Dini Nikâhlı Sosyete

halid2Dini nikâh kıydırıp, resmi nikâh kıydırmayan kişiler dediğimizde aklınıza muhtemelen çarşaflı, peçeli, hatta burka giyen hanımlar mı geliyor. Dızzzt! Yanlış cevap. Aslında sadece dini nikâh kıyanlar arasında sosyete olan pek çok kişi var.

Hatta bu kişiler sandığınızdan oldukça fazla. Ailesi belli bir muhafazakârlığa sahip ama daha sonradan para görmüş kişilerin arasında bu çeşit nikah çok yaygın.

Modern hayatın getirdiği imkanları sorgusuz sualsiz kabul edip, muhafazakar bir ailede büyüdüğü için sızlayan vicdanını da Hristiyanlık tarzı pazardan pazara bir din anlayışı ile susturmaya çalışan kişilerin arasında bu çeşit uygulamalar sıklıkla gözüküyor.

Namaz kılmayan fakat bayram namazları, cenaze namazları gibi bir nevi dini vecibe değilde toplumsal seremoni olarak gördükleri eylemlere katılan bu tür kişiler arasında dinin sevdiği ve işine gelen kısmını alıp gerisini beğenmeyip kenara iten bir düşünce hakim.

İşte bu düşünce sonucu kendilerinin bulduğu pratik bir çözümle yabancı hanımlar veya bu düşünceyi kabul eden memleketimden hanımlar ile dini nikâh kıyıyorlar. Zengin ve iyi meslek sahibi oldukları için çevrelerinden onlara fazla bir itiraz gelmiyor. Fakir ve Müslüman bir kimliğe sahip olsa idiler etraflarında kıyamet koparacak kişiler zengin ve iyi bir iş sahibi oldukları için onlara bir şey demiyorlar.

Bu kişilerin dini nikâh yapmadaki amacı daha çok ailesinin gözünü doldurmak oluyor. Sonuç olarak memleketine geldiği zaman yanındaki hanımı kız arkadaşım diye tanıtmak bütün gün Kuran okuyan annesine garip gelebileceği için kolay ve masraf gerektirmeyen bir seremoni ile bu eşim demek daha kolay kaçıyor. Yalnız evlendikleri kişiyi eş olarak değil daha çok kız arkadaş olarak görüyor ve ilişkilerini de sanki bir çift gibi değil kız arkadaş ve erkek arkadaş gibi sürdürüyorlar.

Benim bu mesele ile ilgili birkaç tane bildiğim örnek var. İlki mesleğinde iyi para kazanan bir avukat. Gittiği sosyetik faaliyetlerin birinde yabancı bir hanımla tanışıyor. Belli bir süre tanıştıktan sonra evlenmeye karar veriyor. Tabi ki avukat resmi evlilik sonucu nafaka vs. gibi boşanma durumunda sıkıntı olabilecek halleri iyi bildiğinden sadece dini nikâh kıydırıyor. Onu da akrabalarından bir hocaya yaptırıyor. Yıllar sonra kadın çekip gidiyor.

İkinci örnek daha vahim. Babası zamane muhafazakârlarından olan zengin bir başka avukat, kız arkadaşı ile devam ede gelen ilişkileri sebebiyle kendini rahat hissetmiyor. Sonuçta muhafazakâr adam bir şeyler yapması gerekiyor! Dini nikâh kıydırıyor beraberliği devam eden hanımla. İşin ilginç tarafı onların nikâhını bir hoca değil, namaz kılmayan ve oruç tutmayan başka bir avukatın kıydırması. Minareyi çalan kılıfını hazırlarmış tarzı bir evlilik yani.

Gençler arasında nişanlılık döneminde kıyılan dini nikâh tarzı uygulamalar gibi, yukarıda bahsettiğim tarzdaki dini nikâhlar çok yaygın. Buradaki en büyük sıkıntı gerçek ve sahih bir nikâh olan dini nikâhın flörtü meşrulaştırmak içinmiş gibi kullanılması. Dini nikâhın İslami bir flört gibi gözükmesi. Bununda asıl sebebi namaz, oruç vb. ibadetler dışında İslam’ın sanki bir aksesuar gibi keyfine gelince dolaba kaldır keyfine gelince al kullan tarzı şeklindeki kabulü.

Hayatımızın en önemli parçalarından biri olan evliliğin ve onu sağlayan nikâhın bu kadar ayaklar altına alınmasını engellemek için Müslümanların bu konuları konuşması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuya kimi tenkitler getirmemiz gerek. Zira bu tür uygulamalar nikahın toplum nezdinde olan değerini düşürüyor. Bu da ne yazık ki ileri ki zamanlarda toplum için felaket olacak sonuçlara sebebiyet verebilir.

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

75 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz