Taciz ve Tecavüz Haberleri

halid2Televizyonda haberleri açtığımız veya internette sosyal medyaya baktığımızda nerdeyse her gün bir taciz veya tecavüz haberi duyuyoruz. Bu tür haberler en derin ayrıntılarıyla anlatılıyor, dile getiriliyor.

Hatta internette sözde çok duyarlı bireyler arasında saatlerce boş bir şekilde tartışılıyor. İnsanların önüne aynı haberler tekrar ve tekrar getiriliyor ancak bu kadar haber yapılmasına rağmen toplumda bu vakalar azalmıyor, aksine artıyor.

Toplumlar artık bu tür haberlere alışıyor. Hatta akşam vakti birisi ölmediğinde, birisi taciz ve tecavüze uğramadığında veya bir politik kriz çıkmadığında “bu akşamda haberlerde bir şey yokmuş” gibi bir tavır sergileniyor. Bu tür haberler her yapıldığında toplum bir nebze bu aşırılıklara daha alışkın hale geliyor.

İşin garip tarafı hiç zannetmiyorum ki taciz ve tecavüz potansiyeline sahip olan kişiler de bu haberleri dinleyerek emellerinden vazgeçsin. Hatta belki de bu durumların bu kadar yaygın olmasını bilmeleri sebebiyle yapacakları eylem için daha fazla cesaret buluyorlar. Bunun yanında durmadan dile getirilen bu yanlışlar sebebiyle bu tür haberler potansiyel sahibi kişileri tetikleme riskini barındırıyor.

İşin birde mağdur tarafına baktığımızda taciz veya tecavüze uğrayan bir insan olsanız veya olsak, bunu akşam sekiz haberlerinde tüm Türkiye’nin duymasını ister miyiz? Ya da yaşadığımız bu dehşet durumun saatlerce internette tartışılmasını? Zaten yaşadığı durum sebebiyle ağır bir travma yaşamış birine birde her yerden bak bunu yaşamış, bak şunu yaşamış diye durumun devamlı hatırlatılması ne kadar mantıklı?

Şimdi bu haberlerin ne mağdur için, ne de toplum için bir faydası olmamasına rağmen yayılmasının sebebi nedir? Bu haberler niye bu kadar fazla tutuyor? Bu soruların cevabı için haberi yapan kişilere bakmak gerek.

Haber yapan kişiler aşırılıklardan beslenir. Aşırılık olmayan durumlar haberin değerinin azalmasına ve izleyici sayısının düşmesine sebep olur. Eğer haber yapan kişilerin bu tür aşırılık içeren kaynaklarını keserseniz haberlerinin değerinin yok olacağı korkusuyla baş başa kalırlar. Bu tür haberleri yapan kişilerin taciz ve tecavüzcüler için ağladığını mı düşünüyorsunuz? Hiç zannetmiyorum ve hatta belki böyle bir haber buldukları için seviniyor bile olabilirler. Bunun en belirgin örneği Amerika’da yaşanan Rolling Stones olayıdır.

Rolling Stones olayı Amerika’da 2014 yılında krize sebep olan bir gazetecilik skandalı. A Rape on Campus (Kampüste Tecavüz) başlıklı, SabrinaErderly isminde bir kadın haberci tarafından Rolling Stones dergisine yazılmış özel bir haber.

Haber Virginia Üniversitesinde bulunan bir öğrenci kulübünün yemin gününde 7 tane erkek öğrencinin “Jackie” isimli bir kız öğrenciye kulüp evinde tecavüz etmesi ile alakalıydı. Bu korkunç eylem duyulduktan sonra, Amerika’da büyük bir tepki oluştu. Virginia Üniversitesi bütün öğrenci kulüplerini kapattı ve bir grup tarafından bu eylemin gerçekleştiği varsayılan kulübe baskın yapıldı. Kulüp evinin camları kırıldı. İçeriye yazılar yazıldı. Kulüp üyeleri ölüm tehdidi aldıkları için evlerine gidemedi ve otellerde kaldı.

Çok geçmeden bir blog yazısı, olayların aslında gerçek olmadığı şüphesini filizlendirdi ve daha sonra yapılan polis soruşturmalarında bu tecavüz olayının aslında hiç yaşanmadığı ortaya çıktı. “Jackie” isimli kızın bütün bu hikâyeyi kafasında uydurduğu ve böyle şeyleri uydurmada hünerli biri olduğu öğrenildi.

Haberin üstüne düzenlenen raporlarda haberin doğru düzgün düşünülmeden alelacele yayınlandığı belirtilmişti. Haberin yazarı Sabrina Erdely haberin doğru olmasını öyle çok istemişti ki gerekli araştırmayı yapmadan haberi direk yayınlamıştı. Sonuçta bu haber onu ünlü yapabilecek, kariyerinde büyük bir basamak atlamasını sağlayabilecek önemli bir adımdı.

Aslında gözüktüğü gibi böyle haberleri yapan kişilerin amaçları doğruyu bulmak ve bir bilinç uyandırmak değil. Aksine çok tutulan bir haber bulup başarıyı yakalamak ve toplumda bir sansasyon oluşturmak. Bu tür mağduriyetleri de kendi çıkarları için kullanmak istiyorlar.Yoksa tacize uğramış olabilecek kişinin veya yalan olduğu takdirde mağdur olabilecek failin yaşadığı travma onların umurunda mı? Haberciler böyle bir olayı kendisi veya etrafındaki biri yaşasa aynı şekilde gazetelerde veya sosyal medyada bu şekilde teşhir eder mi?

Bütün bu taciz ve tecavüz haberlerinin(aslında daha pek çok tür haberinde) bu derece çirkin ve düstursuz bir şekilde ortaya atılmasının durdurulması gerek. Böyle bir durumdan mağdur kalan kişilere her türlü destek sağlanmalı ve faillerde yargılanmalı ancak bu tür meselelerden rant elde edecek kişiler tarafından topluma bir meze haline getirilmesinin derhal durdurulması ve mağdur olan kişilerin daha büyük mağduriyetler yaşanmasının engellenmesi gerekiyor. Toplumda böyle bir bilincin canlanması ümidiyle...


Bunlar da ilginizi Çekebilir

6 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz