Kimyasallar Anne Karnındaki Bebeğin Beyin Gelişimini Etkiliyor!

10 Kasım 2016Beden ve Ruh Sağlığı, Haberler4 Yorum »

Anne olmaya karar verdikten sonra yediklerimiz ve içtiklerimizin yanında kullandığımız tüm ürünlere de dikkat etmemiz gerekir. Kullandığınız diş macunu, parfüm, şampuan, deterjan, sabun gibi birçok ürün vasıtasıyla vücudumuza yaklaşık 80 bin kimyasal giriyor ve her yıl bu maddelere yüzlercesi ekleniyor. Her geçen gün yapılan bilimsel çalışmalarda da bu kimyasalların verdiği zararlar açıklanıyor. Bu nedenle en kısa zamanda zararlı kimyasalları hayatımızdan ‘olabildiğince’ çıkarmamız gerekmektedir. Cildimiz en büyük ve en hassas organlarımızdan biri. Ağız yolu ile alınan kimyasalın bir kısmı boşaltım sistemi vasıtasıyla atılırken deri yolu ile alınanlar direkt kana karışıyor. Normalde vücuttan atılması beklenen birçok madde de sık kullanım sonucu karaciğer, böbrek ve yağ tabakasında birikiyor.

Bebeklerin vücut savunma sistemleri tam gelişmediğinden, yetişkinlere göre kimyasallardan daha çok etkileniyorlar. Bu nedenle onlar için kullandığımız ürünleri seçerken daha hassas olmalıyız. Sadece doğduğunda değil maalesef bebeklerin zararlı kimyasallara maruz kalması anne karnında başlıyor. Anne karnında bebek kordonundan alınan kan örneğinde 400 e yakın zararlı kimyasal tespit ediliyor.

Hamileyken kullandığımız diş macunun içinde bulunan Triclosan maddesi üzerinde, Florida Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre; bu maddenin anne karnındaki bebeğin yeterli oksijeni almasına engel olduğu ve bunun da bebeklerin beyinlerinde hasara yol açtığı tespit edildi.

bebek-gelisimi

Diş macunlarında dişleri koruma amaçlı kullanılan Fluorid, NationalResearchCouncil (NRC) Uluslararası Araştırma Konsey’inin açıklamasına göre; yutulması durumunda beyin ve kemiklere zarar verebileceğini açıklamıştır. Bu nedenle özellikle diş macununu yutup yutmadığından emin olamadığımız çocuklarda Fluoridiçermeyen ürünler tercih edilmelidir.

Diethanolamin (DEA), Laboratuvar hayvanlarında yapılan incelemelerde beyin hasarına neden olduğu tespit edilmiş, hamile hayvanların yavrularında da hasara neden olduğu görülmüştür.

 

Doğduktan sonrada bebeğin cildini korumak için ilk kullandığımız ürün bebek yağlarıdır. Oysaki bebek yağı petrolden elde edilen bir yağdır ve bebeğin cildinin nefes almasını engeller. Bunun en iyi alternatifi saf zeytinyağı yada badem yağıdır. Yine bebeklerde sık kullanılan talk pudraları doğal olsalar da içinde asbest lifleri (kansorejen) bulunabiliyor. Avustralya’daki Melborn Üniversitesi’nde yapılan çalışmada bu liflerin yumurtalık kanserinin oluşumunu artırdığı sonucuna varılmıştır. Uzmanlara göre; özellikle bebeklerde ve çocuklarda asla kullanılmamalıdır. Bu ürünün doğal alternatifi ise mısır nişastası; pudrayla aynı sonucu veriyor.

Bebeğin bakımından sorumlu olan özellikle annelerin; “O kanserojen, bu doğal değil. Hangi birinden kaçacağız ki?   Boşuna çabalamanın anlamı yok” dememeleri lazım. Elbette ki kimyasalların olmadığı bir dünyada yasamamız mümkün değil. Ama zararsız, doğal alternatifler varken minicik bedenleri kimyasalların etkisine maruz bırakmak doğru değil.

Unutmayın ki, çocuklarımız bizim bakımınıza muhtaç ve savunmasız…

Bu yazı

www.naturalive.com.tr nin katkılarıyla hazırlandı.

naturalive-afis

Naturalieve sosyal medya hesaplarından ulaşmak isterseniz;

twitter.com/naturalivecomtr

facebook.com/naturalivebeauty

instagram.com/naturalivebeauty

Okunma Sayısı : 56.459

Yorum yapın

“Kimyasallar Anne Karnındaki Bebeğin Beyin Gelişimini Etkiliyor!” için 4 Yorum

  1. Sevcan dedi ki:

    Naturalive’nin rolonu vardı sanırım. Kullanmış, çok da memnun kalmıştım. Amerika’da yasaklanan koltuk altı rolonlarının hâlâ Turkiye’de kullanılıyor olması, saglığa onem vermeyen toplum olduğumuzun göstergesi. Bebek şampuanlarının, her türlü kimyasal deterjanların zararlarına rağmen, kullanilmakta israri da düşüdüşündürücü. Bu şekildeki temizlik algimizi degistirmemiz gerek toptan …

  2. Feyza dedi ki:

    Zeytinyagi ile ilgili bir seyi daha hatirladim onu da yazmak istedim. Bebeklerin altina pisik onleyici krem veya pudra kullanilmasi yerine pisik olmamasi ve cildi beslemesi icin veya hafif pisik olduktan sonra da tedavi amacli biraz isitilmis zeytinyagi surmek hem bebegin en hassas bolgesi olan genital bolgeyi bu gibi tahrislerden koruyor, hem gereksiz yere kimyasal kremleri bebegin genital bolgesine temas ettirmeye gerek birakmiyor. Bir de bu vesileyle yayinlaninca farkettigim bir hatami duzelteyim. Ila ahiril ayeh yarim kalan ayetlerin sonunda kullanilirken ben butun bir ayetin sonunda kullanmisim. Ozur dilerim.

  3. Feyza dedi ki:

    Bizde zeytinyagi bol oldugu icin bebeklere dogumdan itibaren surekli zeytinyagi kullanilir ve cilt problemi hic yasanmaz. Zeytinyagiyla masaj yapilir, gazi olsa bir damla verilir karni zeytinyagiyla ovulur, banyodan once saclarina surulur..Kullanilmadigi alan yok gibi gercekten sifa kaynagi. ‘ Ve-t tin vez-zeytûn……..’ila ahiril ayeh..

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Bir evin güzelliği uyumdur. Bir evin tadı bağlılıktır. Bir evin sevinci sevgidir. Bir evin zenginliği çocuklarıdır. Bir evin yasası hizmettir. Bir evin refahı memnun olan gönüllerdir. " (Henry Taylor)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku