Sokakta Satılan Saatler Tehlike Saçıyor

Türkiye'de son dönemde satış patlaması yaşayan Uzakdoğu'da üretilen kaçak ve imitasyon ucuz saatler, adeta kansere davetiye çıkarıyor. Büyük bir ekonomiye dönüşen ve genellikle Afrika kökenli göçmenler tarafından sokakta satılan saatlerde ağır metal ve insan sağlığına zararlı kimyasallar tespit edildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Metalürji Fakültesi'nin raporuna göre saatlerdeki metal örgü terleme ve tuzlanmanın etkisi ile vücuda giriyor. Ağır metal ve kimyasallar vücutta yayılarak kansere neden oluyor. İTÜ'nün raporuna göre saatler kanser oluşumunda da üst düzey risk seviyesinde bulunuyor.

Kaçak ve imitasyon saatlerin Türkiye'deki ekonomik boyutu da dudak uçuklatıyor. SABAH'ın yaptığı araştırmaya göre Türkiye'ye yılda 21 milyon adet kaçak saat giriyor. Yurda demonte olarak sokulan saatlerin montajı Türkiye'de yapılıyor.

5 TL'YE SATILIYOR

İstanbul'daki fabrikalarda birleştirilen saatler daha sonra Eminönü ve Tahtakale'den tüm Türkiye'ye hatta Ortadoğu'ya gönderiliyor. Türkiye'de sahte saatlerin pazarlanmasında Afrika kökenli kişiler büyük paya sahip. Sadece İstanbul'da 5 binin üzerinde göçmen sokak tezgâhında saat satışı yapıyor. Ortalama 5 TL'ye satılan saatlerden satıcılar saat başına 1 veya 2 TL kazanç elde ediyor.

Sabah Gazetesi

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

2 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz