Bir Hayvan Olmadığımız Kalmıştı

_MG_0545Geçen haftalarda erkekler ne yapmalı diye bir yazı yazmayı gerekli görmüştüm. Erkekler nelere dikkat etmeli, ne konularda bilinçli olmalı.

Bunlara pek çok yerde ve pek çok zaman değinmeye gayret ediyorum çünkü öz eleştiri önemli bir husus ancak bunları yaparken yapıcı olmak, insanları suçlamamak ve genelleştirmemeye dikkat ediyorum.

Bir anlamda bunları düşünürken bir yandan da erkekleri genelleyen onları suçlayan ve yapıcı olmaktan uzak eleştiriler geliyor. Özellikle feminist kadın derneklerinden gelen tepkilerin yanı sıra birde hükümet yanlısı kadın derneklerinin o sözde çalışmaları var ki ne değerlerimizle ne de aile yapımızla uyuşmakta. Kadının hakkını savunayım derken erkeği yerden yere vurmakta. KADEM’in son çıkan reklam filmi de buna bir örnek.

KADEM’in yayınladığı reklam filmini izlediğimde kendime "bir hayvan olmadığımız kalmıştı" dedim. Reklam filminde bazı hayvanların özelliklerinden bahsediliyor. Bir ayının bir sığırı tek vuruşta öldürebileceğini ama eşine şiddet uygulamadığı anlatılıyor. Bir kurdun 750 kg çene basıncına sahip olduğu ama eşine şiddet uygulamadığı söyleniyor. Videonun sonunda da söyle bir ifade geçiyor: “Bazı cinslerin diğer cinslerden öğreneceği çok şey var”

En son söylenen söz geçmese belki reklamın bir nevi genelleştirmede bulunmadığını söyleyebilirdim ancak bu düpedüz insanların erkek cinsi, bakın hayvanların erkek cinsine de onlardan ders alın denilmekte.

Dikkat ederseniz bazı insanların hayvanlardan öğreneceği şeyler var denilmiyor. Bazı cinslerin bazı cinslerden öğreneceği deniliyor. Bir ayı kadar olamadık beyler! Bir kurt bile bizden daha iyi bir eş! Bir penguen de bizden daha iyi bir baba!

Bu yazıyı aşırı alınganlık yaparak yazmıyorum ancak reklam filmini doğru okursanız, içeriğinde geçen sözleri doğru analiz ederseniz, eleştirel bir açıdan incelerseniz reklam filminin ne yazık ki yapıcı olmaktan uzak olduğunu ve hakaret içerikli olduğunu göreceksiniz.Aynı reklam filmi kadınlar ele alınarak yapılsa ortaya çıkacak krizlerin ve tepkilerin ne olabileceğini düşünürseniz ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.

Erkeklere olan hakaretler ve küfürler artık bir rant kaynağı haline geldi. Bu durum çok ciddi boyutlara vardı. Amaç hiçbir cinsiyetin ayrıştırılmaması ve hiçbir cinse şiddetin ve hakaretin herhangi bir çeşidinin gösterilmemesi olması gerek fakat ne yazık ki kadın hakları bahane edilerek daha doğrusu kullanılarak erkeklere hem kendi cinslerinden, hemde kadınlardan hakaretler yağıyor.

Bir tweette bir baba aynen şöyle diyordu “2 erkek çocuk babasıydım. Kızım olunca farkettim ki, şimdiye kadar evde hayvan besliyormuşuz”. Kendi çocuğuna hayvan diyecek kadar çirkinleşen bir zihniyet daha sonra internete düşen videolarda erkeğe öküz, camuş demeye kadar gitmeye başladı. Artık reklam haline getirilerek de iyice ayyuka çıktı. Bu tür örnekler gün geçerek artıyor. Bunlara toplumun hiçbir kesiminden tepki gelmiyor.

Erkeklere odun, öküz, hayvan, ayı diyen zihniyet artık ayıyı bile bizlerden daha centilmen ve kibar görmeye başladı.Bir hayvan olmadığımız kalmıştı demiştim, ancak yanlış demişim bir hayvan bile olamadık. Hayvandan aşağı olmuşuz. Önümüze ibret olarak da hayvanlar getirilmiş.

Eşine karşı hürmet ayıdan veya kurttan öğrenilmez. İnsandan öğrenilir. En güzel örnek Resulullah (s.a.s) ’den öğrenilir, ancak bu zihniyetin amacı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek, olduğu için yapıcı bir eleştiri, söz, reklam filmi yapmamakta ve erkeklere hakaret etmeye devam etmekte diretiyorlar. Doğru bir uygulamada bulunmak yerine erkek cinsini ayılara veya ekseri hayvandan aşağılık gösteriyor hatta o hayvanları örnek alması için hakaret ediyorlar.

Sonuç olarak bir düzelme gerçekleşiyor mu? Hayır! Bu hakaretler ve ithamlar sadece şiddet uygulayan erkeklere yönelik olsa dahi hayvansınız siz demek. Hatta hayvan bile olamazsınız, demek şiddeti nasıl önleyebilir ben bir eğitimci olarak anlam veremiyorum. Böyle bir eğitim metodu yok. Kendisine hakaret edildikten sonra kadına şiddeti bırakabilecek bir erkeği ben şahsen görmedim.

Kadına şiddetin herhangi bir çeşidini hiçbir şekilde tasvip etmediğimi belirtiyorum ancak bunu önlemek adınaymış gibi yapılan erkeğe hakaretinde doğru olmadığını söylemek istiyorum. Genellemeler ve hakaretler bizi ayrılığa götürür. Oysa mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirinin velileridir, yardımcılarıdır buyuruyor Kuranı Kerim. Kadın anne, evlat, kardeş, eş, abla ve bacı ise; erkekte baba, abi, kardeş, eş ve evlat demektir.

Cinsleri birbirine düşürmeyi amaçlayan, sonuç olarak bakıldığında da aileyi hedef alan ve ona zarar verecek olan bu tür uygulamaların farkına hep beraber varabilmeliyiz. Allah kime veya neye olursa olsun, nereden, ne cinsiyetten, ne zihniyetten olursak olalım yapılan yanlışlar karşısında hakkı söyleyenlerden olmayı bizlere nasip etsin.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

13 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz