Peygamberimizin Çocuklarla Oynadığı Oyunlar

03 Kasım 2016Haberler, KitapYorum Yok »

Bu hafta, Haftanın Kitabı bölümümüzde aynı zamanda öğretmen de olan Musa Mert’i bir kitabı var: Peygamberimizin Çocuklarla Oynadığı Oyunlar.

Kitapta Peygamberimizin ashaptan çocuklarla ve torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’le oynadığı oyunlar, onlarla geçirdiği zamanlara dair güzel hatıralar toplanmış. Yazar, okumaları sırasında oyunlarla ilgili olan hadisleri fark edince bu damarın peşine düşmüş. Bu bilgileri dipnotlardan da görüleceği üzere epey bir kaynak tarayarak ve rivayetlere bağlı kalarak düzenlenmiş.

Belki biliyorsunuz, Peygamberimiz (sav) torunları Hasan ve Hüseyin’e “reyhan çiçeklerim” diyor. Çocuklar için ne kadar güzel bir benzetme. Reyhan kokusu ne kadar hoş, yumuşak, sevimlidir. Zaten bir çocuğu kokusu böylesine güzel bir çiçeğe benzetme de bu kadar güzel bir yüreğe ait olurdu.

Musa Mert bir söyleşisinde çocuklar için Peygamberimizin (sav) nostaljik bir kahramandan öteye geçemediği gibi bir gerçeğe parmak basmış. Bu gibi kitaplarla inşallah bu tür yanılgılardan da hep birlikte arınırız.

kitap

Kitap, çocuklar için kaleme alınsa da büyüklerin de okuyup, öğreneceği çok şey var. Çocukların oyunlarına nasıl saygı duyulacağı, onların gönlünü almanın güzelliği birebir örneklerle insana örnek oluyor. Çocuk deyip geçen nice “büyük adam”a bunlar ders olur umarız. Sadece kendi çocuklarına değil, yakınındaki her çocuk için o güzel bakışı koruyabilen, davranışlarına bunu aksettirebilen insanlara zamanımızda çok ihtiyaç var. İnşallah çocukların kurban olduğu haberler değil de, kitaptaki gibi güzel örneklerin haber olduğu günler gelir, hem ülkemize, hem dünyamıza.

Son olarak yazar çocuklara sormuş: Siz Peygamberimizle hangi oyunları oynamak isterdiniz? Cevapları musamert@gmail.com adresine bekliyor. Bizden söylemesi.

Canlıya hayat veren kalp atışlarını andıran ayak sesleri ve tüm sevgilileri kıskandıran neşeli gülüşmeleri arasında adeta güneş ile ay gözlerinin önünde akıp gidiyordu.

Sayfa 53.

www.cocuklarokuyor.net 

Okunma Sayısı : 12.480

Yorum yapın

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Tartışmalarda öfkelendiğimiz an, gerçek için değil, kendi hesabımıza çalışmaya başlarız. “  ( T. Carlye)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku