Tatiller Eşlerin Arasını Açmasın

Fighting couple

Tatiller, huzur ve stres atmayı çağrıştırsa da evlilik terapilerinde bu mutlu günlerin farklı bir boyutu ortaya çıkıyor. Tatiller, aile içi iletişim çatışmalarının da arttığı önemli bir zaman olabiliyor. Uzun zamandır gidilmeyen bir akrabayı ziyaret veya gelecek bir misafir, eşler arası sorunlara yol açabiliyor.

 

Günlük hayatın koşuşturmacası içinde birbirine vakit ayıramayan akraba ve dostlar birbirini görmek için tatilleri fırsat bilir. Çocukların sosyal gelişimi için de tatiller ve bayramlar önemli fırsatlar oluşturur. Ancak her ailede zaman zaman sorunlar yaşanır. Her ailenin sınavları vardır. Beklenmedik bir krizle karşılaşılabilir. Burada önemli olan iyi bir kriz yönetimidir. Hatta iyi niyetli bir çabayla gereksiz kırgınlıklardan, küskünlüklerden vazgeçilip aile içi ilişkilerin düzelmesi sağlanabilir. Birtakım sorunlarsa hayatın akışı içinde üstü kapalı kalır ve bazı eşler ayrı dünyalarda yaşar. Bazen tatillerde çıkan sorunlar aile yapısındaki sorunu ortaya çıkarır. Uzun zamandır gidilmeyen bir akrabayı ziyaret veya gelecek bir misafir, eşler arası sorunlara yol açabilir. Bazen önce hangi anne-babayı veya kardeşi ziyarete gidileceği tartışma konusu olur. Bu durumda yapılması gereken; eşlerin empati göstermesi, ihtiyaçlarına önem vermesi ve doğru bir ziyaret programı yapmaktır.

 

Eşlerin her ikisinin birbirlerinin ve büyüklerinin beklentilerine saygı göstermesi, ‘Kimin ailesine önce gidilecek ve ne kadar kalınacak?’ gibi sorunların önlenmesinde önemlidir. Eşler birlikte karar verebilmeli, duygularıyla akıllarını birlikte kullanmalı ve herkesi aynı anda memnun etmenin imkânsız olduğunun bilincinde olarak orta yolu bulmalıdır. Ufak tefek anlaşmazlıkları büyütmemeli. Konuşma esnasında eski kırgınlık oluşturmuş olayların çağrışımlarla hatırlanması ve tartışmalara zemin hazırlaması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

 

Eşler tatillerin mutluluğunu yaşamak istiyorlarsa dikkatli olmalı ve eski kırgınlıklardan bahsetmemek için çaba göstermelidir. Eşin eskiye dönmesi durumunda da şiddetli tepki göstermeden sükûnetle davranmak o anki duygularını anlayarak sevgi ve saygıyla yaklaşmak konunun uzamasını önler/

yazinin devami için;

http://zaman.com.tr/aile-saglik_tatiller-eslerin-arasini-acmasin_2119211.html


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz