Annenizin Sevmediği Kadını Sevebilir misiniz?

27 Mart 2012Sema Maraşlı46 Yorum »

“Annenizin sevmediği kadını sevebilir misiniz?” sorusuna pek çok erkek “evet sevebilirim hatta sevdim” cevabını vermiştir, büyük ihtimalle.

Doğrudur; severken kimseye sormayız, başkalarının onayını pek önemsemeyiz.

Yüreğimizin götürdüğü yere gideriz de gittiğimiz yerde kalabilir miyiz? O zaman soruyu şöyle değiştirelim, belki daha doğru cevaplar gelir. Erkekler:”Annenizin sevmediği kadını sevmeye devam edebilir misiniz?” Hanımlar: “Annenizin sevmediği adamı sevmeye devam edebilir misiniz?”

“Sözlerde büyü etkisi vardır.” buyuruyor Allah resulü. Sözler etkiler bizi, yönlendirir, yönetir. Annelerimizin sözleri bunlar içinde en etkili olanlardır. İlk gençlik yıllarında dinlemediğimiz pek de ciddiye almadığımız annelerimizin cümleleri bizler de anne baba olma yoluna girdiğimizde yani “ele karışmaya başladığımızda” birden bire pek bir kıymetli olmaya başlar.

Sevmek için hayatımıza aldığımız o “yabancıdan” gelebilecek tehlikelere karşı sığınılacak liman olmaya başlar anne kucağı. Erkek de kadın da severken, aşıkken, nişanlıyken kulaklarını kapatırlar dışarıya. Fakat evlenince kulaklarını açmaya başlarlar. Sevdiğini, beğendiğini, eşini herkes beğensin ister. Etraftan doğru tercih yaptığı ile ilgili onaylayıcı güzel sözler duymak ister.

En çok da doğuran, büyüten kadının takdir ve onayı beklenir. Erkek için de kadın için de böyledir bu. “Eşin çok iyi” desin diye beklenir. Gelinin ya da damadın hatalarına takılmayan, iyi yönlerini görüp takdir eden kayınvalideler yapar bunu. Fakat maalesef ki bu sözleri duyamayan da çoktur.

Erkek evlendiğinde en büyük arzusu annesinin ve karısının iyi anlaşmasıdır. Bilir ki iki kadın anlaşamazsa işi çok zor olacaktır. Karısının annesine iyi davranmasını bekler, annesinin de karısını takdir etmesini. Fakat çoğunlukla ikisi de erkeğin beklediği gibi davranmaz. Eşi annesine soğuk davranır, annesi ise gelinini eleştirmekten geri durmaz. Erkek için büyük hayal kırıklığıdır bu durum.

Sevdiği kadının annesini ile iyi geçineceğinin onun hatırı için annesini idare edeceğini ummuştur. Annesinin de oğlunun mutluluğu için gelinle iyi anlaşacağını. Oysa iki kadında kıskançlık ve bencilliklerinin kurbanı olurlar çoğu zaman. Erkek şaşkınlıkla bakar duruma. Onun mutluluğu iki kadın için de hiç önemli görünmemektedir.

Oğlunun göbek bağını kesip büyümesine izin vermez bazı anneler. Memleketimin kadınları fazlası ile sahiplenici kadınlardır. Kocayı sahiplenirler, evlatlarını sahiplenirler, başkaları ile paylaşmak zorlarına gider. Bu yüzden bu kadar çok gelin-kayınvalide çekişmesi yaşıyoruz. Kadınlar kıskandıkları zaman gözleri hiçbir şey görmez. Erkeğin annesi gelini sevmediğinde arkasından konuşmaktan hiç çekinmez. Oğlunun ne kadar incineceğini düşünmez. O sevmediğinde oğlu da sevmesin ister. Boşansın istemez çoğu anne ;fakat karısını çok sevmesini de istemez.

Erkeğin annesi gelininin arkasından sürekli olumsuz konuşuyorsa, erkeğin seven kalbi bir süre sonra eşine karşı soğumaya başlar. Annesinin dikkat çektiği, eşinin hataları, erkeğe batmaya başlar. Eşinde normalde çok önemsemeyeceği kusurlar, erkeğin gözünde dağ gibi büyümeye başlar. “Karın bizi saymıyor, karın çok geziyor, karın dağınık…” Bazen açıktır cümleler bazen gizli: Küçücük bir şey de anne: “Ne yapacaksın oğlum evlendin bir kere, idare edeceksin.” der. Cümlesinin açılımı: “Berbat bir karın var; fakat yapacak bir şey yok.” demektir.

Kadınlarda da durum pek farklı değildir. Damadını sevmeyen kayınvalide bir süre sonra kızını da kocasından soğutmayı başarır. Ve çoğunun niyeti kötü değildir bu arada. Yaptıkları davranışın sonucunu düşünmez ve hesap etmezler. Kızının yuvasının yıkılmasını pek çok anne istemez.

Fakat damadının adı geçtiğinde ekşittiği yüzüyle, küçücük gibi görünen etkisi büyük laf çakmaları ve iğnelemeleri ile, “ezdirme kızım kendini, erkek milleti yüz bulursa ezer” gibi kızına şefkat gösterir gibi görünen aslında kızının mutluluğunu çalan cümlelerle yıkar kız anneleri de. “Evlendin artık çekeceksin.” cümlesi de kızı tarafından “Sen iyisin; fakat kocan kötü çekmekten başka çaren yok.” diye okunur. “Neden çekecekmişim?” diye itiraz eder kızı. Madem ki kötü neden çeksin ki? Kayınvalide damadını sevmezse eğer, kızının da sevgisi çok yaşatmaz.

Maalesef ki pek çok yuva aileler tarafından bozuluyor. Ve genellikle anneler tarafından. Nadir de olsa babalar da karışıyor evliliklere. Karışan anne de olsa baba da olsa onlara saygısızlık etmemeye çalışaraktan onların olumsuz etkilerinden korunmak gerek. Anne babalar genellikle iyi niyetle, kendi evlatlarını korumak için, oğluna eşinin hatalarını gösterme çabası içine giriyorlar. Oysa onu sevgisiz bir evliliğe mahkum ediyorlar ya da yuvasını dağıtmaya sebep oluyorlar. Allah Resulü “Karı koca arasını bozacak söz söyleyen cehennemdedir.” buyuruyor. Özellikle anne babalar için çok büyük bir ihtar değil midir bu?

Ayrıca anne-baba sözüne bakarak karısına zulmeden erkek de çok. Erkek evde idarecidir ve idarede adalet ilk şarttır. Yoksa azabı ağırdır. Anne babalar evlatlarının karısına zulmetmesine sebep olarak onların hem dünya hem ahiret hayatına zarar verdiklerinin farkına varmalılar. Hele sırf kendileri gelini sevmediği için gelinini boşanması isteyen anne- babalar bunun hesabını nasıl verecekler acaba? Ve anne-baba sözü ile yuvasını dağıtan erkek, boynu bükük bıraktığı karısının ve çocuklarının göz yaşlarının hesabını nasıl verecek?

Dinimizde anne-baba hakkı büyük diye onların sözüne bakarak karısına zulmeden erkek hiç düşünmez mi acaba eş hakkı hesabının da büyük olduğunu. Erkek anne-babasına saygısızlık etmeden de eşini koruyabilir. Anne- babasının onu eşinden soğutacak sözlerinin farkında olup ciddiye almaması ve kendi ailesini kendi yönetmesi ve bu konuda kararlı bir tutum sergilemesi çoğu zaman yeterlidir.

Sema Maraşlı – Haber 7

www.cocukaile.net

semamarasli@gmail.com

Okunma Sayısı : 9.700

Yorum yapın

“Annenizin Sevmediği Kadını Sevebilir misiniz?” için 46 Yorum

 1. necmettin selim diyor ki:

  SEMA HANIM ÇOK GÜZEL YAZMIŞ.1,5 YILLIK EVLİYİM .BİR ÇOCUĞUM VAR.AĞIRLIKLI OLARAK KAYIN VALİDE VE VE AKIL VERENLERİ YÜZÜNDEN BOŞANMA DİLEKÇESİ VERDİK.SEBEP NE İÇKİ NE KUMAR NE ALDATMA NEDE GAYRİ AHLAKİ NEDEN.SORUN KOCADAN BAŞKA HERKESİ DİNLEMEK ONLARA GÖRE HAREKET ETMEK,ŞÜKÜRSÜZLÜK VE FEMİNİST GİBİ DAVRANMA KOCAYI EŞ DEĞİLDE RAKİP GİBİ GÖRME.BU KİŞİ SÖZDE ALLAHIN EMRİNİ ÖĞRETMEK İÇİN ÇALIŞAN KURAN KURSU HOCASI AMA ALLAHIN EMRİNDEN BİHABERLER.O KURANDA VE EFENDİMİZİN SÜNNETİNDE NE ANLATILIYOR OKUYAN VEYA UYGULAYAN YOK.ZANNEDİYORLARKİ TESETTÜRE GİRİP VE KURAN BİLDİKLERİNDE DOĞRUDAN CENNETE GİDECEKLER.AMA BEYHUDE .LÜTFEN ÖZELLİKLE BAYANLAR KİBİRİNİZİ GURURUNUZU BİR KENARA BIRAKIP ALLAH CC. NE DİYOR, RESULULLAH NE DİYOR BİR ARAŞTIRIN OKUYUN UYGULAYIN.EŞİNİZE ANLATINKİ YUVANIZ HUZUR BULSUN YOKSA EYVAH DEMENİN BİR FAYDASI YOK .SAYGILAR

  • AHSEN diyor ki:

   Necmettin bey ALLAH yardımcınız olsun çok zor bir durum ALLAH kimsenin başına vermesin hele ki çocuk varsa.
   Ama kuran kursu hocalarını da zan altında bırakmayın sizin eşinizin kuran kursu hocası olmasıyla bağlantılı değil karakteriyle alakalı.Benim tanıdığım bir sürü kuran kursu hocaları var çok yakinen tanıdığım en başta kız kardeşim olmak üzere evliliklerinde gayet mutlular.Bence bu karakterle alakalı anladığım kadarıyla sizin çok büyük bir problem gibide gözükmüyor ama eşiniz karar vermişse kafasına koymuşsa pireyi deve yapar.
   Evlilik büyük bir sorumluluk ve fedakarlıktır.Herşeyin hakkınızda hayırlısı.

 2. tarık diyor ki:

  Sema hanım, benim gördüğüm yaşadığım olaylara göre toplumda asıl erkek anneleri erkekleri değil de kız anneleri kızlarını fitliyor. Bir erkek zaten karısının hatası yoksa, masum ise buna rağmen annesinin fitlemelerine karşı durmuyor karısnı eziyor ezdiriyorsa o adama erkek denmez. Bu durum çok da yok zaten.

  Bunun yanında kızı ile bir olup damadını oyuncak sanıp, sözde kızı ezilmesin ipleri baştan eline alsın diye her türlü şeytanlığı yapan anneler çok. Bir erkek karısıyla alakalı olayları çok nadir annesine şikayet eder ama kadınlar her türlü şeyi ya annelerine ya kızkardeşlerine veya bir arkadaşına anlatıyor. Çok nadirdir bir kadının başka bir kadına sabır tavsiye etmesi. O yüzden yıkılıyor yuvalar. Kadın her şeyi annesine anlatır ise maddi bağımsızlığı varsa üstelik annesinin fitlemesiyle hemen boşanmak istiyor.

 3. ABDULLAH BİR diyor ki:

  MERHABA TUĞBA HANIM

  Onaylayarak yayınladığınız yorumların bir süre sonra tarafınızdan silinmesi söz konusu mu? eğer siliniyorsa sebebi nedir.böyle bir uygulamanız yoksa neden ben bazı yorumlarımı göremiyorum

  Örnek

  Zeynep Liva hanımın şahsımın bir yorumuna verdiği (sizin için bu gece teeccüte kalkıp dua edeceğim) cevabı ve devamını bulamıyorum.(tabi bu yorumu yazdığımız konusunda yanılıyorda olabilirim)

  saygılarımla
  ***
  onayladıgım hiç bir yorumu silmiyorum yeniden toplumsal bir tepki yoksa:)ama üç dört gündür şehir dışındayım ve yorum onaylarını ben yapamadım:)saygılarımla(tuğba(

 4. Faruk diyor ki:

  Yazınızı takip etmeye başladım.Yazılarınız gerçekten çok güzel.
  Sizi tanımaktan dolayı Allahıma şükrediyorum.Arkadaşalarada tavsiye ediyorum.

 5. Hilal diyor ki:

  Sema hanım Allahım razı olsun bu nasıl bir yazı böyle? eğer ki bu yazınızı okuyup da ders alanlar olursa birçok insanın hayatı değişecek ve yuvalar kurtulacak… çok teşekkür ediyorum:)

 6. mukadder diyor ki:

  semacım öyle güzel ve yalın anlatmışsın konuyu eline yüreğine sağlık.Allah senden razı olsun.yazınızı keşke tüm kayın valideler ve oğlanları okusa ve anlatılsa.malesef günümüzde örflerimiz inancımızı yaşamanın önüne geçmiş,din adınana yapılıyor bu yaşananlar .dinimizde anne kutsal diye eşini ezen bir sürü erkek var.eşimle yaşamak zorundasın yaşamazsan ananın evine git diyenbeyler ve kayınvalidesiyle sorun yaşayan gelinlervar toplumuzda,beyler hiç düşünmezlermi eşleride bir anne veona çocuklar vermiş,hiçmi saygıyı hak etmiyorlar.bence burda tamamen cahilane bir bakış var kayın validelerde ben sana baktım yemedim yedirdim sende bana bakmayamecbursun diyen cahil kayınvalideler var oğullarına hükmediyorlar. ve oğulları annesi ile karısı arasında dengeyi sağlamayı beceremeyen eşler ve yıkılan,yada sürünen evlilikler devam edip gidiyor.ben çocuklarımı bana baksınlar diye düşünmüyorum o bana emanet verildi benim onları en iyi şekilde eğitmem vatana millete hayılı bir evlat olsunlar diye düşünüyorum

 7. hasret diyor ki:

  bence ilk olarak kayınvalidelere iş düşüyor..gelini kızı gibi sahiplenmedikçe sıkııntı oluyor..benim kayın validem beni kızı gibi görür .kızım der..olabildiğince adaletli davranır..en önemlisi bizde rekabet yok ve kocama benim önümde dahi evlilği için nasihat eder(allah razı olsun)..bence kayın valideler gelinleri kızı gibi benimserde sevgi ve anlayış gösterirde sahip çıkarsa saygı da kusur edecek olan gelin kalmaz..aynı şekilde gelinde benimser ve saygı sevgide kusur göstermez..

  benim çok şükür ama kendi annem halada kayınvalidesinden (babaannemden )sıkıntı çekiyor..düşünsenize 30 yıllık evli ve akraba sayılır..gelinler içinde enbüyük gelin annem ama ençok çeken yinede saygıda hizmette kusur etmeyen cevap vermeyen annem… ama bir gün bile takdir edilmedi.bırakın takdiri arkasından hep kötülüyor..neden çünkü annem ve babam sevrek evlendi(aynı mahallenin çocukalrıymış babannemde istermiş annemi ozaman)mutlular.. ailede mutlu olan onlar…mutlu olamayn mutluluğu çekemiyor …hep gelinlere el gözüyle bakıyor … babam geleneklere göre susmuş hiç savunmamış annemi ..arkadan anneme destek oluyormuş(üzülme hatun..vb..)ama onların ezmesine karşı çıkmamış onlara olan sinirinide annemden çıkarırmış sonrada pişmanlık…

  bunu gören diğer gelinler de”’ sen bukadar yaptın yaranamadın biz nedn ezdirelim ozaman kendimizi…bizde yaranmayız” diye pek sevmezler evlerine gelmesini istemezler..

  babam geçenlerde kalp krizi geçirdi ve ölümlerden döndü bunu duyan babaennem ”oğlum biliyorum senin büyük derdin(annemmiş ) var sen çok dert yiyorsun(karından )hiç bize bir şey demiyorsun hep içine atıyorsun oyüzden oldu(yani karın seni çok üzüyor kötü sen bize anlatmayıp derdini içine atıyorsun bu üzüntü sebep oldu) babanm hayır deyip mutlu olduğunu söylesede inanmak istememiş babaaenem….yani babama birşey olsaydı onlar annemi katil ilan edecekti.. hastanede dahi annem 2 gözü 2 çeşme babam için ağlıyor..halam annemi suçlayıcı laflar sokup üzüyor…oysa babam sigara içtiği için damarlar tıkanmıştı…(bıraktı çok şükür)

  yani sonuç olarak bir kayın valide gelini sevmez ise bence sıkıntı ordan başlıyor..gelininin oğlunun arasını açıyor ve oğluna karısının yanında başka kadınları meth edip soğutmayaçalışıyor….kimi zaman başarıyorda..ama annem yetim annesiz.. :( annesini küçük yaşta kaybetmiş onu annesi gibi benimsemişti,..
  ..ALLAH böyle ve gelinlere anneme yardım etsin (amin)…

 8. nedim poyraz diyor ki:

  Annem begendigi ve tanidigi kizi benimde begenmemi ve evlenmemi istiyor. Efendim ailesini cok iyi taniyormus. Cok dindarlar üstelik varlikli. o kizi gösteriyorum olmaz baskasi yine olmaz.

  Allahin emridir ama bu zamanin kizlarini memnun etmek kolay degil. hersey parada bitiyo sonucta yani saygi sevgi guzel ahlak. gec bunlari maas araba taki vs. Az da olsa cok sukur kazaniyorum.

  Allah rizkini verir ama artik evlilik konusu gecti mi oradan uzaklasiyorum.

  Herseyi hayirlisi. Kaderin memuruyuz sonucta….

  • ABDULLAH BİR diyor ki:

   NEDİM KARDEŞ

   İfadelerinden anladığım kadarıyla henüz evli değilsin.Bu siteyi evlenmeden keşfettiğine göre ŞİMDİLİK bu siteden haberi olmayan diğer bekar erkeklerle kıyaslandığında avantajlı bir konumdasın.

   İster annenin gösterdiği , isterse kendi tercihin ile evlenecek ol faketmez. ama evlenmeden önce yapman gerekn bazı işler var onları mutlaka hallet. Bu işler nedir Abi dersen (senden yaşca büyüğüm) bazılarını aşağıya yazıyorum. ger,i kalanlarını da Sema hanımın yazılarından kendin çıkartabilirsin zaten.

   1- Öncelikle kendini iyi tanımalısın.Senin için “olmazsa olmazları” net olarak belirlemelisin.

   2- evlilkden beklentilerin nedir bunları somutlaştırmalısın.

   3- Evleneceğin kişide aradığın özellikler nelerdir (bu çok önemli üzerinde yeterince durman gerekiyor)

   4-EŞ seçimininde ki kriterlerin ne kadarını sen ne kadarı “kendin zannettiğin halde başkaları” (annen, baban, halan, komsun vb vb) belirliyor.

   5- evleneceğin kişinin dini bilgisinin olması o hanımın dinin gereklerini yaşaması anlamına gelmez.Bunu iyi etüt et. çünkü dini bilgisi hatta yaşantısı olan hanımların bir kısmı evliliği “evcilik oynamak” olarak görüyor. veya “kocasını papa yatakodasınıda rahibe okulu” zannediyor. nerede ne zaman nasıl davranacağını bilmeyen kadın ne kadar ilim sahibi olursa olsun o evlilikde( er veya geç) ciddi sorunlar yaşanıyor.

   6-hepsinden önemliside bir kısmı “evlenmek niyetiyle bir hanıma talip olduğunu ” anladıkları anda becerikli, ne istediğini bilen, az ile yetinen,iyi ev kızı, iki gönül bir olunca samanlık seyran olurmuş felsefesişne inanan müslüman eş adayı “ROLÜ” yapmaya başlıyor.Buna dikkat et

   Gerisini bu sitedeki Sema hanımın yazılarından ve bazı şeylerin bedelini fazlasıyla ödeyerek öğrenmiş benim durumumda ki erkek ve kadınların yorumalrından öğrenebilirsin.

   hayırlı bir kadın ile huzurlu bir evlilik yapmak temennisiye

   • nedim poyraz diyor ki:

    Abdullah agabey

    merhaba

    Kendi tecrubelerinizi paylastiginiz icin tesekkur ederim. evet bekarim. hayatta üc sey cok onemlidir: meslek secimi dost secimi ve aile.

    Kendini bilen Rabbini bilir. Ne demek istedigimi anladiniz.

    Saydiginiz tum maddeleri cok dusundum. Sema hanimada sormustum evlilik asamasinda dikkat edilmesi gereken hususlara. kendisi sagolsun ayni maddeleri siraladi. bununla ilgili yazisi bile var. Tum yazilarini okudum desem yalan olmaz.

    Beklentiler ve kriterler: guzel ahlak ve hayirli bir zevce. Karsimdakinin sadece bu dunya icin degil Ahireti de dusunmesini isterim. ben namaz konusuna cok dikkat ederim. Benim gibi aciz bir kulun fazla bir beklentisi yok. Kul oldugumu bile bilemem. Allah bizi kendine kul kabul etsin. Ümmeti Muhammede merhamet etsin.

    fazla yazmak istemiyorum. Allah yar ve yardimcimiz olsun.

    • ABDULLAH BİR diyor ki:

     NEDİM Kardeş

     Dua ve güzel temennilerin için amin diyor ve teşekkür ediyorum.

   • ........ diyor ki:

    esselamu aleyküm ABDULLAH BİR agabey
    çoğunlukla yorumlarınızı okuyorum ve mantıklı buluyorum. yalnız
    ”hepsinden önemliside bir kısmı “evlenmek niyetiyle bir hanıma talip olduğunu ” anladıkları anda becerikli, ne istediğini bilen, az ile yetinen,iyi ev kızı, iki gönül bir olunca samanlık seyran olurmuş felsefesişne inanan müslüman eş adayı “ROLÜ” yapmaya başlıyor.Buna dikkat et”
    bu kısmı sütten agzınız yanarak yazdıgınızı düşünüyorum.
    siz yaşamış olabilirsiniz.ama gerçekten becerikli az ile yetinen ne istediğini bilen iyi ev kızlarının haklarına girmeyelim derim.bi de toplumumuzda malesef nişanlılık döneminde beyefendi rolü yapan ama evlendikten sonra efendilikten eser kalmayan beylerde mevcut.bence bunu taraflar nişanlılık döneminde dikkatli gözlem yapıp anlayabilir.
    ”evleneceğin kişinin dini bilgisinin olması o hanımın dinin gereklerini yaşaması anlamına gelmez.Bunu iyi etüt et. çünkü dini bilgisi hatta yaşantısı olan hanımların bir kısmı evliliği “evcilik oynamak” olarak görüyor. nerede ne zaman nasıl davranacağını bilmeyen kadın ne kadar ilim sahibi olursa olsun o evlilikde( er veya geç) ciddi sorunlar yaşanıyor.”
    ayrıca bu kısma gerçekten katılıyorum dini yaşantısı olan kızlarımızın çoğu ayıp yada günah diye düşünerek bu noktaya önem vermiyorlar evet.

    • ABDULLAH BİR diyor ki:

     A.SELAM

     Küçük Hanım veya Genç adam (???)

     Herkesin öyle veya böyle cinsiyetini belli edecek bir rumuzunun olduğu “kaliteli” bir sitede Cinsiyetini gizleyecek kadar “gizemli” davranman çok ilginç.

     Ama hayat insana “geçte olsa” bazı şeyleri öğrenme ve “tahmin etmeyi” öğretiyor. Hani denir ya “tecrübeyle sabit” bizim yorumlarımız ve yorumlara verdiğimiz cevaplar işte bu hayatta yediğimiz k…zıkların bileşkesinden başka bir şey değil.
     Neyse boş ver

     Her ne kadar gizlemeye çalışsan da ben senin uslubundan genç bir hanım olduğunu anladım.(yanılma payı %10)

     Adı üstünde ben “YORUM YAPIYORUM” “Mutlak gerçekleri sadece ben söylerim” demiyorum.

     Bana madem “abi” diye hitap ettin bizde oradan devam edelim. Kendine huzurlu bir yuva kurmak istiyorsan Sema hanımın yazılarını ve tecrübeli abilerinin yorumlarını takip etmeyi ihmal etme KARDEŞ.

     Allah senin için hayırlı olanı nasip etsin, nasip ettiğini sana sevdirsin,Gönlünde olanı da sana hayırlı kılsın.

     Son bir büyük tavsiyesi.
     Kendine adam (pardon ) rumuzu seç.

     • ABDULLAH BİR diyor ki:

      Benim için dua etmeyi unutmadın inşaallah teeccüt namazından sonra umarım Zeynep Hanım :-)

   • Ali diyor ki:

    Abdullah Bey bence tavsiyeleriniz arasındaki en önemli vurgulanması gereken nokta şurası:
    6-hepsinden önemliside bir kısmı “evlenmek niyetiyle bir hanıma talip olduğunu ” anladıkları anda becerikli, ne istediğini bilen, az ile yetinen,iyi ev kızı, iki gönül bir olunca samanlık seyran olurmuş felsefesişne inanan müslüman eş adayı “ROLÜ” yapmaya başlıyor.Buna dikkat et

    İşte gerçek insan erbabı burada ortaya çıkıyor.eğer herşey kusursuz gözüküyorsa bu işte bir kusur var demektir.Karşındaki kişi o rolü kusursuzca yapıyor.Burada samimiyetine bakarsın.İnsanlar herşeyin rolünü yapabilirler.Ancak içtenliğin rolünü yapamazlar.Eğer bir yerde yapmacık bir yapı görüldüyse bu işte bir yanlışlık var demektir.Dindar bir eş mi,dürüst ve samimi bir eş mi?Eğer ikisi bir arada olamayacaksa ikincisi.

 9. feyzanur diyor ki:

  Çok önemli bir konuya parmak basmışsın, anneler evladına iyilik yaptığını zannediyor, gelinler bazısı çok toy, ilgi alaka , şefkat bekliyor. Ama ilk baştan soğukluk varsa yıllar geçse de hiç gitmiyor, negatif elektrik taraftarları gerçek bir sevgide buluşturamıyor.Allah rızası için ”artık yaşlanmış, bu saatten sonra kime ne diyeyim, susayım” diye yılları deviriyorsunuz ama içinizdeki kırgınlık, sizin ve çocuklarınızın büyümelerine rağmen hiç sevilmemeleri bir türlü gitmiyor.Anneler oğlumuz kendi buldu diye size hep uzak kalıyorlar. Yıllarca beklediğiniz yakınlığı bulamıyorsunuz. Ben bunu annelerin cahilliğine bağlıyorum. Anneler babalar yaşlanınca, hasta olunca zaten mecburen bakıyorsunuz ve de bakmak zorundayız. Rabbim gerçi kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Allah’ emanet olun.

 10. ömer diyor ki:

  Maalesef annesinin kuruntularıyla yıllarını geçirmiş gelin tanıyorum.Sonunda pırlanta gibi iki evladını bırakıp annesinin evine gitti.Çocuklar tepkilerinden okula gitmiyorlar.Kadının umurunda bile değil.Maddi durumlar kötü gitmeye başlayınca koca beğenilmemeye başlandı.Ailesinin,özellikle annesinin kışkırtması işin tuzu biberi oldu.Bu insanlar kendilerini mütedeyyin hatta ehl-i tarik olarak tanımlayan insanlar.Rasülüllah Efendimiz ve annelerimizden hiç nasiplenmemiş bu tip ailelerin sayısı maalesef çok.Sosyal paylaşım sitelerine bir bakın mangalda kül bırakmıyorlar.Kendilerine gelince; adeta bundan müstağni görmektedirler. Rabbimiz bunların halini ne güzel anlatıyor: “..Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? (Saf:2) ve Siz Kitabı okuyup durduğunuz halde, kendinizi unutup başkalarına iyiliği mi emrediyorsunuz? (Yaptığınızın çirkinliğini) anlamıyor musunuz?(Bakara:44).” Heva heves ilah edinilince manzara işte böyle oluyor.Hiç bir kimse kendine bakmıyor.Suçu karşısında arıyor.Sevgili dostlar! MÜSLÜMANLIK LAFLA olmuyor.Hallenmek gerekiyor.Dua ve selam ile…

 11. Ya Huu diyor ki:

  Sema hanımın da dediği gibi Hususan her iki tarafın kayınvalideleri daha çok olaylara müdahil oluyorlar. Şu unutulmamalıdır TÜM GELİRLER KAYNANA OLMAYA MAHKUMDUR. o gelin bir gün hiç sevmediği nefret ettiği bir kaynana olabilir. ve kendisi de hiç sevilmeyen ve nefret edilen olacaktır. bunu mülahaza edip ona göre saygı duyan bir gelinlik ve zamanı gelince şefkat gösteren bir kaynanalık yapmalıdırlar. eğer gelin kendisi de bir gün gelininden saygı ve hürmet görmek istiyorsa o zaman kaynanasına saygı ve hürmet gösterecek. EDEN BULUR diye bir atasözü vardır. asla unutulmamalıdır.

  bir gün yaşlı babasını sokak ortasında döven bir oğula rastlanır. çevredeki ahali ayırmaya çalışırlar. “ne yapıyorsun. sende Allah korkusu yok mu? adam babasına el aldırır mı döver mi? diye tep ki gösterirler. bu tepkileri duyan ağzı burnu kan içinde yaşlı baba : bırakın der . bırakın dövsün. BENDE ZAMANINDA AYNI YERDE BU ŞEKİLDE BABAMI DÖVMÜŞTÜM.

  kıssadan hissemizi alalım. tüm damatlar ve gelinler kendileri de bir gün kaynana ve kayınpeder olduklarında kendilerine nasıl davranılmasını istiyorlarla hiç çekinmeden öyle davransınlar. nasılsa EDEN BULUYOR.

 12. yasemin diyor ki:

  Bekarken anneye pek bişey danışılmaz söyledikleri önemsenmez çoğu zaman ancak evlendikten sonra işler değişir’Ben demiştim’ belki de sihirli kelime’Zamanında dinlemedim şimdi dinleyeyim bi bildiği var’Erkek adaletli davranınca,kadınlar da yerini bilince geçimsizlik olmaz diye düşünüyorum.Sevgiye gelince;hiç kan bağımız olmayan komşumuz arkadaşımızı seviyoruz kaynana,elti,görümce olunca aman uzak olsun.Alemiz yani.Allah huzur mutluluk akıl fikir versin cümleye.

 13. Nedim Poyraz diyor ki:

  Annem Sayin Marasli’nin yazilarini okumami yasakladi.

  Marasli oldugunu bildigi halde.

  • TİBET diyor ki:

   Demek ki Sema hanım hocamızın yazılarının ona dokunan bir tarafı var ve anneniz muhtemelen hayatı pahalı tarifeden! öğrenecek. Hem kendine hem çevresine zarar verecek.
   İnşaallah hatasını en kısa zamanda anlar ve bu hatadan döner.

 14. Süheyla diyor ki:

  Çocuğunun(kız/erkek) yuvasına karışıp huzurunu kaçıran ve evliliğini cehennem hayatına çeviren anneler,evladımı seviyorum diye hiç ortalarda gezinmesin boşuna.Evladını seven onun mutlu olmasını da ister.Burada iş erkeğe düşüyor,hakiki bir reislik yapacak ve ne kendi anasını ne de kayın anasını evine karıştırmayacak.Ne anasının ağzına bakıp karısına haksızlık edecek ne de karısının ağzına bakıp anasına haksızlık edecek.Böyle erkekler maalesef ki ülkemiz de pek azlar.Allah adaletten ayırmasın.

 15. salih özgür diyor ki:

  ben çevremde benden başka adild davranını görmedim,kız görmeye gittiğimizde ,ben beğenmediğim halde annem beğenmiştir ama sen evlenmiyorsun ,eşimi ben seçerim ,sen babamla evlenirken ben senin eş seçimine karıştın mı dedim, :) bir evliyanın derğaghı varmış efendim,buranın ziyaretçileri ilginçmiş tabi kaynalar gelinleri şikayet etmek için bir gün gelirlermiş,gelinlerde kaynalarını şikayet ederlermiş ,evilya kabri gelin kaynana dırdırına dayanamış ,evliyanın kabri çökmüş :) erkekler ,bir yandan karısı ,bir yandan anası ,bir yandan kaynası tarafın 3 yerden sürekli taciz ateşi yapılırsa yuvada çöker tabii :)

 16. tuana16 diyor ki:

  yıllarca annemden babaannemin ona yaptıklarını dinleyerek büyüdüm ,
  annem her gelin gibi babaannemi sevmiyordu , dolayısıyla biz çoçuklarına da yansıdı ,gerçi babaannemi kaybettiğimiz de 5 yaşındaydım,
  etraftan duyduklarım ve şahit olduklarım neticesinde kesinlikle kayınvalideme yakın oturmam düşüncesiyle gelin oldum, ancak kayınvalideme 1 durak ,anneme tam 17 duraklık bir mesafede ev kiraladık,
  kayınvalidem önceleri çook iyiydii. kızım olduktan sonra gerçek yüzünü gördüüm ,açtı ağzını ve döktü içine dolanları…
  ancak sana taş atana emek atacaksın diyen bir anane elinde büyüdüğüm için kayınvalidemin kötü sözlerine rağmen elimde yaşpastalarla oğlunu gitmeye zorla ikna ederek gittim,

  şuan kayınvalidemle iyiyiz şükür ,
  çünkü o da çok sıkıntılar çekmiş psikolojık bir atak yaşadığını düşünüyrum ,umarım tekrarlamaz.

  evlendim ve hala kayınvalidemden kayınvalidesinin ona yaptıklarını dinlemekteyim…
  yani analar , kadınlar bu kadar mı zor geçinmek ???
  bu kayınvalide-gelin ilişkisi yaşamayacağım diye umut içindeydim ancak her gelinin başına geliyormuşş
  minik bir kızım var , inş onu kayınvalide korkusu ile yetiştirmeyeceğiim,
  aslında her birimiz yaptığımızın karşılığını göreceğiz.
  ancak eşimin benim aileme karşı olan tavırlarından rahatsızım,
  onun aileme karşı tavırlarından ötürü eşimin ailesine de yapacağım iyilikleri zorlanarak ya sabır çekerek yapıyorum,
  umarım o da anlar bazı hatalarını….
  çok uzattım ancak insan yakınlarına düşman olmamalı – çoçukları bu şekilde yetiştirmemeli.
  sema hanım emeğinize ve elinize sağlık.

  • Ecrin diyor ki:

   Yazdıklarınızın benzerlerini yaşadım yaşıyorum.Dediğiniz gibi önce anneden kötü babaanne anıları, evleniyorsun kayınvalidenden eşinin babaannesi ile ilgili olumsuz anılar..Evet anlamaya çalışıyorum haksızlıklar görmüşler yanlışlar yapılmış kendilerine..Ama bizlerin o anlattıkları kişilerin torunları olduğumuzu unutmadan anlatsınlar..
   Hiç mi iyi tarafları olmamış bize olumsuz olayları anlata anlata bitiremiyorlar..
   Şimdi bende bir gelinim ve kayınvalidem var..Nasip olursa anne de olacağım kayınvalide de..
   Yaşanan olumsuzlukları ne evladıma ne gelecek kuşağa aktarmak istemiyorum..
   Kayınvalidemle ilgili iyi anılar biriktiriyorum gelecek nesile aktarmak için..

   • zuhal diyor ki:

    insanlar bir günah işleyince hep derler ben kimseye bişe yapmadım ,ne ettimse kendime ettim halbuki bana göre bir günahın 7 cedde zararı vardır nitekim de öyle oluyor toplumda giderek yapılan bu haksızlık lar neticesi kötü önyargılarla yaşamaya başlıyor ve zamanla bozuluyorlar günahları küçümsemeyelim onların etrafa ve nesillere verdiği zarar kadar büyüklükleride artıyor ..

 17. Levent Yener diyor ki:

  İnsanın dünyadaki arafı, yaptığı evliliktir sanki. Ne hanım tarafı kabul eder kocayı, ne de erkek tarafı kabul eder hanımı(gelini) tabi bu durumda torunların ruh hali ne olur. Zamanında Allah’ın emri, peygamberin (sallallahu aleyhi vesselam) kavli denilerek verilen sözler ve kabul edilen hukuk, açık olmasa da gizli inkar ediliyor. Gizlice inkar etmek aklıma münfıklık alametini getirdi, öyle ya açıktan söylese inkar etmiş olacak hatta sorun büyük ölçüde çözülecek. Anne ve babalar sözde kendi hukukları adına, çocukları üzerinde hukuksuzluk oluşturuyorlar ve buna da gelenek kılıfı diyorlar. Farkında olan zevceler durumu kurtarıyor, ya farkında olamayanlar…Herhalde evlilikler en büyük yarayı, gizli inkardan alıyor.Dediğiniz gibi, doğumda zahiren kesilen göbek bağı, anne tarafında kesilemeyen ve reddedilemeyen başka bir bağla tekrar bağlanıyor.

 18. SÖZÜN ÖZÜ diyor ki:

  Her ak saçlı ak kalpli değildir. Her yaşlı yaşının gereğinde değildir. Yaşlanmak deri buruşması değildir, ruhun buruşmasıdır. Hürmet istenmez, verilir. Atlar tepişir arada ezilen eşekler olur. Fitnelik, fesatlık, fucurluk tecessüm eder,bazen anne olarak görünür, bazen kayınvalide…bazen elti, bazen görümce…Oğullarının, gelinlerinin yuvalarını bozan anne- babalar/ kayınvalideler, kayınpederler utanmadan birde hürmet isterler. Yıktıkları yuvaların katma değeri olsa gerek!

  • SÖZÜN ÖZÜ diyor ki:

   Türk usulu evlilikte eşini ezmek anneye sevgi sunmanın en büyük göstergesidir. Anneyi ezmek de eşine sevgi sunmanın en büyük göstergesidir.

   Kadınlarımız bir şey üreterek değil, rakip gördüığü, kıskandığı kadının gözyaşından mutlululuk devşirerek mutlu olmaktadır. Ama kadın olduğu için, her zaman hürmet, incelik ve zerafet köşkünde oturur haksız yere! O makamlar onların tapulu mallarıdır !

   Gelin ve kayınvalide savaşlarının arkasında yatan tek sebep, erkeğe sen mi hükmedicen, benmi hükmedicem savaşıdır. Gerisi bahanedir.

  • eftelya diyor ki:

   Oğullarının, gelinlerinin yuvalarını bozan anne- babalar/ kayınvalideler, kayınpederler utanmadan birde hürmet isterler. Yıktıkları yuvaların katma değeri olsa gerek! Bu gerçekten SÖZÜN ÖZÜ olmuş

  • ABDULLAH BİR diyor ki:

   SÖZÜN ÖZÜ

   Rumuzunuz gibisiniz. “”Az”” ama “”öz”” ve çok anlamlı ifadeler kullanıyorsunuz.

   “”Yaşlanmak deri buruşması değildir, ruhun buruşmasıdır.””

   Sizi tebrik etmek istiyorum izninizle. Hani derler ya “bir yaşıma daha girdim”

   Bu ifadeniz beni bir yaş daha “gençleitirdi” 43 tüm şimdi oldum 42 :-)

   Biraz daha bu sitede kalırsam çok sürmez yakında 35 olurum harhalde :-)

   latife bir tarafa sıkıntılı günlerimde bir kaç dakikalığına da olsa bena tebessüm ettirdiğiniz için teşekkür ederim

   • SÖZÜN ÖZÜ diyor ki:

    Ben teşekkür ederim sevgili Abdullah Bey,

    “Güzel sözde sihir etkisi vardır.”

    Bir gün dengin olan hatunu bulduğunda anandan yeni doğmuş gibi olacaksın inan bana:-)

    • ABDULLAH BİR diyor ki:

     EYVALLAH ve İNŞAALLAH
     SÖZÜN ÖZÜ (insanın hası)

     Rab’bim nasip ettiğini HAYIRLI ve gönlümüze HOŞ, gönlümüzdekini HAYIRLI eylesin inşaallah

     Ya nasip…

 19. gizlisultan diyor ki:

  Ağzınıza yüreğinize sağlık bana sorarsanız bu değindiğiniz konu özellikle yaşadığımız çevrede çok karşılaşılan bir durum her iki tarafın da yerini bilmesi gerekiyor malesef Aileler bu yüzden bozuluyor ne olur şu nefsimizi dizginleyebilsek.Allah kimseyi ana ile eş arasında brakmasın çok zor çok zor çok zor…..Hem annelere hemde gelinlere sesleniyorum lütfen azıcık insaf ve Hz.Peygamberimizi örnek alalım…nefsimizi ayaklar altına alıp daima yapıcı olmaya çalışalım….Sema hanım sizede ayrıca çok çok teşekkür ediyorum ALLAH RAZI OLSUN bütün kitaplarınızı zevkle takip edioyrum…Selam ve dua ile…

 20. esmasultan diyor ki:

  Dün kayınvalidemi aradım hatır sormak için. Geçen hafta ziyaret etmiştik hem de. Eşimin yüzünde gördüğüm ifadeyi hiçbir şeye değişmem. Bayramda harçlık alan çocuklar gibi sevindi. Bana yine öyle gülümsemesi için bir değil bin olumsuz sözü, davranışı çekerim sineye.

  • Ecrin diyor ki:

   :) Helal olsun kardeşim..tebrik ederim..

   • gulzeynep diyor ki:

    ben esmasultan.ın yaptıgını yapsam, esim yapmacık oldugumu dusunup benimle dalga dahi gecer, aslında ben yapmıs olmak icin birsey yapmam, bunu bilmesine ragmen..

    • desperate diyor ki:

     Benim kalbimi kıran insanları değil kocamın hatrı için Allah rızası için bile aramam. Ancak sevdiğim, yüzünü görünce sesini duyunca mutlu olacağım insanları hal hatır sormak için ararım diğer türlü yapmacık olur ki en nefret ettiğim şeydir.

     • esmasultan diyor ki:

      Kardeşim Allah rızası için yapılmayacak şey yoktur. Konuşurken ölçüyü kaçırmışsınız biraz. Daha dikkatli olmak düşer bize müslüman olarak.

      Asla yapmacıklık olsun yada beğenileyim diye yapmadım. Kayınvalidemin gönlü hoş olsun, bir büyüğümün ve akrabamın gönlünü aldığım için Allahın rızasını kazanayım diye yaptım.

      Kayınvalidem de sağolsun ilk başlarda daha gözlemci ve tedirginken benim samimiyetim ve iyi niyetim karşısında çok daha olumlu. Daha fazla empati kuruyor, daha hoşgörülü yaklaşıyor.

      Ben kayınvalideme asla eli boş gitmem. Özellikle de kendi el emeğim olan pasta, börek vb. götürürüm. O da sağolsun asla boş göndermez beni. Çalışıyorsun ısıtır yersin diye yemekler, kendi azığında kışlıklar, dondurulmuş gıdalar falan verir. Hatta geçen gün içinden gelmiş mutfak havlusu işlemiş bana.Bizim bu alışverişimiz bile kocamı mest ediyor. Annesinin evine giderken resmen zıplayarak gidiyor. “annenlere ne zamandır gitmedik (1 hafta geçmiş) yarın gidelim” cümleleri dökülür oldu ağzından.

      Her şey karşılıklı iyi niyet.

      Annem der ki her zaman “sen öyle iyi ol ki, karşındakinin kötülüğe meyli varsa bile sana kötülük yapamasın”.

     • desperate diyor ki:

      Kesinlikle kimsenin samimiyetini sorgulamak haddim degil, oyle bir niyetim yok. Benim kalbim o kadar kirildi ki esimi mutlu etmek icin sevmedigim insanlara iyi davranamam. Lutfen kimse uzerine alinmasin.

 21. Selda K diyor ki:

  ben en buyuk huzuru kayinvalidem bana ne kadar kotuluk yaparsa karsiliginda o kadar iyilik yaparak ve hakkimi helal ederek buldum. Deli falan degilim, sebebini anlatayim. Kocamin ailesi varlikli bir aile, bense memur bir aileden geliyorum ve kendimi bildim bileli calisirim, hem de agir sartlar altinda ve esimden daha fazla. Bir gun yine uzun calisma saatlerinden ve yorgunluktan soz acmistim ve kimsenin olmadigi ve duymadigi bir ortamda kayinvalidem bana ‘bizim hicbirimizin cok sukur calismaya ihtiyaci yok’ dedi ve bilumum ignelemelerle sozun ozu ‘benim cocuklarimin babasi zengin calismaz, sen zaten boyleydin’ manasina getirdi. o gun yuregimin nasil parcalandigini anlatamam, yine de birsey demedim, ah etmedim, fakat gonul kirikligi da ah etmek demekmis bunu anladim, o gun bugundur oglunun (esimin) basi dertten kurtulmuyor, hicbir isi tutmuyor. Burada sacma olacak burasi yeri degil belki ama herkesin onunde birkez daha soylemek istiyorum ‘sen benim babamin maddi durumuyla dalga gectin, yine de hakkimi helal ediyorum, yeter ki senin aldigin ahlarin bedelini cocuklarin, yani benim sevdigim adam odemesin’
  sevgili hanimlar, inanin hak bir yerden cikiyor, kimsenin hakki kimsede kalmiyor..ama bence buyuk gonullu olup, ah etmeyip bu ayip sana yeter deyip bazi seyleri duymazdan gelmek gerekiyor.
  Herkese huzurlu gunler dilegiyle..

  • Ecrin diyor ki:

   Kayınvalidesinin kötülüğünü isteyen kimse,aslında kendi ailesine istemiş oluyor o kötülüğü..Sizin olayınızda bunun canlı örneği olmuş..Gönlünüzden koparak tüm kırgınlığınızdan vazgeçtiğinizi açık ve gizli ilan edip birde sadaka verirseniz bu niyetle,İnşaAllah herşey yoluna girer..
   Huzurunuz daim olsun..

 22. İsmail diyor ki:

  Günümüzde evlilikler iyi gitmiyor.”Bu işte bir şeyler var” diyeceğim ama sadece bir şeyler yok bu işin içinde çok şeyler var başta müslümanların gayretsizliği! :( sonrasında kafirin zülmü.. tüm bunlara rağmen İyi gidenide var ama geçinemeyeni çoğunlukta ve sorunlar saymakla da bitmiyor malesef, bunun üzerine çalışmalar yapan ve çözüm önerisi sunan Siz değerli Sema MARAŞLI hanım gibi daha birçok Allah’ın razı olacağı amelleri işleyen hocalarımız var. Allah’ın razı olacağı dedim çünkü Yazınızda nasıl ki Rasulullahın “Karı koca arasını bozacak söz söyleyen cehennemdedir” hadisinde Karı-koca munasebetinin ehemmiyetine dikkat çekiyor ve haliyle Allah’ın böyle cehennemlik bir amelden razı olmayacağını anlıyoruz, aynen öyle de Karı – koca arasını düzeltecek her söz ve eylemin cennetlik çok nadide bir amel olduğunuda anlayabiliriz. Kısaca siz Sema Hanım ve sizler gibi bu konuda, günümüzde aile yaşantısını ciddi zararlara uğratan din düşmanı Allah düşmanı ve kendi fıtratının düşmanı olan zalimlere karşı Allah’ın onların emeklerini boşa çıkarmaları için birer nefer olma gayret göstererek emek sarfeden hocalarımızdan Allah iki cihandada razı olsun. Diğer yazılarınızda olduğu gibi bu yazınızdada çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Yüreğinize aklınıza ve kaleminize sağlık. Allah sizleri ve emeklerinizi daim kılsın.

Dünden Bugüne

Ayşe Askere Git Ali Sofra Kur

(30.9.2015 tarihli bir yazım. Şu an ocak 2019, bu süreçte ders kitaplarından bütün cinsiyet rolleri çıkartıldı ve 162 okul pilot okul olarak seçildi "cinsiyet eşitliğine duyarlı okul" adı altında cinsiyetsiz ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bir eylemin, iyi ya da kötü olduğuna işaret eden tek bir nitelik vardır; eğer dünyadaki sevgi oranını arttırıyorsa iyidir ancak insanları ayırıyor ve aralarında düşmanlığa sebep oluyorsa kötüdür. “ ( Le Tolstoy)

Kitap

Algı Yönetimi ve Manipülasyon

Algı Yönetimi ve Manipülasyon "Kanmanın ve Kandırmanın Psikolojisi" kitabı nasıl kandırıldığımızı çok iyi gözler önüne seren bir kitap. Mücahit Gültekin kitapta bilimsel açıklamalarla birlikte günümüzden ve İslam tarihinden örneklerle  yalın bir ...
Devamını Oku