline gazete alıyor ya televizyonun karşısına geçiyor.

Bu yüzden hep kavga ediyoruz. Kendimi ezilmiş hissediyorum. Bir salata yapsa, sofrayı kurmaya yardım etse iyi olacak ama yapmıyor. Onun babası hiç mutfağa girmezmiş, annesi ona hiç yemek yaptırmamış. Bunların tartışmasını çok yapıyoruz.

Ben ona kızgınlık duyduğum için yüzüm hiç gülmüyor. Biz birbirimizi çok severek evlendik ama bazen ayrılmayı düşünüyorum. Ne yapacağımı bilemiyorum. Bana bir yol gösterin lütfen.

 

Öncelikle, her problemde ayrılmayı düşünmek yerine, çözüm yolunda neler yapacağımıza yönelmeliyiz. Bahsettiğiniz problemin adı çalışan eşlerde görev problemidir. Aile'de erkeğin ve kadının kendi üstüne düşen görevleri yanında ortak görevleri bulunmaktadır.

Özellikle eşlerin ikiside çalışıyorsa ortak görevlerin içine ev işlerinin paylaşımıda girmektedir. Eğer erkek evin ve ailesinin tüm ihtiyaçlarını kendi başına karşılamakta zorlandığı için eşi bütçeye katkı amaçlı çalışıyorsa, o durumda erkeğinde ev işlerine katılması şarttır.

Aksi durum kadında kendinin sömürüldüğü hissini uyandırır. Annesini örnek gösterdiğinde kendisine "annen çalışmadığı için, babanla görev paylaşımını o şekilde yapmıştır. Ancak, senin yapman gerekene ben katkı yapıyorsam ve bu evde birlikte yaşıyorsak sorumluluklar paylaşılmalı. Aksi taktirde evin bütçesine katkımın ne anlamı var?

Üstelik senin gibi şahane bir erkek karısının yorulmasına asla izin vermez. Sen sana yakışanı yaparsın bilirim" demelisiniz.

www.inciyesilyurt.com

iletisim@inciyesilyurt.com

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

2 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz