Nanopartiküller için tehlike uyarısı

14 Ocak 2013HaberlerYorum Yok »

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Meslek Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Akkurt, nanoteknolojide kullanılan nanopartiküllerin birçok hastalığın yanında kanser de yapabileceğinin yapılan çalışmalarda gözlemlendiğini öne sürdü.

Akkurt, yaptığı açıklamada, dünyada nanopartiküllerin zararları hakkında yapılan çalışmaları derlediğini ve doğruluğu kanıtlanmış deneysel hayvan çalışmalarını bir araya getirdiğini söyledi.

İnsanların günlük yaşamına nanoteknolojiyle üretilen ürünlerin çok hızlı girdiğini ve büyük kolaylıklar sağlandığını ifade eden Akkurt, günlük yaşamda kullanılan 600-700 maddenin nanoteknoloji ile üretildiğini belirtti.

Nanoteknoloji ürünlerinin nanopartikül denilen 0.1 mikron büyüklüğündeki partiküllerden oluştuğunu aktaran Akkurt, nanoteknolojinin tıraş losyonlarında, güneş kremlerinde, evlere alınan kir, yağ tutmaz maddelerde ve yanmaz, pas tutmaz tavaların hepsinde kullanıldığını bildirdi.

Okunma Sayısı : 4.489

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

Beğenmiyorsan değiştir, değiştirmiyorsan bakış açını değiştir ama asla şikayet etme. ( Maya Angelou)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku