Ak Partiyi Kadınlar Bitirecek

27 Kasım 2017Sema Maraşlı84 Yorum »

7_bAk Partinin sonu belli oldu. Ak Partiyi feminist kadınlar bitirecekler. Feministler böyle çalışmaya devam ederlerse Ak parti 2019 seçimlerinden çıkamaz.

Feminist kadınlar dediysem zannetmeyin laik kesimin kadınları kastediyorum. Hayır onların gücü yetmez.

Kendi içinden Ak Partili gibi görünen feminist kadınlar sonunu getirecek Ak Partinin.

KADEM diye bir yapılanma var Ak Partili kadınların kurduğu. Gençlik kolları ile bütün her yere yayılıyorlar. Güya kadın ve demokrasi derdindeler.

Erkek düşmanlığından başka bir şey yapmıyorlar.

KADEM yaptığı çalışmalarla, kanser hücresi gibi hükümeti içerden yiyip bitirmeye çalışıyor gibi duruyor.

KADEM içerisinde iyi niyetli insanlar vardır elbette fakat kötü niyetli birileri tarafından yönlendirildikleri çok belli. Bazıları ne kadar farkında bilmiyorum fakat çok tehlikeli işler yapıyorlar.

Daha önce yaptırdıkları videolar üzerine “Erkeğe Şiddete Hayır” diye bir yazı yazmıştım.

Şimdi de yeni videolar çekmişler. Güya şiddet uygulayan erkekleri hedef almışlar fakat aslında bütün erkeklere sesleniyorlar. Bu konuda çekilmiş üç video:

“Bazı cinslerin bazı cinslerden öğreneceği çok şey var.” Diye bitiyor.

Erkek cinsinin hayvanlar kadar olmadığını ve hayvanlardan çok şey öğrenmesi gerektiği mesajını veriyorlar.

Çiftleşme öncesi dişiye kur yapan ayıyı erkeklere örnek diye göstermişler. Nasıl örnek alınacaksa…

Şiddeti gerçekten bitirmek isteyen ayıları örnek göstermez, tam aksi karısına sevgi, şefkat ile davranan erkeklerin örnek olduğu güzel olumlu sevecen videolar çeker, mutlu çiftleri örnek gösterir.

Bu videolardan sonra herhalde Ak Partili kadınlar hayvandan aşağı gördükleri erkek cinsinden oy isteyecek değiller.

Ayrıca bu videoların Ak Partiye ve topluma bir zararı daha var. Şu bilinen bir gerçektir ki medyada hangi konu çok konuşulursa o konu normalleşir ve artar.

İntihar haberlerinin akabinde intihar olaylarının arttığı yapılan çalışmalarda görülüyor.

Ülkemizde kadına şiddet geçmiş yıllarda çok azken son yıllarda hızla artıyor. Kadına şiddeti gündemde tutarak şiddeti artırmayı başardılar.

Bu işten kimin menfaati var. Elbette Batı ülkelerinin. Özellikle İslam ülkelerindeki feminist derneklere Avrupa fonları büyük paralar akıtıyorlar. Bizde çıkan şiddet haberleri Batı ülkelerinde yayınlanıyor ve onların halkı bizim ülkemizde her gün sokaklarda tavuk boğazlanır gibi kadın öldürüldüğüne inandırılıyor.

Hatta bu sözü “Sokaklarda tavuk gibi kadın boğazlandığı” sözü bana ait değil, farklı kesimlerden kadınların röportajlarında okudum, gerçekmiş gibi söylüyorlardı.

Vakti geldiğinde de Sam amcalar kurtarıcı olarak gelecek ve ülkemizi istila edecek. Kendi halkı da kadın ve çocukları kurtardığı için devletini alkışlayacak. Bunun örnekleri çok.

Böyle giderse “kadına şiddet” diye diye şiddet daha da artacak. Ve Ak Parti suçu bütün erkeklere yıktıkça erkeklerin oylarını kaybedecek.

Erkeklerin hayvanlardan aşağı gösterildiği videolarla bilinçaltı mesajları alan kadınlar da acaba başında erkek olan bir partiye mi oy vermek isterler yoksa başında bir kadın olan partiye mi? Kadınların oyu da gitti. Bir de bunların vebali öteki tarafta verilecek hesabı var.

Velhasıl hükümet yetkilileri acilen KADEM içindeki bu sinsi yapıyı durdurmalı.

Kadına şiddet bitirilmek isteniyorsa böyle büyük büyük kampanyalarla gösteri yapıp erkeklere hakaret edilmesi gerekmiyor. Yapılacaklar çok basit.

Şiddetin en büyük sebebi alkol. Alkol kullanımını azaltmaya yönelik tedbirler alabilirler.

İkincisi şiddet en çok boşanma döneminde oluyor. Zira kanunlar çocukları olmasa bile erkekleri eski eşlerine ömür boyu nafakaya mahkum ederek bakmak zorunda bırakıyor.

Boşanma sırasında erkek evinden oluyor, çocuklarından oluyor, bir de ona hakaretler eden karısına her ay para göndermek zorunda kalıyor.

Eski eşe nafaka vermek demek, her ay kazancından bölerek kendi ihtiyaçlarından kısarak, yeni evlilik yapmışsan karının ve çocuklarının rızkından kısarak düşmanına para göndermek gibi bir şey. Zira boşananların pek çoğu büyük kavgalarla ayrılıyor.

Şiddetin haklı bir sebebi yoktur fakat bütün bunları yaşayıp cinnet geçirip karısını çocuklarını ve en son kendini öldüren erkek haberleri her gün gazetelerde yer alıyor. Hükümet acilen nafaka ile ilgili kanunları değiştirmeli. İhtiyacı olan kadınlara kendi maaş vermeli, eski kocası değil.

Şiddetin artmasının üçüncü önemli sebebi 6284 nolu kanun maddesi. Erkeğin kadına bağırması (kadının kocaya bağırması suç değil) parayı az vermesi, birlikte olmak istemesi gibi o anda kadının hoşuna gitmeyecek her şeyi şiddet kapsamına alıp fiziksel şiddet olmadığı halde kocasını şikayet eden kadınların sözleri üzerine erkeğin sözünü hiçe sayarak erkeklere cezalar yağdırılıyor.

Kadın “Kocamı bir süre gözüm görmesin evden uzaklaştırılsın” dese erkek mahallesine giremiyor, o  mahallede kendi annesi olsa bile. Çocuğuna yaklaşamıyor. Suçu ne? Karısının paşa gönlünü eylememiş.

Her yıl yaklaşık 130 bin civarı çift boşanıyor. Bunların içinden çok az kadın nafaka istemiyor. Nafaka gerçeği, tazminat, mal paylaşımı derken boşanan erkekler kanunların adaletsiz gerçekleri ile yüzleşince ilk işleri bu kanunları yapanlara kötü söylemek oluyor. Kötü kelimesi burada hafif kaldı siz anlayın.

Ak Parti zannetmesin ki bu adaletsiz sistemin mağduru erkekler onlara tekrar oy versin.

Özetle görünen o ki Ak Parti içlerindeki feminist kadınları durdurmazsa kendi sonunu hazırlamış olur. Bizden söylemesi.

 

 

 

Erkeğe Şiddete Dur De

http://www.cocukaile.net/erkege-siddete-dur-de/

 

Okunma Sayısı : 52.766

Yorum yapın

“Ak Partiyi Kadınlar Bitirecek” için 84 Yorum

 1. Yunis diyor ki:

  Kadına şiddet uygulayacak olan erkekler bellidir. Ne kanun çıkarsa çıksın onlar bundan asla vaz geçmezler. Bu yüzden onların yaptıklarına göre kadınları koruyalım diye abuk subuk kanunlar çıkmasın, olan bize oluyor. Akşam olunca eve gidesimiz gelmiyor. Ziraa evde bizi korunmuş bir despot bekliyor.

 2. Misafir diyor ki:

  Zoru görüp, sırra gadem basanlar bilirim.
  Türk’e ürüp, ocağına gadem basanlar bilirim.
  Garba fattoş, bize şahin, gadem basanlar bilirim.
  Medet ey Allah’ım medet!

 3. Selim diyor ki:

  Allah sizden razı olsun

 4. rahmi topal diyor ki:

  Aynen katılıyorum Sema hanıma. Malesef Reisin en büyük hatası ve günahı müslüman kadınları sokağa dökmesi ve evinede çocuğunu bakan kadını adeta bir işe yaramaz mahluk olarak görmesi. Oysa cephede şehit olanların anaları genelde nasırlı ellere sahip analar mıdır yoksa yüksek öğrenim görmüş analar mıdır? Sema hanım sizden bir konuyu daha dile getirmenizi rica edeceğim. Ben bir memur yani öğretmenim. eşim çalışmadığı için 10 yıldır tayin istiyorum çıkmıyor. Eşim çalışıyor olsaydı -abim gibi- hemen tayinim çıkardı. Yani eşi çalışmayan memurlar eşi çalışanla eşit değil. Evini taşısan da önemli değil, çünkü evinde çalışan hanımlar adam yerine konmuyor.

 5. ÖMER diyor ki:

  Sema hanım sessiz yığınların sesisinizya ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN

 6. Bin Pişman.. diyor ki:

  Eğer Ak Parti ve dahi Reisicumhur 2019 seçimlerini kaybederlerse bunun en büyük vebali “(Sadece) Kadın ve ‘GAİLE Bakanlığı’nın olacaktır! Pozitif ayrımcılık adına salt kadına karşı şiddeti çözmek isterken 6284 vb. rezil ötesi yasalar çıkaran ve tabii olarak insanlarda ters tepkime oluşması neticesi kaş yapayım derken göz çıkaran; koca ülkeyi bir kadın ve çocuk mezarlığına çevirenlerin ne bu dünyada ne de öte dünyada “yatacak yerleri yoktur!!!” vesselam. (NOT: 2011’den beri tüm seçimlerde Ak Parti ve R.T.ERDOĞAN’a oy veren lakin 6284 vb. gayri medeni kanunlarda lazım gelen düzeltmeler yapılmadığı müddetçe maaile bir daha asla oy vermeyecek ve içtimai muhitine de bu yönde telkin ve tesir edecek olan bir vatandaşım.6284 sayılı melanet kanunuyla kız kardeşlerinden bir tanesiyle yaşadığı miras-arazi ihtilafı neticesi müşerref olan ve tam tersi şiddet teşebbüsüne maruz kaldığı halde bu şeytani tertibe kurban edilmek istenen bir insanım.)

 7. Hatice diyor ki:

  Çok doğru tespit bencede, yazılarınızın devamını isteriz

 8. Mahi ozdemir diyor ki:

  O kadar dogru bir yaziki bu zamanda boyle bir yazi yazilmasi sart olmustu bende bir kadin olarak erkek haklarini savunuyorum kesinlikle hukumet bu kadinlara fazla hak vermemesi gerek yoksa birakin ak partiyi tum devletimiz maf olucak ne demek omur boyu nafaka ? Hani gururlu idin sen ?

 9. Nur diyor ki:

  Sema hanım kitaplarınızı okuyup yazılarınızı takip ediyorum.Gercekten yerinde ve haklı birçok tespitiniz ve faydalı önerileriniz var.Bu yazıdaki kadına şiddet konusunda medyanin konuyu bilinçli olarak kabarttigi ve adeta piskopatlara ilham verircesine ayrintilariyla gündemde tuttuğu çok dogru.Ancak kanunlar konusunda biraz tek cepheden baktiginizi düşünüyorum.Genelde olduğu gibi bu kanunların da ülkemizde birebir uygulandığı ve erkeklerin bu şekilde ezildiği görüşünüze katılmıyorum. İstisnalar kaideyi bozmaz ancak çevremiz şiddet ve boşanma mağduru kadınlarla dolu.Mahkemelerde haklı çıksa da günlük hayatta hakkını alamayan, kocasından ayrı namuslu şekilde hayata tutunmaya çalışan kadınlar bunlar. Yani bahsettiğiniz feminist ve şımarık kadın grubunun sandiginiz gibi çoğunluk değil azınlık olduğunu düşünüyorum.

  • koray diyor ki:

   yakın zamana kadar sizin gibi düşünyor idim. taki canım yanıncaya kadar. biraz araştırın derim. bir inşaat işçis ilkokula giden kızını alıp akşama kadar gezip kızının her istediğini yapıp sonra bellerine taş bağlayıp denize atlamasını pskopatlıkla cinnet deyip geçiştiremezsiniz. onun gibi yüzlercesini. erkeğin fıtratı çok aşırı bozulmamış ise .ailesini hiç bir şekilde dağıtmak istemez. erkek için kaybetmek tir yok olmaktır.feminizm nedir. topumda nasıl alıgılanır. dindar ve laik yetişen kesimlerde karşılığı nedir. aile nedir.islamda erkek kadın nedir. birbirlerine nasıl davranması gerekir.televiyon .internet bilgisayar hayatımızı ailemizi nasıl etkiliyor. benim çocukluğum da geniş aile var iken iletişim vardı. şimdi çekirdek ailede iletişim yok. herkesin cep tflnvar. dünya ile iletişim halinde.ama kimse kimsenin gözünün içine bakmıyor. anlamaya çalışmıyor. evin içinde görebilecek bir çift göz arıyor insan gözler telefonda önceleri şarj biter zaman olurdu. şimdi oda yok. yedek bataryalar takviyeler var.kanunlara gelince. kimse ALLAH dan iyi kanun yapamaz. çünkü yarattığı erkeğin de kadının da nefsini bilir.kimse ALLAH dan merhametli olmaz .çünkü bilriz ki nekadar byük günah işlesek de gerçekten samimi tövbe etsek bizi af eder.hemen cezalandırmaz. biz mi en ufak bir şeyde yakınlarımızı bile küser sileriz. anında cezalandırırız.şimdi medeni kanunu okuyun. birde ALLAH ın hükümlerini kıyas edin .neden niçin neyi amaçlamış .bu kanunları uygular isek kişilerde ve toplumda neler değişir. sorusunu soralım.

 10. Mehmet YILDIRIM diyor ki:

  Bekara avrat boşamak kolay derler bizim buralarda(TOROSLAR’da).Bu kanun yapıcılar ve de uygulayıcıların aile hayatı yok mu yada Avrupa’dan medeni kanunu alırken ”KES-KOPYALA-YAPIŞTIR” mı yapıyorlar!??? Doğrusu inanamıyorum…! Aile Mahkemelerine bakan BEKAR HAKİM/HAKİMELER oldukça,uygulamada daha ÇOOOK MADURİYETLER YAŞANIR Vesselam!!!

 11. Selim1453 diyor ki:

  İnşallah tez vakitte diyorum.

  • Sadece Fatih diyor ki:

   Selim Bey.
   Burada mesele partiler değil zihniyet. Zihniyet değişmedikten sonra tabelanın önemi yok, bu parti gider başka parti gelir yine aynı tas aynı hamam bu işler devam eder…
   Şu var. Benim zoruma giden dini kimliği olduğunu iddia edenlerin inanç değerlerimize karşı bu yanlışları yapması, ısrarcı olması. Kendisi 18 yaşından küçükken evlenen ve kocası hapiste olan kadınlara çok üzülüyorum mesela. Evlenmek yasayla suç sayılmış ötesi var mı? Dahası bu yanlıştan döneceklerdi baskıları görünce yıldılar…
   Ya bu ve benzeri yanlışları(ömür boyu nafaka) giderirler ya da batı diye diye olanı da kaybederiz…

 12. Sadece Fatih diyor ki:

  Devletimizin resmi yayın organı TRTHaber web sayfasında gördüğüm bir haber metni. Ben yorum yapmayacağım, yorumu sizler yapın.

  “Kadınların çalışma hayatında daha çok yer alması için destek her geçen gün artıyor.

  Çalışan annelerin aklı çocuklarında kalmasın diye kreş sayıları artırılıyor. Amaç anneleri çalışma hayatında tutmak.

  Organize Sanayi Bölgeleri’nde açılacak olan kreşlerle orada çalışan anneler çocuklarını iş yerine yakın yerdeki kreşe bırakabilecek.”

  • sevgi diyor ki:

   Bu güzel uygulamayı bile nasıl bu şekilde lanse edebilmişler hayret doğrusu, bu adamların hiçmi aklı başında metin yazarı yok, hepmi kopyala yapıştır eski beyinlerden.
   kadının çalışma ortamında daha çok yer alması? bumudur amacımız? kadın belki yer almak istemiyor bu ne tarz bir sanayi devrimi lafıdır, gerçketen aklım alamadı.
   Çalışmayı tercih eden annelere kreş imkanları sunuluyor demek, çalışmak istemeyeni de baskı altına almamak çokmu zor acaba. yakında haydi anneler çalışmaya diye reklamda yapacaklar.
   Benimmi en çok gözüme batan kadın üstünden siyaset kadın üstünden reklam, kadın üstünden dikte etmeleri oluyor acaba?

  • Feyza diyor ki:

   Zaten butun sorun kreslerin azligiydi… Cocugu krese biraktiniz ya tamam butun sorunlar halloldu ve o cocuklar artik anne sevgisine ihtiyac duymazlar..
   Ne kadar maddesel.bir dunyada yasiyoruz anne cocuk iliskisi dahi belli kriterler uzerine endeksleniyor. Cocuk guvende mi, yemek yiyebiliyor mu, yasadigi ortam sicak mi, bunlar saglandiysa o cocugun baska hicbirseye ihtiyaci yoktur degil mi? Halbuki saksida yetisen sus bitkisinin dahi sevgiye ve ilgiye ihtiyaci var, hep es geciyoruz cok yazik..

 13. Mustafa Gök diyor ki:

  Hangi konuda olursa olsun bağnazlık kötüdür.
  Din, dil, ırk, renk, cinsiyet, ideoloji vb her konuda objektifliğimizi kaybetmeden birbirimize saygılı olabilmek,
  kim olduğuna bakmaksızın, doğruya doğru eğriye eğri diyebilmek “insan” olmanın gereğidir.
  Bu bağlamda “feminizim de” modern bir bağnazlık türüdür.
  Objektif bakış açısı ve önemli uyarıları için sevgili Sema Maraşlı Hocamıza müteşekkiriz.

 14. kadriye öztürk diyor ki:

  ömür boyu nafaka gerçekten de zulumdür hele hele ortada çocukta yoksa belli bir aydan sonra nafaka bitmelidir ancaaaakkk.kadın iddet müddeti sona erdikten sonra tekrar geçimini düşünerek evlenmeye kalkıştığında eski eş ortaya çıkıp ta benden başkasıyla evlenemessin diyip kabadayılık yapmadığı sürece bu da çok önemli bu durum çünkü maalesef ülkemiz gerçeğidir sayın sema hanım eşlerinden ayrılıp yeni bir evlilikte bulunan kadınların bunun en doğal hakları olduğunu eski eşlerine anlatırmısınız.

 15. Orhan Kılıç diyor ki:

  Beyaz müslüman kadınların kurduğu parfümü 20 metreden renkli başörtüsü ve kıyafeti karşı caddeden bile fark edilen ben buradayım diye bağıran müslüman elit kibirli bir kadın grubunun adı sorulsa hiç tereddüt etmeden KADEM derim

  • sevgi diyor ki:

   28 şubatı ve benzerlerini o kadar saptırıp, abartıp bu kızcağızlara gazı verdilerdi bunlarda hepsi birer hürriyetlerine kavuşmuş dahiler gibi etrafta dolaşıyorlar.
   Birisinin çıkıp canım o dönemde ezilen hakları yenen zülme uğrayan sizler değildiniz, onlar moda tasarımı okuyup butik açma hayaliyle çıkmamıştı bu yola, Canım siz konuyu çok yanlış anlamışsınız demesi gerekiyor.
   Falancanın kızı, gelini dıdısının dıdısı diye KADEMlerde orda burda kürsüye çıkarılıp boş lafları kızcağızlara dinlettiren hanım kişilerden sonra ne yapsın bunlarda kendilerini birer dünyayı kurtaracak kızcağızlar sanıyorlar.
   Hayır gerçekten bir işin ucundan tutsalar vatana millete bir yararları olsa da bizde görsek keşke. Çok isterim gurur duyarım üşenmem gider tebrik ederim.

 16. dursun diyor ki:

  sadece şunu diyeceğim spot filmler için demekki kendilerini dişi ayı penguen olarak görüyorlarki erkeklerinide erkek ayı boz ayıda olabilir veya penguen in erkeği gibi istiyorlar adam gibi adam istemiyorlar çooook yazık

  • Sadece Fatih diyor ki:

   Dursun Bey.
   Hani bir film vardı, gelin düğün günü evden kaçıyordu bir not bırakarak. Sonra damat “ben görgüsüz bir ayıyım” diyerek şoka giriyordu. Biz de resmen aynı durumdayız. Kadınlar biz erkekleri ayı diye anarak aşağılıyorlar…

 17. segul diyor ki:

  kademin yaptigi yanlis, fatma sahinin yaptigi yanlis, o yanlis bu yanlis. su dogru bu dogru, dininizde bu var, dinimizde su var. yanlisi ve dogruyu ayirt edebilmek icin akli dengemizin yerinde olmasi gerekmiyor mu? suan bu hatalari yapan insanlarin eslerini doven insanlarin sucu kendi annesi ve babasi ornegi degilmi. cocuklar gordugunu yapar. cok nadirdir ki benim babam anneme , annem babama bu yanlisi yaptida ben o yanlisi yapmayayim diyen insanlarin varligi. akli dengesini cocuklukta yasadigi travmalari ancak tedavi ile insanlar atlatabilirler. hicbir erkek karisini dovmekten zevk almaz, muhakkak bir pismanlik yasar ama elinde degildir artik. hicbir kadin kocasina yemek yapmamaktan, ona hizmet etmemekten mutlu olmaz, sadece cevresinde buyuyene kadar duydugu erkek ve kadin figurlerinden altta kalmama kendini ezdirmeme,magdur olmama adina bir atakdir bunlar. bu uzaklastirma olaylarinda kadini evine, adami anasinin evine gondererek degil psikolojik tedavi icin sureclere birebir o kisiyi anlama yolunda tedavi etmeleri gerekiyor. yarali uzgun insan dogru dusunemez, eger dogru dusunen insanlarimiz hala varsa onlardan bir egitim ve tedavi gonulluleri olusturulsun ve bu zaten ne yaptigini bilmeyen insanlara yol gostersin. saginda solunda duzgun insanlar olsaydi akli yerinde insanlar olsaydi bu olaylar zaten yasanmazdi… vesselam.

  • Feyza diyor ki:

   Segul hnm,
   Hanimina siddet uygulayan her erkek veya kocasina asi olan, aldatan her kadin bunu akli dengesi yerinde olmadigi icin mi yapiyor dersiniz?
   Dinimizin hukumleri akli dengesi yerinde olmayanlara hitap etmiyor ama bu insanlar dogru ile yanlisi ayirdedebilecek bir akla sahip oldugu halde nefsleri dogrultusunda hareket ettikleri icin akillarini bile isteye devredisi birakiyorlar. Gercekten psikolojik sorunlari ayyuka cikmis insanlar ise zaten tedaviye tabi tutulur teshisi konur.
   Her siddet gosteren insanin bunu anne babasindan ogrendigine de emin degilim. Internette ve populer kulturde siddet artik bir eglence malzemesi. Insanlar birbiriyle eglenmek icin dahi siddete basvuruyor ve bu gittikce yayginlasip normallestiriliyor. Bu gibi yayinlara itibar etmemek, kendini faydali islere yonlendirmek de kisinin kendi iradesiyle basarabilecegi bir durum. Yani akli dengesi yerinde ama nefsini kontrol edemiyor insanlar ki bunlar dinle mukellef.
   O yuzden dinimiz sunu emrediyor diye anlatmak zorundayiz bu hepimizin vazifesi yoksa toplumun buyuk kismini ruh ve sinir hastaliklari merkezine kapatmamiz gerekirdi. Nefsi terbiye eden de yine dindir.
   Akli basinda ve bu gibi sapkin yollara bulasmamis insanlardan olusturulan heyetin bu kisileri dogru yonlendirmesi konusunda haklisiniz fakat zaten sorun da bu. Siddete meyilli veya bir kadinsa aile mefhumunun anlamini idrak edememis kadinlardan mutesekkilse yonlendirilmesi gereken grupn siz bu heyeti Fatma Sahin veya Kadem gibi yanli ve sacma,haddini asip hakarete varan mesajlar vermekten imtina etmeyen kisilerin olusturdugu kadroyla kurdugunuz zaman siddete veya aile ici parcalanmalarin durmasina destek degil kostek olmus olursunuz.
   Burada karsi cikilan zaten yontemin yanlisligi, yoksa Sema hnm veya bu yontemi yanlis bulan kitleler de arafta kalmis bu insanlari kazanma ve dogruya,iyiye yonlendirme konusunda hemfikirler. Sadece yapici degil yikici yaklasimlardan muzdarip oldugunu dile getiriyorlar. Iki cinsi birbirine dusman ederek bir aile kurtarilamaz. O ev yuva degil olsa olsa bir arena olur.

 18. semamarasli diyor ki:

  Bu hanımlara destek olmak lazım. Sosyal ağlarda seslerini duyurmalarına yardım edelim inşallah.

  https://twitter.com/elibol_ozge/status/934522845459128320

 19. Feyza diyor ki:

  Sema ablacigim, yaziniza harfiyyen katiliyorum. Bu sekilde hakaret boyutuna varan calismalarla ne siddeti onleyebilirler, ne de yaranmaya calistiklari kesimlerin gozune girebilirler. Sadece ellerindekini de kaybederler.
  Bir bogaya once kirmiziyi gosterip sonra sakince oturmasini ister gibi once tahrik edici yasalari cikarup sonra hakaret edici reklamlarla siddete dur diyemez sadece siz de bu siddet dongusununbir parcasi olur, ayni zamanda size guvenip destekleyen kesimi de kendinize kusturursunuz.
  Onceki sefer Cimer’e basvuruda bulundum sizin tavsiyeniz uzerine fakat hala bir yanit gelmedi. Twitter kullanmiyorum fakat luzum ederse alip kullanabilirim sorun degil benim icin.
  Allah gayretinizin karsiligini her iki cihanda versin. Sizi Allah icin cok seviyorum, mutevazi ve guzel yurekli ablam. Allah yolunuzu acik etsin. Bu guzel gecede size cok dua edecek insanlar var, biri de benim, insanlarin derdine derman oldugunuz, magduriyetlerine tercuman olmaya calistiginiz.
  icin.
  Allahu Teala istikametten ayirmasin, yarve yardimciniz olsun.
  Selametle ablacigim…

 20. Ömer diyor ki:

  Sema hanım gibi hakkı söyleyen yazar ve âlimlerden Allah razı olsun.Az bir bedel karşılığında hakkı gizleyen veya hakim güçlere yaltaklanmak feministleri memnun etmek için dini çarpıtan ilahiyatçı ünvanını kullanan zavallılara da yazıklar olsun.Boşanan eşi için erkeğe Ömür boyu nafaka ödetmek hangi dinde, kültürde var.Feministlerin amacı kadın haklarını savunmak değil,aile kurumunu çökertmektir.Allah şerlerinden bu milleti korusun.

 21. esra diyor ki:

  Ayı kısmı cok sacma olmus. Benım bıldıgım erkek ayı aılesıne pekde sahıp cıkmaz, cocouklara falan dısı ayı akar erkek ceker gıder. Yazık dısı ayının bırının ıkı yavrusuyla cektıklerını anlatan bır belgeselde aglamıstım neredeyse :(
  Aıleye erkeklere yonelık bıkac soz soylemek ısterlerse mısler gıbı ıslam dınımız var sukur. Ama ismali referans verseler tepki ceker malum cevrelerden desteklerini kaybederler.
  Bence AK Partiyi feminist kadınlar falan degil belli çevrelere yaranma cabasıyla yaptığı bu ve benzeri cıkışlar bitirecek.

 22. Aadem diyor ki:

  6284 un çıkarılma sürecinde Fatma Şahin .”Kadına şiddetin sebebi alkol ve uyuşturucudur.Kadin her ne sebeple olursa olsun öldürülmemeli(yani kocasını çatır çatır aldatsa bile). Çünkü kadının öldürülmesinin dinimizce ve kültürümüzde yeri yoktur(kadının kocasını çatır çatır aldatmasının dinimizde ve kültürümüzde yerinide soyleseydide bizi aydinlatsaydı) diyerek kadını kutsamıştır.

  Fakat medyada kadın cinayetlerine bakıldığında uyuşturucu ve alkolün etkisi yok denecek kadar azdır.Eslerini olduren erkekler karılarının kendilerini aldattığı için öldürmekte oldugunu söylüyor.Hicbir erkek karısıyla kavga yaptiginda karısını öldürerek kendisinin ve yavrularının gelecegini mahvetmez.ve bunu basında TV de hemen her gün görüyoruz.Ha namusta uyuşturucu olarak kabul ediliyorsa Fatma Şahin haklı.Bir kadın kocasını aldattığında erkek için iki durum oluşuyor.Ya kendisini aldatan karısını namusunu lekeledigi için öldürüyor(Namus duygusunun uyuşturucu etkisiyle) yada karısından bosaniyor şerefi lekeli olarak(Artık aldatılan ve şerefsiz hale gelmiştir toplumun gözünde)

  Ha bu durumda erkek ne hissediyor ve soruyor .Beni aldatan kadını haklı duruma kim getirdi aldatılan bir erkek olarak şerefsiz duruma getirilen beni bu duruma kim düşürdü.Serefimi ayaklar altına kim serdi.Kadinin namussuzlugunu kim sağladı.

  Yeri ve zamanı gelecek o zaman yalvarsalar, bizi kurtarın namusumuzu cignetmeyin diye.İste o zaman namus ve şeref duygusu bitirilmiş bir erkek olarak DOGADAKİ BAZİ CİNSLERİN BAZİ CİNSLERDEN ALACAĞIMIZ DERSİ ALDIM VEEE… BİZE NE SİZİN NAMUSUNUZDAN…

 23. Güven diyor ki:

  Sema hanıma yazmış olduğu yazıdan dolayı teşekkür ediyorum.Malesef bu gün karmaşık sistemler den dolayı haklı haksız erkekler olsun kadınlar olsun bu gibi durumlardan nasipleniyor.Evvelemirde bilinçli eğitimli (dinimizin emrettiği)aileleler oluşturmalıyız ki sağlam temeller oluşturulsun ki bu ve bunun gibi asrımızın hastalıklarından kurtulalım.İnşaallah.

 24. Recep diyor ki:

  Sesli Makale programından yazınıza ulaştım ve akabinde sadece bu yorumu yazmak icin bu siteye girmiş oldugumu belirtmek isterim öncelikle.
  Yazinizda değindiğiniz Kademin çalışmaları konusunda bilgi sahibi değilim lakin diğer tüm cümlelerde bulunduğunuz tespitlerde kelime kelime teşekkürü hakediyorsunuz
  Gerçekten bugüne değin hiç bir mecrada bu hususlarda ne yaşanan sıkıntılar dile getirilebildi ne de çözüm odaklı bir girişimde bulunulabildi.
  Öyle ki durum artık yolda gerçekten ihtiyaç duyulduğunda bir kadına adres dahi sormaya çekinir bir psikoloji ile (Acaba yanlış anlaşılır ve sonucu itibariyle suçlu duruma düşer miyiz?) haraket eder hale geldik. Çok küçük bir örnek ile ifade etmeye çalıştım
  Umarız bu konunun üzerine gidilir ve gerçekten bu konudaki adalet ilkesinin cinsiyet ayrımına daha fazla maruz kalmasına engel olan adımın vesilesi olursunuz
  Yüreğinize sağlık..

 25. Ali diyor ki:

  Sema hanımdan Allah razı olsun. Damdan düşen olarak adaletle ve çok gerçekçi bir yazı yazmış. Hem de yaptığı tavsiye dostça ve yerinde. Bazı erkeklerin, kadınların ülkemizde sahip oldukları haklara gıpta ederek, ne zaman erkeklerin kendini yalnız hissetmiyeceği bir hukuksal ortama kavuşacağının özlemini dile getirmişlerdir. Kimse kimseye zulmetmesin ve hakir görmesin. Herkes yaratılış özelliklerine hürmet ederek karşı cinse saygılı davranarak ülkemizi birlikte hane içi huzuruna dönüştürmeliyiz. Böyle yapabilirsek iki elmanın yarısı olarak birbiri kusurunu da telafi/tölere edebiliriz. Ya da dinini ve hayatını tamamlayan yaşam parçaları olabiliriz. Aksini düşünmek istemiyorum. Bu yazının, okuyan vicdan sahiplerini etkileyeceğini ve güzel bir insanlık dersi çıkarabileceğini düşünüyorum. Teşekkürler Sema Maraşlı.

  • semamarasli diyor ki:

   Twitter da Turşu diye bir hesap KADEM ile ilgili onların videosu üzerinden bir çalışma yapmış. Hoş olmuş.

   • Sadece Fatih diyor ki:

    Videonun sonu benim için daha manidar olmuş :)
    Bizim oralarda yenge, teyze manasında yaşlı hanımlara kade/gade diye hitap ederler. Nereden öğrendin bunları deyince kademden diyor… Aman ha kadınlar diyorum, kadem sizin kadeniz değil, öyle olsa sizleri kocalarınıza karşı erkeklerinize karşı dolduruşa getirmezdi…

  • Elif diyor ki:

   Hakikaten güzel yapmışlar beğendim. Tahammulsuzlugumuzun turşusunu kuracağız 😂

  • Aadem diyor ki:

   Süper olmuş.

 26. Mazhar diyor ki:

  Cesaretiniz ve basiretinizden sizi tebrik ediyorum, elhamdulillah aklı selim sahibi mümine kardeşlerimiz var, duygularımıza tercüman oldunuz, bu konuyu işlemeniz vicdanlarda karşılık bulacaktır inşallah. Allah sizden razı olsun.

 27. bilal diyor ki:

  yıllardır kadın hakları adı altında aile yapısına sinsice vurulan darbelerin son örneği bu hayvanlı videolar. bir değil iki değil. onlarca bunun gibi sinsi operasyon örneği sayılabilir. ve bunlardan iktidarın hiç haberi yok demek saflık olur. KADEM denilen kuruluşun gece kulüplerinde ve eğlence mekanlarında erkekleri eğlendirmek için köleleştirilmiş kadınların haklarını da bu ciddiyetle aramasını bekleriz.

  • Feyza diyor ki:

   O kadinlarin haklarini aramazlar. Hatta fuhus evleri devlet tarafindan desteklenir, vesika verilir vergi alinir ama hic ses etmezler.

   Bu yasa ve uygulamalarla gercekten siddet magduru olan kadinlarin acilarini golgelediklerinin, onlarin omzuna basarak ve acilarini kullanarak olusturduklari tepkili bir kesimin onunde yine o kadinlarin acilarini basitlestirdiklerinin ve o kadinlarin uzerinden rant elde ettiklerinin farkinda olmuyor olamazlar.

   Siddet kapsaminda zikredilenler bu kavramin itibarsizlasmasina da sebep olmakta. Bir tarafta kadinin kocasina olan vazifesi siddet kapsaminda degerlendirilirken diger tarafta bir kadinin bir suru erkek karsisinda zorla kolelestirilmesine tepkisiz kalan, her turlu ozgurlugu elinden alinan, asagilanan kadinlari gormezden gelmeleri hic samimi degil. Batakligi kurutacaklari yerde sivrisineklerle dans ediyorlar.

   Allah akil fikir izan versin. Insaninacisi uzerinden prim saglayip sonra onlari gormezden gelen dogadaki tek cins de sanirim insan cinsidir.

 28. Yahya diyor ki:

  Sn. Bakan demiş ki:

  “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü”nde “Bir din adamının dini referans göstererek, kadınlar evde otursun, kadınlar şunu giymesin, bunu yapmasın demesi kabul edilemez. O tür hocalara itibar edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.”

  O bir din adamı da cevaben:

  “İslam, ezelden ebede kadar İslam’dır. Dün, hakim ideolocyaları ve onların bağlılarının Ümmet’e dayattığı yaşam şekillerini nasıl ‘tarih’ yaptıysa, çağdaş dayatmaları da elbet bir gün ‘nostalji’ yapacaktır. İslam, kıyamete kadar İslam olarak kalacaktır.”
  “Müslümanın hayat tarzını moda tasarımcıları ya da hobileri değil, Allah’ın Kitabı ve Rasulü’nün Sünnet’i belirler.”

  ***
  Gel gör ki bu kabağın da sahibi var, Sn. ….

 29. nacar diyor ki:

  Adaletin olmadığı yerde merhamet olmaz. Yaratıcısının kendine takdir ettiği konuma razı olmayan da mümin ve müslüman olamaz. Bazı kadınlara reva görülen zulmü kaldırmak için erkekleri rencide etmek ve onları toptan töhmet altına bırakmak zulmün daniskasıdır. Aile, erkeğin kavvâm olduğu ve ilahi adaletle hükmettiği bir merhamet devletidir. Bu devletin temel özelliği de sükünettir. Burada rekabet değil, muavenet esastır.
  Günümüzde kurulan yuvalalara pardon menfaat birlikteliklerine baktığımızda bireylerin rekabet ve eşitlik, hatta üstünlük şartlarında aile kurmaya çalıştıklarını görüyoruz. rakiplerin olduğu yer de ise merhamet ve muavenet değil, düşmanlık; sükünet değil kavga ve gürültü olur. Siz hiç boks ringinde sükünete şahit oldunuz mu?
  Kısaca Problemlerin temel kaynağı erkeklerin Kavvâm niteliklerini kaybetmeleri, kadınların da kendilerine Tanrı tarafından takdir edilen konuma razı olmamalarıdır.
  Bana göre kadınlar bağlamında tezahür eden bütün problemlerin temelinde onlardan sorumlu olan erkekelerin SORUNLU olmalarıdır. Erkeklerin özellikle de babaların kızlarına açtıkları yol, oğulları için ayak bağı olmakta. Bu gün kızlarının ayakları üstünde durmasını istemeyen, kocasına karşı ezik düşmememi için onun iş sahibi olmasını istemeyen kaç baba vardır. kısaca babalar, farkına varmadan feminist duygularla kızlarını kızı eğitip büyütüyor.

 30. Allah Razi Olsun diyor ki:

  Yuregine ve Kalemine Saglik

 31. Abdullah hasan diyor ki:

  Bir organ naklin de doneler (alan veren her iki taraf) onlarca tetkikten geçiyor fakat bir elin ulusların kanunları nı alırken ” bize uyarmı” diye zahmete girip tetkikler yapılıyormu ki? Bizim bünyemize uyumlu olması için yeterince çalışılıyormu? Eğer yeterin ce çalışılsaydı bu gün bizde kendi kanunumuzu yapıyor halde olurduk da bunca aileyi heba etmemiş olurduk sanırım.

 32. Abdullah hasan diyor ki:

  Sema hanım yorumları okuyormu bilmiyorum fakat şikayetim(ızdırabım-derrdim) şudur; Okurlarımız (Çoğunluğumuz ) Okurlarımız sema hanım gibi birinin bakan olmasını istiyor ve vazifesini yapmış sanıyor. ( Milletin dertlerini dert edinip çareler arayanlar ı istisna tutuyorum). Ey kardeşler , Müslümanlar yöneticiler görevlerini yapıyormu veya hangi yönde yapıyor diye devamlılık için de bizler görevlerimizi yapıyormuyuz. Sahabe efendilerimizin Hz. Ömer Efendimize; ” Sen merak etme biz seni kılıçla doğrulturuz” misali. İnanın ben üzülüyorum, meydanı çook boş bırakıyoruz.

 33. M. diyor ki:

  delikanlı olmak herzaman hakkı söyleyebilmektir. saygıdeğer sema hanıma
  delikanlı olduğu için şahitlik edeceğim saygılar selamlar.

 34. Abdullah hasan diyor ki:

  AKP yi kadınlarmı bitirir bilmem de yalnız Kadın kılıklılar bitereceğine eminim , korkum kadın kılıklıların çok olması Memleketide batırırmı? o kadar çoğaldılar ki. (allah korusun.)

 35. Merve Dogukan diyor ki:

  EVET! Bazı cinslerin bazı cinslerden öğreneceği çok şey var!
  Penguenler eşlerine en sadık hayvan olarak bilinirler. Ne güzel bir şey olurdu değil mi? Penguenlerden sadık olmayı öğrenebilseydik. Belki böylelikle aile kurumunu daha uzun yaşanır hale getirip boşanmaların önüne geçilebilirdi…
  Mesela sincaplar…onlarda anne babasını kaybetmiş yavruları evlat edinirler ve uzun süre bakarlar…
  Açıkçası bu kadar ince düşünülmüş bu kampanyayı bu denli akıl tutulması yaşayarak eleştirmenize inanamıyorum. Kampanya müthiş olmuş!

  • Sadece Fatih diyor ki:

   Merve Hanım.

   Penguenler arasında eşcinsel ilişki de yaygındır, hatırlatırım…

  • Elif diyor ki:

   Merve hanim
   Bizim eleştirdiğimiz mevzu bu kampanyanın sadece erkekleri aşağılamak amacı ile yapılması. Ayrıca insan eşref-i mahluktur. Rabbim bizi en şerefli mahluk olarak yaratmisken “bazı cinslerden öğrenilecek çok şey var “diyor .yani hayvan ile aynı kefeye konuluyor. Şöyle olsa “insanların hayvanlardan öğrenmesi gereken şeyler var “dense en azından insan hayvan ayrımı soz konusu olur . Sizin dediğiniz gibi ise bu reklam eksik. Örneğin dışı güvercinleri göstererek şöyle bir yazi geçebilir seslendirme de bayan tarafından yapılsın . Güvercin yuvayı yaparken “yuvayi dışı kuş yapar .Bazı cinslerin bir birinden öğrenecek çok şeyi var “yada arslanın yavruları ve esi için getirdiği avi hep birlikte afiyetle yerken dişi aslan için “dişi aslanlar asla kocalarına saygısızlık etmez .kazandığına kanaat getirir .Bazı cinslerin birbirinden öğreneceği çok şey var ” Bir başka örnek ;”kediler kocalarına karşı her zaman cilveli ve kendilerini sevdirmek için ellerinden geleni yaparlar. Bazı cinslerin birbirinden öğreneceği çok şey var “şeklinde geçse bir nebze doğru olabilirdi 😂

  • Yahya diyor ki:

   Fatih Bey,

   hezeyan kamu spotuna mevzu bahis olan boz ayılar, çok eşlidir…
   hem dişileri hem erkekleri..! sadakat hak getire…

   ayrıca malum penguenler, istediklerinde ölü dişilerle, hem cinsleriyle de ilişki kurarlar… yavrulara da taciz ederler! ve diğer ailelerden yavru çalarlar…

   vaktim olunca “atıl kurt” u da yazacağım 😉

   • Sadece Fatih diyor ki:

    Yahya Bey.

    Yol gösteriyorlar benim gibilere işte :)

    Hani gerçekten bir hayvana benzetileceksek bu eşek olmalıydı. Baksanıza sırtımıza binen binene… 😉

    • Sadece Fatih diyor ki:

     Aklıma gelmişken paylaşayım…

     BABA
     Baba evimizin direği,
     Altın gibi yüreği,
     Eşek gibi çalışır,
     Sanki sağım ineği,
     Ona baba deriz, 
     O çalışır biz yeriz,
     Bulamayız dünyada onun gibi bir keriz,
     Hasta oldum diyemez,
     Biz doymadan yiyemez,
     Ne mankafa uşaktır
     Yeni bir şey giyemez,
     Varlı yokluk bilmeyiz,
     Sıramızı vermeyiz,
     Siparişler gelmezse,
     Babamızı sevmeyiz,
     Etrafını sararız,
     Köpek gibi dalarız,
     İstediğimiz gelmezse,
     Üstüne anamı salarız,
     Bu devri alem dönüyor,
     Merak etme oğlum,
     Sıra sana da geliyor.

     • Gelincik diyor ki:

      Ay ne kadar çirkin ne kadar berbat bir şiir bu Fatih Bey nerde okudunuz bunu :( Rabbim babalarımızı dedelerimizi asker ve emniyet mensubu büyüklerimizi başımızdan eksik etmesin. Kim yazmışsa bu şiiri onun kötü kalpliliğindendir diyorum ne kadar ayıp ya cidden :(

     • Sadece Fatih diyor ki:

      Gelincik Hanım.

      Hakaret manasında değil de babaların yaptıkları fedakarlıkları ve buna karşılık gördükleri muameleyi biraz mecaz ile anlatmışlar. :)
      Babalarını kaybetmiş okurlar olmasa aramızda babaların fedakarlıklarının ulaşabileceği boyutları, özellikle kızlarını nasıl sevdiklerini anlatırdım…
      Babaların gölgesi dahi yeter. Şu feministler erkekleri düşman belliyor ya, başlarını yaslayacak bir omuza, güvenle dayanabilecekleri bir sırta ihtiyaç duyduklarında hayvanat bahçesine gitsinler. Madem o hayvanları erkeklere yeğliyorlar buyursunlar. Biz de haberlerden okuyalım. Ayı ile bir kadının aşkı vb…Gerçi kedi köpekle avunuyorlar ama kesmiyor herhalde onları ki sağa sola saldırıyorlar böyle…

 36. Nuri diyor ki:

  Kıymetli hocam!
  Ağzınıza yüreğinize kaleminize sağlık
  On numara bir yazı olmuş.

 37. Sadece Fatih diyor ki:

  “Batılı iyice tasvir, safi zihinleri idlaldir.”

  Batıl fikirleri etraflı ve derinlemesine izah etikten sonra, bu fikri çürütmeye kalkmak şekli safi zihinler için riskler ve tehlikeler taşır.

  Reklamın iyisi kötüsü olmaz denir. Sağolsunlar kadına şiddet nasıl uygulanabilir çok güzel öğretiyorlar…

  Dahası siteyi takip eden ateşli insan hakları savunucularından da erkeğe şiddete dur denilmesi yönünde bir yorum görmek isterim. Hadi insan haklarını geçtim, tek insan cinsi kadın ya hayvan hakkı savunucularından bari hiç olmazsa bir yorum bekliyorum. Daha yeni hayvan olduk ya…(Onlar kim derseniz onlar kendilerini biliyor…)

 38. Mert diyor ki:

  Mukemmel yazilariniz icin sizi tebrik ediyorum. Her daim takipciniziz ve arkanizdayiz. Kucuk yasta evlilik yasasini da , feministlerin baskisiyla geri ceken Akp cok oy kaybedecek. Magdurun yaninda olan parti konumundan, magdur yaratan parti konumuna geldi.

 39. Mustafa diyor ki:

  Ayrıca bu haksız nafaka yüzünden ve davalardaki kadınlara yönelik beyan esaslı kararlar nedeniyle birçok insan katil oluyor.Bu kanunlar devam ettiği sürece cinayetler bitmeyecektir.

  Ne yaparlarsa yapsınlar tüm erkekleri zincire vuramayacağınıza göre bunlar öyle ya da böyle olacaktır.

  Tabi bunun sorumlusu bu kanunları çıkaranlar.
  Ömür boyu nafaka ile tekrar evlenen eşin ve çocuklarında hakları gasp edilmektedir.
  Haklı olan kadınlar için bir diyeceğim yoktur.Lütfen bir an önce bu uygulamalara son verilmesini istiyoruz.Eşit şekilde boşanmaların önüne geçilsin. Kanun haklıdan yana olsun.

  Saygılar

  • gül diyor ki:

   12 senelik evliyim ve biri 10 biri 4 yasında iki evladım var .evlenmeden önce cok iyi bir meslegim vardı .10 senelik calışma hayatım vardı .evlendikten sonra eşim çalışmamı istemedi .onun annesi çalışmış ve o hep soguk evlere yalnız evlere gelmiş .benim cocuklarım bunları yaşamasın dedi .bu yuva yıkılır ve boşanma gerceklesirse ben 12 sene önce bıraktıgım meslegime dönemem.bu konuda mesleki tecrübemi kaybettim iki cocugum var emanet edebilecegim kimsem yok kendime ait bir evim yok .ben iki cocuklu bir anne olarak hayatımı nasıl idame ettirecegim .kanun haklıdan yana olacaksa burda haklı benim bu şartlarda öyle degil mi. eğer meslegime devam etseydim bosandıktan sonra maddi ve manevi olarak hayata daha iyi tutunabilirdim

   • Sadece Fatih diyor ki:

    Gül Hanım.

    Boşandınız mı? Boşanırsam mı? diye soruyorsunuz. Evliliğinizde herhangi bir sorun var mı? Eşinizi seviyor musunuz yoksa mantık evliliği mi yaptınız? Eşinizin değerini biliyor musunuz? Kocasının değerini bilmeyen ve her şey yolunda giderken sürekli ağzına boşanmak lafzı dolayan kadınlara Allah istediklerini veriyor. Dahası bir kadının kocası vefat da edebilir. O zaman adama niye öldün kalk mezardan mı diyeceğiz?

   • elifkk diyor ki:

    Gül hanım
    Bu yuva neden yıkılıyor Allah muhafaza etsin.Kadınların çalışmasına karşıyım. İhtiyaç olunca olabilir ama çocuk olunca hem zor hem çocuğa eziyet hemde o güzelim yuvaya. Kanaat en büyük zenginliktir.Allah yardımcınız olsun.

   • Yahya diyor ki:

    Gül hanım,

    Müsaadenizle cevap vermek istiyorum:
    Eşinizle evlenmeden önce çalışma mevzusu hususunda konuşup bir anlaşmaya varıp, evlendiyseniz ve daha sonra yaşanacak mağduriyetleri, hak kayıplarını talep etmeniz doğru olmaz.
    Ancak çalıştığınızı bildiği halde evlenip, daha sonra rızanız dahilinde değilde, ikna veya zorlama ile çalışmanıza müsaade etmediyse bu durum farklıdır.
    Bununla beraber evlilik öncesi veya sonrası durumunuz nasıl olursa olsun – çalışıyor veya çalışmıyor – evlilik müessessi içinde eşiniz size bakmak ile mükelleftir. Bir sebeple boşanma hadisesi gerçekleştiğinde eşiniz sizin nafakanızı iddet süresi içinde temin eder, iddet süresi bitti artık eski eşinizden bir nafaka talep edemezsiniz. Ancak çocukların iaşeleri babalarına aittir. Siz kendi iaşenizi karşılamak zorunda değilsiniz, varsa erkek üst soy, alt soy veya yakın akraba size bakmakla mükelleftir. Bunlarda yoksa devlet bakmak zorundadır.

    Ben size başka bir örnek vereyim:
    Kadını ailesi okutmamış ve eğitim kadının içinde ukde olarak kalmış. Evlenince, kocası eşinin bu içinde kalan hevesini gidermek için okutuyor. Hiç bir geliri olmayan kadının tüm okul ücret ve masraflarını karşılıyor. Sınavlarına çalıştıyor, sınav zamanı çocuklarıyla ilgileniyor. Yeter ki karısı diplomasını alsın. Kadın diplomasını alıyor ve devlette güzel bir pozisyonda çalışmaya başlıyor. Neticede bu karı koca boşanıyorlar, şimdi adam eski karısından tazminat/hak talep edebilir mi? Eski kocanın bunca sene maddi/manevi desteği var, hakkı var.

    Selam ve dua ile…

    • Ahir zamanda Müslüman Olmak diyor ki:

     “Kadını ailesi okutmamış ve eğitim kadının içinde ukde olarak kalmış. Evlenince, kocası eşinin bu içinde kalan hevesini gidermek için okutuyor. Hiç bir geliri olmayan kadının tüm okul ücret ve masraflarını karşılıyor. Sınavlarına çalıştıyor, sınav zamanı çocuklarıyla ilgileniyor. Yeter ki karısı diplomasını alsın. Kadın diplomasını alıyor ve devlette güzel bir pozisyonda çalışmaya başlıyor. Neticede bu karı koca boşanıyorlar, şimdi adam eski karısından tazminat/hak talep edebilir mi? Eski kocanın bunca sene maddi/manevi desteği var, hakkı var.”

     Yahya kardeşim bu gerçekten yaşanmış bir olay mı? yoksa faraza böyle olursa nevinden mi? yazdınız. Çok merak ettim soramadan edemedim. Cevaplarsanız sevinirim.

     Vesselam…

   • Feyza diyor ki:

    Gul hnm, 12 yillik evliyseniz ve mesleginizi de 12 yil once biraktiysaniz muhtemelen gonul rizasiyla bu karari verip evlilige oyle adim attiniz. Esinizin soyledigi dogru, cocuklarinizin annesinden mahrum buyumesini istememis ve sizi bu karara yonlendirmis, bosanacaginizi bilemezdi tipki sizin de bunu on iki yil once kestiremediginiz gibi. Bu yuzden en azindan evlilik suresince cocuklari ve kendisi guzel bir ev ortaminda yasasinlar niyetiyle bugun bircok erkegin cesaret edemedigi ve ozellikle calisan maasli hanim istedikleri bir devirde elini tasin altina koyup sizin butun mesuliyetinizi ustlenmis. Bu guzel bir baslangic gibi gozukuyor.
    Bosanma sebeplerinizi bilmiyoruz ama ekonomik ozgurlugu olan hanimlar biraz da bu sizin yazdiginiz sebepten dolayi bosanmayi tercih etmekte daha cesur davraniyorlar. Belki ev hanimi oldugu zaman ekonomik ozgurlukten cesaret alamayacagi icin sabredebilecegi daha basit sebepleri ekonomik ozgurlugh olan bazi hanimlar bosanma sebebi olarak gorup bu karara daha yatkin olabiliyorlar. Istatistikler de calisan, ekonomik ozgurluge sahip kadinlar arasinda bosanmanin daha yaygin oldugunu gosteriyor. Mesela belki de siz dahi su an yuvanizi kurtaracak durumdasiniz ve insaallah kurtaracaksiniz ama belki de mesleginize devam ediyor olsaydiniz nasilsa esime ihtiyacim yok deyip bugun sabredebileceginiz durumlara sabretmeyip bosanma davasinu daha kolay acacaktiniz. Yanlis anlamayin belki diyorum, sizi tanimiyorum sadece sizin uzerinizden bir ornek verdim.
    Yahya bey bosanma durumundaki nafaka bahsini gayet guzel aciklamis. O kisna bir daha deginmeyeyim. Gercekten dayanilmaz ve katlanilmaz bir evliliginiz varsa (siddet, alkol, uyusturucu, sizin geciminizi temin etmeme, evi terketme, sizi gayrimesru yollara rizaniz disinda mecbur birakma, dinin emirlerine tezat beklentiler icerisine girme gibi) bosanma talep ettiginiz zaman zaten her halukarda resit olana kadar cocuklarinizin nafakasi yine kocaniza ait olacak. Devlet bunu verdigi gibi zaten dinimiz de buna karsi cikmiyor. Fakat siz o paradan harcayamazsiniz fark bu.
    Ailemiz yok mu ornegin, kocasi vefat eden ya da ciddi bir sebebe binaen bosanan kadinlar ekseriyetle ailesinin evine doner ya da durumlari varsa ailesinin ona yeni bir ev acarlar. Yoksa evlerine kabul eder. Bu durumda sadece sizin sahsi ihtiyaclariniz kaliyor ki onu da zaten baba evine dondugunuz zaman varsa babaniz ve kendi aileniz bir sekilde karsilayacaktir. Hickimsesi de olmayan bir kadin Islam Devletinde yine caresiz birakilmaz devlet o kadini himaye eder. Bizim devletimizde de o derece magdur kadinlara barinma ve is imkanlari saglaniyor diye biliyorum.
    Bu durumda kendi ailem bana destek olmaz diyorsaniz, o zaman hatayi ailenizde aramalisiniz. Cunku nasil ki su an size ve cocuklariniza bakmadiginda erkegi suclu goruyorsak o zaman da mesuliyetiniz ailenizin erkeklerine duseceginden size yardimci olmazlarsa bundan mes’ul eski kocaniz degil, abiniz babaniz akrabalariniz olur.
    Yine de belli bir is tecrubesine de sahipsiniz. Cocuklariniz icin alacaginiz nafakayi onlara harcayip siz de kendinize uygun bir is bulup calisirsaniz kendi iasenizi temin edebilirsiniz hickimseniz hayatta degilse.
    Mesleginizi icra edemeseniz de daha alt sinif bir iste calisip muhtac duruma dusmezsiniz.
    Sadece barinma ve sahsi ihtiyaclariniz cok buyuk bir mebla tutmaz. Insaallah yuvaniz bozulmaz ve magdur olmazsiniz. Cok gecerli bir sebebiniz yoksa veya bunu sadece bir ihtimal olarak degerlendirdiginiz icin soruyorsaniz bu soruyu, cok uzun vadeli dusunmeyin derim. Allahu Teala hicbir kulunu riziksiz birakmaz, teslim olun yeterli.

    • sevgı diyor ki:

     Yorum sahibi hanım umarımki boşanmaz, yuvası dağılmaz vede çocuklar aile sıcaklığından mahrum kalmaz. Fakat boşanırsa nafaka dediğimiz şey sadece cocuklara değil onlara bakmakla yukumlu (eger burada anne ise) ona da verilmesi gerekir, en azından barınma imkanı olarak. İki çoocuklu boşanmış bir kadın ve çocuklar için verilen nafaka için tepki gösteremeyeceğiz heralde.
     Ayrıca vakti zamanında bu sitede cokça elesirilmiş devletimizin sagladıgı kadın barınma evlerini (mor catı ve benzerleri) bu yazınızda bir çözüm gibi sunmanız oldukça komik olmus. Yarın bir konu çıkar yerden yere vurursunuz zira :)

   • Abdullah Bir diyor ki:

    Gül Hanım’a…

    “onun annesi çalışmış ve o hep SOĞUK evlere YALNIZ evlere gelmiş .benim cocuklarım bunları yaşamasın dedi” DEMİŞSİNİZ

    Kocanız NET VE AÇIK bir şekilde annesinin çalışması nedeniyle cocukluğunda kendi yaşadığı sıkıntıyı ve çocuklarının da annelerinin çalışması nedeniyle aynı problemi YAŞAMASINI İSTEMEDİĞİNİ ifade etmiş. Bence kocanızın cocuklarınız konusunda ki bu hassasiyetine ve isteğine saygı duyun.

    Ayrıca;

    “kanun haklıdan yana olacaksa burda HAKLI BENİM bu şartlarda öyle degil mi.” DEMİŞSİNİZ

    Eğer siz kendinize “Müslüman Kadın” diyorsanız ve kendinizi öyle kabul ediyorsanız KESİNLİKLE HAYIR, siz bu konuda HAKLI DEĞİLSİNİZ.

    Ya nefsinize uyarak, yada İslam Hukukunda ki “boşanma durumunda kadının hakları ve sorumlulukları” hakkında/konusunda bilgi sahibi olmadığınız için konuya SUBJEKTİF (tek taraflı) bakıyorsunuz.

    Sizin içinde bulunduğunuz durumda yapmanız gereken şey ” eşimin çalışmama izin vermediği için kocamdan boşanırsam MADDİ ve MANEVİ MANADA ne kazanır, ne kaybederim” sorusunu kendinize sormak ve çok boyutlu düşünerek bu soruya sizin için “en hayırlı ve en doğru” cevabı vermek olmalıdır.

    Hayırlı söz, düşünce ve eylemlerinizde Allah yar ve yardımcınız olsun(amin)

 40. Mustafa diyor ki:

  Allah razı olsun.Yüreğinize sağlık.
  6234 Nedeniyle kadınlar haklıda olsa haksızda sonuç aynı.Daha davanın başında erkek taraf davayı kaybetmiş hükmünde olmaktadır.Biz islam dini üzerine yaşıyoruz.Ancak kanunlar ısmarlama.Adalet bunun neresinde?Peki aldıkları bu nafaka helal mi?Kadınlara haksız yere verilen nafakalar binbir türlü bela getiriyor.Sonuç bu kadar vebalin ömür boyu kahrını çekiyorlar.Helal etmiyorum çünkü eşim ve ailesi darp,hakaret, tehdit ve mala zarar vermeden dolayı 8 mahkumiyet cezası almalarına rağmen halen haklı gibi gözükmekte ve buna rağmen velayeti alamıyorum. Kadına gelince suç yok erkeğe gelince hapis!
  Artık pozitif ayrımcılık istemiyoruz!
  AKP vekilleri nasıl çıkardıysanız öyle düzeltin.Ben de bir Akp’li olarak artık sizi savunmaktan bıktım.Çünkü hatalı bir kanun bu.
  Düzeltin bitsin bu çile…..

 41. Ummu gulsum diyor ki:

  Ben çok beğendim videoları. Anlam ortada, konuyu saptırmaya gerek yok.

  • Abdullah Bir diyor ki:

   ummu gülsüm’e…

   O videolarda ŞİDDET UYGULAYAN KOCALAR vurgusu yok.
   Yayınlanan videolarda TÜM ERKEKLER muhatap alınmış.
   Buradan hareketle Gülsüm isimli bir çocuğunuz olduğuna göre muhtemelen evlisiniz ve size sormak istiyorum.

   BİR İNSAN/KADIN OLARAK AYI İLE EVLİ OLMAK NASIL BİR DUYGU?

  • Sadece Fatih diyor ki:

   Ben videoları hiç beğenmedim. Evet anlam ortada ve ben buna karşı çıkıyorum. Asıl konuyu saptıranlar, videodan zoraki müspet anlam çıkarmaya çalışanlardır.

 42. Ahmet eliaçık diyor ki:

  Allahu Teala sizden razı olsun
  Aile ve nesil üzerindeki oynana sinsi oyunu fark Edip uyaroyorsunuz
  Aylardır binlerce mağdur adına tüm gayretiniz
  Sosyal medyadan bizlerin çektiklerini başkaları cekmesin
  Bu sinsi oyun bozulsun duyulsun istiyoruz
  Sizlerin bu hakikatcinyazı larınız güç veriyor

  İnşaallah yetkililerden sesimizi duyar ve en kısa zamanda bu oyunu bu aileye darbe yasaları değişir

  Bir çok nadir bizlere mağdurlar tarafından iletiliyor ve burda yazılanlar hatta daha fazla tepki var sadece tepki de değil insanlar uğradığı haksızlık karşısında cinnete intihara şiddete sürükleniyor

  Vatandaş olarak bize gelenlere nasihat ile sükunet diliyoruz ama bitmeyen zulme rıza çok zor ve ağır oluyor

  Genç yaşta erkekler var hayatları karattılmış mahvedilmis

  @ahmtela #nafakamahkumubaba
  Ahmet eliaçık

 43. Süleyman Can diyor ki:

  Merhaba, erkeği hayvanla eşdeğer tutan zihniyet, hayvanla yaşıyorsa oda hayvandır.

 44. Darusselam diyor ki:

  Batılı tasvir tasvir safi zihinleri idlaldir……..Bu sözü bilerek ya da bilmeyerek uyguluyorlar….Safi zihinler bozuluyor….Maalesef

 45. EMRE ASLAN diyor ki:

  Sayın Sema hocam Hatta Sema ablam. Öncelikle, İslamın adına hakkı batıldan ayırmak için hemcinsinizin tarafını tutmayarak Allahın tarafında olduğunuz için Allah sizden razı olsun.
  İkinci olaraksa 3 yıl önce aynı şeyi söyledim şimdi de söylüyorum. Bu ülkenin kalkınması eski gücüne kavuşması için ilk şart aile. Belki sular iyice bulanmadan durulmaz kaidesince böyle oldu. Ama bu ülkenin başına sizin gibi bir Aile Bakanı gelmedikçe aile yapısı çökmeye yüz tutacak. Evlilik ve aile ile ilgili çıkarılması gereken kanunları haykırmanız takdire şayan. Sizin gibi aydınlarımız çok az maalesef Sizi yetiştiren bu eğitimi veren kimse ellerinden öperim. Saygılarımla…

 46. Ahmet yilacan diyor ki:

  Ölseler de vazgeçmezler. Eğer iktidarda kalmak isterse birileri ile işbirliği içinde olması lazım. Onların işine Kadem geliyor. Medyada iki haberle milletin gözünü boyarlar. Hiç birşey değişmez.

 47. Oğuz Candarlı diyor ki:

  Muhtereme bacımız Sema Hanım!
  İmanlı, istikametli, hakikatli duruşunuz, tavrınız, vicdanların sesine tercüman olan yazılarınızdan dolayı tebrik ve dua ediyorum..
  Rabbim istikametten, rızası yolundan ayırmasın..

 48. selim diyor ki:

  İnşallah tez zamanda olur.Cenabı Allah inşallah tez zamanda nasip eder.

  • Elif diyor ki:

   Seslendiren erkek ve reklam çok aptalca.Benzetmeler insani değil. Şiddet uygulayan erkekler var olabilir ama kadınlar da var. Hele ki bu devirde .”Doğadaki bazı cinslerin birbirinden öğrenmesi gereken çok şey var “.Oldu .Herşeyden önce hepimiz insaniz ve bu yakıştırma cok ayıp. Allah akıl fikir versin

 49. Emin Tufan diyor ki:

  Hay Allah razı olsun sizden Sema hanım. Başörtülü feminazziler ne yaptıklarının farkında değiller. Türkiye’deki en faal feminist grup şu an başörtülü feministlerin bulunduğu KADEM. Ve milletin vergileriyle bu milletin sosyal dokusunu parçalıyorlar. Meşhur olmak isteyen ve CV’sini kabartmak isteyen başörtülü feministlerin inleri olan bu devlet kurumu tamamen lağvedilmeli. Bu kurumdan faydalı bir hizmet gelmesi yapısı itibarıyla mümkün değil.

  • Kadir diyor ki:

   ” Ne yaptıklarının farkında değiller” sözünüze ne yazık ki katılmıyorum.
   bence hiç de masum değiler.
   Bundan 7-8 yıl önce, Hacettepe Üniversitesinde ingilizce okutmanı kadın bir hocam vardı ki gayet seküler bir hayat sürmüş bir kadındı.kadın erkek /toplum ilişkileri ile alakalı bir konuda:
   ”Eline güç geçmiş kadından korkacaksın” derdi.
   Bu söz kendisini, laik çevrenin kadınlarından daha çok maalesef muhafazakar çevrede ki kadınların hayatlarında neşvünema buluyor.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Yeni müfredatta cinsiyet eşitliği ne kadar yer aldı bilmiyorum. Bilgi sahibi olan okuyucular yazarlarsa memnun olurum.) Yeni okul dönemi açıldı, Allah sonumuzu hayreylesin. Özellikle "okul dönemi" dedim, ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Çocuklarınızla yedi yaşına kadar oynayın, onbeş yaşına kadar onlarla arkadaş olun, on beş yaşından sonra da onlarla istişare edin.” ( Hz.Ali)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku