Anne ve Baba Hakları Bildirgesi

13 Ağustos 2018Haberler3 Yorum »

baba hakları bildirgesi‘Kız Çocuk Hakları Bildirgesi’ ve ‘Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi’ nden sonra şimdi de “Anne Hakları Bildirgesi” ve ‘Baba Hakları Bildirgesi’yle yine Yapı Kredi Yayınları’ndan karşımıza çıkan Elisabeth Brami, toplumsal cinsiyet algısıyla oynamaya devam ediyor.

“Anne Hakları Bildirgesi’ ile annelik rolü üzerinden kadınların fikirlerini altüst etmeyi hedeflemiş yazar.

Annelerin de tıpkı babalar gibi insanüstü güçlerinin olmadığı ve dolayısıyla kusursuz da olmadıklarını, kadınların özgür olma ve hayatlarını yaşama haklarına dikkat çekmiş.

“Brami’nin mizahi bir dille kaleme aldığı kitap, annelerden gündelik hayatın her anında beklenen ‘sadece anne olma halini’ ve cinsiyet eşitsizliğini gözler önüne seriyor” demişler tanıtımında.

‘Annelerin de tuvalette rahat rahat bir şeyler okuma, ev işlerini yapmak istememe, ev aletleri gibi hediyeleri beğenmeme, iş gününün sonunda kafalarını dinleme, çok mutsuz olduklarında hayatlarını ve eşlerini değiştirme, akşam arkadaşlarıyla dışarı çıkma…’ hakları varmış.

İyi ki kitabı yazmışlar da öğrenmiş olduk annelerin haklarını!

Hepsi üzerine bir şeyler yazılabilir fakat özellikle “eş değiştirme hakkı” ilginç bir tanım. Boşanma dememiş “eş değiştirme” demiş. Kocalar değiştirilebilir nesne olmuş, çocuklardan da annelerin bu hakkına saygı duyması beklenir olmuş.

“Babanızı değiştirmek istiyorum çocuklar”

“Bu senin hakkın anne, bir problem yok”

“Erkeklerin/babaların hiç yadırganmadan, doğal olarak sahip oldukları varsayılan bu haklar” annelere de verilmeliymiş. Babaları annelerini bırakmak istediğinde çocuklar bunu doğal hak olarak görüyorlarmış, bu hak kadınlara da verilmeliymiş!

Cinsiyetçi rollere uygun davranma sorumluluğu, erkekler üzerinde de ağır bir yük oluşturuyormuş. Yani baba hakları ile de babalara iyilik yapmış oluyorlarmış.

‘Baba Hakları Bildirgesi’nde belirtilen; ‘ Babaların üzüldüklerinde ağlama, kucaklanma, sarılıp sarmalanma, eşlerinden daha utangaç, daha genç, daha kısa olma, çocuklarının üstüne titreme, babalık izni alma ve bebeklerini büyütme, atletik, kaslı ve maço olmama, arabası olmama, iş ve para sıkıntısı yaşama, çocuklarıyla evcilik oynama, babaların da anneler gibi kusursuz olmama, çocukları altını ıslattığında gece yarısı yataklarından kalkma, tamir işlerinden anlamama, hayatlarının gidişatını değiştirme ve hayatı diledikleri gibi yaşama …’ gibi hakların özümsenmesi kalıp yargıların yıkılması açısından hayati önem taşıyormuş.

Uluslararası Af Örgütü, kabul görmüş fikirleri yıkıp geçen bu “bildirge”yi destekliyormuş. Tabii buna hiç şaşırmadık. Bu kitap çocuklar için hazırlanmış. Anne hakkı- baba hakkı diye çocukların zihinlerine eşcinsel fikirleri empoze ettikleri gayet açık ve net duruyor.

Af Örgütü buna destek oluyormuş, peki cinsiyet özelliklerini bozarak Müslüman halkı eşcinsel yapmaya çalışanları, buna destek olan siyasileri, kadın örgütlerini ve bozulmaya sessiz kalan STK ları Allah affedecek mi bakalım.anne hakları bildirgesi

 

Okunma Sayısı : 4.437

Yorum yapın

“Anne ve Baba Hakları Bildirgesi” için 3 Yorum

 1. Adem dedi ki:

  Şu hayatî konuları sizden başka işleyen yok. Dertlenen yok. Dinimiz ve ahiretimiz domates ve dolardan daha mi değersiz ki dolardan feryad eden siyasiler ve müslüman im diyenler aile kadın erkek meselelerinde bir tek kelam etmezler. Sema hanım siz var ya adamsınız. Allah bir kiz evlâd nasib ederse adınızı koyacağım insallah.

 2. Recep Haksever dedi ki:

  Elinize sağlık

 3. Ftm Gk dedi ki:

  Şunların bu konulardaki, bu algı oluşturma ve yönetmedeki çabalarının yarısı bizde olsa keşke…
  Bizler de dünyaca ünlü ve kabul gören iletişim araçları oluşturabilsek, illuminatiyi kendi inanç ve kültürümüzü benimsetme konusunda kullanabilsek…
  Daha anaokullarında iken yavrularımızı kendi öz kültürümüze bağlı, sağlam, görgülü bireyler olarak yetiştirme yoluna girsek…
  Keşke…

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"İçinizden kendileri ile huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda sevgi ve esirgeme var etmesi de O’nun ayetlerindendir. Şüphesiz ki bunlarda düşünen kavim için ayetler vardır.(Rum Suresi 21.ayet)"

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku